Doğum Tarihi: 16.12.1995 (19 Yaşında)

Mevkii: Ofansif Orta Saha, Sağ Açık, Sol Açık

Takımı: Sporting Lizbon B

Ülkesi: İskoçya

Değeri: 1,500,000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2020

 

Profil
Futbola 2003 yılında henüz 8 yaşındayken Brechin City takımında başlayan Ryan Gauld, 2006 yılına kadar Brechin City takımında altyapı eğitimini almaya devam etti. 11 yaşında Dundee United Genç Takımına transfer oldu ve henüz 16 yaşında ilk profesyonel maçına çıktı. 2014/2015 sezonuna kadar Dundee United’da forma giydi. Bu sürede 51 maça çıktı ve 9 gol, 12 asistlik performansıyla göz doldurdu. 2014/2015 sezonunun başında Sporting Lizbon’a transfer oldu ve Sporting Lizbon A takımıyla 3’ü ilk 11 olmak üzere çıktığı 5 maçta 2 gol, 1 asistle oynadı. Bu sezon ise Sporting Lizbon B takımıyla 8 maça çıktı ve 2 gol attı. Milli takım kariyerinde ise henüz A milli takım forması giyemedi. U17, U19 ve U21 İskoçya milli takımlarında toplam 17 maça çıktı ve 3 gol attı. Dundee United, Ryan Gauld’u genelde 4-4-1-1 veya 4-2-3-1 formasyonunda ofansif orta saha olarak kullanmıştı. Gauld, 3 ayrı mevkide oynayabildiği için 4-4-2 formasyonunda sağ açık veya sol açık olarak da Dundee United formasını terletmiştir. Sporting Lizbon A takımında çıktığı maçlarda 4-3-3, 4-2-3-1 ve 4-4-1-1 formasyonlarında ofansif orta saha olarak görev yapmıştır. Şu an Sporting Lizbon B takımı ise 4-3-3 formasyonunda Ryan Gauld’u ofansif orta saha olarak kullanıyor. Görünüşe bakılırsa 4-3-3, 4-2-3-1 yada 4-4-1-1 formasyonlarıyla oynayan takımların vazgeçilmezi olabilecek bir kapasiteye sahip.

 

Güçlü Yönleri
İki ayağını da kullanması en büyük avantajlarından biri olan Ryan Gauld; hem sağ açık, hem sol açık, hem de ofansif orta saha pozisyonlarında oynayabilmektedir. Birden fazla mevkiide oynayabilmesi ilk 11’de oynama şansını arttırmaktadır. Bileklerine çok fazla hakim olması nedeniyle topla beraber driplingde durdurulması çok zordur. Bu özelliğiyle kapanan savunmalara karşı kilidi açabilir. Ayrıca saha görüşü mükemmele yakın olan Ryan Gauld, bu sayede beraber oynadığı forvetleri çok rahat rakip takım kalecisiyle karşı karşıya bırakabilir. Rakibin topu ne şekilde kullanacağını tahmin etmesi ve takipçiliği nedeniyle top kazanabiliyor veya gol pozisyonuna da girebiliyor.

 

Zayıf Yanları
Fiziksel özellikleri nedeniyle hava toplarında etkili değil. Kondisyon ve güç konusunda kesinlikle kendisini geliştirmesi gerekiyor. Eğer kondisyon ve güç konusunda kendini geliştiremezse bu büyük potansiyeli tıpkı futbolu takip eden çoğu insanın yakından tanıdığı Javier Saviola gibi ya da Türk futbolseverlerin çok şey umduğu ama umduğunu bulamadığı Emre Çolak gibi harcayabilir.

 

Benzediği Oyuncular: Youri Tielemans, Max Meyer, Hakan Çalhanoğlu.
Ryan Gauld 10 numara pozisyonunda oynayan ve oyun görüşü çok yüksek olan, asist yeteneği olan Tielemans, Meyer ve Hakan ile benzerlik gösteriyor.

 

Gelebileceği Takımlar; Türkiye’de sadece Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’a gelebileceğini düşünüyorum. Galatasaray her sene yeni Hagi’sini ararken, Wesley Sneijder’i buldu. Ryan Gauld’un Galatasaray için Wesley Sneijder’in halefi olabileceğini düşünüyorum. Beşiktaş’ın ise dripling konusunda Ryan Gauld’a pek fazla ihtiyacı olmasa da araya attığı -deyim yerindeyse- ince paslar konusunda ihtiyacı var ya da bu sezon genellikle 4-3-3 formasyonuyla oynayan Fenerbahçe’ye gelirse, araya atacağı paslarla kilidin açılamadığı maçlarda Fenerbahçe’ye 3 puanı kazandıracak oyuncu konumunda olur.

 

 Transfermarkt Profili