Doğum Tarihi: 14.12.1990 (26 yaşında)

Mevkii: Sağ Kanat

Takımı: Fastav Zlin

Ülkesi: Sırbistan

Değeri: 700.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2020

 

 

 

 

Profil

Kariyerine ülkesinin takımlarından FK Hajduk Belgrad takımında başlayan Vukadin Vukadinovic burada Ağustos 2008’de profesyonel oldu. Temmuz 2010’da Çek 2.Ligi takımlarından FC Mas Tabarsko’ya geçerek ilk transferini gerçekleştiren Sırp oyuncu, sonradan ikinci vatanım diyeceği Çekya’ya geçiş yapmış oldu. 2012 yılının Ocak ayında Jablonec takımına transfer olarak E.Pojisteni.cz  ligine (Çek 1.Ligi) transfer olan Vukadinovic böylece ilk sıçramasını yapmış oldu. Jablonec ile geçirdiği 2 sezonda forma şansı bulmakta zorlanırken süre aldığı 100 dakikada 1 gol buldu. 2014’ün Şubat ayında 6 aylığına Viktoria Zizkov’a kiralık olarak geçen Sırp oyuncu burada çıktığı 13 maçta 3 gol 5 asist yaparak tekrar kariyerinde bir çıkış dönemine geçti. Bu performansı ona 14/15 sezonu boyunca kiralık olarak Slavia Prag’ın kapılarını açtı. 14/15 sezonu içerisinde süre aldığı 1510 dakikada (22 maç) 1 gol 5 asist ile mücadele eden Vukadinovic’in bu performansı onu Slavia Prag’da tutmaya yetmedi. 15/16 sezonu başlangıcında ligin yeni takımı Fastav Zlin ile yine bir kiralık sözleşmeye imza atan oyuncu süre aldığı 1750 dakikada 3 gol buldu ve takımının ligde kalmasına yardımcı oldu. Ocak 2016’da Fastav Zlin oyuncunun bonservisini almaya karar verdi. İçinde bulunduğumuz 16/17 sezonunda sağ kanada ambargo koyan Vukadinovic kariyer sezonunu geçiriyor diyebiliriz. Mart 2017 itibariyle Zlin ligde 4. sırada yer alıyor ve ligde 4 hafta boyunca liderlik koltuğunda da oturdular. Süre aldığı 1458 dakikada(18 maç) 3 gol 9 asist yaparak takımına müthiş katkı veren Sırp oyuncu 8 puana direkt etki etti. Lig sonunda olası bir Avrupa biletinin en büyük mimarlarından biri Vukadinovic olacaktır. 

Fastav Zlin ile iki sezondur 4-4-2 taktiğinin sağ kanadında görev alan Vukadinovic kariyerinde 4-5-1’in sağ açığı olarak da görev aldı. Ülkesi Sırbistan’ın milli formasını futbol kariyerinde hiçbir yaş kategorisinde giymeyen Vukadinovic, 2016 senesinde bir röportajında Çekya Milli Takımı için forma giymek istediğini açıklamıştı. 

 

 

Güçlü Yönleri:(Hız, Hızlanma, Ayak çabukluğu, Orta Açma, Savunma Katkısı, Çalışkanlık, İstiktar)

Vukadinovic hızıyla fark yaratabilen bir oyuncu. Kısa mesafede hızlanması çok iyi, bu sayede ikinci toplarda ve açık alanda çok başarılı. Sağ kanatta sürekli olarak rakip savunmanın arkasına koşular deniyor, karşılıklı oynadığı bek oyuncusunun konsantrasyonu düşük ise cezalandırmaması imkansıza yakın. Hızıyla birleştirdiği ayak çabukluğu var, bu sayede rakiple bire bir pozisyonlarda rahatlıkla rakibini eksiltebiliyor. 16/17 sezonu içerisinde maç başına 6 dribbling girişimi var ve bunların 3.4’ü olumlu sonuçlanmış durumda. 4-4-2’nin sağ kanadında oynayan oyuncu genelde rakip yarı saha geçişlerinde topla buluşuyor. 25 m ve üzeri dribblingleri maç içerisinde sıkça izliyoruz, uzun soluklu. Sağ kanattan çizgiye inebildiği gibi içeri kat ettiği pozisyonlarda da tehlike yaratabiliyor, dikine oynamak onun oyununun önemli bir parçası. Sırp oyuncunun verkaçlara girmeyi çok sevdiğini belirtmeliyiz. Girdiği verkaçlar ile rakip savunmanın dengesini bozarken kendi önüne de açık alan yaratmayı hedefliyor. Kanadını çok etkili kullanan Vukadinovic özellikle yaptığı ortalar ile skora direkt katkı sağlıyor. 16/17 sezonu içerisinde maç başına 4.3 orta yapan oyuncu bunların %27’sinde isabeti buldu ve ortaları ile 3 asisti bulunuyor. Ortaları onun güçlü bir silahı. Yüksekten, yerden, hızlı ve kavisli her tarzda etkili ortaları var. Dikine çok kararlı biçimde gidebilen Vukadinovic’in bu sezon hanesinde 3 gol yazıyor, bunlar kanatlardan içeri girerek bitirdiği pozisyonlar. Maç başına 1.9 şut çekiyor ve bunların 0.9’u isabetli oluyor, her maç kaleyi bulan 1 şutu var diyebiliriz. Kontra-atakların hakkını veren Vukadinovic hızı ve çabukluğu sayesinde rakibin hazırlıksız olduğu anları değerlendirmekte uzman. Rakibi dengesiz yakaladığında kilit pasları ile fark yaratıyor, maç başına 2.3 kilit pas veriyor ve 1.3’ü takım arkadaşlarına ulaşıyor. Direkt kilit pasları ile 3 asisti olduğunu da belirtelim.

4-4-2 veya 4-5-1 taktiklerinin sağ kanadında oynamanın savunma bakımından ekstra sorumlulukları olur. Vukadinovic bu sorumlulukları fazlasıyla alıyor. Bu sezon 90 dakika başına 5.8 yerden müdahale girişiminde bulunan Sırp oyuncu bunların %64’ünde başarılı olarak savunmasına ciddi katkıda bulunuyor. Müdahale açısından baktığımızda ligde en başarılı 10 kanat oyuncusundan biri. Topsuz alan savunması yerinde diyebileceğimiz Vukadinovic rakibe pres konusunda ise çok başarılı. Hızı onun rakip üzerinde baskı oluşturmasını ve panikletmesini kolaylaştırıyor. Oyuncunun çalışkan bir karaktere sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Maç boyunca ileri geri çalışan Sırp oyuncu maçların sonlarına doğru bile olsa uzun soluklu koşularını veya dribblinglerini bize izletiyor. Bu sezon(16/17) oyununda belirli bir istikrarı oturtması da onun kariyerine olumlu yansıyacaktır.

 

 

Zayıf Yanları: (Güç, İkili mücadeleler, Pas oyunu, Hava mücadeleleri, Zayıf ayak)

1.82 m boya sahip olan Vukadinovic zayıf olsa da çelimsiz değil. Kanatta hem savunma hem hücum görevleri olan oyuncunun ikili mücadelelerde ki başarısı adına önemli bir parametre olacaktır. 16/17 sezonu içerisinde girdiği 20 ikili mücadeleden sadece 8’ini kazandı. Mücadeleci ve kararlı bir ruha sahip fakat güçlü olduğunu söyleyemeyiz. Vücudunu iyi kullanan bekler onun zaafından faydalanabiliyor. Kendini güçlendirmeli, fiziği buna müsait. Yine boyuyla doğru orantılı olarak hava mücadeleleri için olumlu diyebileceğimiz bir fiziği var lakin maç başına girdiği 3.1 hava mücadelesinden sadece %30’unu kazanabiliyor. Oynadığı pozisyon için hayati bir önem arz etmese de oyununun eksik kalan bir yanı olduğunu söyleyebiliriz. Zayıf zıplama kabiliyeti oyuncunun hava mücadelelerinde ki başarısız görüntüsünün ana sebeplerinden.

