Bizim gibi futbolla yatıp kalkmasa da yanı başımızda futbolcu yetiştirme konusunda küçük ama çapına göre başarılı bir ülke var; Gürcistan. 3.7 Milyon(2015 verileri) nüfusa sahip komşu Gürcistan ülkemizin kuzey doğusunda bulunuyor.

Ülkede birinci spor olarak futbolu görsek de bizim kadar bu oyuna bağlı olduklarını söyleyemeyiz ne var ki yetiştirme konusunda gayet başarılı oldukları da bir gerçek.

Gürcistan’ın Sovyet Rusya hegemonyasında geçirdiği yıllarda ülkenin en önemli spor kulübü şüphesiz Dinamo Tiflis’ti. 1936 yılında kurulan Sovyet Futbol Ligi’ne de Gürcistan’dan Dinamo Tiflis takımı katıldı. 1925 yılında kurulan mavi-beyazlı ekip senelerce Sovyet Ligi’nde başarıyla mücadele etti ve 2 şampiyonluk kazandı. Lig derecelerinin yanı sıra Sovyet Milli Takımına(SSCB) sayısız oyuncu veren kulüp, gol kralları ve yetenekli oyuncuların da diyarıydı. 1981 senesinde Alman ekibi Carl-Zeiss Jena’yı yenerek Kupa Galipleri Kupası’nı müzesine götüren Dinamo, Sovyet Rusyası’nda büyük ün yaptı.

Gürcistan futbolunu temsilen Sovyet Ligi’nde bulunan Dinamo Tiflis haricinde ülkede mütevazı bir futbol ligi de bulunuyordu, Umaglesi(Eruvnoli) Ligi. 1927 yılında faaliyetine başlayan bu lig 1990’da Gürcistan’ın bağımsızlığına kadar kendi içerisinde mütevazi yarışına devam etti. 1990 yılında bağımsızlık ile birlikte Sovyet Rusya’nın en önemli spor kulüplerinden Dinamo Tiflis de bu ligde mücadele etmeye başladı. Lige geldiği gibi domine etmeye başlayan Dinamo, 1990-2000 arasında şampiyonluklara ambargo koydu. 2000 başlarındaki dönemde mali konularda problem yaşayan kulüp sarsılsa da yıkılmadı ve yetiştirici özelliğini kullanarak ayakta kalmayı başardı. 90′ sonrası Gürcistan Umaglesi(Eruvnoli) liginin en fazla şampiyon olan takımı 16 kez bu başarıyı gösteren Dinamo Tiflis, ardından 3 şampiyonlukla bir başka köklü Gürcü ekibi FC Torpedo Kutaisi geliyor. Yine Sovyet Rusya döneminden bu yana faaliyet gösteren Lokomotive Tiflis’te bağımsızlık sonrası şampiyonluk elde edemese de mali krizlere rağmen ayakta kalma başarısını gösterdi ve hala modern futbolda yarışını sürdürüyor. Mali krizlere ayak uyduramayan birçok Gürcü kulübü ise makûs talihleriyle baş başa kalarak kapandı. Lig formatında 90′ yılından beri istikrar sağlayamayan Gürcistan Futbol Federasyonu formatı ve ligdeki takım sayısını pek çok kez değiştirdi. En son 2014 yılında 16 takıma yükseltilen format geçtiğimiz sezon yine bir değişikliğe uğradı ve içinde bulunduğumuz 2017/2018 sezonu ile birlikte 10 takımlı son halini aldı. Geride bıraktığımız 16/17 sezonunun şampiyonu FC Samtredia olurken Gürcistan Kupası’nın sahibi ise FC Torpedo Kutaisi oldu. İçinde bulunduğumuz 17/18 sezonunda ise Dinamo Tiflis 16 maç sonunda 37 puanla zirvede yer alırken takipçisi 3 puan daha az toplayan FC Torpedo Kutaisi. UEFA Ülke Sıralamasında Umaglesi(Eruvnoli) Ligi’nin 31. sırada yer aldığını da belirtelim.

Milli Takımlar düzeyinde 1990 senesine kadar Sovyet Rusya’ya bağlı geçiren ülke futbolu, bağımsızlık sonrasında ilk milli maçını 27 Mayıs 1990’da Litvanya’ya karşı oynadı. 1992 senesinden bu yana FIFA ve UEFA’ya bağlı olan ülke federasyonu henüz büyük bir futbol turnuvası görememiş durumda. Hem Avrupa Futbol Şampiyonası hem de Dünya Kupası’nda elemelerden öteye gidemedi. Mayıs 2017 Dünya sıralamasına göre Gürcistan 1 basamak yükselerek 93. sırada bulunuyor. 

