Doğum Tarihi: 19.02.1988 (27 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha,Defansif Orta Saha

Takımı: Rosenborg

Ülkesi: Danimarka

Değeri: 1,800,000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2018

 

Profil

1988 Danimarka doğumlu Jensen alt yapısından yetiştiği Brondby takımında profesyonel futbola başladı.. 2008-2009 yılındaki kiralık olarak gittiği kısa Elfsborg macerasıyla İsveç’te oynayan Jensen 2013 Şubat’ından bu yana bu kez bir başka Kuzey ülkesi Norveç’in Rosenborg takımında forma giyiyor.
Orta sahanın ortasında oynayan Mike Jensen, son transferiyle adeta kendini bulmuş durumda. Hem yaşadığı tecrübe hem Rosenborg takımındaki rolü onun istatistiklerinde büyük ölçüde gelişmeye neden oldu. Bröndby formasıyla 156 maçta yakaladığı 14 gol 12 asistlik performansı Rosenborg formasıyla 86 maçta 22 gol 17 asistle çoktan geride bıraktı.

Orta sahanın ortasında oynayacak oyuncularda aranması gereken en önemli özellik, oyunun iki yönünü de oynayabilmesidir. Ancak bu mevkideki oyuncuların temel yeteneklerinin varlığı onların saha içinde ne yapması gerektiğini bilmeleri için tam anlamıyla yetmiyor. Bu mevkideki oyuncuların zaman içerisinde tecrübeyle geldikleri nokta oldukça önemli. Hele ki bahsettiğimiz oyuncu özellikle ofansif anlamda yaratıcılık ve oyun kurma beklentilerimizin olduğu tipte bir oyuncuysa. İşte Mike Jensen bu tecrübeyi kazanmış, temel yetenekleriyle de orta sahanın ortasında fark yaratabilecek bir oyuncu.

Danimarka Milli Takımı’nda 2 kez forma giyen Jensen son olarak 2013 yılında Polonya’ya karşı oynanan hazırlık maçında görev aldı.

Güçlü Yönleri

Öncelikle her türlü oyun tipinde hem defansif hem de ofansif anlamda iş görecek bir orta saha Jensen. Temposu, adam geçme becerileri ve hızı kanatta oynayabilecek seviyede. Ara pasları, şutları, toplu topsuz ceza sahasına girişleri on numara pozisyonunda oynayabilecek düzeyde. Müdahaleleri, pozisyon alması, arkadaşlarının açıklarını kapatması, gücü ve çevikliği tek başına savunmanın önünde yani ön libero oynayabilecek kalibrede.

İşte böyle bir oyuncudan bahsediyoruz. Peki şimdiye kadar neden bu kadar göz önünde olmadı? Cevabı son 2 yılda Rosenborg’da önemli bir takımın parçası olarak tecrübe kazanması ve takımın diğer parçalarının da iyi seviyede olması. Artık Mike Jensen, iyi bir takımda orta sahanın maestrosu olacak tecrübe ve yetkinlikte.

Büyük takımlarda hem savunmadan top alıp oyun kuracak hem ataklara katılıp pas trafiğinde yer alacak bir oyuncu. Oyun vizyonu son derece gelişmiş olan Jensen atakları yönlendiren, topu ileriye hem hızı hem tekniği sayesinde taşıyabilip kilit pasları da atabilen yaratıcı bir orta saha.

Aynı zamanda toplu topsuz koşularıyla ve şutlarıyla savunmaların dengesini bozacak bir oyuncu. Şut demişken iyi derecede kullandığı sağ ayağıyla frikiklerde de büyük bir tehlike. Kontra ataklarda en önemli etken koşucu oyuncu kadar o oyuncuları doğru zamanda doğru hızda paslarla buluşturacak bir servisçidir. İşte Jensen bunu da sağlayacak bir oyuncu… Top rakipteyken takım savunmasında önemli bir parça. Bunun yanı sıra ikili mücadeleye girmekten de çekinmiyor. İşte bu nedenlerden dolayı Türkiye’de şampiyonluğa oynayan ve baş altı takımlarda büyük fark yaratacak bir oyuncu Mike Jensen.

Zayıf Yanları

Uluslararası anlamda hem kulüp takımlarında hem de milli takımda maç tecrübesinin olmaması önemli. Ayrıca şimdiye kadar sadece Kuzey Avrupa ülkelerinde oynaması takım seviyeleri açısından bir soru işareti yaratıyor ancak bu ülkelerdeki oyun ve oyuncu tipleri göz önüne alındığında en azından Türkiye için böyle bir dezavantaj olmayacağını söylemek mümkün.

Benzediği Oyuncular: Selçuk İnan

Selçuk İnan’ın Galatasaray’daki ilk senesindeki oynadığı oyun ve tempo Mike Jensen’inkiyle gerçekten büyük benzerlik gösteriyor. Selçuk kadar iyi bir pasör olmasa da onun kadar iyi şutları olan bir oyuncu. Temposu ve defansif özellikleri Selçuk seviyesinde.

Gelebileceği Takımlar: Beşiktaş,Bursaspor, Kasımpaşa, Başakşehir, Sivasspor

4 büyükler ve Bursaspor, Kasımpaşa, İstanbul Başakşehir ve Sivasspor gibi iddialı takımlarda fark yaratabilecek bir oyuncu..

Transfermarkt Profili