Doğum Tarihi: 09.03.1988 (29 yaşında)

Mevki: Sol Kanat

Takımı: Reims

Ülkesi: Brezilya

Değeri: 1.500.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

 

 

 

Profil

Sao Paulo eyaletinin Americana kentinde dünyaya gelen ve 14 yaşında Sao Paulo kulübünün kapısından giren Diego Rigonato Rodrigues, burada geçirdiği iki yılın ardından eyaletin farklı takımlarında boy gösterdi. 2006 yılında Avrupa’ya ayak basan ve Macaristan’ın köklü kulüplerinden Honved’le anlaşan Diego, buradaki ilk maçına ligin 15.haftasında çıktı ve sezonu da 11 maçta 1 gol, 1 asistle tamamladı. Macaristan’da geçirdiği 4 sezonda Honved formasıyla toplam 90 maça çıkan oyuncu, 13 gol ve 7 asistlik performans gösterdi.

2010 yazında 450 bin € bonservis bedeliyle Ligue 2 ekiplerinden Tours’a transfer olan ve buradaki ilk sezonunda 27 maça çıkıp 5 gol, 4 asistlik performansıyla göz dolduran oyuncunun, buradaki ikinci sezonu olan 2011/12 sezonunda 32 lig maçında sağladığı 9 gol, 7 asistlik katkı o sezonun sonunda Ligue 1 bileti alan Reims’ın kapılarını Diego’ya araladı ve Diego, 850 bin €’luk bedelle Reims’ın yolunu tuttu. 2012/13 sezonunda yeni takımıyla 29 lig maçına çıkan ve 4 gol, 3 asistle oynayan oyuncunun, o sezonun son haftasında Marsilya’yla oynanan mücadelede ön çapraz bağları yırtıldı ve Diego, sonraki sezonun 32.haftasına kadar sahalardan uzak kaldı. 2014/15 sezonuyla tekrar formasına kavuşan Diego, sahalara iyi bir dönüş yaparak toplamda 33 maçta forma giydi ve 6 gol, 7 asistle oynadı. 2015/16 sezonunda takımına uyarak performans düşüklüğü gösterdi ve 25 maçta 3 gol, 3 asistle takımının Ligue 2’ye düşmesine engel olamadı. İçinde bulunduğumuz 2016/17 sezonunda ise Ligue 2’de 23 maça çıkan oyuncunun 3 golünün yanında 6 da asisti bulunuyor.

Brezilya milli takımının formasını hiçbir seviyede terletmemiş olan Rigonato’nun sayıları azalan sol ayaklı sol kanat oyuncularından olduğu söylenebilir. Maç içinde zaman zaman sağ kanattaki oyuncuyla yer değişse ve 10 numara pozisyonunda oynayabilecek yetilere sahip olsa da kendisini 4-2-3-1 dizilişinden kolay kolay vazgeçmeyen Reims takımının sol kanadında izlemekteyiz.

 

 

Güçlü Yönleri (Teknik, Uzaktan şutlar, Duran toplar, Oyun görüşü, Orta yapma, Güç, Hız)

Diego Rigonato, en verimli olduğu mevki sol kanat olsa da sağ kanatta ve on numarada da oynayabilecek komple bir hücum oyuncusu. En çok öne çıktığı güçlü yönü hiç kuşkusuz top tekniği ancak oyunun diğer alanlarında da minimum gereklilikleri yerine getiriyor. İlk olarak tekniğine değinmek gerekirse; Brezilyalı bir kanat oyuncusu olarak haliyle topla oldukça ilginç ve beklenmedik işler yapabilen futbolcunun Ligue 2’nin en teknik oyuncularından olduğu söylenebilir. Çok yüksekten gelen bir topu rahatça yere indirerek top kontrol yeteneğiyle hayranlık uyandırabilen ve topla oynarken akıcılığıyla izleyenlere keyif veren oyuncunun önemli bir silahı olan uzaktan şutları için de avantajlı bir şut mekaniği var. Kalın baldırlara sahip olan oyuncu bu sayede kalçadan aniden çıkardığı şutlarının hızlı olmasını sağlarken ayak içini de özellikle duran toplarda orta yaparken çok etkili kullanıyor. Takımının duran topçusu olan oyuncu duran toplarda kestiği kavisli ve sert ortalarla tabelaya da etki ediyor. Bu sezonki 6 asistinin 4’ünün duran toplardan gelmesi de bunun bir göstergesi. Zaman zaman frikiklerinde gole de ulaşan oyuncunun her şutunun etkili olma potansiyeli yüksek şutlar olduğu söylenebilir.

Ters kanatta değil de güçlü ayağının kanadında oynamaya alışkın oyuncuların genelde kafalarını kaldırmadığı ve çizgi boyunca giderek orta fırsatı kovalamayı alışkanlık edindikleri söylenebilir ancak Diego’da böyle bir durum yok. Topu aldığı an kafasını kaldırarak uygun opsiyonları arayan ve bu sayede ofansif orta saha olarak da kullanılabilen oyuncu, kanattaki dribblinglerinde de tek yönlü değil ve bazen içe de kat edip yüksek oyun görüşünü sergileyebileceği pozisyonları kendisine hazırlayabiliyor. Aynı şekilde kanadı kullandığında da yine içeriyi görerek çevirdiği toplarla etkili olan oyuncunun maç başına yaptığı 3.3 ortada yakaladığı %28’lik başarı oranıyla da gol pozisyonu hazırlamada ne kadar etkili olduğu görülebilir. Maç başına 2.8 kilit pas denemesinin 1.4’ünde başarılı olsa da bu alanda istikrarsız olduğunu söyleyebiliriz. Sıfır kilit pasla oynadığı bir maçın ardından 3 isabetli kilit pas attığı bir maç oynayabildiğine sıkça şahit oluyoruz. Topu aldığı an hızlıca ileriyi düşünen ve paslarını da buna yönelik genelde dikine atan oyuncunun %70 ile düşük sayılacak pas isabet yüzdesi de bu arzusunun bir sonucu.

