İngiltere’nin en prestijli 2.kupası olarak görülen Carabao Kupası ilk olarak 1960-1961 sezonları arasında oynandı ve ilk şampiyon Aston Villa oldu. Bu sezon ise Carabao Kupasının finalinde 3 sezondur üst üste kupayı evine götüren Manchester City ile 2008’den bu yana kupa kazanamayan Tottenham karşı karşıya geldi. Uzun süredir covid-19 salgını sebebiyle maçlar taraftarlardan yoksun şekilde oynanırken Wembley’de oynanacak final mücadelesi için 8 bin taraftar yerlerinden maçı takip edebilecek. Tottenham yakın zamanda şok bir kararla Jose Mourinho ile yollarını ayırarak geçiş dönemi için 29 yaşındaki teknik adam Ryan Mason’u takımın başına getirdi. Ryan Mason teknik direktör olarak ilk maçına hafta içi Southampton karşısına çıkarak başladı ve Londra ekibini galibiyete götürdü. Çok genç yaşta kupa kazanma şansına sahip olan Ryan Mason bu şansı nasıl değerlendireceği herkes tarafından merak ediliyordu.

Manchester City bu kupayı toplamda 7 kez kazanırken bunların 4’ü son 5 yılda geldi. Carabao kupasını üst üste 4 kez kazanan Liverpool’un rekorunu egale etme şansı yakalayan Manchester City oynanacak final için herkes tarafından favori olarak karşılaşmaya çıktı.

İLK 11’LER

 

Maç Özeti

Maçın başlangıç düdüğüyle beraber Manchester City üstünlüğünü hissettirmeye başladı. Topu rakibe göstermeyerek kontrolü bırakmayan Manchester City 6.dakikada Foden ile öne geçme şansı yakaladı ama değerlendiremedi. Manchester City üst üste ataklara giriyor ama ceza sahası içinde bu pozisyonları iyi değerlendiremiyordu. Tottenham ataklara çıkarken Manchester City’nin preslerine cevap veremiyor olgun atak oluşturamadan topu kaybediyordu. Dakika 25’i gösterdiğinde Tottenham çıkarken kaptırılan top sonrası Foden’ın şutu direğe takılıyor, Tottenham geriye düşmekten kıl payı kurtulmuş oluyordu. Dakika 29’da Sterling’in şutu direğin yanından geçerken dakika 35’te ise Mahrez’in şutu direği sıyırdı ve Manchester City oynadığı futbol üstünlüğünü golle taçlandıramadı. Dakika 39’da maç boyunca ikinci atağını gerçekleştiren Tottenham her 19 dakikada bir atak yapma istatistiğine sahip oldu.  Böylelikle ilk yarı iki takımda golsüz şekilde soyunma odasına gitti.

İkinci yarının başında kaleyi uzaktan yoklayan Lo Celso Tottenham adına 2.şutun sahibi oluyor ama kaleci Steffen şutu fazla zorlanmadan çıkarıyordu. Manchester City üstünlüğünü ikinci yarı devam ettirse de golü bulamamanın bir sebebi olarak yorgunluk çöküyordu.

Dakikalar 81’i gösterdiğinde duran top kazanan Manchester City De Bruyne’nin ortasında Laporte’nin kafa vuruşu sonucu skoru 1-0 yapıyor ve final mücadelesinde takımını son dakikalara girerken öne sokuyordu. Oyun olarak üstünlüğünü maç başından beri hissettiren Manchester City skor olarak da maçta öne geçti ve maçın skorunu tayin etmiş oldular. Maç boyunca rakibini sahadan silen Manchester City üst üste 4.kez kupanın sahibi oldu.

GÖRSEL ANALİZLER

Manchester City rakip yarı sahada set organizasyonlarında 2 stoperi ve kalecisi hariç 8 oyuncu ile ceza sahası ve ceza sahası çevresine dağıldı. Tottenham Kane hariç tüm oyuncularıyla daha maçın başında Manchester City hücumlarını savundu.

Manchester City Tottenham’ın kalabalık savunmasını bol pas yaparak ve defans arkasına atılan ara paslar ile kilidi açmaya çalışsa da Tottenham’ın görselde gözüktüğü gibi 10 oyuncunun sadece 1 tanesinin ceza sahası dışında olması Manchester City’nin yan paslar ile skoru bulmasını zorlaştırdı.

