Doğum Tarihi: 16.06.1993 (23 yaşında)

Mevki: Forvet

Takımı: Troyes

Ülkesi: Mali

Değeri: 1,250,000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

 

 

Profil

Mali’de dünyaya gelen Adama Niane, futbola doğduğu kentin takımı Yeelen Olympique Bamako’da başladıktan sonra Fransa’nın Nantes kulübünün dikkatini çekti ve 2011 yılında Nantes alt yapısına dahil edildi. Daha önce raporunu yayınladığımız Leo Dubois ile 2012 sezonunu şampiyon tamamlayan ve Gambardella Kupası’nda yarı finale yükselen Nantes’ın U19 takımında beraber oynayan ve sezonu gol kralı olarak tamamlayan Niane, Nantes’ın A takımıyla 2012/13 sezonunda 1, 2014/15 sezonunda da yalnızca 3 lig maçına çıkabildi ve takımdan ayrılarak 2016/17 sezonunun başında Ligue 2 ekiplerinden Troyes’ya bedelsiz olarak transfer oldu.

Profesyonel seviyedeki ilk sezonunda lige iyi başlayarak gol krallığı yarışında erkenden öne geçen ve beklentilerin bir hayli üstüne çıkan oyuncu, geride bıraktığımız 2016/17 sezonunu 33 lig maçında 7’si penaltıdan olmak üzere 23 gol, 5 asistlik katkıyla tamamladı ve Khalid Boutaib’in önünde gol krallığı yarışını zirvede tamamladı.

2013 yılında önce U20 Afrika Uluslar Kupası’nda, ardından da ülkemizde düzenlenen U20 Dünya Kupası’nda Mali U20 takımıyla boy gösteren Niane, U20 takımıyla 17 maçta 10 gol atma başarısı gösterdi. U23 takımıyla ise 6 maçta 3 golü bulunan oyuncu, geçirdiği güzel sezonun meyvelerini Afrika Uluslar Kupası Elemeleri’nde mücadele edecek son Mali A milli takım kadrosuna çağrılarak aldı.

Sezonun neredeyse tamamında 4-2-3-1 şeklinde sahaya dizilen Troyes takımında en uçta görev yapan Adama Niane, Nantes U19 dönemi de dahil olmak üzere tek forvet oynamaya alışkın bir oyuncu. Hızı ve savunma arkası koşularının yanında savaşçı karakteriyle rakip savunmalarla boğuşmaktan çekinmeyen Niane’ın tek forvet oynamaya müsait bir oyuncu olduğu söylenebilir.

 

Güçlü Yönleri (Bitiricilik, Hız, Vücudunu iyi kullanması, Çalışkanlık)

Adama Niane, sezonu gol kralı olarak bitirmesinin de açıkça göstereceği üzere, ceza sahası içinde oldukça etkili ve üretkenliğini skora dönüştürebilen bir oyuncu. Oyun içinde olmasa da rakip kale önünde oldukça soğukkanlı olan Niane’ın en öne çıkan yanı bitiriciliği. Soğukkanlılığının yanında golcülük sezgilerine de sahip olan oyuncu, rakip kale önünde gelişebilecek olayları veya topun düşebileceği yerleri önceden sezerek buna göre pozisyonunu alıp rakip kale önünde etkili oluyor. Sezonu gol kralı bitirmesinde katkısı olan penaltıları da büyük bir soğukkanlılıkla kullanan oyuncu kullandığı 7 penaltının tamamını gole çevirdi ve güvenilir bir penaltı atıcısı olduğunu gösterdi.

Niane’ı diğer santraforlardan ayıran en net özelliği ise çok çevik olması ve oldukça yüksek son hızlara ulaşabilmesi. Bunu geniş alanlar bulabildiği ve rakip savunmaların eksik yakalandığı anlarda net bir şekilde ortaya koyan oyuncu, çevikliğini kullanarak markajdan kolaylıkla kurtulabiliyor ve rakip stoperlerin reaksiyon göstermesine fırsat dahi tanımıyor. Bir anda fırlayıp savunmanın arkasına sarkarak kaleciyle karşı karşıya kaldığı çok pozisyon var. Marke edilmesi zor bir oyuncu olarak kenardan gelen ortalarda da sıkı markaj altında tutulan oyuncu bu sayede ceza sahasına sürpriz koşu yapacak arkadaşına gollük ortam hazırlıyor.

1.83 m boy ve 71 kg’lık ağırlığının yanında çevik yapısıyla daha çok gezerek kanatlara deplase olan ve arkadaşlarına pozisyonlar hazırlaması beklenebilecek oyuncu, buna rağmen daha statik bir görüntü çiziyor ve sırtı dönük oyunda da gayet başarılı. Sırtı dönük oyunda istasyon olup tek pasla pozisyon hazırlayabildiği gibi rakibini sırtına alarak takımının yerleşmesine de imkân sağlıyor. Bundaki en önemli etken de vücudunu çok iyi kullanması. Maç içinde kendisinden hem kütle hem de boyca daha üstün stoperlerle boğuşmak durumunda kalan oyuncu, bu tip pozisyonlarda çevikliğinin avantajından faydalanarak ani dönüşlerle onlardan kurtulmasının yanında sırtını dayayarak onları sürükleyip arkadaşlarına kanallar açarak takımını da oynatıyor.   

Bunların yanında maç başına girdiği 30 ikili mücadeleyle bu alanda ligin önde gelen forvetlerinden olan Niane, rakip stoperlere durmaksızın basan ve oyun kurulmasını engelleyen presçi bir santrfor profili çizmese de bu baskıyı gereken ölçüde yapıyor ve takım savunmasına katkı veriyor. Özellikle top takımında iken durmadan hareket halinde olarak ve rakip stoperlerle boğuşarak mücadeleyi hiçbir zaman bırakmıyor ve savaşçı karakterini daha net gösteriyor. Gelen yüksek toplarda boyundan dolayı dezavantaja sahip olsa da maç başına 16 kafa topundan 4.1’ini kazanıyor, kazanamadığı toplarda da rakibini ciddi şekilde rahatsız ediyor.

 

Zayıf Yanları (Tecrübe, Zayıf ayak, Karar verme)

Nantes’ın U19 ve rezerv takımında her sezonu en az 10 golle tamamlamasına rağmen bu sezondan önce profesyonel seviyede yalnızca 107 dakika oynamış olan Niane’ın, bu sezonu da ikinci ligde geçirdiğini gözden kaçırmamak gerek. Bu açıdan tecrübe eksikliği net olarak göze çarpan 23 yaşındaki oyuncu, çalışkan ve öğrenmeye açık karakteriyle bu eksikliğini muhakkak kapatacaktır ancak kariyer planlamasını doğru yapıp adım adım giderek, düzenli süreler alacağı bir takıma transfer olması kendisinin yararına olacaktır. Ligin gol kralı olmuş olsa da takımını kırılma anlarında sırtladığını söylemek yanlış olur. Bu da oyuncunun tecrübesizliğiyle ilişkilendirilebilir.

Yine tecrübesizliğiyle alakalı olarak karar verme noktasında eksikleri olan oyuncu, kontrataklarda yanlış tercihlerle pas hataları yapabiliyor. Aynı şekilde yüksek hızı bazen kendine fazla güvenmesine ve pas atmak yerine çalıma girmesine sebep olabiliyor. Zayıf olan sol ayağını zaman zaman bitirici vuruşlar yapmasına yetecek derecede kullanabiliyor olsa da bu ayağıyla çektiği şutları genelde çok zayıf ve tehlike yaratmaktan uzak şutlar oluyor. Akan oyunda da sol ayağını çok fazla tercih etmiyor.

 

Benzediği Oyuncular: Andrea Belotti, Oumar Niasse

Malili oyuncuyu, hemen hemen her santrforda bulunan bitiricilik meziyeti haricinde özellikle çalışkanlığı ve hızıyla fiziken de andırdığı Andrea Belotti’ye, aynı şekilde fizik gücü ve mücadeleci yapısının yanında karar anlarında yaşadığı sıkıntılara rağmen ligimizde fark yaratmış isimlerden Oumar Niasse’ye benzetebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Gençlerbirliği, Osmanlıspor, Akhisar Belediyespor

2016/17 sezonunu Ligue 2’de gol kralı olarak tamamlayan Adama Niane, bekleneceği üzere yabancı kulüplerin ilgisini çekmiş durumda. Hakkında Fiorentina, Fulham ve Anderlecht’in ilgilendiği haberleri çıkan oyuncu için Troyes kulübünün 2.5-3 milyon € civarında bir bonservis bedeli talep ettiği konuşuluyor. Ancak tüm bunlara rağmen bahsettiğimiz üzere tecrübe eksiklikleri bulunan ve oynama fırsatı bulamadığı için Nantes’tan ayrılarak Troyes’a transfer olan Malili, düzenli forma şansı bularak fark yaratacağı ve kendini de geliştirebileceği Süper Lig’i de düşünecektir. Mücadeleci ve çalışkan karakteriyle buraya adapte olması zor olmayacak oyuncuyu kulüplerimiz de bir yatırım aracı olarak görebilir. Taktiksel açıdan bakıldığında ise, kariyerinde şimdiye kadar çoğu kulübümüzün tercih ettiği 4-2-3-1 dizilişinin en ucundaki oyuncu olan Niane, bununla beraber kanat-forvete dönüşmeye müsait özelliklere de sahip ve kanatlardan da önemli bir gol katkısı verebilir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Adama Niane’ın, son haftalarda ileri uçta çabuk oyuncular tercih eden ligin en az gol atan ikinci takımı Gençlerbirliği’ne, sözleşmesi biten Webo’nun muhtemel ayrılığıyla o bölgede arayışa girecek olan ve profil olarak da uyduğu Osmanlıspor’a, Cikalleshi’nin geri dönmesiyle Niane’nın da alışkın olduğu 4-2-3-1’in en ucunda yeni santrforlara ve Niasse’lara ihtiyaç duyacak Akhisar Belediyespor’a uygun bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz.

 

 TRANSFERMARKT PROFİLİ