Doğum Tarihi: 06.05.1995 (20 yaşında)

Mevkii: Sağ Açık, Sol Açık

Takımı: Dinamo Zagreb

Ülkesi: Hırvatistan

Değeri: 3,500,000 €

Sözleşme Sonu: 15.06.2019

 

Profil

Futbola mevcut kulübü Dinamo Zagreb altyapısında başlayan Marko Pjaca, 14 yaşında ZET 1927 takımına geçti. 1 sene sonra ise yine Zagreb takımlarından Lokomotiva’ya transfer olan Pjaca, ilk profesyonel sözleşmesini bu kulüple imzaladı. Burada 57 maçta 11 gol 9 asistlik bir performans göstermesi dikkat çekmesini sağladı. Lokomotiva’nın Dinamo Zagreb ile yakın ilişkisi bulunan ve oyuncu alış-verişi içerisinde olan bir kulüp olması, Marko Pjaca’ya Dinamo Zagreb’e dönüş kapısını açtı ve oyuncu Temmuz 2014 itibariyle Dinamo Zagreb forması giymeye başladı.

Geçtiğimiz sezon 47 maçta oynayan Marko Pjaca, 14 gol 6 asistlik üreterek son yıllarda Hırvat futboluna damga vuran Dinamo takımının en önemli oyuncularından biri olmayı başardı. Dinamo’ya dönüşüyle birlikte Hırvatistan A Milli Takım Teknik Direktörü Niko Kovac’ın dikkatini çeken Pjaca, Eylül 2014’te Güney Kıbrıs karşısında ilk kez A Milli oldu. Yaşı uygun olduğu için zaman zaman U21 milli takımında oynatılan oyuncunun şu ana kadar A Milli olma sayısı 4. Hem sağ hem de sol açıkta oynayabilen Marko Pjaca’nın önümüzdeki yaz EURO 2016 ile birlikte yıldızını iyiden iyiye parlatarak önemli bir transfer yapması kuvvetle muhtemel görünmektedir.

 

Güçlü Yönleri

Marko Pjaca, 2 kanatta da verim alınabilen bir açık oyuncusu. Asıl bölgesi sağ olmasına karşın sol kanatta da son derece faydalı olabiliyor. Saha içerisinde özel yetenekleri ile fark oluşturmasına ek olarak hırslı bir futbolcu olması gelişimi açısından ümit verici. 20 yaşında olmasına karşın fizik olarak zayıf kalmaması, hızıyla birlikte güç, denge ve çeviklik özelliklerini barındırması, fiziğin ve dayanıklılığın çok önemli olduğu günümüz futbolunda Pjaca’nın farklı bir yerde olmasını sağlayan faktörlerden. Tekniği, topla dripling yapabilme ve adam eksiltme özellikleri onu Hırvatistan gibi çok önemli oyuncu havuzuna sahip olan bir ülkede A Milli Takım’a kadar götürmüş durumda.

 

Zayıf Yanları

Pjaca’nın geliştirmesi gereken özelliklerinin başında genel savunma kabiliyeti ve takım oyununa yatkınlık geliyor. Özellikle genç ve yetenekli olan kanat oyuncularında fazlasıyla gördüğümüz bu özelliklerdeki eksiklik Pjaca’da da mevcut. Pozisyon alma, rakibi kovalama, top kazanma gibi özelliklerini geliştirdiğinde hem daha komple hem de oynadığı takımlar için çok daha faydalı bir oyuncu olacak. Yaşı düşünüldüğünde bu gelişimi kaydetmek için fazlasıyla zamanı var diyebiliriz.

 

Benzediği Oyuncular: Jose Callejon, Xherdan Shaqiri, Kevin Mirallas

Tekniği ve deliciliği yüksek, skora katkı veren ancak savunma ve takım oyunu yönünü geliştirmesi gereken Callejon, Shaqiri gibi oyunculara benzeyen, eksiklerinin üzerine gidildiğinde o seviyenin dahi üzerine çıkabilecek kalibrede bir oyuncu.

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor, Başakşehir, Kasımpaşa, Gençlerbirliği, Osmanlıspor

Ligde şampiyonluk yarışında olan, Avrupa kupalarına oynayan ekiplerle birlikte borcu olmayan, yatırım yapabilecek Gençlerbirliği ve Osmanlıspor gibi kulüplerimiz de Marko Pjaca’yı sınıf atlattıracak bir oyuncu olarak düşünebilir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 21.07.2016 tarihinde 23.000.000 € bedel ile Juventus takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili

 

https://youtu.be/JNCZDPlzsu0