Manchester City 1.bölgeden oyun kurarken en geride Ruben Dias’ı bırakıyor ve Laporte ve Walker’i çizgilere yaklaştırmıştı. Sol Stoper oynayan Laporte sağ çizgiye yaklaşarak bir bek gibi oyunun açılmasına yardım ederken Manchester City’nin sezon başından beri yapmış olduğu Cancelo’yu orta sahaya sokup orta sahada adam fazlalığı yaratmasına yardımcı oluyordu.

Cancelo orta sahaya yaklaşması İlkay’ın maç boyunca 3.bölgeye girişlerini kolaylaştırdı ve Manchester City’nin topa sahip olma felsefesinde orta sahada her zaman de marke oyuncu bulundurmalarının önünü açtı.

Manchester City Cancelo’nun orta saha katkısı yerine İlkay üzerinden oyun kurmayı seçtiğinde 3.bölgede merkezi boş bırakıyor De Bruyne, Mahrez ikilisi ve Foden, Sterling ikilisini birbirlerine yaklaştırdı. Sahte dokuz oynayan Foden ve ofansif oyun kurucu olarak oynayan De Bruyne orta sahaya top almaya yaklaşarak rakip stoperleri üstlerine çekiyor, arka tarafta açılan boşlukları İlkay ve Fernandinho tarafından half-space e doğru atılan uzun paslarla pozisyon yaratmaya çalıştılar.

 

 

Manchester City rakip sahada 5 oyuncuyu preslerde kullanırken Tottenham bu preslere karşılık veremedi. Tottenham oyun kurarken kendi orta saha oyuncuları rakip orta sahalara varlığını hissettirememesi sonucunda yıldırım işareti ile gösterdiğimiz H. Kane bu sezon görmeye çok alıştığımız gibi orta sahaya yaklaşarak takımını ileriye çıkartmak için çalıştı. Manchester City presler sonucunda şanslar yakalasa da bunları çok bonkör şekilde harcadı.

Tottenham ve yapılamayan organizasyonlar

Tottenham defanstan oyun kurarken H. Winks’i kullanmaya çalıştı ama orta sahada yalnız ve sayısal eksiklikler içinde bırakılan H. Winks bu görevi yapmakta bir hayli zorlandı. 

6 Manchester City’li oyuncu merkez bölgeyi kapatırken Tottenham’ın merkezden kurulabilecek hücum organizasyonlarının önüne geçti. Tottenham maç boyunca çok az sayıda rakip kaleye ulaşabilmesinin önemli birkaç sebebinden biri oyun kurulumundaki başarısızlıklarından kaynaklandı.

Tottenham 2.bölgeye yerleştiği ender anlardan biri olan bu görüntü Hojbjerg’in topla buluştuğu anda orta sahanın cephesinde hiçbir takım arkadaşının olmaması sonucunda topu kendi 1.bölgesine oynamak zorunda kaldı. Tottenham’ın orta saha oyuncularının maç boyunca M. City’li oyuncular tarafından kontrol edilmesi ve M. City’nin alan daraltması yüzünden Tottenham’ın organize ataklarının çok az  sayıda kalmasına yol açtı.

Manchester City Son ve Kane’i markaj altına alınca Tottenham için hücum organizasyonlarının %50 ‘si kapanmış oldu.    

Yukarıda bahsettiğimiz Tottenham hücumlarının %50’sini oluşturan ikili olan Son’un ve Kane’in hücum başlangıçlarını oluşturduğu atak.

Top, Kane’in ayağındayken M. City kanat bölgelerini biraz daha fazla açık bırakarak merkezi kalabalık savunmaya çalıştı. Kanat bölgelerinden ataklar oluşturamayan Tottenham maç boyunca defans arkasına atılan topları değerlendirmeye çalışsa da 4 defans oyuncusunun arasında kalan Son maç boyunca etkisiz kaldı.

Tottenham merkez bölgesinde sadece 1 oyuncu bulundururken merkezde kalan Sissoko’nun da hareketsiz kalması skorun Tottenham lehine çevrilmesine yardımcı olamadı.

