Doğum Tarihi: 13.08.1989 (25 yaşında)

Pozisyon: Forvet

Geldiği Takım: PEC Zwolle

Ülkesi: Çek Cumhuriyeti

Değeri: 2,500,000 €

Bonservis Ücreti : bedelsiz

Bursaspor geçen sezon Şenol Güneş yönetiminde puan olarak olmasa da oyun ve istatistik olarak muazzam bir sezon geçirdi.. Ozan Tufan ve Belluschi gibi Anadolu takımlarının pek çoğunda forvet arkası oynayacak meziyetlerdeki oyuncuları savunma önüne koyan Şenol Hoca önlerine de Josue gibi etkili bir solak yerleştirdi.

Kanatlarda adam geçme, hız, çabukluk ve gol vuruşu özellikleri ligin çok üzerinde olan Bakambu ve Volkan Şen’i bulunduran Bursaspor’un tek eksiği ceza sahasında bitirici, pozisyon almayı bilen ve Şener Özbayraklı, Aziz Behich gibi etkili bindirmeler yapan beklerin havadan destekleyebileceği bir forvetti.. Bu oyuncunun kariyerinde hiç Brezilya dışına çıkmayan, bununla birlikte istatistik ve performans olarak son derece vasat bir görüntü çizen Fernandao olması oyuncu izlemenin ne kadar önemli bir iş olduğunun en güzel kanıtı oldu bizler için.. Bir futbolcunun takımının oynadığı taktik ve bu taktik içerisindeki rolü o futbolcunun bireysel özellikleri kadar üzerinde durulması gereken bir konu. Yani bir oyuncuyu salt yetenekleri ve performansıyla değerlendirmek, o oyuncunun hangi şartlar altında o performansı sergilediğini görmemek hem büyük beklentilerin sonuçsuz kalmasına, hem de aslında geleceği takıma çok katkı sağlayacak oyuncuların keşfedilememesine yol açıyor. Fernandao, söz gelimi bir başka Anadolu takımına gitseydi ya da Bursaspor yazının başında belirttiğimiz kadro şekline sahip olmasaydı şu an bambaşka bir noktada olabilirdi. Fernandao, ceza sahasında arkadaşlarının paslarını asiste çevirecek koşuları yapıp tek vuruş golcüsü profilini çok güzel bir şekilde sergiledi. Aynı zamanda gücü ve top saklama becerisiyle arkadaşlarını kaleye yaklaştırdı. Büyük takımların özellikle iç saha maçlarında tam da ihtiyacı olan bir forvet tiplemesi sergileyerek Fenerbahçe’nin kadro kuruluş yılında ilk transferlerinden olmayı başardı. Fernandao’nun boşluğunu Çek Cumhuriyeti’nin büyük beklentiler beslediği ancak bir türlü patlama yapamayan pivot santraforu Tomas Necid doldurabilir mi?

Bu soruyu cevaplamak için öncelikle Fernandao ile Necid’i kıyaslamak yerine Bursaspor’un bu sezon Ertuğrul Sağlam ile nasıl bir oyun düzenine sahip olacağını görmemiz gerekiyor.. Şu aşamada değerlendirilecek en önemli husus Tomas Necid’in bitirici bir forvetten ziyade oynayan ve oynatan bir forvet olduğu.. Bu noktada Bursaspor geçen seneki orta saha düzeninde mücadele ederse Fernandao kadar gol atamayacak olan Necid’in arkadaşlarına çok sayıda asist yapacağını söyleyebiliriz. Batalla tarzı bir 10 numara ya da Sercan Yıldırım tarzı bir yardımcı forvet ile Tomas Necid gol yollarında Fernandao’nun boşluğunu doldurabilecektir. Fizik olarak Fernandao ile benzer özelliklere sahip Tomas Necid topu ayağına isteyen, bunun için kanatlara ve orta sahaya yardıma giden, hareketli bir oyuncu. Onun boşalttığı alanları doldurabilecek bir partner son derece faydalı olacaktır. Aynı zamanda hem Volkan Şen hem de Bakambu ceza sahasına yakın oynayan kanat oyuncuları. Bu da Necid’in verimliliğini artıracaktır.

Bursaspor taraftarı Tomas Necid’in performansını oldukça merak ediyor. Bu noktada takımın yeni şablonunu görmeden kesin bir yorum yapmak yanlış ancak şunu söylemek gerek. Tomas Necid Türkiye için son derece yararlı bir transfer. Takım düzenine göre skora hem gol hem asist olarak katkı yapabilecek bir oyuncu. Bitiriciliği, hızı ve çabukluğu lig standartlarında bir pivot santrafor için son derece iyi. Farklı meziyetlerini ortaya çıkaracak bir oyun düzeninde oynarsa Bursaspor’un Fernandao kadar verim alacağı bir isim. Ancak direkt olarak aynı rol oyuncuları olmadığı da kesin. Her ne oyun düzeni olursa olsun Tomas Necid minimum 10 gol 5 asist istatistiklerini yakalayacak gibi gözüküyor. Bu sayının 15 gol 15 asist bandına çıkma ihtimali de var. İkinci durumda Fernandao’nun 22 gol 7 asistlik performansını geride bırakacak. Hangi senaryonun gerçekleşeceğini Ertuğrul Sağlam’ın oyun ve oyuncu tercihleri gösterecek..