Doğum Tarihi: 15.11.1996 (20 yaşında)

Mevki: Stoper

Takımı: Jeonbuk Motors

Ülkesi: Güney Kore

Değeri: –

Sözleşme Sonu: (2020) 

Boy: 1,90 m

 

 

Profil

Güney Kore’nin güneydoğu sahil şehrindeki Gyeongsang eyaletinin en güneyinde bulunan Tongyeong şehrinde dünyaya gelen Min-Jae Kim, 2012 yılından itibaren Suwon Teknik Lisesi’nde futbol oynamaya başladı. Güney Kore’de yaygın olan okul takımı kültüründen yetişen bir oyuncu olan Kim, 2015 yılında Seoul’a taşındı ve Yonsei Üniversitesi’nde futbol oynamaya devam etti. 2016 yılının başından itibaren ise Güney Kore 3. Lig (Korea National League) ekiplerinden Gyeongju Korea Hydro & Nuclear Power FC ile anlaştı ve 19 yaşında profesyonel oldu. Ocak ayında başlayan 2016 sezonunda takımı adına toplamda 17 maça çıktı ve performansı ile dikkatleri üzerine çekti. İçinde bulunduğumuz 2017 sezonu başlamadan önce ise ülkesinin en önemli takımlarından Jeonbuk Motors ile anlaştı ve takımı adına toplamda 28 maça çıktı. Hepsinde ilk 11 olarak başlayan genç stoper 2 gole de imza attı.

Güney Kore’nin alt yaş takımlarında U20’den itibaren oynayan Kim, U20 ve U23 takımlarında sadece 2’şer maça çıktı. Rio de Janeiro’da düzenlenen 2016 yaz olimpiyatlarında Güney Kore’nin rezerv kadrosunda yer alsa da final kadrosuna giremeyen genç stoper, bu sene ligde gösterdiği başarılı performanslar nedeniyle geçtiğimiz Ağustos/Eylül aylarındaki Dünya Kupası Elemeleri maçları için A Milli Takımı daveti aldı ve 31 Ağustos’ta ilk kez milli takım formasını giydi. Güney Kore’nin oynadığı iki maçta da ilk 11 başladı ve bu maçlar sonrası ülkesinin Dünya Kupası’na katılmasını garantilemesinde büyük rol oynadı. Her ne kadar yaşı sebebiyle (20) hem U20, hem de U23 milli takımında oynama izni olsa da, A Milli Takımı için artık önemli bir oyuncu haline geldi denilebilir. 

Min-Jae Kim’in ana pozisyonu stoper; 4’lü savunma kurgusunda sol stoper olarak liseden beri görev alıyor. Jeonbuk’un bu sene en sık kullandığı formasyon olan 4-1-4-1’de sol stoper görev almasının yanı sıra takımının 3’lü defans hattı ile çıktığı maçlarda ise en soldaki stoper olarak da forma giydi. Milli takımlarda da sadece stoper olarak görev alıyor.

 

Güçlü Yönleri (Fizik, Hava Topları, Kesicilik, İkili Mücadele, Denge)

20 yaşındaki genç oyuncunun göze çarpan birçok güçlü yönü mevcut. Öncelikle Kim’in en önemli özelliğinin fiziği olduğunu belirtmek gerek: 1.90 m boyunda ve 86 kg olması ile izleyenlerin “fizikli stoper” testini geçiyor. Güçlü fiziği ile rakip santrforlara ligde çok zorluk çıkarıyor. Uzun boyunun sayesinde de hava topu mücadelelerinde gayet başarılı, ligde maç başı ortalama 7 hava topu mücadelesine giren Kim bu mücadelelerinin %78’inde başarılı oluyor. Her ne kadar K-League oyuncularının ortalama boyu Avrupa liglerine nazaran daha kısa olsa da, ligin genelinde genellikle uzun boya ve güçlü fiziğe sahip Avrupalı ya da Brezilyalı forvetler forma giyiyor ve onlara karşı bu mücadeleleri kazanması başarılı olduğunu gösteriyor. Güçlü fiziğini defansta başarıyla kullandığı bir başka nokta ise kesiciliği; maç başına ortalama 11 top kesmesi ile ligin zirvesinde yer alıyor. Çabuk yorulmaması ve mücadeleci/hırslı karakteri ile de maç içerisinde sadece belli bölümlerde değil, 90 dakika boyunca konsantrasyonunu kaybetmeden defansif anlamda takımını taşıyan isim oluyor.

Fiziğinin kendisine getirdiği avantajlardan birisi de ikili mücadelelere girdiğinde çoğunlukla galip çıkması; maç başına ortalama 16 ikili mücadeleye giren Kim’in başarı oranı ise gayet yüksek (%71). Kendisinden zayıf rakipler ile girdiği ikili mücadeleleri neredeyse hiç kaybetmiyor, benzer fizikli santrforları ise hırsı ile yıpratıyor ve top kazanmada başarılı oluyor. Bir stoper için ortalamanın biraz üzerinde olan hızı ile de kontratakları başlatabiliyor. Her ne kadar top sürerken rakip oyuncular ondan topu kapmaya çalışsa da dengede kalma yeteneği sayesinde topu da kolay kolay kaybetmiyor. Hücum anlamındaki en öne çıkan özelliği ise duran toplarda rakip ceza sahası içinde kafa vuruşu tehlikesi yaratması.

 

 

Zayıf Yanları (Pozisyon Alma, Sarı Kartlar, Basit Hatalar, Uzun Paslar, Tecrübe Eksikliği) 

Pozisyon almada sıkıntı yaşaması 20 yaşındaki stoperin en zayıf yönü diyebiliriz. Sıkça 4’lü defansın çizgisinden çıkan ve genellikle orta sahaya daha yakın duran bir yapısı var, bu sebeple de rakip takım oyuncuları sıkça Kim’in üzerinden havadan pas denemesi yapıyor. Bu hatası da zaman zaman Jeonbuk’un kalesinde golü görmesine neden oluyor. Ara paslar kendisinden daha hızlı ve çevik oyuncularla buluşunca da golü engellemek için faul yapmaya eğilimi var ve takımını zor durumda bırakabiliyor. Oynadığı 28 maçta 10 sarı kart, 1 kırmızı kart görmesi de bu tezi destekler nitelikte.

Üçüncü bölgede pres yapan rakip takım oyuncularına karşı ise zaman zaman zorlanabiliyor ve basit pas hataları yapabiliyor. Ayrıca seken topları göğsü ya da kafası ile kontrol etmek için gereğinden fazla yerinde bekleyebiliyor, çevik rakip oyuncular da bu hatasını değerlendirerek Jeonbuk kalesini zorluyor. Maç başına 2.6 top kaybı yapması bu eksikliğini sayısal olarak da göz önüne seriyor. Her ne kadar fazla denemese de uzun paslarının çoğunlukla isabetsiz olduğu da bir gerçek, bu da Kim’in hanesine bir eksi olarak yansıyor.

Bütün belirtilen zayıf yönlerinin en önemli nedeninin ise tecrübe eksikliği olduğu aşikâr; sadece 2 sezondur profesyonel olarak futbol oynuyor ve sadece 2017 Ocak ayından itibaren ülkesinin en üst seviyesinde forma giyiyor. Kariyerinde toplamda 45 profesyonel maçı var ve sadece 20 yaşında. Hala her oynadığı maçtan birçok şey öğrenme seviyesinde olduğundan dolayı antrenman ve maç tecrübesi ile pozisyon alma ve soğukkanlılığını koruyamama gibi eksikliklerini geliştirebilir.

 

Benzediği Oyuncular; Maya Yoshida (Southampton), Atınç Nukan (Beşiktaş)

Bütün özelliklerini dikkate aldığımızda ona en çok benzetebileceğimiz oyuncu Southampton’dan Maya Yoshida olacaktır. Hem fizik, hem de oyun tarzı olarak Yoshida ile Kim birbirlerine çok benziyorlar. İkisi de uzun boyu, güçlü fiziği ve müdahale becerisi ile öne çıkıyor. Türkiye’den bir örnek bulmak gerekirse Kim’e en çok benzetebileceğimiz oyuncu fiziği ve uzun boyu sebebiyle Beşiktaşlı Atınç Nukan olacaktır.

 

Gelebileceği Takımlar; Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Başakşehir, Antalyaspor

Bu sezon oynadığı 28 maçta hem liginin en önemli stoperlerinden birisi olmayı başardı, hem de A Milli Takım’a davet alarak as stoperlerden birisi oldu. Daha sezon bitmeden bu kadar başarılı olması ve sadece 20 yaşında olması da onun ne kadar potansiyelli bir oyuncu olduğunun göstergesi diyebiliriz. Kış transfer döneminde transfer edilirse çok yüksek bir bonservis bedeli ödenmeden ülkemize gelebilir, özellikle 2018 Dünya Kupası’nda başarılı bir performans gösterirse piyasası ciddi yükselecektir ve Avrupa’ya transferi kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle kulüplerimizin ellerini çabuk tutması gerekebilir. Ülkesi dışında forma giymemesi ve genç yaşı sebebiyle ülkemizin gelişmiş şehirlerindeki takımlarına transferi uyum sürecini çabuk atlatması açısından olumlu olacaktır. Üç büyüklerin Kim’i transfer etmeleri ve belli bir süreçten sonra takıma adapte etmesinin ardından onun hem ligde hem de Dünya Kupası’nda göstereceği performans ile piyasasını artırması olası, bu da Kim gibi potansiyelli bir oyuncudan gelir elde etmelerini sağlayacaktır. Direkt olarak ilk 11 başlayabileceği ve anında katkı sağlayabileceği takımlar ise Başakşehir ve Antalyaspor olacaktır. Ülkemizde güçlü ve fizikli stoperlerin genellikle başarılı olduğu bir gerçek, Kim’in de olası transferinde yükselişte olan ligimizde hem yeterli gelişimini sağlayıp sertlik kazanabilir hem de yapabilecekleriyle fark yaratabilir. Maliyet olarak en fazla 750-1 M € arası bir transfer ücretiyle transfer edilebilir. Ayrıca maaş taleplerini de tüm kulüplerimiz rahatlıkla karşılayabilecektir. 

Transfermarkt Profili