Doğum Tarihi: 24.04.1987 (29 yaşında)

Mevki: Forvet

Takımı: Strasbourg

Ülkesi: Fas/Fransa

Değeri: 1.000.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2017

 

 

 

Profil

Fransa’nın güneyindeki küçük bir kasaba olan Bagnols-sur-Cèze’de Fas kökenli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Khalid Boutaib, futbola da doğduğu kentin takımında başladı. 2007 yılında aynı bölgenin ekiplerinden Uzes’e geçiş yapan ve burada geçirdiği 3 yılın ardından aynı sırayla iki kulüpte birer yıl tekrar forma giyen Boutaib, 2011/12 sezonunda takımı Uzes’in Fransa’nın 3.Lig seviyesi olan National’a yükselmesine katkı verdikten sonra, 2012/13 sezonu başında profesyonel bir kulüp olan Ligue 2 ekiplerinden Istres’ye transfer olsa da 7 Ağustos 2012’de Clermont karşısında oyuna 74.dakikada dahil olarak bu takımda sadece 1 kez forma giyebildi ve sezonun geri kalanı için eski takımı Uzes’e kiralandı. Uzes’te 24 maçta 6 gollük bir performans gösterdi. 2013/14 sezonu öncesi bir başka National ekibi Luzenac’a transfer olan Boutaib, burada 33 maçta attığı 8 golle takımının Ligue 2’ye yükselmesinde pay sahibi olsa da Luzenac takımı stadyum gerekliliklerini karşılayamadığı için Ligue 2’de mücadele etmekten alıkonuldu ancak buradaki performansıyla göz dolduran Boutaib, takımının aksine Ligue 2’ye geçiş yaptı ve Gazelec Ajaccio ile anlaştı.

2014/15 sezonuna Gazelec Ajaccio formasıyla direkt olarak ilk 11’de başladı ve ara sıra yedek kalmasına sebep olan inişli çıkışlı bir görüntü sergilese de 28 lig maçında gösterdiği 6 gol, 3 asistlik performansıyla takımının ligi 2.bitirmesinde ve Ligue 1’e yükselmesinde önemli pay sahibi oldu. 2 sezonda 2 lig birden atlayan bir oyuncu olarak kariyer basamaklarını hızlı çıkan ve bir anda kendini Fransa’nın en üst seviyesinde bulan Boutaib, 2015/16 sezonunu 4 Fransa Kupası maçındaki 4 golün yanında 22’si ilk 11 olmak üzere çıktığı 31 Ligue 1 maçında 6 gol, 1 asistlik bir performans sergiledi fakat takımının küme düşmesine engel olamadı. 2016/17 sezonu başında Ligue 2’nin yeni ekiplerinden Strasbourg ile 1 yıllık anlaştı ve içinde bulunduğumuz sezonda ligdeki 19 maçın tamamında forma giyip 10 gol 2 asistlik performansla gol krallığı listesinin iddialı isimlerinden oldu ve ligin yenilerinden olan takımının ilk yarıyı 4.olarak bitirmesinde büyük pay sahibi oldu.

Doğup büyüdüğü ve alt liglerinin adeta tozunu yuttuğu Fransa’nın alt yaş milli takımlarında forma giymeyen Boutaib’in adı, Ligue 1’de geçirdiği sezonda Fas A milli takımıyla sıkça anıldı ve 26 Mart 2016 tarihinde Yeşil Burun Adaları karşısında 85.dakikada Fas formasıyla oyuna dahil olan oyuncu böylelikle ilk kez A milli formayı giymiş oldu. Toplamda 3 resmi maçta Fas A milli takım formasını giyen ve bu resmi maçlarda golü bulunmasa da hazırlık maçlarında 3 gol atan Boutaib, son olarak takımının 26 kişilik geniş Afrika Uluslar Kupası kadrosunda kendine yer buldu.

Kariyerinin profesyonel seviyede düzenli olarak forma şansı bulduğu yılları dikkate alındığında Boutaib’in çeşitli çift forvetli sistemlerin santraforunda değerlendirildiğini söyleyebiliriz. 2014/15 sezonunda sıkça iki ön liberolu 4-4-2 dizilişini benimseyen takımı Gazelec Ajaccio’nun, Ligue 1’de oynadığı 2015/16 sezonunda ise zaman zaman farklı denemelerde bulunsalar da genellikle oyunu dar alana sıkıştıran 4 orta sahalı bir 4-3-1-2 dizilişini tercih ederken Boutaib’i yine çift santraforda kullandılar. İçinde bulunduğumuz 2016/17 sezonunda ise sezona 4 orta sahalı 4-3-1-2 veya 4-4-2 dizilişlerini kullanarak başlayan ancak son haftalarda 4-3-3 dizilişini de tercih eden Strasbourg’da Boutaib’in bu düzenlerin santrafor mevkisinde konumlandığını belirtelim.

