Doğum Tarihi: 25.07.1992 (24 yaşında)

Mevki: Sağ Bek

Takımı: Sfaxien

Ülkesi: Tunus

Değeri: 600.000 €

Sözleşme Bitiş Tarihi: 30.06.2020

 

https://www.youtube.com/watch?v=mo2jy682aCw

 

Profil

Hamza Mathlouthi 25 Temmuz 1992’de Tunus’un Zarzouna şehrinde dünyaya geldi. Futbola Tunus’un kalbur üstü takımlarından, Bizertin alt yapısında başladı. Alt yapısından yetiştiği Bizertin takımıyla, 2010 yılında imzaladığı sözleşme ile profesyonel futbola ilk adımını attı.

Burada iki sezon boyunca toplamda 5 resmi maça çıkabildi. İlk defa 11/12 sezonunda düzenli olarak takımda kendine yer bulurken, o sezon büyük başarı gösteren Bizertin ligi 2. sırada bitirdi. Mathlouthi ise çıktığı 24 maçta 2 asist ile bu başarıya katkıda bulundu. 12/13 sezonunda 8’er takımlı iki gruba ayrılan Tunus liginde, Bizertin takımı sezonu averajla 3. olarak tamamlarken, Mathlouthi 13 maçta sağ bek olarak görev almaya devam etti. İlk kez bu sezon CAF(Afrika Şampiyonlar Ligi) deneyimini de yaşadı ve 3 maçta görev aldı. 13/14 sezonunda 27 maça çıkarken, 1 gol 2 asist ile oynadı. Gösterdiği başarı ve istikrar sayesinde 14/15 sezonunda Bizertin takımında kaptanlığa yükselirken, o sezon da 28 maçta görev aldı. 15/16 sezonu, alt yapısından geldiği ve kaptanlığa yükseldiği Bizertin takımında son sezonu olurken, 25 maçta 1 gol, 1 asist ile oynadı.

Mathlouthi, içinde bulunduğumuz sezon başında ligin güçlü takımlarından Sfaxien’e transfer oldu. Kariyerinde ilk defa farklı bir takım forması giyen Mathlouthi, sezon başından bu yana 11 maça çıkarken 4 asist ile takımına katkı verdi.

İlk defa 2014’te Tunus A Milli takımına seçilen Mathlouthi, Kolombiya önünde 90 dakika oynayarak milli takımın değişilmez oyuncularından biri olma yolunda ilk adımını atmış oldu. Şu ana kadar 25 kez A milli olurken, bu maçlarda 2 asist yaptı.

Mathlouthi, kulüp takımlarında 4-2-3-1 düzeninde 4’lü defansın sağında görev alırken, milli takımda genellikle 3-5-2’nin sağ kanadı ya da 5-4-1 dizilişinde sağ bek olarak oynayabiliyor.

 

Güçlü Yönleri: (Top Sürme-Dribbling, Hızlanma, Müdahale Başarısı, Takım Oyunu)

Mathlouthi’nin en belirgin özelliğinin hücumda yaptığı etkili bindirmeler olduğunu söyleyebiliriz. Maç başına denediği 2,3 dribblingin başarı ortalamasının %60 olması ise bunu kanıtlıyor. Maç içinde kanat oyuncuları ile rahatlıkla ver-kaç organizasyonlarına girebiliyor. Çizgiye inip kestiği toplar ya da ceza sahasına paralel açtığı kavisli ortalar ile hücum katkısı ve asist özelliği ön planda olan bir oyuncu. Özellikle bu sezon Sfaxien takımında bu gelişimi devam ediyor. Henüz 11 maçta yaptığı 4 asist ile sezon sonuna kadar, bir bek oyuncusu için oldukça tatminkar rakamlara ulaşabileceğini gösterdi.

Mathlouthi, hücuma verdiği bu katkının yanında defansif olarak da vasat üstü bir performans gösteriyor. Rakibini yakından marke etmesi ve savunmada yaptığı kritik müdahaleleri ile birincil görevini yerine getirmekte sıkıntı çekmiyor. Oynadığı son 20 maçta ortalama 5 top çalma girişiminde bulunurken, bu müdahalelerde %56’lık bir başarı gösteriyor. Fizik olarak güçlü olan ve mücadeleden kaçmayan Mathlouthi, girdiği ikili mücadelelerde %57, hava topu kazanma oranında ise %55’lik başarı ile dikkat çekiyor. Saha içinde takım arkadaşlarıyla kurduğu iyi iletişim ve gösterdiği liderlik ile tam bir takım oyuncusu olan Mathlouthi, maç başına %73 pas başarısı ile pas oyununa da yatkın bir profil çiziyor.

