Doğum Tarihi: 10.02.1992 (25 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha

Takımı: Brest

Ülkesi: İtalya/Arjantin

Değeri: 1.250.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2017

 

 

Profil

İtalya kökenli bir ailenin çocuğu olarak Arjantin’in Rosario kentinde dünyaya gelen Cristian Damian Battocchio, futbola Newell’s Old Boys alt yapısında başladı. 2009 yılında Udinese scoutları tarafından keşfedilerek 200 bin € karşılığında İtalya’nın yolunu tutan oyuncu, bu kulüpteki ilk Serie A maçına 27 Şubat 2011’de Palermo karşısında sonradan oyuna dahil olarak çıktı. 2011/12 sezonunda daha fazla forma şansı buldu ve UEFA Avrupa Ligi’nde oynama fırsatı yakaladı. 2012/13 sezonu öncesinde transfer opsiyonuyla beraber Championship ekibi Watford’a kiralanan Battocchio, sezon sonunda opsiyon kullanılarak Watford oyuncusu oldu ve 2013/14 sezonunda tüm kulvarlarda 41 maçta oynayarak 5 gol, 3 asist kaydetti. Yeni hocayla yaşadığı sorunların ardından 2014/15 sezonu öncesi Serie B ekibi Virtus Entella’ya kiralandı ve 32 maçta 3 asist kaydetti.

2015 yazında bedelsiz olarak şimdiki takımı Brest’e transfer olan oyuncu, 2015/16 sezonunda gösterdiği 35 maç, 6 gol, 4 asistlik performansın ardından içinde bulunduğumuz 2016/17 sezonundaki 33 maç, 6 gol, 4 asistlik performansıyla yükselmenin en büyük adaylarından olan Brest takımının en önemli oyuncularından biri.

U15 seviyesinde Arjantin’i temsil etse de 9 Ekim 2011 tarihinde İtalya U20 takımına davet edilen oyuncu, buradaki 10 maç, 1 gollük performansının ardından U21 takımından da davet aldı ve U21’de 2015 U21 Avrupa Şampiyonası da dahil olmak üzere 18 maça çıkıp 2 gol kaydetti.

Alt yaş milli takımlarda daha ofansif pozisyonlarda oynatılsa da kulüp takımlarında genellikle orta sahanın ortasında ve ön liberoda oynatılan Battocchio, bu sezon ise 4-3-3’ün orta sahasında, 4-2-3-1’in ofansif orta sahasında ve zaman zaman da 4-4-2’nin sol kanadında forma şansı buldu.

 

 

Güçlü Yönleri (Teknik, Oyun görüşü, Oyun kurma, Hız, Topsuz oyun, Ceza sahası etkinliği)

Cristian Battocchio’nun en güçlü olduğu konu top tekniği diyebiliriz. Takımında 10 numaralı formanın sahibi olan oyuncu, bu numaranın hakkını veriyor ve topu ayağına aldığı anda klas bir futbolcu olduğunu hissettiriyor. Zaman zaman sol kanatta maçlara başlayan ve çok tercih etmediği dribblinglerinde %60 gibi bir başarı yakalayan oyuncu, bu sayede bu mevkide herhangi bir sıkıntı yaşamıyor. Aynı şekilde ters kanattan atılan uzun topları da kolayca kontrol edebiliyor ve takımının 3.bölgeye geçişini sağlıyor. Top tekniği sayesinde serbest vuruşlarda topun başına o geçiyor ve etkili kesme ortalar açarak gollük pozisyon yaratabildiği gibi topu direkt kaleye yollayarak tabelaya da etki edebiliyor (bkz: Lens deplasmanı). Oyun görüşü yüksek olan ve ceza sahası civarında etkili bir pas opsiyonu olan Battocchio’nun maç başına 2.1 kilit pas denemesi var.

Battocchio için takımının oyun kurulumundaki lideri diyebiliriz. 4-3-3’ün orta saha üçlüsünde veya 4-2-3-1’in ofansif orta sahasında oynadığı zamanlarda orta sahadaki partnerleri genellikle kesici, savunması daha güçlü ve teknik kabiliyetleri kısıtlı oyuncular oluyor. Bu yüzden de topu ileri taşıma işi Battocchio’ya kalıyor ve o da bu sorumluluğunu topu ileri oynama iştahıyla harmanlayarak rakip ceza sahası etrafında öldürücü paslar atan inceci profilinin yanında oyun kurulumunda da boy gösteriyor. Maç başına 49 pas denemesinin %83’ü başarılı ve bu topların genelde dikine oynanan toplar olduğunu belirtmekte fayda var.