 

 

Güçlü Yönleri: (Hava topları, Sırtı dönük oyun, Dribbling, Çalışkanlık, Fizik, Atletizm)

Boutaib’i sahada gerçek anlamda her işi yapmaya gayret gösteren bir santrafor oyuncusu olarak tanımlayabiliriz. Yani güçlü pek çok yönünden bahsedilebilecek oyuncunun en belirgin özelliğine bakarsak hava toplarındaki etkinliğini görürüz. 1.90 m’lik boya sahip Boutaib, ceza sahasına gelen kenar ortalarını yüksek bir yüzdeyle gole çevirmesinin yanında oldukça iyi olan sıçrama yeteneğini ve zamanlamasını kullanarak topla yüksekte buluşuyor ve kalecisinden gelen yüksek topları başarıyla arkadaşlarına indirerek takım boyunu uzatıyor. Maç başına 15.4 adet hava topu mücadelesinde bulunan oyuncu, bu toplarda %44’lük başarı gösteriyor ve topu indiremediği durumlarda da rakibinin pozisyonunu ciddi anlamda bozuyor. Buradan hareketle sırtı dönük oynama becerisinden de söz edilmesi gereken Boutaib, uzun bacaklarının ve gücünün de sayesinde rakip stoperlere sırtını dayadığı anlarda top hakimiyetini kaybetmiyor ve takımın ağırlık merkezinin ileriye taşınmasına yardımcı oluyor. boyunun yanında güçlü bir üst vücuda sahip oyuncunun buna rağmen hantal bir yapısı yok, aksine atletik ve kıvrak. Bu özellikleri ona uygun olmadığı pozisyonlarda dahi esneyerek kafa vuruşu yapmasına imkan veriyor. Bununla birlikte kontra ataklarda ve dribblinglerinde görülüyor ki ağır bir oyuncu da değil. Böyle anlarda ulaştığı son hız kendi boyutunda bir santrafora göre gayet tatmin edici.

Fizik ve sırtı dönük oyun gibi hedef santrafor meziyetleri olsa da kanatlara deplase olan ve dribbling yeteneğine sahip bir oyuncu. Uzun boyuna rağmen vücut koordinasyonu gayet yerinde olan ve dengesini iyi ayarlayan Boutaib, hem sağ hem de sol ayağıyla top sürmekten çekinmiyor ve çalımlarla da rakiplerini ekarte edebiliyor. Bu sayede sık sık kanatlara deplase olarak rakip stoperleri üstüne çeken oyuncu, takımı topu 3.bölgeye getirdiği anda kenardan ayrılıp ceza sahasına yöneliyor ve topun da kenarlara yönlendirilmesiyle onun indirebileceği yüksek toplar ceza sahasına gönderiliyor. Pivot santrafor profilinin yanında yerden pozisyon hazırlama ve servis yapma konularında da gayet iyi. Yeterli oyun görüşüne sahip bir isim olarak, sırtı dönük olduğu zamanlarda dahi arkadaşlarına ara paslar atabilen oyuncu, maç başına 2.1 kilit pas denemesiyle bu alanda Ligue 2’deki santraforlar arasında dördüncü sırada geliyor. Esas ayağı olmayan sol ayağını dribblinglerinin yanında şutlarında da kullanmaktan çekinmeyen Boutaib’in son 20 maçında maç başına 1.2’si isabetli 2.3 şut çektiği ve bunların 0.7’sinin gole dönüştüğü görülmekte. Takımının penaltıcısı olduğunu da belirtmek gerekir.

Boutaib’in bir diğer güçlü özelliği de çalışkanlığından kaynaklı defansif gayreti ve savunma katkısı. Öncelikle belirtmek gerekir ki; Ligue 2’deki pek çok takım gibi lige yeni yükselmiş Strasbourg da, savunma emniyetini elden bırakmıyor. Özellikle 4-3-1-2 dizilişiyle oynadığı maçlarda top rakipteyken iki forvet oyuncusu dahil takımca geriye çekilen ve topa baskıyı orta sahanın ilerisindeki oyuncuya bırakıyorlar. Bu düzende top karşıdayken adeta bir kanat oyuncusuna dönüşen Boutaib, kanatlara açılıp rakip bek oyuncusunu karşılıyor ve gerektiği yerde hamle yapmaktan kaçınmıyor. Maç başına 4.1 top kapma girişiminde bulunuyor ve bu sayı onu bu alanda, Ligue 2’deki santraforlar arasında üçüncü yapıyor. Bunun yanında rakip kontra ataklarına dönüşleri de sıkça yapıyor ve oyuncusunu kovalamaktan geri kalmıyor. Bu sebeplerden ötürü tabiri caizse ‘box-to-box’ santrafor olarak sıfatlandırılabilecek Boutaib’in maç başına 32.1 ikili mücadeleye girdiği ve bunların %44’ünü kazanarak bu alanda da Ligue 2’deki en iyi santraforlar arasında olduğu görülüyor.

 

 

Zayıf Yanları: (Pas oyunu, Tecrübesizlik)

3.bölgede kilit paslar atarak arkadaşlarına servis yapabilmesine rağmen maç başına yalnızca 30.3 pas atıp bunlarda da %71’lik başarı oranı yakalayan Boutaib’in takımının pas oyununa sağladığı katkı tartışılacak düzeyde. Genellikle hedef santrafor olarak konumlanıp topun oynandığı bölgeye uzak kaldığı için bu tarz oyuncuların oyun kurulumunda fazla görev almaması normal karşılansa da oyun içinde sıkça kanatlara deplase olan ve takımının tartışmasız en önemli oyuncusu olan Boutaib’in pas oyununa daha çok dahil olması gerekiyor.

29 yaşında olmasına rağmen kariyerinde profesyonel olarak yalnızca 85 maça çıkması, kariyerinin ciddi seviyelerdeki henüz üçüncü yılında olması ve kariyerinin tamamını Fransa’da geçirmiş olması, her ne kadar Ligue 1’de başarılı sayılabilecek bir sezon geçirse ve hâli hazırda Fas A milli takımının bir parçası olsa da oyuncunun farklı bir ülkeye geldiği takdirde göstereceği performans hakkında kuşkular uyandırıyor.

 

 

Benzediği Oyuncular: Diego Costa, Nabil Ghilas.

Defansif katkı anlamında ondan daha istekli olmasıyla beraber hava toplarındaki etkinliği ve fiziksel özelliklerinin yanında dribbling yeteneği ve zaman zaman kanatlara deplase olmasıyla Diego Costa’yı anımsatan Khalid Boutaib’in ligimizden örnek vermek gerekirse de Nabil Ghilas’ın daha fit, daha mücadeleci ve hava toplarında daha etkili hâli olduğu söylenebilir.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Medipol Başakşehir, Osmanlıspor, Akhisar Belediyespor, Konyaspor, Antalyaspor, Eskişehirspor, Sivasspor

Şimdiye kadar takımını adeta sırtlayan ve sezon sonu sözleşmesi bitecek olan Khalid Boutaib ile takımı Strasbourg’un sözleşme yenilemek istediği bariz bir gerçek. Ancak gün geçtikçe gözde bir oyuncu hâline gelen Boutaib sezon sonunda seçeneklerini değerlendirmek isteyecektir. Bonservissiz olarak kadroya dahil edilmesinin yanında maaş talepleri de tüm Süper Lig kulüplerimizce karşılanabilecek Boutaib’in hem iki hem de tek forvetli dizilişlerde görev aldığı düşünüldüğünde Süper Lig’deki çoğu takıma taktiksel açısından uyum sağlamakta zorlanmayacağı öngörülebilir. Geniş bir yelpazeden pek çok takıma faydalı olabilecek oyuncunun net bir transfer hedefi olarak görülebileceği takımlar arasında ise oyun yapılarına müthiş uyum sağlayabileceği Medipol Başakşehir ve Osmanlıspor, as forvet oyuncularının sezon sonunda sözleşmesinin bitmesi nedeniyle Akhisar Belediyespor ve Konyaspor‘un yanında Süper Lig’in yeni takımlarından olmaları muhtemel Eskişehirspor ve Sivasspor sayılabilir. 

 

TrScouts Notu: Oyuncu 07.06.2017 tarihinde bedelsiz olarak Yeni Malatyaspor’a transfer olmuştur.

 

TransferMarkt Profili