Doğum Tarihi: 11.08.1994 (22 yaşında)

Mevki: Sol Kanat

Takımı: Cerro Porteno

Ülkesi: Paraguay

Değeri: –

Sözleşme Sonu: 31.12.2018

 

 

Profil
Cecilio Andres Dominguez Ruiz, Paraguay’ın başkenti Asuncion’da dünyaya geldi. 2011 yılında, Villa Elisa kulübü Sol de America ile futbol hayatına adım attı. O yıl görev aldığı 2 maçı 1 golle geride bıraktı. Bir sonraki yıl ise Torneo Apertura ve Torneo Clausura’da toplam 24 maça çıkarak 2 gol kaydetti. 2013 yılında da benzer bir grafik çizen Cecilio, 25 maçta forma giyerek 5 gole imza attı. 2014’te ise futbol hayatının en zor zamanlarını yaşadı. Torneo Aperuta’da 20 maçı golsüz ve asistsiz tamamlayarak beklentilerin bir hayli altında kaldı. Sezonun devre arasında Nacional Asuncion’a kiralandı ve 1,5 ayda sadece 2 maçta süre alabildi. Sezonun geri kalan kısmında Sol de America ile 18 maçta formayı sırtına geçirdi ve 3 golle takımına katkı sağladı. 2015 yılının Ocak ayında, Dominguez’in ayağına büyük bir fırsat geldi. Önceki sezonu ikinci tamamlayan ve sonraki sezona da büyük bir iddiayla giren, Paraguay’ın en başarılı ikinci takımı Cerro Porteno’dan gelen teklifi kabul etti. Aynı yıl Cerro Porteno’da Torneo Apertura Liginde forma şansı bulduğu 20 maçta 1 gol, 2 asist katkısı yaptı. Sene sonuna doğru artan formuyla dikkat çektiği Torneo Clausura’da ise 17 maçı 1 gol, 4 asistle ardında bıraktı. Torneo Apertura’yı kazanan Cerro Porteno ile Torneo Clausura’yı kazanan Olimpia’yı karşı karşıya getiren lig finalinde sonradan oyuna girdi. Takım arkadaşı ve bizim de yakından tanıdığımız bir isim olan Diego Lugano’nun kendi kalesine gol attığı maçta, Cerro Porteno’yu Cecilio da kurtaramadı ve 2-1’lik skorla kupa ellerinden kaçtı. Bu sezon Copa Libertadores’te de 2 maçta şans bulan Cecilio, 1 gollük attı. Kariyerinin dönüm noktalarından olan Cerro Porteno’ya transferi, onu bir üst seviyeye taşıdı diyebiliriz. Ama 2016 yılında daha da üst seviyelerde oynayan bir futbolcu haline geldi. Torneo Apertura’da 13 kez sahaya çıkarak 5 gol, 2 asistle yıldızlaştı. Devre arasındaki transfer dedikodularına rağmen yuvada kaldı. Devam etmekte olan Torneo Clausura’da forma giydiği 12 maçta da 9 gol, 2 asistle yükselen formunu zirveye taşıdı. Copa Libertadores’te ise 3 kez şans buldu ve Boca Juniors’a elendikleri turda 1 gol attı. Copa Sudamericana’da da yarı finale çıkan takımının en etkili ismiydi. Bu turnuvayıda 6 maçı 6 gol ve 1 asistle geride bıraktı.

Cecilio Dominguez, Sudamericano U20 turnuvası ile mili takım serüvenine başladı. 2013 yılında Arjantin’de düzenlenen ve Paraguay U20 Milli Takımı’nın 2. bitirdiği bu turnuvada, 9 maçta 1 gollük katkıda bulundu. Yine aynı yılın yaz aylarında düzenlenen ve ülkemizin ev sahipliği yaptığı U20 Dünya Kupası’nda ise 3 maçta forma giydi. 2014 senesinde Paraguay A milli takımının hazırlık maçları için davet edildi. 2014 ve 2015’te toplam 3 hazırlık maçında forma giydi. Bu yıl ise Dünya Kupası elemelerinde Kolombiya’ya karşı son 15 dakikada görev alarak A milli takım düzeyinde ilk resmi maçına çıkmış oldu.

Kariyerinin ilk dönemlerinde genellikle forvet oynayan Cecilio’nun, çıkışa geçtiği yıllarda kanata evrilmiş olduğunu görmekteyiz. Oyunun iki yönüne de katkıları sebebiyle, son zamanlarda çift yönlü bir kanat oyuncusu olarak değerlendiriliyor. Bu da kanat içeren tüm formasyonlarda oynayabilmesine rağmen 4-4-2 kanadında daha etkili olmasına olanak sağlıyor. Cerro Porteno’da da 4-4-2 oynandığını hesaba katarsak bu formasyonun sol kanadının, onun için en iyi mevki olduğunu söyleyebiliriz. Ancak 4-3-3 ve 4-5-1’in her iki kanadında da rahatlıkla oynayabilecek kapasiteye sahip bir oyuncu.

 

 

Güçlü Yönleri: (Top kontrolleri, Dribbling, Devamlılık, Soğukkanlılık)

Cecilio Dominguez’in, komple bir kanat oyuncusu olduğunu söyleyebiliriz. Top kontrolleri ve bilek hareketleriyle seyir zevkini arttırmasının yanı sıra oyun içindeki çalışkanlığı ve devamlılığıyla da göz dolduran bir isim. Arkadaşlarıyla ilişkisi, takımdaşlık duygusu ve oyun disiplini üst düzey.

Paraguaylı, savunma arkasına koşularında oldukça etkili. Özellikle ters kanat akınlarında, savunmaya paralel koşular yaparak kendini unutturuyor ve arkaya sarkıp gole gidebiliyor. Bazen de çizgiye doğru deplase olarak atağı kenardan şekillendiriyor. Bunu yaparken yeteneklerini daha iyi sergileme olanağı buluyor ve rakip defansları zor duruma sokuyor. Dönüş becerilerini; topla sürati, çevikliği ve patlayıcı gücüyle tamamladığında ise onu durdurmak imkansız bir hal alıyor. Maç başına 8 dribbling ve %65 başarı yüzdesiyle de yeteneklerini kanıtlıyor.

Bireysel yeteneklerinin dışında, takım olgusuna katkı sağlayan birçok özelliği de mevcut. Orta saha ve forvet arkadaşlarıyla pas alış-verişine sıkça başvuruyor. Mevkisine hapsolmayan, ezbere oynamayan, sürekli doğru yerleri kovalayan bir oyuncu olarak, pas oyununun önemli rollerinden birine bürünüyor. 1.9 kilit pas denemesi bu konulardaki başarısının bir kanıtı. Top almak için defansına kadar gelerek oyunu dinlendiriyor, atağı da daha organize bir şekle sokuyor. Ayağı da bir hayli düzgün, takımının kornerlerde ve penaltılarda topun başına geçen tek ismi. Köşe vuruşlarını iyi kullanmasının yanında, hava hakimiyetinin de yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Yani ister topun başında ister ceza sahasında olsun, yan toplarda takımın en etkili silahlarından biri. Maç başına 3.2 hava topu kazanması ve kafayla attığı nefis goller de bunu destekler nicelik ve nitelikte. Attığı net penaltılarla ise ne kadar soğukkanlı bir futbolcu olduğunu herkese gösteriyor.

Fiziği(boyu 1.79 m) bir kanat oyuncusuna göre oldukça güçlü olan ve vücudunu da çok iyi kullanan Dominguez, rakiplere sadece hücum sırasında sıkıntı çıkarmakla kalmıyor. Onu birçok kez kendi ceza sahası ve çevresinde görebiliyoruz. Hava hakimiyetini de kullanarak hem birinci hem de ikinci bölgede topları karşılıyor. Rakipleri oldukça yıpratan ve onları top kaybına zorlayan oyun disiplini ve vücut dengesiyle de takımına katkı sağlıyor. Kaptığı topları da en doğru şekilde oyuna sokmaya çalışıyor.

