Doğum Tarihi: 27.03.1993 (22 yaşında)

Mevkii: Forvet, Forvet Arkası

Takımı: Gremio

Ülkesi: Brezilya      

Değeri: 3,000,000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2017

 

Profil

Futbola salonda adım atan pek çok Brezilyalı gibi kadife ayaklara sahip olan Luan, Gremio’nun ilk 11’inde değişmez oyunculardan biri ama 1.80 boyuna rağmen fizik olarak çok güçlü bir isim değil. Jenerasyonunun en yetenekli oyuncularından biri olsa da aslında alt yaş takımlarında çok fazla Brezilya Milli Takımı forması giymedi. A Milli zaten olmadı ki bu raporumuzun öznesi haline geldi. 3 sezondur giydiği Gremio formasıyla en büyük katkıyı bu sezon sağladı. 26 maçta 8 gol 6 asistlik performansıyla takımının gol yollarındaki önemli silahlarından biri oldu. Aslında istatistikleri onun oyun tarzını da anlatıyor. Hem gole hem de asiste yakın bir hücum oyuncusu. Bu sezon en çok santrafor olarak forma giyse de, özellikle Türkiye’den tanıdığımız Bobo’nun da gelişiyle zaman zaman diğer mevkilere de geçti. Ayağına hakim, driblingi seven ve kolay adam geçen, gerek boş koşuları gerekse de asisti seven yapısıyla takım arkadaşlarını hücum aksiyonlarına sokan, savunma arkasına iyi koşular yapıp bunları bitirebilen, geriye gelip top almayı seven ve gezen bir hücum oyuncusu. Onu en iyi anlatabileceğimiz terim “deep lying forward”  olacaktır. Luan’ı en kısa ve net olarak şu şekilde tanımlayabiliriz: “hücumun her bölgesinde oynayabilen ve etkili olabilen bir oyuncu”

 

Güçlü Yönleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi hücumun her bölgesinde oynayabilen tam bir joker olan Luan, üstelik bunu yaparken de o mevkilerin gereken özelliklerine de sahip. Forvet oynadığında savunma arkasına yaptığı koşular ve bunları bitirmesi, boş koşularla arkadaşlarına alan açabilmesi ve en önemlisi bitiricilik sıkıntısı yaşamaması dikkat çekiyor. Forvet arkası oynadığında da pas alışverişinde iyi olması, kolay adam geçmesi, oyun görüşüyle her an arkadaşlarını pozisyona sokması önemli artılar. Kanat oynadığında ise driblinglerini hem çizgi boyunca hem de içe kat ederek yapıp gerektiğinde öldürücü pas gerektiğinde de güzel goller atabilmesi bu mevkiinin de hakkını verebileceği anlamına geliyor. Bu kadar çok mevkiinin gerekliliklerini iyi yapabilen bir oyuncu olması onu hücumda bir joker haline getirmenin yanı sıra savunulması gerçekten çok ama çok zor bir silah yapıyor. Savunmaya gelip sıklıkla adam kovalaması da Avrupa futbolu için önemli bir artı. Luan’ın en iyi özelliklerinden biri de duran toplardaki becerisi. Frikiklerden iyi şekilde yararlanıp zaman zaman çok klas goller atıyor. Takımının bir numaralı penaltıcısı. Pek çok özelliğiyle her an sonucu değiştirecek bir oyuncu kısaca.

 

Zayıf Yanları

Bu kadar önemli özelliklere sahip ve bunu genellikle de sahaya yansıtan bir oyuncu, üstelik genç yaşı ve Brezilya pasaportuna rağmen neden 22 yaşına kadar transfer yapamadı peki? Çünkü Luan pek çok Brezilyalı “wonderkid” de olduğu gibi Avrupa seviyesinde kaybolabilecek oyuncu sinyalleri veriyor. Bunun önemli göstergelerinden biri de rakiple girdiği ikili mücadelelerde teması aldığı anda top kaybı yapma olasılığının artması. Kendisine yakın oynandığı anda verdiği kararlar birden bire değişiyor ve çok sıradan bir oyuncuya dönüşüyor. Fizik olarak güçlendiğinde bunu belki atacaktır ama mental olarak Avrupa’da zorlanacağı kesin. Ancak 6-7 milyon Euroluk (hatta 10 milyon euro’ya kadar çıkabilir) bir riske girmeye kesinlikle değecek bir oyuncu. Avrupa’ya transferiyle birlikte belki de mental olarak bir eşiği aşıp kendisini de fizik olarak güçlendirecek. Onu yaptığı zaman zaten piyasa değeri 20 milyon euronun kesinlikle altında kalmayacak bir isim.

 

Benzediği Oyuncular Burak Yılmaz, Wayne Rooney

Savunma arkasına sarkma ve hücumdaki boş koşularıyla alan yaratma anlamında Burak Yılmaz’ı andıran Luan, geriden top alarak driplinglerle ceza sahasına girme ve bir 10 numara gibi pas organizasyonu ve asist özellikleriyle de Rooney ile benzerlik gösteriyor.

 

Gelebileceği Takımlar:  Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş

Maddi ve sportif anlamda Luan’ı Türkiye’ye sadece 3 büyükler getirebilir ancak oyuncu özelliği olarak en çok katkı sağlayacağı ve kendisine ihtiyaç duyulan kulüp hiç kuşkusuz Fenerbahçe. İlk yılını adaptasyon ve gelişim süreci olarak görüp sabredildiğinde çok para kazandırabilecek bir potansiyel.

 

Transfermarkt profili