H. Kane Tottenham’ın oyun kurulumunda 2.bölgede yardım etmekle kalmıyor aynı zamanda 1.bölgedende takımını çıkartmaya çalışan kişi oluyordu ama Manchester City Kane’in topla buluştuğu anda 4 oyuncu ile etrafını sarıp Kane’in topu rahat bir şekilde takım arkadaşlarına ulaştırmasını engelledi. Maç boyunca Kane’in ensesinden ayrılmayan Ruben Dias bu görselde de rakip yarı sahaya kadar markajını sürdürdüğü görülüyor.

SAYISAL ANALİZLER

Maç boyunca Manchester City oyuncularının ortalama pozisyonu yukarıdaki gibiydi.

Manchester City orta çizgisinin arkasında sadece 2 oyuncu bıraktığını yukarıda görselli analizlerimizde bahsetmiştik. Hücum tarafında Sterling’in defans arkasına yaptığı koşuları değerlendirmeye çalışan M.City’nin ortalama pozisyonunda Sterling’in kaleye en yakın kişi olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda görselli analizlerimde bahsettiğimiz gibi Cancelo’nun bek oyuncusu gibi çizgilere değil de orta saha oyuncularının yanında pozisyon alması istatistiklere de yansımış.   

Tottenham oyuncularının maç boyunca ortalama pozisyon   yukarıdaki gibiydi.

Tottenham defans oyuncuları defans çizgisini ne kadar derinde tuttuğunu görüyoruz. Tottenham maç boyunca oyuncuları birbiriyle yakın şekilde kalarak alan kapatmaya çalıştı  ama defans oyuncularının çizgiyi çok geride tutması 1.bölgeden 2.bölgeye çıkışlarda zorluk çıkardı. Kane’nin orta sahaya yaklaşarak top alması ve defans arkasına paslar denediğini görsellerde gösterdiğimiz gibi ortalama pozisyonlarda da Son’un forvet oynayan Kane’den rakip kaleye daha yakın olduğunu görüyoruz.

Manchester City’nin en sık denenen 5 organizasyonunu kontrol ettiğimizde Cancelo’nun ön plana çıktığını görüyoruz. Defans oyuncularının orta saha ve hücum oyuncularıyla bağlantısını başarıyla yapan Manchester City Cancelo ve İlkay’ı kullanarak atakların başlangıçlarını bu iki kaliteli ayağı kullanarak yaptı.

Cancelo ve Laporte ikilisi en çok paslaşmayı birbirleriyle yaparken bunun etkisinde Cancelo’nun orta sahaya yaklaşması ve Laporte’nin sol çizgiye yaklaşması ile oluştuğunu söyleyebiliriz.

Tottenham’ın en çok denenen 5 organizasyonunu kontrol ettiğimizde ise hücum oyuncuları ve orta saha oyuncularının birbirinden pek fazla yararlanamadığını söyleyebiliriz.

Tottenham adına stoper ikilisinin maç boyunca birbiriyle en çok pas yapan ikili olması Tottenham’ın ne kadar kısır bir maç geçirdiğinin büyük bir kanıtı. Reguilon ve Hojbjerg harici ekstra birbiriyle bağlantı kurabilen oyuncu olmayınca Tottenham için kaçınılmaz son gerçekleşti.

 

Topla oynama istatistiklerine göz attığımızda Manchester City Tottenham’a göre neredeyse 9 kat daha fazla rakip ceza sahasına girmiş bulunmakta.

Tottenham final mücadelesinde sadece 3 kez rakip ceza alanına girerken kendi 1.bölgesinde sadece 9:35 dakika topa sahip olabildi. Manchester City ise rakip ceza sahasına akınlar oluştururken rakibinin kendi 1.bölgesinde topa sahip olmasına oranla 3.bölgede sadece 10 saniye daha az topa sahip olmuş durumda.

Manchester City maç boyunca üstünlüğünü rakibine ağır şekilde hissettirirken oyunsal anlamda rakibini sahadan sildiğini çok rahat şekilde söyleyebiliriz.