Geçmişte birçok yetenekli oyuncuya ev sahipliği yapan Gürcistan Ligi günümüzde de potansiyel ve mevcut durumuyla yetenekli oyunculara sahip. Bu oyunculardan en çok dikkat çekenleri sırasıyla sizinle paylaşalım.

Saba Lobjanidze-Dinamo Tiflis-22 yaş-Sol/Sağ Açık(Sözleşme Sonu)

Kariyerine D.Tiflis altyapısında başlayan Lobjanidze 12/13 ve 13/14 sezonlarını Dinamo’nun B takımıyla geçirdikten sonra 2014 yazında A takıma yükseltildi. 14/15 sezonu onun için sıçrama sezonlarından biri oldu, toplamda süre aldığı 1557 dakikada(24 lig-6 kupa) 2 gol 8 asist üreterek takımının Gürcistan Kupası’nı kazanmasında pay sahibiydi. 15/16 sezonunda durgun bir dönem geçirdi ve bu dönemin ardından tekrar çıkış yakalaması adına 16/17 sezonunda Chikhura Sanchere’ye kiralandı. Chikhura’da çıktığı 11 maçta 10 gol 5 asist yaparak müthiş bir katkı verdi. Etkileyici performansı onun tekrar Dinamo Tiflis’te forma şansı yakalamasını sağladı ve içinde bulunduğumuz 17/18 sezonunda çıktığı 11 maçta(914 dakika) 7 gol,3 asist ile takımına şimdiden katkı sağlamış durumda. Genellikle 4-2-3-1’in sol kanadında izlesek de sağ kanat ve forvet arkasında da rahatlıkla görev alabiliyor. Gürcistan alt yaş gruplarında(U-19/U-21) 12 kez milli formayı giyen oyuncu, Ocak 2017’de ilk kez A miili formayı sırtına geçirdi.

 

Güçlü Yönleri/Zayıf Yanları

Lobjanidze hızını ve bilek çabukluğunu kullanarak rakiplerine üstünlük kurabilen bir oyuncu. Özellikle oynadığı kanatta dikine dribblingleri ile savunmaları delici bir özelliğe sahip. Rakiplerini hızıyla oyundan düşürerek defansın düzenini bozuyor. Dribblingleri esnasında vücut dengesini koruyabilmesi ve bunun yanında üstün top kontrol becerisi onun topla çok tehlikeli bir isim olmasını sağlıyor. Maç başına yaptığı 6 dribbling girişiminde %60 başarı ile oynayan Gürcü oyuncu, içeri katetmeleriyle rakip kaleye inerek gol arayabiliyor. Her iki ayağıyla da kaleyi yoklayabiliyor oluşu onun adına büyük avantaj. Hem sol hem de sağ ayağıyla temiz plase vuruşlar yapıyor, tekniği gayet iyi. Bu sezon maç başına 3 şutu var ve attığı 7 gol ile bitirici yönünü bir kez daha gösterdi. Kanatlardan çizgiye hareketlenmeleri ile de etkili olan Gürcü oyuncu ortaları ile de takım arkadaşlarını pozisyona sokuyor. Her iki ayağını kullanabilmesi burada yine ona yardımcı oluyor. Çizgiye indiği zaman yerden ve orta yükseklikte isabet oranı yüksek ortaları var. 2. bölgede topla buluştuğunda sürekli olarak ileriyi düşünen bir isim. Pas istasyonunda görev alabilmesi, gerektiğinde orta sahaya yanaşarak pozisyon yaratabiliyor oluşu 2.bölgede sorumluluğunu arttırıyor. Maç başına 32 pas yapıyor ve %80 isabeti var. Lobjanidze aynı zamanda yaratıcı yönü kuvvetli bir oyuncu, maç başına 2,3 kilit pas girişimi bulunuyor. 2.bölgeden 3. bölgeye geçişlerde boşluk gördüğü anda kilit pası verebiliyor. Hücumu fazlaca düşünen bir oyuncu için oynadığı seviyede yeterli savunma katkısı verdiğini söylemek yanlış olmaz. Yüksek hızı sayesinde yıldırıcı bir pres gücü var. Rakiplerini hataya sevk edebiliyor, koşmayı bırakmıyor. Bu açıdan baktığımızda çalışkan olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Lobjanidze’nin oynadığı seviye Avrupa liglerine oranla çok düşük kalıyor, bu bakımdan yaptıkları yapacaklarının teminatı diyemeyiz. Kendini üst seviye için mutlaka geliştirmek durumunda ve bunu kaliteli ligler için çok önemli bir husus olan karar verme mekanizmasını geliştirerek yapabilir. Fizik gücünü geliştirmesi ise ona Avrupa’da birçok kulübün kapısını açan etmen olacaktır. Dayanıklılığını arttırması durumunda kanatta durdurulması gerçekten güç bir isim haline gelir.

Geçtiğimiz günlerde Danimarka’nın Randers takımına imza atan Lobjanidze Superligaen’de düzenli forma şansı bulabilecek kalibrede. Kendisini geliştirmeye devam ederse burayı bir basamak olarak kullanabilir. Ülkemize transferi şu aşamada yeni takım değiştirdiği için zor ancak ilerleyen dönemlerde performansıyla orantılı olarak onu Süper Lig takımlarımız için düşünebiliriz.

 

Nika Kacharava-FK Rostov-23 yaş-Santrafor

Futbol kariyerine Dinamo Tiflis takımında başlayan Nika Kacharava 2011 yılında profesyonel olduktan sonra 1 buçuk sezon Dinamo formasını giydi. Şubat 2013’te bedelsiz olarak Rubin Kazan’ın yolunu tutan Gürcü forvet burada istediği performansları sergileyemedi ve Mart 2014’te ülkesinin takımlarından Tskhinvali’ye geçiş yaptı. Burada çıktığı toplam 38 maçta (3386 dakika) 25 gol atarak Rusya’da son dönemin çıkış yapan ekibi FK Rostov’a 300.000€ karşılığı transfer oldu. 15/16 sezonunda forma şansı bulamadı ve G.Kıbrıs ekiplerinden Ethnikos Achas’a 16/17 sezonu başlangıcında kiralandı. Geride bıraktığımız sezonda 27 maçta (2196 dakika) 16 gol 7 asistlik müthiş bir katkıda bulundu. Genç milli takımlarda (U-19/U-21) 20 maça çıkan ve 9 gol atan oyuncu, A mili forma ile de 5 maçta 1 gole sahip.

 

 

Güçlü Yönleri/Zayıf Yanları:

1.98 boya sahip olan Kacharava hava mücadelelerinde etkili bir oyuncu. Uzun boyunun yanı sıra atletik bir yapıda olması ona avantaj sağlıyor. Boyuna oranla gayet iyi durumda olan bir hızlanma becerisine sahip ve bu sayede savunma arkasına sarkabiliyor, boş alanlar yakaladığında dribblingleri ile kaleye inebiliyor. 3. bölgede çok sayıda uzun topu indirdiğini bu sezon sıkça izledik, hedef olabiliyor ve sırtı dönük oyunu oynayarak takımının set hücumlarına destek dağlıyor. Sık sık izlemesek de oyuncunun kilit pas atma becerisine sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Arkadaşlarını/partnerini 3.bölgede pozisyona sokabiliyor olması onun adına artı. Takım savunmasına 3. ve 2. bölgede pres yaparak yardımcı olabilen Kacharava bu bakımdan da forvetlerden savunma katkısı bekleyen takımlar/taktikler için uygun. Fiziksel anlamda daha üst ligler için dayanıklılık kazanması ona müthiş ivme kazandıracaktır şayet fiziği ve atletikliği gayet iyi. Top kontrolü konusunda zaman zaman sıkıntılar yaşadığını gözlemledik ve bu durum ilk kontrolüne yansıyor. Hedef santrafor olarak oynayabilen bir oyuncu için önemli bir özellik ve geliştirmesi gerek. Son vuruşlarında soğukkanlı olması bir artı olsa da teknik bakımından daha özenli vuruşlar yapabilmesi gerekir. Kacharava’nın son vuruşlarında tekniğini daha iyi kullanması oyuncunun üst liglerde daha rahat gol bulmasını sağlayacaktır.

