Doğum Tarihi: 03.02.1995 (22 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha

Takımı: IK Sirius

Ülkesi: Gana

Değeri: 250.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

 

https://www.youtube.com/watch?v=Z2JOK5kFJVk

 

 

Profil

Gana’da Golden Boot Academy ile futbol hayatına başlayan Kingsley Sarfo, 2014 yılında Superettan (İsveç 2. Ligi) takımlarından BW 90 IF transfer oldu.  Aynı senenin sonunda bir başka İsveç 2. Ligi ekibi olan IK Sirius’a geçen Ganalı oyuncu burada geçirdiği ilk sezonunda toplamda 6 maça çıktı, Svenska Cupen’de (İsveç Kupası) 3 maçta 1 asist yaparak takımına katkıda bulundu. Ayrıca U21 liginde de 1 gole imza attı. Daha sonra oyununu olgunlaştırıp geliştiren Kingsley, 2014-2015 sezonunda Sirius’da daha fazla süre almaya başladı. 31 maçta 2121 dakika ve maç başına 68 dk süre alarak 5 gol, 5 asist ile takımına gol yollarında destek oldu. O sezon Sirius bir üst lige çıkmak için mücadele verse de Falkenbergs ile içerdeki ilk maçta 2-2 ve deplasmanda 1-1 berabere kalarak umutlarını bir sonraki sezona sakladı. 2015-2016 sezonunda ise Sirius Superettan’ı şampiyon bitirerek bir üst lige çıkmaya hak kazandı. Bunda Sarfo’nun 33 maçta 2 gol ve 10 asistlik katkısı göz ardı edilemez. Sirius’un tüm sezon boyunca 34 maç oynadığını hatırlatmakta da fayda var. 2016-2017 sezonunda henüz Allsvenskan başlamadığı için, Sarfo sadece Svenska Cupen’de oynadı. 3 maçta 2 gol 1 asist yaparak grupta Sirius’un 2. olmasında büyük katkıda bulundu.

Kanatlarda ve orta sahada görev yapabilen Sarfo için en verimli olduğu yer forvet arkası ve merkez orta saha diyebiliriz. Superettan’da yıldızlaştığı dönemde zaman zaman 4-2-3-1’in 10 numarası görevini, zaman zaman 4-3-3 sisteminin ikili merkez orta sahasından biri görevini üstlenen Sarfo, yine aynı sistemlerde sol kanat ve sağ kanatta da oynadı. Oyun kurucu olarak görev yapan Ganalı oyuncu, kanatlarda bu özelliğini göstermekte zorlanıyor.

Sarfo’nun Gana milli takımının herhangi bir kategorisinde oynamadığını da belirtelim.

 

Güçlü Yönleri (Top tekniği, Pas, Hız, Şut kabiliyeti, Takım Oyuncusu, Çalım)

Ganalı Kingsley Sarfo, oyun stiline bakılınca daha çok Brezilyalı gibi diyebiliriz. Top tekniği oldukça üst düzeyde, ”Top ayağına yakışıyor” terimi Sarfo için söylenebilir. Yaratıcı orta saha görevinde başarılı olmasının en önemli sebeplerinden birisi pas kabiliyeti. Paslarının çoğu dikine olmasına rağmen %83’lük bir isabet oranına sahip. Ara paslarından bazıları ise Süper Lig’deki bazı yaratıcı orta sahaların atamayacağı cinsten ve bu paslardan maç başına 4 ortalamayla atması da bunun bir göstergesi. Uzaktan şutları ve kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonlarda vuruşları oldukça etkili. 2016 yılında toplamda çektiği 41 şuttan 24’ünün kaleyi bulması da bunun bir işareti.

Sarfo gibi bu kadar teknik özellikleri olan bir oyuncunun hızlı olması normalde beklenmez; ancak Sarfo hem teknik hem hızlı bir oyuncu. Bu özelliklerinden dolayı kontra ataklarda atağın başlamasını sağlayan oyuncu. Yetenekli bir oyuncu olmasının yanı sıra, aynı zamanda takım oyuncusu da. Ayrıca maç başına 8 çalım denemesinde bulunan Sarfo, %69 gibi yüksek bir başarı oranına sahip. Çalım atmayı bilmesine rağmen ikili sıkıştırma geldiğinde çoğunlukla pası tercih ediyor. Futbolun kolay bir oyun olduğunu bilip ona göre oynuyor.

 

 

Zayıf Yanları (Tek ayaklılık, Fizik, Savunma Becerisi, Pozisyon Alma, Hava Topu)

Tipik solak bir orta saha olan Sarfo, sağ ayağını kullanmaktan oldukça çekiniyor. Topu hep sol ayağıyla sürüyor ve şutları da ters ayağıyla zorunda kaldığında atıyor. 1.66 m boyunda olan Sarfo fizik olarak oldukça güçsüz. İkili mücadelelerde fiziksel temas ile karşılaştığı zaman karşı koymakta zorlanıyor. 4-3-3 sisteminde Sarfo orta saha olarak oynarken Sirius savunmada oldukça etkisiz kalıyor.  Hava toplarında da  etkisiz kalan Ganalı oyuncu, maç başına 1.8 hava topu mücadelesine girip bunlardan yalnızca %40’ını kazanabiliyor. 

Fiziksel açıdan bacak boyu kısa olduğundan ve savunma yapmayı bilmediğinden top kapmaya çalışırken ya başarısız oluyor ya da faul yapıyor. Geçen sene toplamda 99 faul yaparak Superettan’da en fazla faul yapan 2. oyuncu olması da bunun ispatı niteliğinde. Sarfo 4-2-3-1 sisteminde forvet arkası oynarken teknik direktörün kararıyla savunmaya gelmiyor ve bunda pozisyon alma becerisinin eksikliği de büyük bir etken.

 

 

Benzediği Oyuncular: Alanzinho, Emre Çolak

Fiziki açıdan bu 2 oyuncuya oldukça benzeyen Sarfo’nun, Türkiye’de bir Alanzinho etkisi yaratması çok muhtemel. Teknik, pas, çalım açısından Alanzinho’ya oldukça benziyor. Emre Çolak’ın kariyeri şu anda yükselişte olsa da Sarfo’nun Türkiye’ye gelip sonra Avrupa’ya geçmemesi için hiçbir neden yok. 22 yaşında bir oyuncu olduğu için, Süper Lig’de parlatılıp takımına para kazandırabilir.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Gaziantepspor, Adanaspor, Akhisar Belediyespor

Takımın ortalama yaşı 27 olan Gaziantepspor için genç kan ihtiyacını giderebilecek bir isim olan Sarfo, yaratıcılık özelliğiyle Gaziantepspor’un oyun kurmasında oldukça yardımcı olacak bir isim. Adanaspor’un şu zamana kadar ligde 21 gol attığını düşünürsek Sarfo’nun hem gol atabilme hem de asist yapabilme özelliğiyle bu sayıyı arttırması oldukça mümkün. Yine aynı şekilde Akhisar Belediyespor’un da gol yollarında ve oyun kurma konusunda zorluk çekmesinden ötürü Sarfo’ya bir şans verilebilir. Son olarak 2018 yazında sözleşmesi bitecek Sarfo için kulübüyle maksimum 500 bin € gibi cüzi bir rakama anlaşılabilir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 22.06.2017 tarihinde 1.450.000 € bedelle Malmö’ye transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili