Doğum Tarihi: 06.07.1995 (22 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha, Ofansif Orta Saha

Takımı: Lausanne Sport

Ülkesi: İsviçre

Değeri: 1.500.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

Boy: 1,80 m

 

https://www.youtube.com/watch?v=5SBIWeDpkUU

 

Profil

Samuele Campo, İtalyan kökenli anne babanın çocuğu olarak 6 Temmuz 1995 tarihinde İsviçre’nin en kalabalık üçüncü şehri olan Basel’de dünyaya geldi. Futbola 2011 yılında doğduğu şehrin takımı olan FC Basel’in altyapısında başladıktan sonra profesyonelliğe ilk adımını burada attı. FC Basel A takımında forma giyme şansı bulamayan genç oyuncu, takımının U19, U21 yaş kategorilerinde oynadı ve toplam 13 gol / 1 asist kaydetti.

25 Ocak 2016 tarihinde ligin bir başka ekibi FC Lausanne-Sport’a transferinden sonra ilk resmi maçına 31 Temmuz 2016’da İsviçre Süper Ligi ekiplerinden FC Thun karşısında çıkan Campo, karşılaşmanın son 20 dakikasında görev aldı ve 1 asist yaptı. 2015/2016 sezonunda toplam 20 resmi maçta forma giyen oyuncu 7 gol / 1 asist kaydetti.

Son olarak İsviçreli genç solak, 2016/2017 sezonunda FC Lausanne-Sport takımıyla 39 maça çıktı ve 7 gol / 7 asistlik performansıyla tüm dikkatleri üzerine çekti.

Campo, şu ana dek İsviçre U16, U18, U19, U20 ve U21 yaş altı milli takım kategorilerinde 15 kez forma giyme şansı buldu ve 3 gol attı. 21 yaşındaki Campo’nun genç yaşı ve potansiyelini göz önünde bulundurduğumuzda, ilerleyen yıllarda İsviçre A Milli Takımı formasını giymesi de mümkün görünüyor.

Lausanne Teknik direktörü Fabio Celestini tarafından 4-1-4-1, 3-1-4-2 ve 4-3-3 ofansif sistemlerinde on numara, merkez orta saha ve orta sahanın sağı mevkilerinde görevlendiren oyuncu, birçok pozisyon ve formasyonda forma giymiş olmasıyla dikkat çekiyor.

 

Güçlü Yönleri (Çok Yönlülük, Liderlik, Pas Oyunu, Oyun Kurma, Top Sürme, Dayanıklılık)

Birden fazla pozisyonu başarıyla oynayabilen Campo, maç içinde oyuncu değiştirmeden yapılabilecek taktiksel değişikliklere de olanak sağlıyor ve bu şekilde teknik direktörünün elini güçlendiriyor.

22 yaşında olmasına rağmen liderlik özellikleriyle de sorumluluktan kaçmayan bir karaktere sahip. Liderlik vasfını takım arkadaşlarına sürekli direktifler vererek ortaya çıkaran genç oyuncu, oyun içerisindeki pas trafiğini yönlendiren ve takım arkadaşlarıyla sık sık iletişim halinde olan bir oyuncu olarak dikkat çekiyor.

Takımının saha içi organizatörü ve en önemli futbolcularından birisi olan Samuele Campo, pas trafiğinin merkezinde yer alıyor ve savunmadan gelen ilk topları alıp takımda oyun kurucu rolünü üstleniyor. Bu rolüyle de maç başına isabetli 3,4 kilit pasta %50’ye yakın başarı sağlamasının yanı sıra maç başı 36 kez pas girişiminde bulunup %75 isabet sağlıyor.

Maç başına ortalama 5 dribbling girişiminde bulunan ve %61 başarı oranı sağlayan Campo, top sürme konusunda etkili olmasının yanı sıra ofansif organizasyonlarda kimi zaman basit al-verlerle atağı olgunlaştırırken, kimi zaman da attığı kilit paslarla, uzaktan-yakından çektiği şutlarla Lausanne ataklarına yön verebilen isim olarak dikkat çekiyor.