Kulüp kariyerinde 4’lü savunmanın sağında görev alırken, Milli takımda zaman zaman 3-5-2 düzeninde sağ kanat olarak da görev alabiliyor. Taktiksel olarak bu durumu yadırgamadan her iki düzende de başarı ile oynayabilmesi taktik ve mental olarak da belli bir seviyede olduğunu gösteriyor.

 

Zayıf Yanları (Çalışkanlık, Dayanıklılık, Konsantrasyon)

Mathlouthi, maç içinde soğukkanlı yapısıyla dikkat çekiyor, bu özellik hücum aksiyonlarında kendisine avantaj sağlasa da, defansif olarak bazen soğukkanlılık ve dalgınlık arasında ki ince çizgide, olumsuz olana yöneldiği görülebiliyor. 4’lü savunmada oynarken idare etse de, 3’lü savunmanın sağında ki tempoyu vücut dinamiği kaldıramıyor. Maçların sonlarında yorulması,  açtığı ortaların isabet oranının düşmesine yol açıyor. Maç başına orta isabet oranının %20 olması, bu durumu destekliyor.

Beli kalın olan ve geri dönüşlerde kimi zaman sorun yaşayabilen Mathlouthi’nin, kilo fazlası gözlerden kaçmıyor. Daha çok çalışması ve fazla kilolarından kurtulması gerekiyor. Mathlouthi’nin en önemli eksiklerinden biri de, maç içinde bir çok hücum organizasyonunda bulunmasına rağmen, şut kullanmayı tercih etmemesi. Oynadığı son 20 maçta 0,2 şut oranı oldukça düşük. Bu konuda da kendini geliştirmesi ve asist özelliğinin yanında, skora bizzat katkıda bulunması onun değerini daha da arttıracaktır.

 

Benzediği Oyuncular: Stephan Lichtsteiner, Andreas Beck

Kalite olarak olmasa da tarz olarak güçlü fiziği, 3’lü savunma düzeninde sağ kanadı tek başına etkili kullanabilmesi, oyunun hem defans hem de ofans noktasında verdiği katkı ile Juventus’lu Lichtsteiner’e benzerlik gösteriyor diyebiliriz. Ligimizden de soğukkanlılığı, takım oyuncusu olması ve ikili mücadelelerde ki başarısı ile de Andreas Beck’e benzerlik gösterdiğini belirtelim.

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Bursaspor, Antalyaspor

Sezon başından beri sağ bek ihtiyacı olan Trabzonspor’a, düşük maliyetiyle yüksek fayda verebilir. Bir kaç yıl daha kendini geliştirme potansiyeli bulunan Mathlouthi, özellikle Ersun Yanal ile performansını maksimum seviyeye çıkarabilir.

Serdar Kurtuluş’un neredeyse sezonu kapatması sonrası sağ bek ihtiyacı doğan Bursaspor’a, mali külfet getirmeden uzun yıllar hizmet edebilir. Sağ beklerinden katkı alamayan ve aslen stoper olan Celustka’yı oynatmak zorunda kalan Antalyaspor’a da Rıza Çalımbay’ın elinde yüksek katkı verebileceğini söyleyebiliriz. Bu 3 takım da ligimizin kalbur üstü teknik adamları tarafından çalıştırılıyor. Hocaların en büyük ortak özelliğinin, oyunculara değer katması ve yeteneklerini göstermesinde yardımcı olması, Hamza Mathlouthi’nin gidebileceği ve katkı verebileceği en doğru takımlar olduğunu gösteriyor.

Henüz sezon başında 220.000 € bedelle Sfaxien’e transfer olan Mathlouthi’nin, takımının şampiyonluğa oynamasında, kendisinin de gösterdiği etkili performans ile bedelini ikiye katladığını söyleyebiliriz.

Transfermarkt Profili