1.75 m boyunun yanında 79 kg ağırlığı ve cılız olmayan fiziğiyle ayakları yere sağlam basan Diego, topu saklamada vücudunu çok iyi kullanıyor. Topun sıkıştığı pozisyonlarda kalçasını dayayıp top hakimiyetini devam ettirebilen oyuncu, burada faydalandığı gücünü ikili mücadelelerde ise tam anlamıyla kullanıyor diyebiliriz. Maç başına 18 ikili mücadelenin 9’u başarılı. Bu alandaki %50’lik başarı oranı da onu Ligue 2’deki en iyi 3 kanat oyuncusundan biri yapıyor. İkili mücadelelerde omuz müdahalesini yapmaktan kaçınmayan ve bunun zamanlamasını iyi ayarlayan Diego’nun güçlü üst vücuduna rağmen yavaş olduğu söylenemez aksine oldukça hızlı. Bu hızını takımı kontra atağa çıkarken net şekilde gözlemleyebiliyuz. Kanadındaki uzun ve boş mesafeleri kısa ve çabuk adımlarıyla kat ederek hücuma destek oluyor ve arkadaşlarını yalnız bırakmıyor.

 

Zayıf Yanları (Savunma katkısı, Markaj)

Diego’nun formasını giydiği Reims topa genellikle sahip olan ve oyunu yönlendiren bir takım olduğu için Diego’nun defansif açıkları çok sık görünmese de savunma katkısı anlamında eksikleri var. Üçüncü bölgede yapılan prese gücünü ve hızını kullanarak yeterli bir katkı vermeye gayret ediyor ancak top kendi yarı sahasına geçtiği zamanlarda konsantrasyonunu kaybettiği ve pozisyon alma hataları yapmaya başladığı görülebiliyor. Top rakipteyken oyun rakibin sol tarafına yıkıldığında takımının sol bek oyuncusu ortaya doğru kayıyor ve Diego için defansif olarak doldurması gereken bir boşluk oluşuyor. Bu alanı yeterince doldurduğu ve rakip bekin hücuma katılmasına izin vermediği söylenemez.

Yine böyle anlarda markaj hataları yapıp rakip sağ beki unutabilen Diego’nun markaj konusunda da eksik olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle duran toplarda adam savunmasında bırakılmaması gereken oyuncunun Reims’da bu sezon zaman zaman rakip duran toplarında ön direği beklediği ve adam savunmasına geçip kafa topuna yükselmesi gerektiği zaman gerekli aksiyonu gösteremediği anlar görüldü.

 

Benzediği Oyuncular: Thomas Lemar, Balazs Dzsudzsak

Diego Rigonato’yu, güçlü yönleri ve zayıf yanları ele alındığında; kendisini iyi bir oyuncu yapan özelliklerinden oyun görüşünün yanında yüksek top tekniği, uzaktan etkili şutları ve duran toplardaki etkinliğiyle Thomas Lemar’a, aynı şekilde her ne kadar Bursaspor günlerinde sağ kanatta daha çok izlemiş olsak da esasında bir sol kanat oyuncusu olan Balazs Dzsuzsak’a benzetebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Bursaspor, Kasımpaşa, Antalyaspor, Akhisar Belediyespor, Alanyaspor, Gençlerbirliği

2018 yazına kadar kontratı devam eden ve 1.5 milyon € bonservis bedeli gözüken Diego Rigonato, Galatasaray’ın 2015 başkanlık seçimlerinde adaylardan Turgay Kıran’ın seçim vaatlerinden biriydi ve 2 milyon € karşılığında oyuncunun takıma katılacağı söylenmişti. Aradan geçen 2 yılda o sezonki formunu gösteremeyen ve bu sezonu Ligue 2’de geçiren oyuncunun, oldukça heyecanlı bir yükselme yarışının içinde olan takımı sezon sonunda Ligue 1’e yükselemediği takdirde takımdan ayrılmayı kesin olarak isteyeceği ve bonservisinin de bu sebepten dolayı daha makul seviyelerde olacağı öngörülebilir. Diego Rigonato’nun, kanatlardaki kalite eksikliğini giderip Batalla’ya binen yaratıcılık yüküne omuz verebileceği ve duran toplardan atılan gollerin arttırılmasına katkı sağlayacağı Bursaspor, kanat mevkilerinde ilk 11 oynayabileceği gibi rotasyonda rekabet de yaratacağı ve aynı şekilde üretkenliğe katkı sağlayacağı Kasımpaşa ve Antalyaspor, direkt ilk 11 oyuncusu olarak kullanılabileceği Alanyaspor, Akhisar Belediyespor ve Gençlerbirliği takımları için uygun bir transfer opsiyonu olduğu söylenebilir.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