İçinde bulunduğumuz haftada Rostov ile sözleşmesini uzatarak Ekstraklasa ekiplerinden Korona Kielce’ye kiralandı. Güney Kıbrıs liginde geçtiğimiz sezon sert oyun yapısına uyum sağlamakta zorlanmamıştı bu açıdan fiziksel olarak Polonya’da zorluk yaşayacağını düşünmüyorum. Bitirici vuruşlarını geliştirmesi ve daha üst seviye bir vitrinde oynayacak olması onun kariyerine pozitif yansıyacaktır. Sözleşmesi 2018 yazında bitecek, performansını devam ettirmesi durumunda Süper Lig ve zirveye oynayacak TFF 1.Lig takımlarımızın ilgisini çekebilir.

 

Bachana Arabuli-Dinamo Tiflis-23 yaş-Santrafor(Sözleşme Sonu)

Altyapı eğitimini Saburtalo altyapısında alan Arabuli burada forma şansı bulmadan Dila Gori’ye kiralandı. 

Burada süre aldığı 416 dakika da 6 gol bulan oyuncu kısa bir süreliğine Alcorcon takımıyla İspanya macerası yaşasa da aradığını bulamadı. Bonservisi Saburtalo’da olan oyuncu ülke içinde bu sefer Tsinkvali’ye kiralandı. Haziran 2015’te Gürcistan’ın en büyük takımlarından Dinamo Tiflis’e transfer olan Arabuli ilk döneminde 613 dakikada 2 gol buldu. 16/17 sezonuna Samtredia’da kiralık olarak geçiren oyuncu burada 11 maçta 6 gol ve 6 asistle şampiyonluğun mimarlarından oldu. 17/18 sezonu ile Dinamo Tiflis’e dönen Arabuli çıktığı 16 maçta 10 gol 3 asist ile katkısını sürdürüyor. Gürcistan genç yaş milli takımlarında (U-17/U19/U-21) 31 kez forma giyen ve 15 kez fileleri havalandıran golcü, Ocak 17’de ilk Milli formasını giydi, 2 maçta 1 gole sahip.

Güçlü Yönleri/Zayıf Yanları

Arabuli oyun görüşü/vizyona sahip bir santrafor. Etrafında ki arkadaşlarını oynatmaktan hoşlanıyor. Geçen sezondan bu yana 9 asisti var. 4-4-2 oynatıldığında en fazla verim alındığını söyleyebiliriz. Kilit pas atmayı seviyor ve bunu her maç ortalama 2,4 kez deniyor. Kaleyi cepheden gördüğü zaman çok tehlikeli şutlarını izleyebiliyoruz. Oyun akışında hareketli bir oyuncu, topsuz alanda yalancı koşular yapmayı ve kanallara hareketlenmeyi seviyor. Pozisyon bilgisi olarak oturmuş bir mantaliteye sahip. Sık sık kanatlara doğru yanaşarak 2. bölgede verkaçlar deniyor. Aynı zamanda pozisyonu bulduğunda 3.bölgede de kanatlara yakın oynadığını izledik. Geçtiğimiz sezon çift forvetli sistemde kanatları yoğun bir şekilde kullanmıştı. Düzgün sağ ayağı ile iyi ortalar yapıyor. 1.88 boya sahip Gürcü forvet havadan daha etkili olabilir. Zıplama konusunda zaafları var fakat pozisyonu bulduğunda rahatça kafasıyla golü yapabilir. Bileklerine hâkim oluşu birebir de rakibini eksiltmesine imkân tanıyor. Aynı zamanda boyuna oranla gayet iyi durumda olan hızlanması onun savunma arkası koşularda beklenmedik silahı oluyor. Bitirici vuruşlar konusunda teknik yeteneklerini kullandığını ve soğukkanlı olabildiğini söyleyelim. 

Gelebileceği Takımlar: TFF 1.Lig ekiplerimiz

 