 

 

Zayıf Yanları: (Faul Problemi, Tehlikeli Bölgede Risk Alma, Ortalar)

Cecilio Dominguez, maç boyunca rakibi yıpratan oyun yapısıyla takımına katkı verse de rakibe müdahalelerini bazen abartabiliyor. Rakip oyuncuları arkadan kovalarken, büyük bir tehlike yaşanmayacak pozisyonlarda bile sert girebiliyor ve gereksiz kartlar alıyor. Hatta bazı rakip oyuncular onun bu özelliğinden faydalanarak ceza sahası çevresine sırtı dönük oyunlarla ondan faul almaya çalışıyorlar. Toplara biraz daha temiz bir şekilde sahip olmaya çalışması lehine olacaktır.

Defansa kadar gelip topu kaptığı ya da defanstan top aldığı zamanlarda ise fazla oyalanabiliyor. İleri uzun top gönderebiliyor ancak bir süre top sakladığını da görebiliyoruz. Tehlikeli bölgelerde risk almayı bıraktığında defansına daha çok güven verecektir.

Duran toplarda çok etkili olan Paraguaylının, akan oyunda ceza sahasına top göndermeyi bir hayli ihmal ettiğine şahit oluyoruz. Kornerlerdeki hünerlerini maçın tamamına yayması için içeriye keseceği topları bir fırsat olarak görmeli. Orta açmayı denediğinde hem bu yönü gelişecek hem de onun çalıma veya pasa gideceğini, orta açmayacağını düşünen rakibi şaşırtmış olacaktır.

 

Benzediği Oyuncular: Mohamed Salah, Alper Potuk

Cecilio’nun top kontrollerini, dribbling yeteneklerini ve pozisyon alma becerilerini ele aldığımızda Mohamed Salah’ın futbolu ile benzerlikler kurabilmemiz mümkün. Ayrıca topla birlikte süratini ve çevikliğini de düşünürsek o seviyelerde olmasa da Salah tarzında bir kanat oyuncusu olduğunu görebiliriz. Güney Amerikalının diğer öne çıkan özelliklerinden vücut dengesi, dayanıklılığı ve soğukkanlılığı ile de ligimizde oynayan Alper Potuk’u anımsattığını söyleyebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor

Beşiktaş’ın tempolu futboluna ayak uydurabilecek, hem tekniği hem de mücadele gücüyle siyah beyazlı ekibe güç katacak bir futbolcu olan Cecilio Dominguez, eksiklik yaşanan kanat rotasyonunun önemli bir parçası olacaktır. Oyunun iki yönünde de fiziksel kalitesini yansıtacak ve ligin mücadele gücü altında ezilmeyecek bir büyük takım futbolcusu olduğunu gösterecektir. Şu an Paraguay’ın en güçlü ekibinde ekibinde forma giydiği için de üst seviye takımda oynamayı bilen bir futbolcu olduğunu söylemek mümkün.

Trabzonspor ve Bursaspor’un bu sezon büyük eksiklik çektiği kanat mevkisine, çok doğru bir transfer olacaktır. Hedefleri olan bu takımların yola güvenilir ve kaliteli isimlerle çıkması gerektiğini düşündüğümüzde, Paraguaylının birçok yönüyle bu takımlara katkı sağlayacağını söyleyebiliriz. Devamlılığı ve fizik-teknik kapasitesi ile Trabzon ve Bursa ekiplerinde büyük gedikleri dolduracaktır. Hem çalışkanlığı ile bu ekiplere ritim kazandıracak hem de skor katkısı ile gol yollarında bir çıkış noktası olacaktır. Ayrıca 2 milyon € civarındaki bonservis bedeli ile uygun bir yatırım olarak düşünülebilir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 18.01.2017 tarihinde 6.000.000 € bedelle Club America takımına transfer olmuştur.

TrScouts Notu: Oyuncu 24.01.2019 tarihinde 5.300.000 € bedelle Independiente takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili