Bu sezon evinde oynadığı 14 Süper Lig maçının altısını kazanabilen Galatasaray 84/85 sezonundan bu yana geçirdiği sezonlarda en düşük galibiyet yüzdesini yakalamış durumda. Ligde bu maç öncesinde maç eksiğiyle 15. Sırada bulunan Galatasaray hafta içinde Barcelona deplasmanından avantajlı skorla dönmüş ve moralli şekilde bu maça hazırlanmışlardı.

Oynadıkları son 9 lig maçında 5 mağlubiyet 2 beraberlik 2 galibiyet alan Galatasaray  aldıkları galibiyetlere son 3 haftada oynadıkları maçlarda ulaştı.

Beşiktaş ise en son lig mağlubiyetini Aralık ayında Konyaspor deplasmanında aldı. O maçtan beri yenilmeyen Beşiktaş son 9 maçta 4 galibiyet 4 mağlubiyet aldı. 2.lik yarışını sürdüren Beşiktaş  Fenerbahçe ile Konyaspor’un kazanmasıyla  bu maçtan evine puansız dönmek istemiyordu.

Galatasaray Beşiktaş ile oynadığı son 13 maçın sadece üçünü kazanırken galibiyetlerin tamamını ev sahibi olduğu maçlarda aldı.

İLK 11’LER

GALATASARAY

  • OYUN KURULUMU

Galatasaray oyun kurulumunda topun yönüne göre beklerini orta sahanın merkezine yaklaştırıyordu. Marcao’ya top gelince Van Aanholt merkeze kayıyor Kerem Aktürkoğlu çizgiye basarak oynuyordu. Top Nelsson’a geçince Omar merkeze kayıyor Emre Kılınç çizgiye basarak oynuyordu.

Bu taktikle merkezdeki kalabalığı kendi lehine çeviren Galatasaray kanat oyuncularını ve hücum oyuncularını de marke şekilde bıraktırıyordu.

Galatasaray beklerini orta sahaya yaklaştırıp stoper ikilisini derinde bıraktı. Orta sahada Van Aanholt- Taylan- Cicaldau – Omar 4’lüsü oluşturan Galatasaray hücum oyuncuları için daha geniş ve serbest alan bıraktırdı.  Galatasaray topu 1. bölgeye getirince bekleri merkezde kalmaya devam ediyor , Taylan beklerin arasına  giriyor ve beşgen şekilde bir yapı oluşturuyordu.

HÜCUM YERLEŞİMİ

Galatasaray Beşiktaş yarı sahasına yerleştiği zaman forvet arkası oynayan Feghouli  ve Taylan’ın yanına kadar gelip top alıyor.  Maç boyunca defanstan top çıkartmak için de aynı şekilde geriye gelen Feghouli oyundan çıkana kadar takımının 3. bölgedeki yönlendiricisi oldu. Orta sahada yukarıda bahsettiğimiz gibi beklerinin katılımıyla 4 ‘lü hat oluşturan Galatasaray ileride Kerem’in yanına Berkan’ı koyarak Kerem üzerindeki markajı azaltmaya çalıştı.

Emre Kılınç’ı ve Berkan’ı rakip defans  oyuncularıyla eşleştiren Galatasaray istediği eksikliği buldu ve Kerem’in müsait şekilde kalmasını sağladı.

BEŞİKTAŞ

  • OYUN KURULUMU

Beşiktaş 1.bölgeden 2.bölgeye geçerken Ghezzal’ın tekniğinden yararlanmaya çalıştı. Ghezzal orta saha görevi üstlenip merkeze gelince oyun kurulumunu üstlenen kişi oluyordu. Van Aanholt Ghezzal’ı takip ederken Van Aanholt’un arkasında oluşan boşluklara Rosier sürekli koşular attı.

2. yarı yapılan değişikliklerle birlikte Josef orta saha ve defans arasında oluşan bölgeye girerken Galatasaray’ın Taylan üzerinden uyguladığı planı gerçekleştirdi. Galatasaray bekleri ile orta sahayı parsellerken Beşiktaş bunu Can ve Teixeira ile yaptı. Beklerini daha çok çizgilerde kullanmak isteyen Beşiktaş  1.bölgeden çıkarken bu şekilde organize oluyordu.

HÜCUM KURGUSU

Beşiktaş set hücumunda döndüğünde Kenan Karaman Umut Meraş’a yaklaşarak Galatasaray defansını yanında getiriyordu. Aynı zamanda kenar çizgide boşluklar oluşturmaya çalışan Beşiktaş bu bölgelere bekleri ve orta saha oyuncularıyla değerlendirmeye çalıştı. Kenan Karaman’ın bölgesine Teixeira hareketleniyor ama pas açısı bulamayan Umut Meraş Vida’ya döndü.

Tekrar sete dönen Beşiktaş bu sefer 3.bölgede Rosier’in de katkısıyla 5’li bir hat oluşturuyor ve Ghezzal half-space bölgesine yerleşiyordu. Böylelikle Galatasaray’ın 4’lü defansına 5v4’lük bir üstünlük kurmuş oluyorlardı.

TEHLİKELİ KORNER ORGANİZASYONLARI

Beşiktaş kornerlerde rakip kalede tehlikeler yarattı. Bu kornerlerde dikkat çekici olan şey Vida ve Necip ön direğe aynı anda hareketleniyor ve rakip defansın markajından kurtulabiliyorlar.  Arkaya doğru çevirilen topta Kenan Karaman hareketleniyor ama topa yetişemiyor.

Bir diğer kornerde ise Beşiktaş’lı oyuncular yine ön direğe hareketleniyor ve buna çözüm olarak Galatasaray’lı futbolcular ön direği kalabalık şekilde tutuyorlar. Bu sefer Ghezzal arka direğe doğru orta açıyor ve Güven Yalçın müsait bir şekilde kafa vuruşu şansı yakalıyor.

VERİLER

Galatasaray’lı oyuncuların maç boyu dizilimi bu şekildeydi. Nelsson ve Marcao derinde eş olarak kalırken kanat bekleri orta sahaya yakın şekilde konumlandı. Taylan merkezde defansif oyun kurucu rolünde yalnız şekilde kaldı. Berkan Aanholt’a yakın pozisyon alarak sol bölgeyi rahatlatırken hem de Kerem’in defansif zaafını örtmeye çalıştı. Feghouli ise biraz daha sağ bölgeye yakın oynayarak Emre Kılınç’ın üzerindeki baskıyı azaltmaya çalıştı.

Beşiktaş’lı oyuncuların maç boyu diziliminde ise Beşiktaş yarı sahasında sadece Vida ve Necip kaldı. Erken dakikalarda geriye düşen Beşiktaş çizgiyi ön hatta taşıyıp farkı kapatma çabasına girince 8 oyuncu ile rakip yarı sahaya yerleşti. Ghezzal ve Rosier sağ bölgede birbirine yakın şekilde pozisyon alırken Teixeira ve Kenan Karaman sağ iç bölgede birbirlerine yakın şekilde pozisyon aldı. Beklerinin önünü açmak isteyen Beşiktaş kanat forvetlerini iç bölgeye yerleştirip merkezi kalabalıklaştırdı. Takım boyunu oldukça dar tutan deplasman ekibi dar alanda savunma yapan ev sahibi ekibine karşı böyle bir taktik uygulamaya çalıştı.

Şut istatistiklerinde Galatasaray toplamda çektiği 16 şutta 7 isabet bulurken Beşiktaş çektiği 10 şutta yalnızca sadece 3 isabet buldu. İlk yarı rakip kaleye yalnızca 2 şut çekebilen Beşiktaş bu şutların 1’ini isabetli şekilde çekti.

Xg verilerinde Galatasaray Beşiktaş’ın neredeyse iki katı gibi bir oran yakaladı.

Topla oynama istatistiklerinde ise Galatasaray üstün bir oyun sergilerken bulduğu iki golle beraber ikinci yarı topun arkasında beklemeyi tercih etti. Skoru alan Galatasaray 1 ve 2.bölgede kompakt bir savunma uygularken kontralar ile rakip kaleye ulaşmaya çalıştı.

Beşiktaş ise ikinci yarı olmadan yaptığı değişikliklerle oyuna hakim olmak istersen topu daha çok tutan takım oldu. Rakip defansı açmakta zorlanan Beşiktaş 1 gol bulsa da maçın genel olarak Galatasaray’ın tercih ettiği şekilde ilerledi.

Galatasaray’ın merkezden ve sağ kanattan genel olarak hücum yaptığını görüyoruz. Merkez oyuncularını sürekli rakip stoperlerin arasına koşu yaptıran Galatasaray kanat oyuncularıyla beraber birleştirince böyle bir hücum yönü karşımıza çıktı.

Beşiktaş ise ilk yarı görselli analizlerimizde gösterdiğimiz gibi Kenan Karaman’ın kanadını kullanmaya çalışıp Teixeira’yı defans arkasına koşular atmasını sağlamaya çalışırken ikinci yarı bu organizasyonu Larin’in katılımıyla değiştirdi. 2’li forvete dönen Beşiktaş Rıdvan ve Ghezzal ile rakip kaleye gitmeye çalıştı.

Galatasaray’ın en sık denediği beş organizasyon da sol bölge oyuncuları yer alıyor. Videolu analizlerimizde gösterdiğimiz gibi Berkan’ı ve Aanholt’u Kerem’in kanadına yakın şekilde oynatan Torrent bu üçlünün birbiriyle bağlantılı olmasını istedi. Rosier ve Ghezzal’ın hücum katkısını da kesmek adına yapılan bu hamle iki tarafında güçlü oyuncularının aynı yerde olması sebebiyle böyle bir plan gördük.

Beşiktaş’ın en sık denediği organizasyonlar da yine videolu olarak gösterdiğimiz Rosier – Ghezzal  ikilisiyle ve Teixeira – Umut Meraş – Vida üçlüsü öne çıkıyor.

Orta saha oyuncularını kullanmakta zorlanan Beşiktaş ilk yarı boyunca Galatasaray orta sahasına varlığını hissettirmekte zorlandı. Beşiktaş buna çözüm olarak kenarlara yönelince en sık organizasyon istatistiğinde Beşiktaş’lı kenar oyuncuları başrol oldu.

SONUÇ

Beşiktaş aldığı bu sonuçta beraber ligde 9 maç aradan sonra mağlup oldu. Torrent’li Galatasaray Barcelona deplasmanı dönüşünde taraftarlarına derbi galibiyeti hediye ederek hafta içi oynanacak Barcelona rövanş mücadelesine moralleri yükselmiş özgüveni kendine gelmiş şekilde çıkacak. Ligdeki puan durumunda yukarıları çıkıp kendini rahat duruma sokmak isteyen Galatasaray için bu galibiyet olabilecek bir galibiyet serisinin başlangıcı olabilir.

  • Kenan Karaman girdiği 14 ikili mücadelenin sadece 4’ünü kazanarak bu konuda takımının en başarısız ismi oldu.
  • Mostafa Mohamed 0.85’lik xG oranıyla Galatasaray’da en çok gol beklentisi yaratan isim oldu.
  • Marcao ve Nelsson ikilisi hücumda girdiği tüm ikili mücadeleleri kazandı.
  • Atiba Hutchinson takımının en yüksek isabetli pas atan oyuncusu olurken (%95 başarı oranı) girdiği 10 ikili mücadelenin 6’sını kaybetti.