Doğum Tarihi: 18.07.2000 (19 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha

Takımı: IFK Göteborg

Ülkesi: Nijerya

Değeri: –

Sözleşme Sonu: 30.06.2022

Boy: 1.75 m

Tercih Ettiği Ayak: Sağ

 

Profil

İsveç’te 1975’ten bu yana düzenlenen Gothia Cup turnuvası, yaklaşık 100 ülkeden binlerce genç takıma ev sahipliği yaparak dünya futboluna genç yetenekleri kazandırmayı amaçlıyor. Bu turnuvada boy gösterip ilerleyen yıllarda iyi noktalara gelmeyi başarmış birçok isim var. Baptista, Ze Roberto, Pirlo, Zlatan, Adebayor ve Kallström bir çırpıda akla gelenler. Alhassan Yusuf ilerleyen yıllarda o isimlerin arasına girmeyi başarır mı bilinmez fakat o da tıpkı diğer isimler gibi Gothia Cup’ta gösterdiği performansla dikkat çekmeyi başardı. O turnuvada finale kadar gidecek olan Tiki Taka akademisiyle 3 gol 2 asistlik performans gösteren Alhassan Yusuf, bazı önemli scoutlar tarafından da takip ediliyordu. Göteborg’un scout şefi olan Olle Sultan onlardan biriydi. O yılki turnuva esnasında ‘bu çocuğu mutlaka izlemelisin’ tavsiyelerini dikkate alan Sultan, gördükleri sonrasında izlediğine hiç de pişman olmadı. Öyle ki, deneme antrenmanları ve 18 yaşı doldurmasının sonrasında Göteborg ile 2+2 yıllık sözleşme imzalayan Alhassan Yusuf, mavi beyazlıların Tiki Taka akademisiyle iş birliği yapmaya başlamasına da vesile oldu. Yusuf, Göteborg ile anlaşmadan önce diğer İsveç ekipleri Hacken ile Hammarby tarafından da denenmişti ancak transferde mutlu sona ulaşan takım Göteborg oldu.

Alhassan Yusuf, Gothia Cup’ta 10 numaralı formayı giyiyor ve genellikle orta alanda hücuma dönük orta saha olarak görev alıyordu. 3 gol 2 asistlik performansı da ona tanınan özgürlüğün bir sonucuydu. Sık sık kenarlara da açılan genç oyuncuyu tribünde takip eden scout şefi Olle Sultan, İsveç basınına verdiği bir röportajda şöyle diyor;

“Top çalma becerisi ve oyun zekası çok iyi. Öğrenecek çok şeyi var ancak gelişebileceğine dair iyi ışıklar veriyor. Mevcut özellikleriyle ilerde tam bir iki yönlü orta saha oyuncusu olacaktır.”

Ülkesi Nijerya’nın Fc Hearts kulübünde yetişen fakat Tiki Taka akademisiyle Gothia Cup’ta gösterdiği performansla Göteborg’a transfer yapan Alhassan Yusuf, profesyonel sözleşme imzaladığı 2018 yazının ardından Göteborg’ta pek fazla süre alamadı. O dönemde kulüp ligde zor günler geçirdiğinden daha tahmin edilebilir performansları tercih ediyordu. Yusuf’un kupa ve ligde aldığı süreler bu bakımdan yetersizdi. Kulübün ekonomik sıkıntılar nedeniyle 2019’da gençlere daha fazla süre vereceğini açıklamasıyla Alhassan Yusuf’un da önü açıldı. Aslında sezonun ilk 3 maçına da yine yedek kulübesinde başlamış ve hiç süre alamamıştı fakat 3.haftadaki Djurgarden maçında Kharaishvili gördüğü kırmızı kart, kendisine ilk 11’in yolunu açtı.

