Doğum Tarihi: 15.11.1991 (27 yaşında)
Mevki: Stoper
Geldiği Takım: PSV Eindhoven
Ülkesi: Fransa
Değeri: 2.500.000 €
Bonservis Ücreti: 350.000 €
Boy: 1.87 m
Tercih Ettiği Ayak: Sağ

Profil

Nicolas Isimat-Mirin kariyerine Clairefontaine altyapısında başladıktan sonra Rennes’in U19 takımına katıldı. Orada iki sene geçirdikten sonra profesyonel olacağı takım olan Valenciennes takımına katıldı. Yaklaşık 3 sene forma giydikten sonra Monaco Mirin’i 2013 yazında 4 milyon € bedelle kadrosuna kattı. 2013/2014 sezonunda Monaco adına toplamda sadece 11 maçta süre bulmasından dolayı bir sonraki sezonun başında PSV Eindhoven’e 1 seneliğine kiralandı. Kiralık sezonunda da düzenli olarak ilk 11 oyuncusu olarak süre bulmamış olsa da sezon sonunda 2.400.000€ bedelle transfer edildi. İlk sezonunda ortalama bir performans sergiledikten sonra asıl patlamayı 2016/2017 sezonunda yaptı ve eski Fenerbahçe teknik direktörü Philipp Cocu için takımın en önemli oyuncularından biri haline geldi. Geçtiğimiz sezon ise Cocu’nun yönettiği PSV sezonu şampiyon olarak tamamlarken, Isimat-Mirin de toplamda 37 maça çıktı ve 2 gol/1 asist ortalamaları yakaladı. Bu sezonun ilk yarısında ise Mark van Bommel kendisine sadece 6 maçta süre verdi ve takımda rotasyon dışında kaldı.

Isimat-Mirin’in Fransa A Milli Takımı’nda herhangi bir tecrübesi olmasa da, Fransa 20 yaş altı milli takımında 5 maçta forma giydi ve ayrıca U21 Milli Takımı’nda da 3 maçta görev aldı.

Kariyeri boyunca toplamda 222 profesyonel maça çıkan Fransız futbolcu, bu maçların hepsinde stoper olarak görev aldı. 4’lü savunma hattında sağ veya sol stoper olarak forma giyebilmesinin yanında 3’lü savunma hatlarında ortadaki savunma oyuncusu olarak da oynayabiliyor. 2016/2017 sezonunda sağ stoper olarak forma giyen Mirin, geçtiğimiz sezon ise sol stoper olarak görev aldı. Bunun sebebi de 2 sezon önce stoper tandemindeki partnerinin sol ayaklı (Hector Moreno), geçtiğimiz sezon ise sağ ayaklı olması (Daniel Schwaab).

Güçlü Yönleri (Ayakta Savunma, Güç, Hız, Kafa topları, Pas Yeteneği)

Ayakta Savunma: Isimat-Mirin’in en önemli güçlü özelliği ayakta savunma becerisi olduğu belirtilebilir: Ayakta savunma becerisi başlığı altında öncelikle başarılı müdahalelerde bulunduğu söylenilebilir, maç başı yaklaşık 2 ayakta top kapma hamlesinde bulunan Fransız stoper bunların %82’sinde başarılı oluyor. Bunun dışında markaj ettiği hücum oyuncusuna atılan pasları kesme konusunda da ortalama bir stopere göre başarılı; istatistiklere göre maç başı rakip takımı direkt ya da endirekt olarak 8 top kaybına zorluyor. Bu istatistik içerisinde markaj ettiği hücum oyuncusuna karşı ayakta kazandığı mücadeleler, top kesmeler ve aynı zamanda hava topu mücadeleleri de mevcut. Kısaca bir stoperden istenilecek savunma görevlerini başarıyla yerine getirebilecek kapasitede bir savunma oyuncusu Isimat-Mirin.

Güç: 27 yaşındaki Isimat’in bir diğer önemli özelliği de gücü: Fizik olarak gayet dinç ve yapılı bir durumda ve bunun meyvelerini de omuz omuza mücadeleleri kazanarak topluyor. Maç başı yaklaşık 10 ikili mücadele içinde bulunan oyuncu, bunların %69’unda başarı sağlıyor. Bu istatistik ortalama bir stoperden daha iyi bir ikili mücadele kazanma ortalaması olduğuna işaret, bunun da en büyük sebebi güçlü fiziği. Bu sebeple de kendisi kadar güçlü forvetler ile (özellikle çakılı, pivot santraforlara karşı) başa baş mücadele verebiliyor ve ayakta savunma becerisi sayesinde topu kazanabiliyor.

Hız: Günümüz futbolunda alışagelmiş, çakılı stoper profilindeki defans oyuncuları hala mevcut olsa da takımlar ilk 11’lerinde dinamik hücum oyuncularına karşı başarılı olabilecek hızlı stoperlere yer vermeyi tercih ediyor. Isimat-Mirin’in oyuncu profilinin de ikinci kategorideki oyunculardan olduğu belirtilmeli: Çok çabuk hızlanamasa da, ortalama bir stopere göre hızlı sayılabilecek düzeyde bir hıza sahip. Bu hızı da kendisinin sadece çakılı santraforlara karşı değil, aynı zamanda da dinamik hücum oyuncularına karşı defansta başarılı olmasını sağlıyor. Ayrıca kontrataklarda da defansta hızı ile rakip takımının hücumlarını durdurabilecek yeteneğe sahip.