Son olarak defansif yönündeki bir artısından bahsetmek gerekirse, dayanıklılığı ve enerjisiyle maç başı 3,6 top kapma girişiminde bulunuyor ve bunların %45’inde başarı sağlayan bir on numara profili çiziyor.

 

Zayıf Yanları (Hava Topları, Fizik, Defansif Katkı, Konsantrasyon, Tecrübe Eksikliği)

Samuele Campo, 1.80 m’lik fena olmayan boyuna rağmen hava topları konusunda başarısız bir oyuncu. Maç başına yalnızca 3 kafa topu mücadelesine giren ve ancak %31’lik bir başarı oranı yakalayabiliyor. Dolayısıyla Campo’nun hava toplarında etkisiz olduğunu söyleyebiliriz.

Fizik gücü de zayıf olan genç oyun kurucu, maç başı ortalama 18 ikili mücadeleye girip %41’ini kazanabiliyor. Normalde bu yönden fena görünmese de Campo’nun, fiziksel mücadelenin çok daha yüksek olduğu ligimizde zorlanabilmesi mümkün.

Her ne kadar mevkisini baz alınca iyi bir top kapma oranına sahip olsa da, fizik gücünün zayıf olması ve rakibi ısıran, kovalayan bir oyuncu profiline sahip olmaması nedeniyle oyunun defansif yönünde etkisiz kalabiliyor.

Son olarak konsantrasyon ve tecrübe eksiğinden söz etmeden geçmemek gerekiyor. Maç içerisinde bir parlayıp bir kaybolan Campo’nun yeniden aktif olması için geçmesi gereken süre biraz fazla. Bu sebeple bölüm bölüm maçtan kopabiliyor, oyundan düşebiliyor. Bu nedenle mental olarak kendini geliştirmesi gerekiyor. Yaşının genç olması, az sayıda profesyonel maç yapmış olması ve yalnızca İsviçre’de top koşturmuş olması sebebiyle de başka bir lig ve kültürde nasıl bir performans göstereceği merak konusu.

 

Benzediği Oyuncular: Josue, Josip Ilicic

Samuele Campo, kanatlarda görev yapabilmesi, orta sahada gezerek oyun kurabilmesi ve fizik yapısı sebebiyle ligimizde Bursaspor ve Galatasaray formalarını da giyen Josue’ye benzetilebilir. Ayrıca atmış olduğu çalımlarla, yapmış olduğu dribblinglerle ve kilit pas özellikleriyle Sloven futbolcu Josip Ilicic’e benzetebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Atiker Konyaspor, Bursaspor, Antalyaspor, Kasımpaşa

Samuele Campo’nun 30 Haziran 2018 tarihinde sözleşmesi bitiyor. Dolayısıyla sözleşmenin bitiş tarihinin yaklaşıyor olması, Campo’yu isteyecek kulüplerimiz için bir avantaj olacaktır. Aynı zamanda İsviçre’nin düşük kalibre takımlarından birinde oynaması sebebiyle de takımının yüksek bir bonservis istemesi veya oyuncunun yüksek maaş talep etmesi pek olası gözükmüyor. Ayrıca oyuncunun genç bir yaşta olmasını da göz önünde bulundurursak hiç şüphe yok ki kulüplerimiz geleceğe yatırım olarak Campo’nun transferini düşünebilirler.

Bu sezon Avrupa arenasında boy gösterecek olan Atiker Konyaspor her ne kadar 4-4-2 sistemini benimsemiş olsa da oyuncudan orta sahanın merkezinde, sağında veya solunda skora katkı anlamında faydalanabilir. Yine 4-2-3-1 sistemi ile mücadele eden fakat ofansif anlamda geçtiğimiz sezon istediği verimi alamayan Bursaspor ve Antalyaspor kulüpleri de hücuma katkı ve skor anlamında bu oyuncudan faydalanabilir. Ayrıca geçmişte İsviçre Ligi’nden yapmış olduğu birçok oyuncu transferiyle bilinen Kasımpaşa, Scarione benzeri skor yapan ve kreatif yönü ile bilinen Samuele Campo’yu oyun formatlarında değerlendirebilir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 01.01.2018 tarihinde Basel takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili