Doğum Tarihi: 29.07.1996 (23 yaşında)

Mevki: Sol Kanat, On Numara

Takımı: IFK Göteborg

Ülkesi: Gürcistan

Değeri: 1.200.000 €

Sözleşme Sonu: 31.07.2022

Boy: 1.83 m

Tercih Ettiği Ayak: Sağ

 

Profil

Şayet Gürcistan’da doğan bir çocuksanız, futbolculuk hayalinizin peşinden koşmak için gereğinden fazla çaba sarf etmeniz gerekebilir. Hele bir de Tiflis’te değil de Gürcistan’ın başka bir kentinde dünyaya geldiyseniz işiniz iki kat daha zor. Kharaishvili için tam da bu senaryo gerçekleşti. Marneuli’de doğan Giorgi, henüz 8-9 yaşlarındayken bir hayalin peşinden koşmak adına Tiflis yollarına düştü. Marneuli’deki yetersiz koşullardan dolayı bu yolculuk kararını almak zorunda kalan genç adam, Tiflis’e gelerek Saburtalo alt yapısına katıldı. Henüz çocuk diyebileceğimiz yaşta iki farklı şehir arasında gidip gelmek zorunda olmak kolay bir şey değil. Babası eski bir futbolcu olan Kharaishvili’nin bu bakımdan önemli bir avantajı vardı. Futbolculuk adımlarını bu şekilde atan Kharaishvili, uzun yıllar Saburtalo alt yapısında forma giydi. Tiflis’e çok genç yaşta gelmiş olması ona önemli artılar kattı. Verdiği röportajlarda buna sıklıkla dikkat çekiyor. Takvim yaprakları 2013 yılını gösterirken, Gürcistan’da düzenlenen ve Atletico Madrid, Dnipro, Maccabi gibi takımların katıldığı bir gençlik turnuvasında geleceğe dair ilk sinyalleri vermeye başladı. Toplamda 3 gol attığı o turnuvadaki en dikkat çekici performansını ise, final maçında Atletico’ya karşı gösterdi. Zaten bir röportajında, kendisi o final maçında attığı golü en iyi golü olarak aktarıyor.

Kharaishvili 2013 yılının son dilimiyle beraber, Gürcistan 2.liginde mücadele veren takımı Saburtalo’nun A takımında şans bulmaya başladı. Henüz 17 yaşında eline geçen bu fırsatı hiç fena değerlendirmedi ve iyi bir çıkış yakaladı. Takımı Saburtalo 2014-2015 sezonunu zirvede tamamlayıp 1.lige çıkarken, kendisi de attığı 21 golle başroldeki isim oldu. Henüz 19 yaşında olmasına karşın 2015-2016 sezonunda kaptanlığa yükselme başarısı gösterdi. Gürcistan’ın en üst ligindeki ilk sezonunu 25 maçta 12 gol atarak tamamladı. Vitesse, Anderlecht, Brondby gibi kulüpler bu süreçte kendisine ilgi gösterdi. Gürcistan basını da bu genç yeteneğin hangi takıma transfer olacağını fazlasıyla merak ediyordu o dönemde. 2017 yılı ortasında yaşadığı 1.5 aylık sakatlık onu biraz arka plana itti fakat genç oyuncu o sezonu da çok iyi geçirdi ve 13 gol attığı sezonun sonunda yılın en iyi orta sahası seçilmeyi başardı. Vitesse, Brondby gibi takımlar dışında, kendisini çok isteyen bir başka takım daha vardı bu süreçte. Şu anda da formasını giydiği Göteborg kendisi ile yakından ilgilendi ve İsveç’te 2018 sezonunun başlamasına kısa süre kala kendisini kiralık olarak kadrosuna kattı. Aslına bakarsanız bu transfer şaşırtıcıydı zira Kharaishvili’nin daha iyi bir takıma transfer yapması bekleniyordu. Hatta adının Vitesse ile anıldığı dönemde, Hollanda’nın ünlü haber kaynağı Voetbalzone’da yayınlanan Doğa Avrupa’nın en potansiyelli 20 genç ismi arasında kendine yer verilmesi, olası Vitesse transferinin Hollanda basınına yansımasıydı. Genç oyuncuyu satın alma opsiyonuyla kiralayarak önemli bir iş yapan Göteborg, ekonomik olarak sıkıntılar yaşadığı bir dönemde olmasına rağmen, 2018 yılı sonunda Kharaishvili’nin satın alma opsiyonunu kullandı. İsveç pazarı için iyi diyebileceğimiz bir bonservis bedeli karşılığında (300 bin € civarı) Göteborg’a transfer olan Kharaishvili, yeni takımıyla 3 yıllık sözleşme imzaladı. İlk başlarda İsveç’in soğuk iklimini yadırgayan genç oyuncu, iklime alışıp, dil konusundaki sorunlarını da aştıkça neler yapabileceğini net olarak göstermeye başladı.

2018 sezonu Göteborg için kabus gibiydi. Göteborg’a transferi, 34 yaşındaki genç teknik direktör Asbaghi’nin stajyerlik dönemine denk gelen Kharaishvili, daha İsveç’e alışamamışken bir yandan da bu duruma adapte olmak zorundaydı. Teknik direktör Asbaghi’nin 3’lü savunma saplantısı Kharaishvili’nin kadroda yer bulmasına mani oluyordu. Zaman zaman 3’lü, zaman zaman 4’lü savunma oynayan takım tüm sezonu alt sıralara yakın şekilde geçirdi. Kharaishvili’nin İsveç’teki ilk döneminin böyle karmaşık bir düzene denk gelmesi onun adına şanssızlıktı ancak o bu kaotik ortamdan faydalanmayı bildi. Başlangıçta; takımın 3-4-3 oynadığı düzende sol forvet ya da sol iç orta saha, 4-4-2 oynadığı düzende ise forvet olarak görev aldı. Özellikle duran toplardaki etkinliği, kestiği tehlikeli ortalar ve frikiklerdeki başarılı vuruşlarıyla ilk döneminin dikkat çekici yanlarıydı.

Gürcistan’ın 17-19 ve 21 yaş altı gruplarında sıklıkla görev alan o kadroların önemli değerlerinden olan Kharaishvili, A milli takımda henüz resmi maça çıkamadı. Şans bulduğu karşılaşmalar genellikle hazırlık maçıydı. Kariyeri 8-10 numara mevkilerinde gelişen, gerek Saburtalo’da, gerekse Gürcistan genç milli takımlarında bu bölgelerde görev alan Kharaishvili için Göteborg kariyeri yukardaki detaylardan dolayı sancılı başladı. 2018 sezonunun ilk haftalarında kadroya girmekte zorlandı. İlk hafta maçında yedek bekledi, oynayamadı. Sonrasındaki 7 maçta ise oyuna sonradan girerek şans buldu. İlk 8 haftayı bu şekilde kısa süreler alarak geçiren Kharaishvili için kırılma anı 9.haftadaki Elfsborg maçı olacaktı. Yeni takımında ilk kez 11’de şans bulan Gürcü oyuncu, ilk golünü de bu maçta atmayı başardı. İlk kez 11 başladığı bu maçta gol attıktan sonra formayı kaptı ve sonrasındaki tüm maçlara 11’de başladı. Hatta daha ilginci, sonrasındaki 21 maçta da 90 dakika sahada kalmasıydı. 22 kez ilk 11’de oynadığı 2018 sezonunu 9 gol 4 asistlik çok iyi bir performansla tamamlayan oyuncu, binbir türlü sorunla boğuşan Göteborg’un önemli kazanımlarından biri olmayı başardı. İsveç’teki ilk sezonunda hiç de fena istatistkler yakalamadı ki kulüpteki kaotik ortamı da hesaba katarsak ne kadar değerli olduğu daha iyi anlaşılabilir.

2019 sezonu Kharaishvili adına daha iyi geçiyor. Hali hazırda devam eden sezonda 22 maç geride kaldı ve Kharaishvili bu maçların 21’inde ilk 11 başladı. Oynamadığı tek maçta kırmızı kart cezalısıydı. Bu kırmızı kartın, genç oyuncunun kariyerindeki ilk kırmızı kart olduğunu da söylemek lazım. 21 maçın tamamına 11’de başlayan Gürcü oyuncu, son 2 haftadaki maçların son birkaç dakikası hariç -ki o maçlarda da takım skoru almış ve rahatlamıştı- tüm müsabakalarda 90 dakika sahada kalmayı başardı. Sezonun tamamlanmasına 8 hafta varken, 5 gol 7 asistlik katkı vermiş durumda. Bu sayısal verilerin yanı sıra sahadaki rolüne dair de bir şeyler söylemek lazım. Hem milli takımda, hem de Saburtalo kariyerinde orta sahada görev alan Kharaishvili, Göteborg’taki 2.sezonunda net bir sol kanat oyuncusuna evrildi. Bu sezon forma giydiği 21 maçın tamamında sol kanatta görev aldı. Sol kenarda etkili olmasını sağlayan performansın altında, şüphesiz ki alt yapısını aldığı merkez orta saha rolünün etkisi büyük.

 

Güçlü Yönleri (Duran Top Kulanımı, Oyun Kurma, Top Sürme, İstikrar, Liderlik, Kontra Atak, Skor Katkısı)

Duran Top Kullanımı: Şayet Kharaishvili’yi ilk kez izliyorsanız, dikkatinizi ilk çekecek olan yönü duran top kullanımı olacaktır. Genç yaşından bu yana duran topları kimseye bırakmayan Kharaishvili, Göteborg’ta da bu alışkanlığını sürdürüyor. Kornerlerde ve serbest vuruşlarda çok etkili ortalar kesiyor. Yaptığı asistlerin birçoğu bu etkili ortaların sonucu. 2018 sezonunda kornerden direkt gol atmışlığı var. Tehlikeli noktalardan kullandığı frikiklerde de çok etkili vuruşlar çıkarabiliyor. Kalçasını kullanarak kestiği ortalar ve çektiği şutlarla, hiç beklenmedik noktalardan dahi gol gol bulmayı deneyebilir ki bunun örneklerini Göteborg kariyerinde sıklıkla görme şansımız oldu. Oyunun tıkandığı anlarda, bu yönüyle takıma önemli katkılar yapabilecek potansiyelde.

Oyun Kurma: Oyuncunun genç yaşlarda merkez orta sahada oynadığını söylemiştik. Alt yapı eğitimini 8-10 numara üzerine alan, Saburtalo kariyerindeki dikkat çekici performansını bu mevkilerde gösteren Kharaishvili, Göteborg’ta bir sol kanat oyuncusuna dönüşmesine rağmen, gençliğinde aldığı eğitimden sıklıkla pasajlar sunuyor. Top takımındayken, sık sık sol kenardan geriye ve içe doğru gelen oyuncu, topu alıp oyun kurulumunda takım arkadaşlarına yardımcı olma isteğinde. Özellikle half space diye adlandırdığımız, bek ile merkezi arasındaki hat arasında kendisini çok iyi konumlandırıyor. Rakibin bu bölgede istemsiz verdiği boşlukları sürekli kovalayan bir anlayışta. Bu bölgelerde top alamaması halinde, aynı hat üzerinde geriye gelerek, konumunu kendi yarı sahasına kadar taşıyabiliyor. Topun takımında olduğu anlarda sürekli arayış içinde. Topsuz oyundaki hareketliliği değerli. Gerek dribbling, gerekse takım arkadaşlarıyla yaptığı verkaçlar ile takımın hücuma kalkmasında önemli artıları var. Topla olan münakaşası, zaman zaman soyunduğu orkestra şefliği bünyesindeki diğer dikkat çeken özellikler. Oyun bilgisi ve top tekniği sayesinde bir kenar oyuncusu olarak fark yaratan profilde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Oyunu rahatlatma ve geniş alanda oynanmasını sağlama gibi konularda da  gerektiğinde sorumluluk alıyor. Çok uzun metrajlı pas denemeleri yok. Devam eden mevcut sezonda, maç başına 3.4 kilit pas attığını görüyoruz ki kariyer ortalamasının 2.4 olduğunu düşünürsek, sezon özelinde nasıl bir gelişim gösterdiğini daha net anlayabiliriz.

