Doğum Tarihi: 05.06.1992 (23 yaşında)

Mevkii: Sağ Bek

Takımı: Paysandu

Ülkesi: Brezilya

Değeri: 350,000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2015

 

Profil

Futbola ülkesi Brezilya’nın Tuna Luso takımında 2001 yılında başlayan Glaybson Yago Souza Lisboa, bilinen adıyla Yago Pikachu, 2005 senesinde 13 yaşındayken Paysandu kulübüne geçti ve hala altyapısından yetiştiği bu ekibin formasını giyiyor. Brezilya’da oyuncular genelde takma isimleriyle tanınıyor ve Yago Pikachu takma ismi de oyuncunun çocukluğu döneminde Pikachu isimli pokemona olan büyük sevgisinden geliyor. 2012 yılında Paysandu Serie C’deyken A takımda oynamaya başlayan Yago Pikachu, Brezilya’nın asansör takımlarından biri olan Paysandu’da 2 sezon Serie C, 2 sezon Serie B’de oynadı.

Ofans yönü oldukça güçlü bir sağ bek olan, sağ açıkta da oynayabilen Yago Pikachu, şu ana dek takımıyla çıktığı 131 karşılaşmada 35 gol atarak sağ bek pozisyonunda oynayan bir futbolcu için oldukça fazla gol sayısına ulaştı. Golleri kadar asistleriyle de 4 kulvarda mücadele eden takımına yardımcı olan Yago Pikachu’nun bu sezon sadece Serie B’de 6 golü ve 4 asisti mevcut. Golün yanına asist özelliğini ekleyebilen bir oyuncu olmasında takımın duran toplarını kullanmasının payı oldukça büyük…

31 Aralık itibariyle sözleşmesi bitecek ve serbest kalacak olan Yago Pikachu ülkemizde Süper Lig kulüplerinde rahatlıkla kadro oyuncusu olabilir. Ortaya koyduğu ciddi performanstan sonra PTT 1.Lig için transfer edilmesi oldukça zor ancak bunu başarabilen bir takım olması halinde çok ciddi bir fark oluşturacağı kesin… Yago Pikachu devre arası transfer döneminin önemli figürlerinden birisi haline gelebilir.

 

Güçlü Yönleri

Asıl yeri olan sağ bek dışında sağ açık ve orta sahada sağ iç oynayabilen bir futbolcu olması çok yönlülük açısından oldukça önemli bir artı. Bir defans oyuncusu olarak skora çok ciddi katkı verebilmesi kendisini aynı mevkide oynayan oyunculardan farklı bir yere taşıyor. Frikik, korner ve penaltı fark etmeksizin takımın her duran top pozisyonunda Yago Pikachu’yu görüyoruz. Duran toplardaki kalitesini skorborda rahatlıkla yansıtabilmesi oynadığı takımın elini kesinlikle güçlendiriyor.

Hızlı bir oyuncu olması, sık sık kanat bindirmeleri yapması tempolu oyunu benimseyen ve kanatları kullanan takımlar için önemli artı sağlayabilecek özellikler. Soğukkanlı, istikrarlı ve sahada ne yapacağını bilen bir oyun tarzı ile oynaması ve henüz çok tecrübeli bir oyuncu sayılmazken bu mental özellikleri kazanmış olması geleceği adına bizleri umutlandırmaktadır.

 

Zayıf Yanları

Yago Pikachu’nun en zayıf yanı olarak bir defans oyuncusu için oldukça kısa boylu olmasını gösterebiliriz. 1,69 boyunda olan Pikachu bu sebeple kafa toplarında yetersiz kalabiliyor. Dezavantajını hızıyla kapatmaya çalışsa da bu durum özellikle kapanan ve sıkı savunma yapan takımlar için problem olabilir. Saha içinde çalışkan bir oyuncu olsa da inisiyatif almayı çok sevdiği ve bunu sık sık yaptığı için takım oyununa uyumu noktasında birtakım soru işaretleri oluşabilir. Paysandu takımında lider bir rol üstlendiğinden ortaya çıkan bu durum, oyuncunun lider rol üstlenmediği ve kadro oyuncusu olduğu bir başka takımda bu denli oluşmayabilir.

 

Benzediği Oyuncular: Daniel Alves, Rafinha, Fagner

Bindirmeleri ve hücumu seven stiliyle Rafinha’yı, duran top kullanabilen hücumcu sağ bek özellikleriyle ise Dani Alves’i anımsatan bir futbolcu…

 

Gelebileceği Takımlar: Anadolu kulüpleri ve PTT 1.Lig takımlarının tamamı

Yago Pikachu, Avrupa’da mücadele etmeyen tüm takımlarımızda rahatlıkla oynayabilecek bir oyuncu… Özellikle sözleşmesi biterken rahatlıkla değerlendirilebilir.

 

 TrScouts Notu: Oyuncu 01.01.2016 tarihinde Vasco de Gama takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili