Doğum Tarihi: 25.01.1996 (19 yaşında)

Mevkii: Orta Saha

Takımı: FK Sarajevo

Ülkesi: Bosna-Hersek

Değeri: 1,000,000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2018

 

Profil

Samir Radovac 1996 yılında Bosna-Hersek’in başkenti Sarajevo’da dünyaya gelmiştir. Doğduğu şehrin takımı ve ülkedeki en köklü ekiplerden olan FK Sarajevo’da futbola başlamıştır. Altyapıdaki üst düzey oyunuyla kısa sürede önemli bir oyuncu olabileceğini göstererek 2012/13 sezonunda henüz 15 yaşındayken A takım kadrosuna alındı ve Bosna-Hersek Premier Ligi’nde forma giymeye başladı. Böylelikle kulüp tarihinde en genç forma giyen oyuncu olma başarısını gösterdi. İlk sezonunda 8 maçta forma şansı buldu. Ocak ayında ise Zenit tarafından denenmek üzere Rusya’ya gitmiş, birkaç hazırlık maçında forma giymiş fakat kulüplerin anlaşamaması nedeniyle geri dönmüştür. 2013/14 sezonunda yavaş yavaş ilk 11’de şans bulmaya başladı ve toplamda 20 maçta oynama başarısı gösterdi. U17 ve U18 kategorilerinde milli formayı başarıyla giydikten sonra henüz 17 yaşındayken U19 ve U21 milli takım formalarını giymeye başladı. 2014/15 sezonunda ise artık ilk 11’in değişmez isimlerinden olmuştu ve toplamda 33 maçta 3 gol 6 asistlik performans göstererek takımının lig şampiyonluğunda önemli bir rol oynamıştır. İçinde bulunduğumuz 2015/16 sezonunda son haftalarda belindeki sakatlığı nedeniyle formasından uzak kalmış olsa da 17 maçta 6 asist yapmış durumda. 19 yaşında olmasına rağmen bir kez de sahaya kaptan olarak çıktı. Henüz A takım seviyesinde milli formayı giyememiş olsa da bu gelişimini sürdürmesi durumunda A milli takıma davet alması çok gecikmeyecek gibi görünüyor.

 

Güçlü Yönleri

Samir Radovac orta sahanın her bölgesinde başarıyla mücadele edebiliyor. Özellikle 4-3-3 oynayan takımlar için mutlaka kadroda bulundurulması gereken tarzda bir oyuncu. İki orta sahalı sistemlerde ise daha defansif olan oyuncu rolünde de oynayabiliyor. Fakat yalnızca savunmaya değil hücuma da katkı yapabiliyor. Oyunu çift yönlü oynayan çok enerjik ve dinamik bir oyuncu. Maç boyunca hareket halinde, çok koşuyor ve mücadeleyi hiç bırakmıyor. Tüm sahada ayak basmadık yer bırakmıyor. Temposunu maçın genelinde kaybetmiyor ve top rakipteyken devamlı olarak pozisyonları bozuyor, rakip oyuncunun rahat oyun kurmasına ve pas yapmasına izin vermiyor. Çok temiz müdahaleleri var, faul yapmadan top kazanma konusunda üst düzey bir yeteneği var. Fiziği çok iyi olmasa da çok dengeli ve ikili mücadelelerde başarı oranı yüksek. Agresif bir oyuncu olmasına rağmen dengesiz müdahalelerde bulunmuyor bu da kart sayılarına yansıyor. Geçtiğimiz sezon 3, bu sezon ise yalnızca 1 kez sarı kart gördü. Çok kararlı bir oyuncu ve rakibinin zor durumda olduğunu anladığı anda topu alana kadar pozisyonu kovalıyor. Boşta kalan topları da bırakmıyor. Çabukluğu ve hızı da iyi bir seviyede. Geriden gelerek birçok pozisyonu engellemeyi başarıyor. Kaptığı topları kullanma konusunda da çok başarılı. Hızlı oynamayı çok seviyor ve takımını hemen kontratağa kaldırma düşüncesinde. Pas yüzdesi oldukça yüksek ve ileriye oynamayı seviyor. İki ayağıyla da önemli paslar atabiliyor. Topla çok buluşuyor ve hücumu başlatan ve yönlendiren oyuncu oluyor. Ara pas atmayı çok seviyor ve özellikle kanatlara çok isabetli paslar yollayarak çok iyi pozisyonlar yaratıyor. Genellikle kısa paslarla oynuyor ve kendisini de topsuz oyunda boşa çıkarıyor. Dribbling yapma konusunda da çok istekli, sıkça deniyor ve bu konuda da oldukça başarılı. Orta sahanın ortasından aldığı toplarda hızıyla rakiplerini ekarte edebiliyor ve savunmanın dengesini bozup doğru pasla da sonuçlandırabiliyor. Yaratıcılığı oynadığı pozisyon için üst seviyede. Takım oyununa iki yönde de büyük katkı sağlıyor.

 

Zayıf Yanları

Çok genç olması ve oynadığı lig sebebiyle doğal olarak üst düzey tecrübesi bulunmuyor. Bu seviyede fiziği sorun yaratmasa da üst seviye için yeterli değil. Dengeli olmasına rağmen güçlü değil. Maç içinde zaman zaman konsantrasyon kayıpları yaşıyor ve çok basit pas hataları yapıyor. Böyle anlarda pasları kısa kalıyor ya da çevresini kontrol etmeden ezbere pas atarak kolay ve beklenmeyen top kayıpları yapabiliyor bu da savunmasının hazırlıksız yakalanmasına sebep oluyor. Kafa toplarında pozisyon alma konusunda başarılı olsa da boyu nedeniyle bazen sıkıntı yaşayabiliyor. Geliştirmesi gereken en önemli özelliği ise şutları. Genellikle yavaş ya da isabetsiz şutlar atıyor. Kaleyi denemeyi sevse de bu konuda pek başarılı değil. Ceza sahası etrafında ve içinde ne yapması gerektiği konusunda karar verme sıkıntıları yaşıyor ve sakin kalamıyor. Özellikle şutunu geliştirmesi halinde üst düzey bir oyuncu olma yolunda önemli bir engeli aşacaktır.

 

Benzediği Oyuncular: Marco Verratti, Tolgay Arslan

Radovac oyun stili bakımından Marco Verratti’ye benziyor. Fiziksel özelliklerini dengeli yapısıyla kapatan Radovac, Verratti kadar teknik olmasa da onun gibi dribbling yapmayı sevmesi ve pas oyununa yatkınlığıyla dikkat çekiyor. Ülkemizden de Tolgay ile benzer bir tarzda oynayan oyuncu sert ve mücadeleci yapısının yanı sıra topu olumlu kullanabilmesiyle Tolgay’a benziyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray, Bursaspor, Başakşehir, Kasımpaşa

Bayer Leverkusen ve Aston Villa gibi takımların da transfer gündeminde olan ve 1 milyon Euro gibi bir fiyata alınabilecek oyuncu geleceği takıma önemli katkılar verecektir. Ligimize çok uygun bir oyuncu. Özellikle Galatasaray’ın mevcut mücadeleci orta saha sorununa ve finansal problemlerine bakılırsa kendisi bu yıl ve gelecek için önemli bir hamle olabilir. Ligimize gelmesi için Avrupa’da oynayan ve bu hedefe yönelik takımları tercih edecektir çünkü önünde başarılı bir kariyer olması beklenen bir oyuncu ve kendini daha da göstermek isteyecektir.

Transfermarkt Profili