Top Sürme: Kharaishvili’nin öne çıkan yanlarından bir diğeri de top sürme. Oyuncunun oyun bilgisi, yukarda da bahsettiğimiz gibi gayet iyi seviyede. Top sürerken de bu oyun bilgisinin yansımaları net şekilde görülüyor. Tekniğinin de katkısıyla, topuk pası başta olmak üzere bazı bilek hareketlerini kullanarak arkadaşlarıyla girdiği ikili oyunlar, dahil olduğu küçük üçgenler ve bu aksiyonların devamını top sürerek getirmede gayet başarılı. Bu sayede 3.bölgeye direkt geçişler yapma arzusu mevcut. Bu sezon maç başına 4’ün üzerinde başarılı top sürme girişimi var. Bu alandaki başarı yüzdesi %58. Oyuncunun genel istatistiklerindeki sayılar da hemen hemen bu civarda.

İstikrar: Kolay kolay kart görmeyen, kariyerinde uzun süreli sakatlık geçirmemiş bir isimden bahsediyoruz. Formayı kaptıktan sonra asla bırakmayan ve istikrarlı oyun konusunda güvenilir bir liman. Oynadıkça da performansı yukarı çıkıyor. Adaptasyonunun çok uzun sürmemesi bir kenara, oynadıkça öz güveni yerine gelen ve kulüple bağlarını kısa sürede kuvvetlendiren bir profil. Kısacası, takımı asla yarı yolda bırakmayacak, istikrarlı oyunuyla her daim güvenebileceğiniz bir isim.

Liderlik: Gürcistanlı oyuncu sahadaki duruşu ve sorumluluktan kaçmayan yapısıyla kaptanlığı asla yadırgamayacak bir profile sahip. Henüz genç yaşlarda bu sorumluluğun ona verilmiş olması da karakterinin bir sonucu. 23 yaşında olmasına karşın sahadaki olgun duruşu gözlerden kaçmıyor. Göteborg’taki rolü gereği, bazen gereğinden fazla sorumluluk alabiliyor. Saburtalo’dan ayrılığı teknik heyeti ve takım arkadaşlarını bir hayli duygulandırmıştı. Kulübün alt yapısında yetişmesi ve uzun yıllar formasını giymesi de bunda etken ancak çalıştığı eski hocalarının da belirttiği gibi, sahada ağırlığını hissettiren liderlik özelliklerine sahip bir duruşa sahip.

Kontra Atak: Kharaishvili’nin hızlı ayakları, kontra ataklarda da önemli bir silah. Açık alanda oldukça tehlikeli bir oyuncuya dönüşebiliyor. Yakaladığı boş alanlarda yaptığı dribblingleri pas ile olumlu sonuçlandırma yüzdesi yüksek. Göteborg kariyerinde asist özelliğini günden güne daha iyi seviyeye taşıması en önemli artılarından biri. Kaleye yakın bölgelerdeki bitiricilik konusunda ise bazı sıkıntıları yok değil. Bu sezon yakaladığı birçok kontrada net gol şanslarını değerlendiremedi. Kaliteli şutlar çıkaran bir isim olmasına karşın, kaleye yaklaştıkça geriye giden bir gol vuruşu var. Maçı koparabileceği anlarda çoğunlukla sınıfta kaldı. Bu durum üzerine düştükçe giderilmeyecek bir sorun değil ancak belirtmekte fayda var.

Skor Katkısı: Oyuncunun bu yönü biraz ilginç. Etkili duran top kullanımı, oyun kurulumundaki katkısı ve kalçadan çıkardığı şutlarla önemli bir skor opsiyonu olduğu aşikar. Zaten kariyerinin geride kalan istatistiklerine bakarak bile bu tespiti kabataslak yapmak mümkün. Yukarda da bahsettiğimiz gibi, Göteborg kariyerinde asist özelliğini de yukarı çekmeye başladı zaten. Skoru kendisinin bulması için ise daha fazla cesarete ve daha iyi son vuruşlara ihtiyacı var. Özellikle de ceza sahası içinde.