Kuvvetli bacaklara sahip olan oyuncu, bu sayede adım boyu kısa olsa da çabuk hızlanabiliyor ve kısa mesafe için yüksek hızlara ulaşabiliyor. Bunun yanında oyun zekası ve topsuz oyun bilgisi sayesinde rakip kale etrafındaki boşlukları sezen ve bu boşluklarda pozisyonunu almaya çalışan Battocchio, arkasında oynayan savunma odaklı oyunculara güvenip mevkisini boşaltarak savunma arkası koşularını sıklıkla deniyor. Bu tip pozisyonlarda kaleciyle karşı karşıya da kalan ve yüksek top tekniğinin örneklerini sergileyen Battocchio, net vuruşlarla bu pozisyonları yüksek oranda gole çeviriyor. Aynı şekilde rakip ceza sahasının etrafında dolanmasının yanında, ceza sahasının içinde de sıkça görülüyor, pozisyonların içinde yer alıyor ve gol veya asistlik katkı yapabiliyor.   

 

 

Zayıf Yanları (Konsantrasyon, İkili mücadeleler, Güç)

Kalesine yakın yerlerde topla buluşan ve bu yüzden de önemli sorumluluk sahibi olan bir oyuncuya göre maç içinde fazla dalgalanma yaşıyor ve bir anlık konsantrasyon kaybıyla akıl almaz pas hataları yaptığı görülebiliyor. Takımın oyun kurucusu olarak bu anlamda daha dikkatli olması gerektiği açık.

Hırslı bir oyuncu olmasına rağmen omuz omuza mücadeleden genellikle kaçınıyor. %44’lük başarı oranı ortalamanın çok altında sayılamayacak olsa da maç başına 11 ile ligin ikili mücadeleye en az giren orta saha oyuncularından biri. Orta sahada da sıkça oynadığı göz önünde bulundurulduğunda bu konuda da daha gayretli olması gerekiyor. Fizik gücü anlamında yetersiz oluşunun da bu zayıflığında etkisi var.

 

Benzediği Oyuncular: Santi Cazorla, Mathieu Valbuena, Pablo Martin Batalla.

Cristian Battocchio’nun; kanatlarda da oynayabilmesi, yüksek teknik kapasitesi, duran toplardaki etkinliği ve oyun kurulumunda aldığı rol düşünüldüğünde Santi Cazorla’ya, sol kanatta maçlara başladığı zaman ortaya daha yakın oynaması, içe kat eden oyun karakteri ve bindiren sol beki iyi beslemesiyle Valbuena’ya, ceza sahasında sıkça görülmesi ve tabelaya da etki edebilmesiyle fiziken de andırdığı Bursasporlu Pablo Batalla’ya benzediğini söyleyebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Osmanlıspor, Gençlerbirliği, Kasımpaşa, Akhisar Belediyespor.

Sezon sonunda sözleşmesi biten Battocchio, takımı yüksek ihtimalle Ligue 1’ yükselecek olsa da takımından ayrılmak isteyecektir. Sezon sonu yaklaşırken halen sözleşmesinin yenilenmesi konusunda bir adım atılmamış olması ve oyuncunun son haftalarda kadroda yer almaması bu ayrılığın habercisi olabilir. Saha içi anlamında bakıldığında ise 4-2-3-1’in ofansif orta sahası ve 4-3-3’ün ileri dönük orta sahasında oynayan oyuncu ayrıca kanatta da oynayabiliyor olmasıyla ligimizdeki çoğu takıma uygun ve önemli bir opsiyon olabilir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Ndiaye’nin yüksek olasılıklı ayrılığı sonrası Osmanlıspor, ofansif orta saha rotasyonunda takviyeye ihtiyaç duyan Gençlerbirliği, sözleşmesi bitecek olan Andre Castro’nun yerini doldurması gereken Kasımpaşa ve bu bölgeden yeterli skor katkısını alamayan Akhisar Belediyespor oyuncunun forma giyebileceği takımlar olarak göze çarpıyor.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 11.07.2017 tarihinde Maccabi Tel Aviv takımına transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