Doğum Tarihi: 2.10.1990 ( 25 yaşında)

Mevki: Defansif Orta Saha 

Takımı: New York City Football Club 

Ülkesi: A.B.D

Değeri: 1.400.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2017

Profil 

Hem Norveç hem de Amerika vatandaşı olan Mikkel Morgenstar Pålssønn Diskerud, profesyonel futbola Stabaek’te başladı. Stabaek döneminde yurt dışına kiralık olarak transfer de yapan oyuncunun, Belçika tecrübesi var. KAA Gent’te geçirdiği pek parlak olmayan kiralık döneminden sonra Norveç’e geri dönen Diskerud, ülkenin en çok tanınan kulübü Rosenborg’a transfer oldu. Rosenborg günlerinde dikkat çekici performanslar sergileyen oyuncu, Norveç Tippeligean’de 140 maça çıkarken 15 gol 15 asist üretti. Elemeler dahil olmak üzere, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nde 19 maça çıkan oyuncu, oynadığı takımların seri başı olmaması sonucu oluşan bariz güç farkı nedeniyle gol ve asist üretkenliği açısından başarılı bir performans gösteremedi.

Rosenborg günleri sonrası bedelsiz olarak Amerika’ya giden Diskerud orada Avrupa’daki oyununa kıyasla istikrarlı ve üretken bir performans sergiliyor. 2015 MLS sezonundan itibaren New York City FC forması giyen oyuncu, 1 tanesi kupada olmak üzere toplam 28 maçta forma giydi ve 3 gol 3 asist üretti. Asistlerinin yanı sıra hücum hattına yön vermesi kendini Amerika’da geliştirdiği noktalardan birisi oldu. Kulüp tarihinin ilk golünü de atması onu kulübün sembolleri arasına soktu. 17 Kasım 2010’da ilk kez Amerikan Milli Takımının formasını giyen Diskerud, 2014 Dünya Kupası’nda da kendine yer buldu.

Orta sahanın sağı ve merkezinde de oynayabilmesine karşın çoğunlukla “Defansif Orta Saha” olarak görev alan oyuncu, kulüp kariyerinde çıktığı 201 maçta sadece 12 kez sarı kart ile cezalandırıldı.  

Kulüp takımlarında oyunu geriden kuran Mix, Amerika Milli Takımı’nda ise merkez orta saha mevkisinde yer alıyor. 2015 sezonunun başından beri formasını giydiği New York City FC takımında milli takıma kıyasla farklı pozisyonlarda yer bulan oyuncu. 4-3-3’ün takımı için oynanabilir hale gelmesini sağlayan demirbaşı oldu. Kariyerinin başlangıcında fiziksel futbola dayanan Norveç Ligi’nde sol kanat olarak da forma şansı bulduğunu da söylememiz gerekiyor. Diskerud, 4-3-3 taktiğinin hem defansif hem de ofansif varyasyonlarının her rolünde başarılı performans gösteriyor. 

Güçlü Yönleri 

Milli takımında 36 kez forma giyen Mix, hem CONCACAF hem de Dünya Kupası tecrübesi yaşamış bir oyuncu. Ayrıca 3 farklı ülkede forma giymesi ve yaşına karşın uluslararası düzeydeki bu tecrübesi onun en önemli artılarından.

Defansif Orta Saha pozisyonunda forma giymesine karşın, orta sahanın merkezinde ve sağında da etkili olabilmekte.  Bu durum da onu joker oyuncu rolüne sokmaktadır. Hücumsal açıdan etkili bir oyuncu olmasına karşın onu önemli kılan detaylardan biri de az sakatlanması. Sakatlıklar nedeniyle nadiren maç kaçıran oyuncu hücumda ise yüksek oyun zekâsıyla dikkat çekiyor. 

Uzun boyuna rağmen (1.84)  bileklerine hakim olan oyuncu, ikili mücadelelerde fiziğinin verdiği dezavantajı tekniği ile kapatıp rakibi ekarte edebiliyor. Ayrıca oyun görüşü de onun fark yarattığı diğer alanlardan,  ileri doğru attığı uzun metrajlı paslarla rakip savunmaları çaresiz bırakabiliyor. 

Merkez orta saha mevkisinde iki yönlü oynayan oyuncu enerjik yapısı ile biliniyor. Fiziğinden beklenmeyen bir hareketliliğe sahip oyuncu, kat ettiği mesafenin uzunluğu ve girdiği ikili mücadelelere rağmen yakaladığı yüksek pas yüzdesi ile iyi bir tekniği olduğunu ve bunu fiziği ile koordineli biçimde kullanabildiğini gösteriyor. Defansif açıdan başarılı bir müdahale oranı olan oyuncu, özellikle MLS 2016 sezonu ile birlikte formunu yükseltti.

2016 sezonunda 4-3-3’ün hem ortasında hem de sağ ve sol iç pozisyonlarında yer buldu. Yaratıcılık ve pas oyununda dengeyi kurmak açısından oynadığı takımlara önemli katkı veriyor.

Zayıf Yanları

25 yaşına gelmesine karşın zirve mücadelesi yapan takımlarda yer almaması onun için büyük bir dezavantaj. Ne kadar Rosenborg iddialı bir takım olarak akıllarda yer ediyor olsa da son yıllarda yaşadıkları düşüş göz önünde. 

İstikrarlı bir yapılanmaya sahip olan ABD takımı ile daha başarılı performanslar gösteren oyuncu, takımını tek başına taşıyacak özelliklere sahip değil. Uzaktan şutlarda yüksek bir isabet yüzdesine sahip olmamasının yanı sıra duran toplarda da etkili olmayan oyuncu bu nedenden dolayı tamamlayıcı oyuncu görevi görüyor. Kulüp takımında Pirlo’yu tamamlarken milli takımda zaman zaman oyun onun üzerine kuruluyor.

Fark yaratan özelliklerinin keskin olmaması nedeniyle  kendisinin üzerine kurulan taktiklerde takım da kendisi de bocalıyor. Boyuna göre fazla hareketli olması da mücadeleye dayalı oyunların son anlarında onun denge konusunda sıkıntı yaşamasına neden olan unsurlardan biri. 

Sağ Kanat dışındaki mevkilerde diğer oyunculara kıyasla güçsüz olması onun bir üst seviyede yer almamasının nedenlerinden bir tanesi. Amerika Milli Takımı’na çağrıldığından beri otoriteler tarafından göz hapsinde olan oyuncunun bir diğer zaafı da kendisini fiziksel olarak geliştirmemesi ve oyununa rakibi tehdit edecek bir özellik ekleyememesi.

Fiziksel yetersizliğini taktiksel zekası ile taşıyabildiği zaman diliminin haricinde oyundan düşmesi ve neredeyse Dünya Kupaları haricinde sert futbola karşı oynamaması onun piyasa değerinin yüksek olmamasına neden oluyor

Benzediği Oyuncular: Jermaine Jones, Fernando Belluschi

Takımının oynadığı taktiğe göre farklı karakterlere bürünen oyuncunun benzediği oyuncular vatandaşı Jermaine Jones ve Bursaspor’dan tanıdığımız Fernando Belluschi. Jones’un sahip olduğu defansif müdahalelerdeki başarıların yanı sıra uzun paslardaki becerisi Diskerud’da da var. Merkez pozisyonunun her aşamasına yer alabilmesi ve pres olarak da destek vermesi oyuncunun Jones’a benzeyen bir diğer tarafı.

Hücuma yatkın oyunlarda ise daha çok Belluschi’ye benziyor.  Topu servis etmesinin yanı sıra orta sahanın iki yönünde de etkili olması ve oyuna yön verebilmesi onun benzeyen bir diğer tarafı. Belluschi gibi oyun üzerine kurulduğunda istenilen performansı gösteremeyen oyuncu, orta sahada geçtiğimiz sezonki Ozan Tufan gibi bir partner bulursa Belluschi vari bir performans gösterecektir.

Gelebileceği Takımlar: Konyaspor, Medipol Başakşehir , Kasımpaşa

Oynadığı sistem takımlarında farklılık yaratabilecek Diskerud için Konyaspor, Başakşehir ve Kasımpaşa biçilmiş kaftan. Belirtilen takımların, ligde bir kaç maç haricinde kontra atak futbolunu benimsememesi nedeniyle oyun kuruculuğu ile fark yaratabilir. Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe başta olmak üzere ligin zirvesinde mücadele veren takımlar için ise ideal bir yedek oyuncusu olabilir. Maddi açıdan bu transferi gerçekleştirecek gücü olan takımlarımız için hem yedek olarak hem de ilk 11’de önemli bir oyuncu olacaktır. 

Transfermarkt Profili

 

TrScouts Notu: Oyuncu 10.03.2017 tarihinde Göteborg takımına kiralandı.