 

Zayıf Yanları (Hava Topları, Savunma Katkısı, Tecrübe)

Hava Topları: Sıçrama konusunda çok iyi olmayan oyuncu, bu bakımdan hava toplarında pek baskın bir karakter değil. Hücumda bu sıkıntısı tölere edilebilir ancak özellikle savunmaya yardıma geldiği anlarda bu sıkıntının yansımaları net şekilde görülüyor. Hatta bazen, keşke yardıma gelmeseydi bile denilebilir. Ne iyi bir sıçrama, ne de iyi bir kafa vuruşu özelliğine sahip.

Savunma Katkısı: Hava toplarıyla benzer durumlar savunma katkısında da mevcut. Rakipteki topa müdahale konusunda biraz çekimser. Enerjisini ve mücadele gücünü daha ziyade top takımındayken kullanmaktan yana. Topun rakibe geçtiği bazı anlarda görünmez olabiliyor. Bekini çok zor durumlara düşürmüyor belki ancak topun rakipte olduğu zaman dilimlerinde daha fazla oyuna dahil olması onu daha kıymetli bir profile dönüştürebilir.

Tecrübe: Gürcistan’da çok özel performanslar gösteren, bazı majör lig ekiplerinin dahi radarına giren bir isim için yavaş ilerleyen bir kariyere sahip Kharaishvili. Yaşı 23 ve birkaç sezon içinde bir üst kademeye transfer yapması kariyeri açısından önem arz ediyor. Henüz Gürcistan A milli takımının ideal kadrosunda değerlendirilen bir isim de değil. Kariyerinde yaşayacağı gelişim, bu noktada da ona artı katabilir. Daha iyi liglerde oynayabilecek kapasitede ve bu adımı atması için vakit yaklaşıyor.

 

Benzediği Oyuncular: Deniz Türüç, Julian Draxler

Zamanla iyi bir sol kanat oyuncusuna dönüşen kariyerinde basamakları yavaş ancak emin adımlarla çıkan Kharaishvili’nin Deniz Türüç ile benzeşen özelliği epey fazla. Oyuncunun duran toplardaki etkinliği ve çektiği şutlar Deniz Türüç ile fazlasıyla örtüşüyor. Ters kanatta oynayan profilde olmaları sebebiyle çizgiyi değil de daha ziyade içe kat ederek oynama niyetleri benzer. Kharaishvili’nin sol kanatta oynamasına karşın çizgiyi değil de oyunun merkezini tercih etmesi en belirgin özelliklerinden biri zaten. Topu sürerek, hızlı bilek hareketleriyle çalımlar atması ve kendine türlü varyasyonlarla şut açısı araması tipik bir ters ayaklı kenar oyuncusu belirtileri. Keza Deniz gibi Kharaishvili’nin de 10 numaradan evrilen bir kanat oyuncusu olması dikkat çekiyor. Tüm bu benzer özellikler sebebiyle teşbihin doğru olduğunu söyleyebiliriz. Draxler biraz daha uç örnek ancak Avrupai tipleme olarak gösterilebilir.

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Başakşehir, Alanyaspor

Kharaishvili’nin daha iyi yerlere transfer yapma vakti geldi de geçiyor. Bu sezonun ardından da daha iyi bir lige transfer yapması olası. Kendisini transfer etmek gelecek adına önemli bir yatırım olabilir ancak Göteborg’un 300 bin € vererek aldığı bir oyuncuyu, potansiyelini de göz önünde bulundurarak ucuza bırakması iyimser bir beklenti olur. Takımdaki değeri de ortadayken üstelik. Piyasa değeri yaklaşık 2 milyon € olan Kharaishvili için isteyecekleri bonservis hemen hemen bu civarlarda olacaktır. Henüz Gürcistan ve İsveç dışında oynamamış bir oyuncuya ülkemizde bu ücretleri verecek takım çıkar mı bilinmez ancak Trabzonspor, Başakşehir ya da Alanyaspor gibi takımlar için çok iyi bir transfer olabileceğini söyleyebiliriz. Oyuncu göstereceği performansla gideceği takımda beklentileri karşılayacak ve hatta ödenen ücretlerin daha üzerinde miktarlarla transfer yapabilecek kumaşa sahip.

 

Transfermarkt Profili