Vukadinovic ile ilgili değinilmesi gereken başka bir konu ise pas oyunudur. Set oyunu oynamaya elverişli bir kanat oyuncusu değil. Maç başına 36 pas yaparak yeterli bir sayıya ulaşmış olsa da %72’lik pas isabeti onun set hücumlarını aksatmasına sebep oluyor. Basit pas hatalarını oyunundan çıkarmalı böylece kariyerini bir üst seviyeye çıkaracaktır. Zayıf ayağı olan sol ayağı için efektif olmadığını söylemeliyiz. Sol ayağı ile pasları genelde hatalı oluyor ve bu ayağını kullanmaktan kaçınıyor. Zayıf ayağını iyi kullanamıyor olması aynı zamanda onun ters kanatta oynamasına da izin vermiyor, bu açıdan baktığımızda versatil bir isim olmadığını da belirtelim.

 

 

Benzediği Oyuncular: Lazar Markovic – Ömer Ali Şahiner

Yüksek hızlanma becerisi, sağ kanadı efektif kullanışı, adrese teslim ortaları ile Lazar Markovic’in formda zamanını andırıyor. Sağ kanatta oyunun hem savunma hem hücum yönünü oynayabilmesi, takım oyuncusu olması ve yine hızı, ortaları ile Ömer Ali Şahiner’e benzetebiliriz.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Atiker Konyaspor, Kardemir Karabükspor, Antalyaspor, Gençlerbirliği, Kasımpaşa

Vukadin Vukadinovic sağ kanatta çalışkanlığıyla ön plana çıkan bir oyuncu. Önünde açık alan bulduğu zaman hızı ve ayak çabukluğu sayesinde rakiplerin hazırlıksız yakalandığı anlarını çok iyi değerlendiriyor bu açıdan baktığımızda Aykut Kocaman’ın Konyaspor’u için biçilmiş bir kaftan diyebiliriz. 4-4-2’nin sağ kanadında oynamaya fazlaca alışık bir isim, kontra ataklarda Konyaspor’da fark yaratacaktır. Zoran Barisic ile şu ana kadar hem 4-4-2 hem 4-1-4-1 kullanan Karabükspor Vukadinovic’ten fazlaca faydalanabilecek bir ekip. Hızlı ataklar ile bu sezon rakibin fişini çeken Karabük ekibinin hızlı oyununu aksatmadan oynayabilecek bir oyuncu. Sezon içerisinde sıkça 4-4-2 taktiğini kullanan bir başka ekibimiz Antalyaspor’un sağ kanadına ilaç gibi gelecek Vukadinovic, ceza sahasına etkili ortaları ve savunma yardımı ile Antalyaspor’un eksiğini giderebilir. Sağ kanatta Serdar Gürler ile müthiş bir etki yakalayan Gençlerbirliği’nde Serdar sezon sonunda takımdan ayrılabilir. Bu bölgede oluşabilecek açığı Vukadinovic ile kapayabilirler, bu ihtimal dışında Serdar Gürler’in sol, Vukadinovic’in sağ kanatta oynadığı bir Gençlerbirliği kanat akınları ile her rakibine zor anlar yaşatabilir. 4-2-3-1 taktiğine uyum sağlamakta zorlanmayacaktır. Bu sezon(16/17) harcamalarını kısıtlayan Kasımpaşa  4-2-3-1 taktiğini kullanıyor ve İstanbul ekibi kanatlardan beklediği verimi almakta zorlandı. Vukadinovic Kasımpaşa sağ kanadına enerjisi ile ilaç gibi gelecektir, oyuncunun bonservisinin ise maksimum 750.000-800.000 € civarında olmasını bekleyebiliriz.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 01.07.2017 tarihinde 600.000 € bedel ile Sparta Prag takımına transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