Giorgi Papunashvili-Dinamo Tiflis-21 yaş-Sağ Kanat/Forvet Arkası

Dinamo Tiflis altyapısının başka bir ürünü olan Papunashvili. Eylül 2012’de D.Tiflis’in ikinci takımında profesyonelliğe adım attı. 13/14 sezonu ile birlikte A takımla süre almaya başlasa da büyük patlamasını 14/15 sezonunda 26 maçta (2138 dakika) 16 gol 10 asist ile yaptı. Muazzam bir sezonun ardından Werder Bremen’in dikkatini çeken Papunashvili kiralık olarak(satın alma opsiyonlu) Alman ekibine geçti. Burada Werder’in 3.Lig deki pilot ekibiyle maçlara çıkan Gürcü oyuncu 2 kez sakatlık yaşadı ve kiralık döneminin ardından opsiyonu kullanılmadı. 16/17 sezonunda geri döndüğü Dinamo Tiflis’te 17 maça çıkan oyuncu 3 gol 3 asistlik performans gösterdi. İçinde bulunduğumuz 17/18 sezonu ile birlikte rekabetin arttığı D.Tiflis’te 795 dakika süre aldı ve 3gol 3 asistlik performans sergiledi. Gürcistan genç milli takımlarında (U-17/U-19/U-21) 24 kez forma şansı bulan Papunashvili’nin 8 golü bulunuyor. Ocak 2014’te A milli de olan oyuncu şu ana kadar 4 kez  A milli formayı terletti. 

 

Güçlü Yönleri/Zayıf Yanları

Papunashvili Umaglesi Ligi’nin en teknik oyuncularından biri. Teknik seviyesi üst düzey, bileklerine çok hâkim. Bu durum pas kalitesine de yansımış durumda. Yaratıcı kanat oyuncusu rolüne çok uygun olan Gürcü oyuncu vizyonu sayesinde 2. ve 3. bölgelerde kilit açma konusunda çok başarılı. Dribblinglerinde ince bilek hareketlerini kullanarak başarılı olan Papunashvili dar alanlardan da bu becerisi sayesinde zorlanmadan çıkabiliyor. Düzgün sol ayağı sayesinde ceza sahası dışından bir şut tehdidi. Oyuncunun topsuz alanda zekâsı sayesinde kendine pozisyon açtığını sıkça izledik. 2. bölgede özellikle savunma hattına yanaşarak oyun kurulumuna yardımı ve katkısı, yaratıcılıkta sıkıntı çeken takımlarımıza fayda sağlar. Maç başına 49 kez pas girişiminde bulunmuş durumda ve bunların %85inde başarılı oldu. Sahada doğru karar verme becerisine sahip bu da onu üst seviyeler için çok uygun hale getiriyor. Sorumluluk alma konusunda istekliliği de artısı. İkili mücadelelerde fazla çekingen davranabiliyor, bu sertlik düzeyi yüksek oyuncular karşısında dezavantajı. 1.76 m boya sahip olan Papunashvili’nin hava mücadelelerinde ise fazlaca etkisiz olduğunu söylemek yanlış olmaz. Topsuz alanda hızıyla ön planda değil, genelde oyun anlayışı kanatlardan içeri kat etmek üzerine kurulu olduğundan orta açma sayıları da düşüş gösteriyor. Son dönemlerde çalışkanlığının azaldığını gözlemledik bu durumun Almanya’dan dönüşünde yaşadığı hayal kırıklığı ile bağlantılı olması muhtemel. Forvet arkasında görev alabilmesi onu versatil yapıyor. Rotasyonda veya ilk 11 de rol alabilecek kalitede. Süper Lig takımlarımız için güzel bir yatırım olacaktır.

Geride bıraktığımız haftada Papunashvili 300.000 € karşılığında LaLiga 2 ekiplerinden Real Zaragoza’ya transfer oldu. Fiziksel olarak zaafları olan bir isim bu açıdan İspanya ligleri ona çok uygun. Teknik açıdan becerikli olan oyuncu burada becerilerini üst sınıf yapabilir. İlk dönemde kolay kolay süre almasını beklemiyorum fakat çalışır ve istikrarlı bir yapıya bürünürse LaLiga 2’nin en teknik oyuncularından biri haline gelecektir. İlerleyen dönemlerde performansına bağlı olarak ülkemizin Süper Lig takımlarına transferi söz konusu olabilir.

 

Giorgi Kharaishvili- FC Saburtalo- 20 yaş- Orta saha orta/Forvet arkası

Saburtalo altyapısında yetişen Kharaishvili ilk A takım maçına da burada çıktı. Gürcistan 2.Liginde toplamda 45 maça çıkan ve 26 golle takımının Umaglesi bileti almasında başrol oynadı. 15/16 sezonunda Umaglesi Ligi’nde 24 maçta (2031 dakika) süre alan ve 12 gol 3 asist ile takımına büyük katkı veren Kharaishvili takımında kalarak kaptanlık pazubandını da 19 yaşında koluna taktı. 16/17 sezonunda kaptanlığını yaptığı Saburtalo’da 11 maçta 5 gol 2 asist ile katkı verdi. İçinde bulunduğumuz 17/18 sezonuna önceki sezonlara oranla daha düşük performansla başladı ve şu ana kadar 6 maçta süre aldı 1gol 1 asisti bulunuyor. Gürcistan genç milli takımlarında (U-17/U-19/U-21) 24 maça çıktı. Ocak 2017’de A milli olduğunu da belirtelim.