İlk oynadığı maçta 4-2-3-1’in 3’lü hücum hattının sol kenarında görev alan Yusuf, topla temasları, soğukkanlılığı ve sakin oyun tarzıyla dikkat çekmişti. Pres gücü ve topu olabildiğince en doğru yere gönderme arzusu da hanesine yazılan artı detaylardandı. Her ne kadar Nygren, Kharaishvili, Vibe ve Lagemyr gibi isimler Göteborg’un artan performansında öne çıkan isimler olsa da, Yusuf da göz ardı edilemeyecek bir potansiyel koyuyordu ortaya. O maç sonrası ilk 11’in önemli parçalarından biri hâline gelen Yusuf’un, takımdaki rolü de değişmeye başladı. Sonraki maçların hemen hemen hepsinde 4-2-3-1’in 2 orta sahasından 1’i olarak görev aldı. 21 maçın geride kaldığı sezonda 15’i ilk 11’de olmak üzere 17 maça çıktı. İlk 11 başladığı maçların 5’inde değiştirildi. Bunun sebeplerini ilerleyen bölümlerinde açıklamaya çalışacağız. Bu maçlarda 1 asist üretirken, 3 de sarı kart gördü. Taraftarların da kısa sürede sevgisini kazanmayı başaran Alhassan Yusuf’a ‘Hasse’ lâkâbı takıldı. Hâli hazırda mevcut kadronun en popüler futbolcularından biri konumunda.

 

Güçlü Yönleri (İlk Temas, Pres, Top Çalma, Pas, Oyun Bilgisi, Çalışkanlık)

İlk Temas: 4-2-3-1’deki orta saha rolünde sık sık savunmaya kadar gelip pasla çıkışların merkezinde görev alan Alhassan Yusuf, vücudunu pasa göre şekillendirerek sonrasında alacağı aksiyonlar için kendisini iyi hazırlıyor. Görev aldığı mevki itibariyle bu detay son derece önemli zira merkezde topun kontrolünü iyi yapamamak pahalıya mâl olabilir. İlk teması sonrasında gerekirse tek pas, gerekirse önündeki boş alana göre dribbling yaparak kabiliyetini sergileyen Alhassan Yusuf, teknik kapasitesinin de katkısıyla bu anlamda son derece değerli özelliklere sahip. Savunmadan oyun kurmaya gösterdiği yardım, attığı paslarla oyunun geniş alanda oynanmasına verdiği katkı ve ayak çabukluğu bu noktada oyuncuyu değerli kılan diğer detaylar.

Pres: Alhassan Yusuf’un en dikkat çekici yönlerinden biri pres gücü. Bazen bu yönünü dengesiz kullanmasıyla yorgun düşebiliyor ki olumsuz yönlerinde sayacağımız detaylardan biri de bu zaten fakat yaşının genç olması sebebiyle bu yönünü ilerleyen dönemde dizginlemesi zor değil. Maçların içinde zaman zaman rakip stoperlere kadar uzanan şok baskılar yaptığını görmeniz mümkün. Bu baskılar esnasında orantısız güç kullanımı pek yok. Daha ziyade oyun kuralları içinde müdahaleler yapma gayretinde. Oyun içi enerjisi ve mevcut pres gücüyle sık sık top çalma girişiminde bulunan oyuncunun, kaptığı topları da gayet sakin ve tutarlı bir şekilde takımına kazandırdığını söylemeliyiz.

Top Çalma: Oyuncunun pres gücüyle doğrudan bağlantılı olan top çalma özelliği de mevcut. Bu yönünü zaman zaman adam, zaman zamansa alan savunmasında gösterebiliyor. Fiziki özellikleri henüz temas oyunu için yeterli seviyede olmadığından, kendini bu anlamda ne kadar geliştireceği önemli. Sahipsiz toplar ya da pas arası diye tabir edebileceğimiz alanı kontrol ederek yapılan top kapma hünerleri daha fazlalıkta. Keza çabukluğu ve dinamizmi sayesinde de sık sık rakiplerinden önce davranarak top çalabiliyor. Oyuncunun maç başına 3.4 top kapma girişimi var. Bunların 2.1’inde (%61) başarılı olduğunu görüyoruz. Fiziksel mücadele gerektiren pozisyonlar için ise gelişime ve bunun için de oynamaya/zamana ihtiyacı var.

Pas: Göteborg’ta merkez orta saha olarak görev alan Alhassan Yusuf, pas tercihlerini de bu role uygun şekilde, biraz daha garanti tercih ediyor. Savunmadan çıkışlarda pas istasyonu görevi görmesi, oyunu açma ve atak yönü değiştirme ya da 3.bölgeyle bağlantılar bu bağlamda ilk yapmaya çalıştıkları. Birçok maçta yüksek pas yüzdesine ulaştığına şahit olabilirsiniz. Bu sezon, kendi yarı sahasında %93 başarılı pas istatistiğine sahip mesela. Alt yaş kategorilerinde hücuma daha yakın görev alması sebebiyle sık sık oyun görüşünün kalitesini ön plana çıkaran paslarını görüyorduk fakat dediğim gibi Göteborg’taki rolü biraz daha tutarlı ve o da buna göre hareket ediyor. Rakip yarı sahada %79’a düşen pas istatistiği de bunun yansıması. Bu sezonun genelinde yakaladığı başarılı pas yüzdesi ise %90. Pası atabilmek kadar pas alanı oluşturmak, takım arkadaşlarına opsiyon yaratmak da son derece önemli. Hareketli yapısı sayesinde arkadaşlarına bu anlamda da sık sık yardımcı olduğunu görebiliyoruz. Pas konusunda sorumluktan kaçmayan bir yapısı var. 3.bölgeye olan katkısını biraz daha arttırması beklenebilir lâkin bu noktada çevresindeki oyuncu grubu ve kendisine yüklenen sorumluluklar da önemli. Daha iyi bir organizasyon içinde bunları da yapabileceğinden şüphem yok zira dediğim gibi Alhassan Yusuf profili bunları da yapabileceğini gösteriyor.

Oyun Bilgisi: Oyunu bilen oyuncularla oynamak artık bu oyunun en aranan özelliklerinden biri. Fizik kalitenin yanına katılan her oyun aklı altın değerinde. Fiziki gelişimini sürdüren ve bu anlamda önemli potansiyel ortaya koyan Alhassan Yusuf’un oyun bilgisi de bu noktada oldukça değerli. Vizyonu ve tekniği üst seviyeye aday olan bir oyuncu Alhassan. Aldığı kararları da etkiliyor hâliyle bu durum. Oyuncunun göstereceği fiziksel gelişim ulaşabileceği seviyeyi mutlaka çok etkileyecek ancak mevcut oyun bilgisiyle dâhi belli seviyelerde mutlaka kendine yer edinebilecek değerde bir potansiyel. Enerjisini daha yerinde ve tutarlı kullanmayı öğrenmesiyle beraber bu bilgisini saha içine ve özellikle 3.bölgeye daha fazla yansıtacaktır.

Çalışkanlık: Alhassan Yusuf, taraftarın fazlaca seveceği bir çalışkanlığa sahip. Bazen kendisinin hangi bölgede oynadığını anlayamamanız bu çalışkanlığın sonucu ama yukarda da birkaç kez belirttiğim gibi bu çalışkanlığı doğru yerlerde ve dengeli kullanmayı öğrenmesi gerek. Topa ve rakibe uyguladığı baskı, çalışkanlığı, enerjisi ve benzer bazı yönleriyle Kante’yi andıran oyuncunun mütevazi yapısı da Fransız oyuncuyla örtüşüyor. Rol model olarak aldığı Kante ile benzerlik gösteren bu özelliklerinin ilerde kariyerine ne denli etkileri olacak izleyip göreceğiz.

 

Zayıf Yanları (Hava Topları, Şut-Skor Katkısı, Güç, Tecrübe)

Hava Topları: 1.75 boyundaki Yusuf, orta alana düşen yüksek toplarda pek iyi değil. Henüz yeterli fizik güce sahip olmamasının da katkısıyla bu toplarda sıkıntı yaşayabiliyor. Devam eden sezonda hava toplarında başarılı olma yüzdesi %40. Bu istatistiğe bakmadan da saha içinde problem yaşadığını net olarak görebiliyorsunuz.

ŞutSkor Katkısı: Bu iki eksik yönü bir arada değerlendirmek mantıklı zira birbiriyle paralel şeyler. Alhassan Yusuf pek fazla şut denemeyen ve şut kalitesi de pek iyi olmayan bir oyuncu. Genç takımlardan bu yana gol atmaktan ziyade gol attırmayı seven bir yapıya sahip ve bunun da oyununa yansımaları oluyor. Pek şutu denemediğini, denediğinde de başarılı olamadığını söylemek gerek. Bu durum skora olan katkısını da doğrudan etkiliyor. Oyunu geliştikçe asist katkısının artacağını düşünsem de gol katkısı olarak çok yüksek beklentilere girmemek lazım. Ceza sahasına girişleri daha fazla denemesi ve oyunun bu minvalde geliştirmeye çalışması şart. Maç başına sadece 0.6 şut denemesi yaptığı da istatistiklere yansımış durumda. Bu sezon oynadığı maçlarda 1 asist üretebilen genç Nijeryalı’nın, girdiği çok net pozisyon olduğunu da söyleyemeyiz. Oyuncunun 3.bölgede cesaretlendirilmesinin gerekliliği bariz şekilde ortada.

Güç: Alhassan Yusuf’un gelişimini etkileyeceğini söylediğimiz şeylerden biri fizik gücüydü. Bu noktada ikili mücadelelerde çok kötü imajı çizmemek gerek ancak kendini geliştirmesi gerek. Oyuncu maç başına 5.3 (%48) ikili mücadele kazanıyor. Ayaklarının daha sağlam yere basması ve maç içi devamlılığı açısından bu gelişim önemli. Pozitif yönleri arasında saydığımız pres gücünü tutarlı ve dengeli kullanmayı öğrenmesi de fizik gücünü maçın geneline yaymasına pozitif etkisi olabilir. Bu sezon 11 çıktığı 10 maçın 5’inde kenara alınması da bu gerekliliğin işaretlerinden biri olarak görülebilir.

Tecrübe: Tabii henüz tecrübesiz bir isim Yusuf. İlk profesyonel tecrübesini yaşadığı Göteborg’ta kısa sürede gösterdiği performans ilerisi için ışık verse de, kat etmesi gereken çok mesafe ve edinmesi gereken fazlaca tecrübe var. Oynadıkça, hata yaptıkça gelişecek, öğrenecek, oyununu geliştirecek. Bu gelişimin sürmesi ve hızlanması için doğru kariyer adımları atması da önemli olacak. Göteborg kulübü, oyuncunun kısa vadede ortaya koyduğu performanstan memnun olduğu için, 2 yıllık opsiyonu şimdiden kullandı ve sözleşme bitiş tarihini 2022’ye çekti. İsveç’in en önemli menajerlerinden biriyle çalışıyor olması ona kariyeri açısından önemli kapılar açabilir ki kendisini bazı önemli takım scoutlarının şimdiden takipte olduğu basında yazılıyor.

 

Benzediği Oyuncular: Atiba Hutchinson, N’Golo Kante

Alhassan Yusuf’un oyun stili ve karakteri itibariyle benzediği oyuncular Atiba ve Kante olarak gösterilebilir ancak bu örnekler verildi diye oyuncudan her yönüyle benzer katkı beklentilerine girmek kisa vadede hayâlperestlik olur. Özelliklerinin bu oyuncularla örtüştüğü fazlaca nokta var. Çalışkanlığı, bitmek bilmeyen enerjisi, pres gücü, top kapma becerisi, pas araları ve oyun kurma hünerleriyle, zaman zaman Atiba’yı, zaman zaman Kante’yi hatırlatan performanslarına şahit oluyoruz.

 

Gelebileceği Takımlar

Türk futbolu için böyle bir potansiyeli önermek açıkçası pek gerçekçi olmaz zira Barcelona ve Ajax gibi takımların scout ekipleri tarafından izlenen bir gençten bahsediyoruz. Kaldı ki hem ülke futbol ekonomisi, hem de ülke futbolunun genç oyunculara verdiği süreler pek iç açıcı değil. Bu bakımdan ne Alhassan Yusuf’un Türkiye’yi düşüneceğini, ne de ülke futbol takımlarının Alhassan Yusuf gibi potansiyellere yatırım yapabileceğini pek sanmıyorum. Şayet tüm bu şartlar uygun olsa ve Alhassan Yusuf Türkiye sınırları içine gelebilseydi, tüm takımlarımız için tavsiye edebileceğim bir yatırım olurdu. Beşiktaş’ta Atiba’nın muadili, Galatasaray’da eksilen orta sahaya önemli bir yatırım ya da Fenerbahçe’nin savunmadan topla çıkışlarına ilaç olabilirdi. 3 büyükler için önemli bir yatırım, Anadolu takımları içinse kısa sürede formayı kapıp İstanbul’a göz kırpabilecek potansiyelde bir isim Alhassan Yusuf. 4-5 ay gibi kısa bir sürede gösterdiği hünerleri gelecek için güzel şeyler hayâl ettiriyor. 

Transfermarkt Profili