Doğum Tarihi: 30.04.1997 (19 yaşında) 

Mevkii: Sol Kanat, Sağ Kanat

Takımı: Club Libertad Asuncion

Ülkesi: Paraguay

Değeri: –

Sözleşme Sonu: –

 

Profil

Jesus Manuel Medina Maldonado, Paraguay’ın başkenti Asuncion’da dünyaya geldi. Yine bu şehrin takımı olan, Paraguay 1. Ligi ekiplerinden Libertad’da futbol hayatına adım attı. Libertad’ın alt yaş gruplarında forma giydiği sıralarda, gerek milli takım gerekse kulüpte gösterdiği performansla daima öne çıkan bir potansiyel oldu. 2016 yılının başındaki Copa Libertadores U20 turnuvasında forma giydiği 3 maçta 1 gol kaydederken oynadığı olgun futbolla A takıma göz kırptı. Libertad teknik heyeti ona A takımda şans verdi ve o da oynadıkça forma şansı bulmaya devam etti.

Bu yıl Paraguay Torneo Apertura’da sadece 4 maç kaçırarak 18 maça çıkmış oldu. Bu maçlarda kaydettiği 4 gol, 2 asistlik performansla yerini sağlamlaştırırken aynı zamanda takımını şampiyonluğa taşıyan parçalardan biri oldu. Torneo Clausura’da ise işler pek yolunda gitmedi ve Libertad, sezonu zirvenin 9 puan gerisinde tamamladı. Medina, bu 22 maçlık lig serüveninde bu kez 19 maçta sahadaydı ve 5 gol, 2 asistle takımına katkı sağladı. 2016 yazında düzenlenen Copa Sudamericana turnuvasında da, elendikleri ilk tur rövanş mücadelesinde ter döktü.

Milli takımlarda ilk maçına, 2013 yılında düzenlenen Copa Sudamericana U17 turnuvası ile çıktı. Bu seviyede oynadığı 8 maçı 4 golle geride bırakarak yaş grubunun gelecek vaat eden isimleri arasına girdi. 2 yıl sonra düzenlenen Copa Sudamericana U20 turnuvasında da 6 maçta 222 dakika süre almasına rağmen 1 gol, 1 asist ile oynadı. Henüz A Milli takıma çağrılmasa da son zamanlarda oynadığı futbolla ona da hazır olduğunun sinyallerini verdi.

Jesus, alt yaş takımlarında sağ kanatta görev alıyordu. Geçtiğimiz sezon ise Libertad’da, 4-4-2’nin sol kanadında forma şansı buldu. Oyunun iki yönünü de yaşına rağmen oldukça iyi okuyor olması ile bu sisteme bir hayli uygun olduğunu düşünebiliriz. Ancak daha çok boş alan bulabileceği 4-3-3 ve 4-5-1 dizilişlerinde ofansif anlamda katkısı artabilir. Bu üç sistemde de her iki kanatta da görev alabilecek potansiyelde ve kalitede bir ayak olduğunu söylemek mümkün. Henüz bir sezon profesyonel futbol oynadığını düşünürsek yeni sistemlere açık olduğunu da görebiliriz.

 

Güçli Yönleri: (Pozisyon takibi, Top kontrolleri, Çabukluk, Duran toplar, Kontra Ataklar)

Jesus Medina, oyunun iki yönünde de pozisyon takibi ve pozisyon alma konularındaki becerileriyle, oyun bilgisini kanıtlayan bir isim. Fırsatçılığı ve net son vuruşları ile gole yakın bir kanat oyuncusu olan Jesus; özellikle de ters kanat akınlarında, rakip defans arasında kendini unutturarak ceza sahasına sokuluyor ve pozisyona giriyor. Olgun oyun zekasını, kontra ataklarda çıkardığı toplarla da kanıtlıyor.

Top kontrolleri ve topla ilişkisi ise üst düzey. Rakibi, yumuşak bilekleriyle eksilttiği gibi çabukluğuyla da bir anda geride bırakabiliyor. Maç başına yaptığı 6 dribbling ve %52 dribbling başarısıyla bu konularda ligin en iyilerinden olduğunu gösteriyor. Ayakları da beyni de birbiriyle uyum içerisinde, çok hızlı çalışıyor. Orta sahadan top aldığında bir anda rakipleri ekarte edip yay çevresinde pozisyona girdiğini görebiliyoruz.  Rakibin üzerine korkusuzca topu sürüp onu eksiltmeyi kafasına koyuyor. Vücudunu çok iyi kullanıyor, takımına birçok serbest vuruş kazandırıyor. Akan oyundaki hareketliliği, özverisi ve kararlılığıyla takımına büyük enerji katıyor.

Genç yıldızın ayağının kumaşı da son derece iyi. Çoğu duran topta, meşin yuvarlağın başında onu görüyoruz. Özellikle kornerlerde ve kenarlardan kazanılan serbest vuruşlarda, arka direğe çok etkili toplar kestiğini söylemek mümkün. Duran toplarda takım arkadaşlarına güven aşılayarak aynı zamanda liderlik vasıflarının gelişmesini sağlamış oluyor. Ceza sahası önünde girdiği verkaçlar ve attığı temiz ara paslarla da büyük tehdit oluşturuyor. Soluyla uzaktan çektiği sert şutlarla da rakip kaleyi sık sık etkili biçimde yokluyor.