 

Güçlü Yönleri/Zayıf Yanları

Orta sahada takımı adına maestro olan Kharaisvili oyun kurulumu ve atakların şekillenmesinde tüm sorumluluğu üzerine alıyor. Atakları yönlendiren, gerektiğinde oyunu kanada açabilen bir isim. Genç yaşında aldığı sorumluluk ve takımın kaptanı olabilecek derecede sahip olduğu liderlik becerisi bu yaşta önemli. 2.bölgede dribblingleri ile adam eksiltebiliyor, maç başına 8 dribbling girişiminde %66 başarı oranı var. 2.bölgeden 3.bölgeye orta mesafe pasları, havadan ve yerden kilit pas becerisi onun önemli özelliklerinde. Saha görüşü gayet iyi. Ceza sahası etrafında topla buluştuğunda şut tehdidi olabiliyor aynı zamanda dribblingleri ile ceza sahasına da direkt giriş yapabilmesi artılarından. İkili mücadelelerden çekinmeyen tarzı onun daha üst liglere uyumunu kolaylaştıracaktır. Orta sahada oyunun savunma yönünü oynayabiliyor, alan markajı konusunda iyi. Rakiplerini kolay kolay bırakmayan oyuncu ligde 4,4 top kapma girişiminde bulundu ve bunların %58inde başarılı oldu fakat bir gerçek var ki o da üst seviyeler için top kapma becerisini yükseltmesi gerek. Oyuncunun eksik yanı ise maç içerisinde konsantrasyonunu zaman zaman kaybedebilmesi hem takımının hücumlarına hem de onun gereksiz fauller yapmasına neden oluyor. Bu sezon gösterdiği istikrarsız görüntüden de kurtulması onun Avrupa liglerine geçişini kolaylaştıracaktır. 

Gelebileceği Takımlar: TFF 1.Lig ekiplerimiz-Göztepe-Sivasspor-Yeni Malatyaspor-Karabükspor-Kayserispor

 

 

Otar Kiteshvili- Dinamo Tiflis- 21 yaş- Orta Saha Orta

Altyapı eğitimini Dinamo Tiflis’te alan Kiteshvili profesyonelliğe geçiş yaptıktan sonra tecrübe kazanması için Metalurgi takımına kiralandı. Burada başarıyla 2 sezon geçirdikten sonra Dinamo Tiflis’e geri dönen oyuncu 15/16 sezonunda 27 maçta (1906 dakika) süre aldı ve 4 gol 11 asistle tam 15 gole katkı verdi. 16/17 sezonunda takımının Şampiyonlar Ligi ön elemesinde 

D.Zagreb’e elenmesine engel olamasa da 20 maçta  (1365 dakika) görev yaptı ve sezonu 6 gol, 1 asistle tamamladı. İçinde bulunduğumuz 17/18 sezonuna takımın kaptanlık pazubandını takarak giren Kiteshvili 15 maçta 1 gol 1 asist ile devam etmekte. Gürcistan genç yaş gruplarında (U-19/U-21) 21 maçta forma giyen oyuncu 8 gole imzasını attı, ayrıca U-21 takımının kaptanlığını da yaptı. Ocak 2017’de ilk A milli formasını giydiğini ve toplamda 4 kez görev aldığını belirtelim. Gürcü oyuncuyu genellikle 4-2-3-1’in orta sahasında iki yönlü oyuncu rolünde izledik.

Güçlü Yönleri/Zayıf Yanları

Orta sahada enerjisiyle oyunun iki yönünü de oynayabilen Kiteshvili kısa boyunun avantajını çevikliğini kullanarak ortaya çıkarıyor. 1.73 m boyundaki oyuncu tepki verme süresinde rakiplerinden çok daha iyi performans gösteriyor ve pozisyonlarda bu özelliğini kullanıyor. Maç başına 6 top kazanma girişiminde bulunan Kiteshvili bunların %60’ında başarılı oldu. Bulunduğu seviye için top kapma becerisi yeterli olsa da üst seviyeler için mutlaka daha yırtıcı olmalı. Pas trafiğinde takımda önemli bir role sahip olan Gürcü oyuncu maç başına 58 kez pas yapıyor ve bunların %88’inde isabeti bularak ligin pas isabetinde en iyilerinden birisi. Oyunun yönünü değiştirebilen diyagonal pasları bu sezon sıklıkla kullandı. Başarılı uzun pasları ile de takımın hücumunu bir anda 2.bölge geçişinden 3. bölgeye aktarabiliyor. Hücumlara geriden destek veren Kiteshvili set oyunu oturduğu zaman 3.bölgede kilit pas denemelerinde bulunabiliyor. Oyun görüşüne sahip olması orta sahada onun açısından önemli bir artı. Çevikliğinden bahsettiğimiz oyuncunun dribblinglerinde de yine bu çabukluğundan faydalandığını görüyoruz. Kısa alanda hızlanma becerisi sayesinde ağır oyuncuların boşluklarını affetmiyor. Oyunu açısından en önemli hususlardan biri de fizik gücü. Kiteshvili bu konuda üst seviyeler için eksik gözüküyor. Vücudunu daha iyi kullanabilmeli aksi halde büyük liglerde orta sahada kolayca pasifize edilecektir. Oynadığı seviyede hücumda yeterli olsa da şut tehdidini arttırması durumunda Avrupa için kendine daha fazla artı eklemiş olacaktır. Topsuz alanda oyununu geliştirmesi bizim fikrimizce oyuncunun gelişimine en büyük etkiyi yapacak olan özelliktir.

Gelebileceği Takımlar: Göztepe-Sivasspor-Yeni Malatyaspor-Çaykur Rizespor-Alanyaspor-Akhisar Bld.

 

Umaglesi Ligi’nden Potansiyelli Genç Oyuncular

Giorgi Chakvetadze(Dinamo Tiflis): Chakvetadze Umaglesi liginin en potansiyelli oyuncularından biri diyebiliriz. 99 doğumlu olan genç futbolcu içinde bulunduğumuz 17/18 sezonu ile birlikte forma şansı bulmaya başladı ve performansı ile yavaş yavaş ilk on bire kendini monte ettiriyor. Forvet arkası ve kanatlarda görev alabilen Chakvetadze, teknik özelliklerinin yanı sıra topsuz oyunda zekâsı, oyun görüşü ile fark yaratacak bir isim. Kendisini geliştirmeye devam etmesi durumunda Gürcistan’ın yeni yıldız adayı olabilir.

Beka Mikeltadze(Dinamo Tiflis): Gürcistan Milli Takımı’nın alt yaş gruplarında birçok kez forma şansı bulan Mikeltadze 16/17 sezonu ile birlikte Dinamo Tiflis’te sürelerini arttırmıştı. İçinde bulunduğumuz 17/18 sezonu ile birlikte performansını yükselten 97 doğumlu Gürcü oyuncu, sağ kanat ve forvet arkasında görev alıyor. Hızı ve teknik becerileri onu Umaglesi liginin gelecek vaat eden oyuncuları arasına sokuyor. 

Giorgi Tevzadze(Dinamo Tiflis): Chakvetadze ve Mikeltadze gibi birçok kez Gürcistan alt yaş gruplarında milli formayı giyen Tevzadze, sol bek pozisyonunda oynayan bir oyuncu. Çalışkanlığı, savunma ve hücum arası dengeli oyunu ve hızıyla ön planda. 96 doğumlu oyuncu bu sezon takıma katkısını ciddi biçimde arttırdı. İlerleyen dönemde onu LaLiga2 veya İskandinav liglerinde izlememiz mümkün.

Giorgi Kiknadze(Lokomotif Tiflis): Lokomotif altyapısında yetişen oyuncu 15/16  sezonunda A takımda süre almaya başladı. Bu sezon takımının kanat hücumlarında etkili performanslar izleten 97 doğumlu Kiknadze hızlanma becerisi ve dribblingleriyle Umaglesi liginde dikkat çeken potansiyellerden biri. 

 Nika Kvantaliani(Dinamo Batumi): Atletico Madrid altyapısında yetişen Nika 2015 yılında ülkesine döndü. Kanatta hızı ve teknik becerisini yansıtan genç oyuncu Dinamo Batumi için önemli bir değer. Bu sezon istikrarı yakalayamasa da kalitesi olan bir isim. İlerleyen dönemde tekrar İspanya’ya dönüş yapabilir, 98 doğumlu olduğunu belirtelim.