Rakip ceza sahasına sadece 3 defa girebilen Tottenham şut istatistiklerine baktığımızda 90 dakika boyunca 2 şut çekebildiğini görüyoruz. Bu şutların 2’sininde ceza sahası dışından atıldığını söylersek xG oranının neden 0.03 gibi çok çok düşük bir rakamda kaldığını açıklayabiliriz.    

Manchester City ise rakibine nazaran toplamda 24 şut atarken rakip ceza sahasında da birçok pozisyon yakaladı. İki takımda kendilerine oranla ilk yarı ve ikinci yarılarda aynı şut sayısını yakalamış durumda. Tottenham ilk yarı 1 ikinci yarı 1 şut atarken Manchester City ilk yarı 12 ikinci yarı 12 şut attı. Bu oranında gösterdiği üzere Manchester City’nin xG oranının bu kadar yüksek olmasının sebebi açıklanabiliyor. 

 

Güncel futbolda sete dökülmüş ataklar yerine hızlı çıkılan atakların gol olma oranı bilimsel olarak da daha yüksek olduğu kanıtlanmışken pres sayılarının önemi ortaya çıkıyor.

Manchester City maç boyunca 25/15 %60 presleme başarısı sağlamışken Tottenham ise Manchester City’nin başarılı preslerinden daha az, toplam pres sayısına sahip durumda.

Manchester City maç boyunca 11 tane kilit pas atarken bunların 8’inde başarılı oldu. Tottenham ise maç boyunca 2 kez kilit pas denemesinde %0’lık başarı oranına sahip.

3.bölgede çok etkisiz kalan Tottenham bu oranlarla anlaşılırken 3.bölgeye atılan pasları karşılaştırdığımızda ise Manchester City rakibinden neredeyse 3 kat daha fazla pas yapmış durumda.

Maçın skoru her ne kadar 1-0 bitse de maç boyunca organize ataklar ve tüm istatistiklerde üstünlük kuran Manchester City son vuruşlarını daha dikkatli yapsa sonuç çok farklı bitebilirdi. Maç boyunca etkili Manchester City’nin etkili organizasyonlarını gösterdiğimiz bu istatistikler Manchester City ataklarının genellikle 4 ve daha fazla oyuncunun topa değmesiyle oluştuğunu ve takımın birbiriyle uyumunun bu maça zorlanmadan yansıttığını görüyoruz.

Tottenham’ın maç boyunca etkili ataklarının çizildiği istatistiklerde ise 90 dakika boyunca 2 kez olduğunu görmekle beraber bu atakların sadece 2.yarıda oluştuğunu ve en fazla 3 oyuncuyla gerçekleştirildiğini görüyoruz. Tottenham final mücadelesinde sahada varlığını hissettiremediğini ve rakibinin zaaflarını bulamadığını söyleyebiliriz.

SONUÇ

İngiltere’nin lig kupasında karşı karşıya gelen bu iki büyük kulüp Manchester City’nin 1-0’lık üstünlüğüyle sonuçlandı. Rakibine maç boyunca göz açtırmayan Pep Guardiola’nın takımı üst üste 4. Kez bu kupayı kaldırırken, Guardiola Manchester City ile çıktığı her 32 maçta 1 kupa kazanma istatistiğine sahip oldu.

Jose Mourinho’nun yerine getirilen 29 yaşında teknik adam Ryan Mason Tottenham’ın final mücadelelerindeki kötü kaderinin önüne geçemedi. Lig kupasında en çok final kaybeden takımlar arasında 2. sırada olan Totttenham (9 final / 5 mağlubiyet) rakibine kendini gösteremediği bir karşılaşma sonucunda mağlubiyetle sahadan ayrıldı.

  • Tottenham maç boyunca sadece 2 şut çekerken bu şutların hepsi ceza sahası dışından geldi.
  • İlkay Gündoğan 90 dakika boyunca sahada kalırken %98’lik (80/78) isabetli pas oranıyla bitirdi.
  • Fernandinho maç boyunca hücumda (4/3) ve savunmada (8/6) girdiği ikili mücadelelerde %75’lik başarı oranına sahip olurken maç boyunca %100 (3/3) top kapmayla oynadı.
  • Tottenham maç boyunca yaptığı preslerde %10 (10/1) gibi düşük bir başarı oranıyla maçı bitirdi.