Enerjisini hücuma yansıttığı kadar defansa da yansıttığını söyleyebiliriz. Diri olduğu dakikalarda rakip oyunculara sürekli basıyor, topu temiz bir şekilde almaya gayret ediyor. Uzun bacaklarının da vermiş olduğu avantajla rakipleri bozuyor, top ile rakiplerin arasına rahatça girebiliyor. Maç başına yaptığı 3.7 müdahale ve %50 müdahale başarısıyla bu konudaki vasıflarını kanıtlıyor. Pas aralarını da çabukluğuyla engelleyerek takımını kontra ataklara çıkardığına birçok kez şahit oluyoruz.

 

 

Zayıf Yanları: ( Çizgiden Uzak Durma, Kondisyon, Hava Hakimiyeti)

Jesus’un, kanat oyuncusu olmasına rağmen çizgiye uzak durduğunu görüyoruz. Ataklarda top almak için genellikle içe kat edip kendini orta saha trafiğinin içinde buluyor. Çizgiye gelerek isteyeceği toplar hem rakip savunmayı açacak hem de top sürme yeteneklerini göstermesini sağlayacaktır. Yine yan çizgiden yapacağı koşularla defans arkasına sarkmayı da sıklaştırmalı.

Diri olduğu dakikalarda enerjisini sahaya sonuna kadar yansıtmaya çalıştığını söylemiştik. Ancak enerjisini daha verimli ve dakikalara yayarak kullanması yararına olacaktır. Yaşının da vermiş olduğu dezavantajı düşünürsek henüz fiziksel kapasitesinin bir hayli altında olması, bazı maçlarda 90 dakikayı çıkaramamasına neden oluyor. Özellikle rakibin ipleri ele aldığı maçlarda, son dakikalarda etkinliğinin düştüğünü ve zaten az buluştuğu topları iyi kullanamadığını görüyoruz. Fiziksel olarak güçlenip maç sayısını artırdığında bu sorunları çözeceğinden şüphemiz yok.

1.77 boyundaki Medina’nın Paraguay Ligi standartlarında kısa olduğunu söyleyemeyiz. Ancak hava toplarında rakiplerine üstünlük kuramadığını görüyoruz. Zıplama ve zamanlamada sorunları olduğu aşikar. Bu konularda da kendini geliştirmeli ve hava hakimiyetini artırmalı. %33’lük hava topu kazanma başarısını yukarılara çekmeli.

 

Benzediği Oyuncular: Yannick Ferreira Carrasco, İbrahim Akın

Jesus Medina’nın, oyun stiliyle Atletico Madrid’li Carrasco’yu anımsattığını söyleyebiliriz. Top sürme yetenekleri, çabukluğu, çevikliği ve ofansif anlamda aldığı çeşitli rolleri düşündüğümüzde, o seviyede olmasa da Arjantinli yıldızla benzerlikler gösteriyor. Ligimizde forma giymiş isimlerden ise İbrahim Akın’la benzerlikler gösterdiğini söyleyebiliriz. Yine top sürme yetenekleri, top kontrolleri, pozisyon alma becerileri ve uzaktan soluyla gönderdiği sert şutları ise Akın’ı hatırlatan cinsten. Medina’nın kariyer olarak Carrasco’ya ulaşması zor olsa da ligimize gelecek olursa, İbrahim Akın’ın yarattığı etkiden çok daha fazlasını yaratabileceğini söylemek mümkün.

 

Gelebileceği Takımlar: Osmanlıspor, Bursaspor, Gençlerbirliği, Akhisar Belediyespor

3 kulvarda mücadele eden Osmanlıspor’da, kontra atak futboluna uygun bir isim olarak kanat rotasyonundaki ihtiyacı karşılayacaktır. Mustafa Reşit Akçay’ın genç oyuncuların performansını yukarı çektiğini de düşünürsek bu transfer iki taraf için de faydalı olacaktır. Bursasoır’da top hakimiyeti ve enerjisiyle büyük etki yaratacak, Batalla’nın omuzlarında olan yaratıcılık yükünü hafifletecektir. Akhisarspor ve Gençlerbirliği’nde ise skora katkı yapabilecek bir kanat oyuncusunun eksikliğini dolduracaktır. 4-4-2 kanadında oynarken bile skora büyük katkı yapan Medina’nın, bu takımlardaki 4-2-3-1 sisteminde gol ve asiste doyacağını söyleyebiliriz.

Jesus Medina, Paraguay Ligi’nde sadece 1 sezon forma giymesine rağmen büyük bir etki yarattı. İstikrarlı ve skorer oyunuyla başta Udinese olmak üzere birçok Avrupa kulübünün dikkati çekti. Anadolu kulüplerimiz onu almak istiyorsa ellerini çabuk tutmalılar.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 02.01.2018 tarihinde New York City takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili