Doğum Tarihi: 01.08.1993 (22 yaşında)

Mevkii: Orta Saha Orta, Ofansif Orta Saha

Takımı: EL Ahly Kahire

Ülkesi: Mısır

Değeri: 1,500,000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2020

 

Profil 

Saleh Gomaa, Mısır’ın Arish şehrinde dünyaya gelmiştir. Futbola Mısır’ın ENPPI kulübünde başlayan oyuncu 2013 yılına kadar 28 numaralı formasıyla ter dökmüştür. ENPPI takımında 2011 yılında henüz 17 yaşında olmasına rağmen A takıma yükselmeyi başaran Gomaa, gerçek çıkışını seçildiği Mısır Milli takımının alt yaş kategorilerinde yaptı. 17 yaşında, önce ENPPI formasıyla Mısır liginde ilk profesyonel maçına çıkan Gomaa, ilk dönemlerde kısa süreler alıyordu ancak 2011 yılında Kolombiya’da düzenlenen U-20 Dünya kupasına çağrılmayı başardı ve sakatlığına rağmen aldığı kısa sürede özellikle Arjantin karşısında gösterdiği performans ile takımına penaltı kazandırdı ve bu maç göz doldurdu. Daha sonra U-23 takımlarıyla maçlara çıktı, istikrarlı performansını devam ettirdi. U-20 ve U-23 Milli takımlarıyla 51 karşılaşmaya çıkan Gomaa, bu karşılaşmalarda 10 gol atmayı başardı. Mısır A milli takımlarıyla da 10 karşılaşmaya çıkıp, 3 asistlik performans sergilemiştir. Kulüp bazında ENPPI takımıyla 21 karşılaşmada 1 gol atıp 2 asist yapmayı başardı. 2013-2014 sezonunda Portekiz’in Nacional takımına kiralanan oyuncu bu takımda 2014-2015 sezonunda da boy göstermiştir. Nacional takımında toplam 46 müsabakaya çıkıp 2 gol 7 asistle oynamıştır. Nacional takımında iyi bir performans gösteren Saleh Gomaa yeni sezonda Mısır liginde şampiyonluk mücadelesi veren EL Ahly Kahire kulübüne transfer oldu. Saleh orta sahanın ortasında oyun kurucu rolünde oynuyor. İkinci pozisyon olarak ise 4-2-3-1 in arkasında yani ofansif orta saha olarak da değerlendirilebilir. Oyun bilgisi yüksek olan Gomaa, gelecek yıllarda milli takımın vazgeçilmezi olma sinyallerini daha şimdiden veriyor.

 

Güçlü Yönleri

Gomaa’nın en iyi özelliklerinden biri oyunun iki yönünü de çok iyi oynayabiliyor olmasıdır. Kapalı defansları açmak için isabetli paslarını kullanan oyuncunun saha görüşü, oyunu rahat okuyabilmesi ve uzun toplardaki başarısı güçlü yönleri arasındadır. Ayrıca sahada sorumluluk almaktan kaçmayarak takımına liderlik etmeyi başaran oyuncu savunmaya kadar gelerek oyunu geriden de kurabiliyor. Duran toplardaki başarısı ile sık sık gol ve asist kovalayan oyuncu oyunun temposunu da ayarlayabiliyor.

 

Zayıf Yanları

Savunmada hava toplarında çok iyi olmadığı söylenebileceği gibi sert müdahalelerden de kaçındığı belirtilebilir. Aynı zamanda fiziksel olarak mücadele gücünde zayıflığı olsa da yaş itibariyle bu eksikliği rahatlıkla kapatabileceği söylenebilir. Göze batan zayıf özelliğinden bir tanesi ise konsantrasyon eksikliği yüzünden markaj görevini yerine getirmekte zorluk çekiyor olması diyebiliriz.

 

Benzediği Oyuncular: Xabi Alonso, Joao Moutinho, Mehmet Ekici

Bu isimlerden Xabi Alonso’nun futbolunu andıran oyuncu, ofansif anlamda da oyunu iki yönlü çok iyi kurabiliyor. Tekniği ve paslarıyla öne çıkan Gomaa, gelecekte adından çok söz ettireceğe benziyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor, Medipol Başakşehir, Kasımpaşa, Sivasspor, Eskişehirspor

Ligimizde kapalı defanslara karşı isabetli paslarıyla kilidi açabilecek Gomaa, oyunun iki yönünü de kullanmaya gayret gösteren Fenerbahçe’nin orta sahasına ilaç gibi gelebilir. Ayrıca Beşiktaş gibi 4-2-3-1 oynayan takımların orta sahasında oyunu kurabilme yeteneği ve araya atacağı iyi paslar ile çok fayda sağlayabilir.

 

Transfermarkt Profili