Ligue 1’de oynadığı son 5 maçta yenilgi yüzü görmezken, bu karşılaşmalarda 15 gol atıp kalesinde yalnızca 1 gol görerek, şampiyonluk serüvenini hız kesmeden sürdüren ev sahibi Monaco ile, zirve yarışında Paris yenilgisi sonrası bir diğer sezonun kırılma maçında Lille karşısında da evinde yenilgi yüzü görerek hayal kırıklığına uğrayan Lyon için şampiyonluk iddiasını sürdürmek adına sezon finali vakti gelmişti.

İLK 11 VE DİZİLİŞLER:

10 gün öncesinde Coupe de France’da karşılaştığı aynı rakibine ve ligde son oynadığı Angers karşılaşmasında da 4-4-2’lik dizilişle sahaya çıkarak istediği sonucu almasına rağmen Kovac’ın tercihi 3-4-1-2 oldu. Hırvat teknik adam dizilimden bağımsız, ligde toplamda 35 gol, 13 asistlik üreterek formda olan Ben Yedder-Volland ikilisinden vazgeçmedi. Ev sahibi ekibin, beraberlik golünü yedikleri 57.dk’dan itibaren ise orta sahada üstünlüğü ele alma adına 4-4-2’ye geçiş yaparak oyunu daha geniş alana yayma isteğiyle hareket ettiği görüldü. Monaco için gece adına Jovetic, Golovin, Gelson Martins’in koronavirüs sebebiyle takımından uzakta kalması da hücum anlamında zenginliği kısıtlayan diğer bir unsur olarak göze çarptı.

Rakibine karşı Coupe de France’da çıktığı şekilde 3-4-1-2 dizilişiyle sahaya çıkan Rudi Garcia’nın takımında ise savunma merkezinde Denayer tercihi öne çıkarken, son oynanan Lille maçında ileri uçta yer alan Islam Slimanı yerine onu kanat forvet olarak destekleyen Depay-Ekambi ikilisinin en ileri pozisyonda görev aldığı görüldü.

MAÇ ANALİZİ:

Kritik maç, iki takımın da rakip stoperleri üzerinde baskı kurmayı hedefleyerek, ön alanda rakibi karşılamayı ve oyun kurulumunu engellemeyi amaçlamasıyla başladı. Oyunun ilk 20 dakikası özelinde Lyon bu baskıyı daha çok yapan ekip olurken, ev sahibi ekipte ise formda Volland-Ben Yedder ikilisi orta saha çizgisine yaklaşarak hareketli topsuz oyun denemelerinde bulundu ve nispeten savunma derinliği arttığında sıkıntı yaşayan Denayer- Marcelo ikilisinin arasını da açarak zorladılar.

Bu anlardan birinde ise, doğru üçgeni kuran Kovac’ın takımında, yine Ben Yedder- Volland ikilisinin organizasyonunda, Lyon savunma merkezinde stoperleri kaydıran ve mesafelerini arttıran bir pas düzeniyle birlikte skoru buldu. Nitekim bu ikili takımı adına da en çok gol beklentisi (xG) yaratanlar olurken, Volland 0.57, Yadder ise 0.79’luk oranı yakaladı.

  • Monaco Tuzak Üçgeni ve Gol 

Lyon’un maçın tamamına yakınında üçlü savunmadan taviz vermediğini ve bunu yaparken de takımın boyunu olabildiğinde daralttığına şahit olduk. Bunun meyvesi olarak 16 kez pas arası yapan deplasman takımı, pres verimliliğinde %57 başarı sağlayarak rakibine göre 2 kat fazla performans vererek, Monaco 1 ve 2.alanında 14 kez top kaybı yapmalarını sağladılar.

–  3-4-1-2 ve Lyon-

– Lyon Ön Alan Baskısı-

Deplasman ekibinde gece adına özellikle parlayanlardan birisi de Marcelo oldu. Brezilyalı oyuncu, duran toptan attığı şık kafa golünün dışında %70 başarılı hamle oranı tuttururken, %93 isabetli pas ile de takımının oyun kurulumuna başarılı şekilde katkıda bulundu.

-Marcelo Hareketler-

İki takımın da 3’lü savunma anlayışıyla oynayarak, kapılan toplarda hızlı bir şekilde rakip kaleye özellikle kenar oyuncuları vasıtasıyla çoğalarak inme stratejisinin ürünü olarak ta, Monaco’nun 6, Lyon’un ise 8 kez ön alanda presten top kaptığını ve pozisyona girdiğine şahit olduk.

-Oyun Boyunun Daraldığı Anlar-

Özellikle Kovac’ın takımında tüm sezona olumlu yansıyan ve onları zirvede tutan özelliklerinden birisi olan toplu halde yapılan geriye dönüş koşuları ve dar alanda çoklu adamla top kapma denemelerini bu maç içerisinde de görebildik. Bu doğrultuda ev sahibi ekip gece boyunca 16 kez top kazanırken, 24 kez de sahipsiz topu elde ederek verim sağlayabildi.

  • Monaco Geri Koşma ve Top Kapma-

Beraberlik golününün ardından günün en iyilerinden savunmadan Disasi ve 5 top kaybıyla hücumda etkili olamayan Fabregas’ın oyundan alınmasıyla ev sahibi ekip direkt bir 4-4-2  dizilimiyle rakip kaleye gitmeyi amaçladı. Bu noktadan sonra Ben Yedder’in yanına Volland’ı monte eden Kovac, bu ikiliye destek amacıyla, özellikle 70. Dakikada  Lyon merkezinden Caqueret’in oyundan atılmasıyla baskıyı  arttırma adına savunması dahil 2.bölgenin ilerisine taşıyarak pozisyon aradı. Bununla birlikte Kaptan Depay’ın 3 pasla attığı gole engel olamayan ev sahibi ekip gole, çok adamla Lyon ceza sahasına gittiği bir hücumda kaleci Lopes’in yaptırdığı penaltı ile çabuk ulaştı. Golün ardından maçı getirecek galibiyet golü atma fırsatını da kaçıran ev sahibi ekip için, gecenin fişini oyuna girdikten 1 dakika sonra  ilk golünü atan Cherki oldu.

-Lyon – Galibiyet Golünü Getiren Pas Organizasyonu ve Cherki-

SUPERMAN: MEMPHIS DEPAY

Hollandalı yıldız oyuncu, takımı adına attığı ve attırdığı gol ile maçın kilidini açan isim olmakla birlikte ‘en’ leri geride bıraktığı bir maçı geride bırakarak takımını zirve yarışında kalmasına fazlasıyla katkıda bulundu ve Ligue 1 ‘de 19 gol, 10 asistlik performansa ulaştı.

Kaptan, yaptığı 7 başarılı driplingin yanı sıra, %78 pas isabeti ve rakip 1.bölgeye gönderdiği 3 kilit pas ile geceye damga vururken 0.17 gol beklentisi (xG) yakaladı.

-Maçta Öne Çıkan İstatistikler-

SONUÇ:

Rakibinin yenilmezlik serisini sonlandırarak zirve iddiasını sürdürmeyi başaran Lyon’da, Ligue 1 şampiyonluğundan ziyade, Şampiyonlar Ligi’ne katılım hakkını kazanma hedefi daha gerçekçi dururken, ev sahibi ekipte ise uzun zaman sonra yenilen 3 gol ve puan şampiyonluk iddiasından onları bir adım uzaklaştırırken Lille-PSG çekişmesinin yolunu açtı.