Kafa Topları: 1.87m boyundaki stoper, uzun boyu sebebiyle hem defansta hem de hücumda kazandığı kafa topları mücadeleleri ile öne çıkıyor. Maç başı 4.2 hava topu mücadelesine giren Isimat-Mirin, bu mücadelelerinde %72 gibi dikkat çekici bir başarı oranına sahip. Bu sebeple de duran toplarda takımı adına gol bulabilme potansiyeli mevcut.

Pas Yeteneği: Defanstaki yeteneklerinin yanı sıra, hücumda da kısa ve uzun pasları ile yer alabilecek yetenekte Fransız stoper: Maç başı 57 pas yapan Isimat, bunların %92’sinde başarılı. Sadece diyagonal olarak stoper tandemindeki partnerine kısa pasları atmıyor, aynı zamanda maç içerisinde birinci bölgeden oyun kurmada aktif rol oynayabiliyor. Zaman zaman rakip defansın arkasına gönderdiği uzun ara toplar tehlike yaratabiliyor.

Zayıf Yanları (Maç içi Konsantrasyon, Teknik, Pozisyon Alma, Yatarak Müdahaleler)

Maç içi Konsantrasyon: Isimat-Mirin’in en önemli zayıf noktası maç içi konsantrasyonu olarak tespit edilebilir. Özellikle zaman zaman kafasını tamamen maça verememe ve bu sebeple de defansta basit hatalar yapabilme sıkıntısı yaşayabilecek potansiyelde. Bu durum çok sık olmasa da takımına bazı maçlarda baş ağrısı yaratabilecek seviyede. Bunun dışında bazen de kendisini fazla maça verebilme ve kontrolsüz müdahaleler yaparak kart görebilme potansiyeline de sahip. Alışagelmiş bir mantaliteye sahip değil, pimi çekilmiş ama patlamamış bir bomba benzetmesi yapılabilir Fransız stoper için.

Teknik: Isimat’in bir diğer sıkıntısı da teknik beceresi: Her ne kadar başarılı paslar atabilme yeteneği olsa da başka hiçbir konuda teknik değil. Top sürmeye çalıştığı nadir zamanlarda topu kolayca kaybedebiliyor, biraz daha sert veya genel anlamda kötü atılan pasları kontrol etme becerisi zayıf. “First touch” olarak belirtilen topla ilk buluştuğu anlarda topu her an ayağından kaçıracakmış görüntüsü sergilediği maçların da az olmadığı belirtilmeli.

Pozisyon Alma: Her ne kadar defans hattındaki oyuncular ile maç içerisinde düzenli olarak iletişim halinde olsa da zaman zaman set olarak defans yaptıkları anlarda pozisyon almada sıkıntı yaşayabiliyor. Özellikle bu hatası sebebiyle daha dinamik bir hücum oyuncusunu kaçırırsa takımı kalesinde büyük sorunlar yaşayabiliyor.

Yatarak Müdahaleler: Genel olarak defansif müdahale yeteneği iyi olsa da yatarak müdahalelerde sadece ortalama bir becerisi olduğu belirtilebilir. Nadir olsa da zamanlama konusunda sorun yaşayabiliyor ve kart görebiliyor.

 

Benzediği Oyuncular: Serdar Aziz, Ivan Marcano

Bütün özelliklerini ülkemizde oynayan bir stopere benzetecek olursak Isimat-Mirin’i Serdar Aziz’e benzetebiliriz: Isimat, Serdar Aziz’in bir kademe yavaşı ama pas verme yeteneği olarak bir seviye üstü denilebilir. Uluslararası bir stoper ile benzetme yapmak istersek de kendisini Ivan Marcano’ya benzetme durumu olacaktır. İki oyuncu da defansif anlamda benzer seviyedeler, ayrıca hız ve pas yeteneği konusunda çok benzerlik gösteriyorlar.

Beşiktaş’a Uygunluğu

Pepe’nin takımdan ayrılmasının ardından Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş defans hattında birçok ismi denedi, lakin ideal bir kadroda Vida’nin partnerini bulamadı. Isimat’in olası transferi bu boşluğu doldurma konusunda iyi bir adım olacaktır: Ayakta savunma konusunda ligimizde fark yaratma potansiyelinin yanında oyun kurucu becerisi ve güçlü fiziği ile ülkemizin en iyi stoperlerinden olabilecek yetenekte. Kendisi hakkındaki en büyük soru işareti mentalite konusundaki sorunları, lakin bu sezonun başından beri bir düşüşte ve şayet bu düşüşü psikolojik olarak kendisini fazlasıyla etkilemişse maç sırasında basit hatalar yapmaya meyilli bir stoper görüntüsü çizebilecek potansiyele de sahip.

PSV Eindhoven ile 3 lig şampiyonluğu yaşamış ve takımının ligdeki dominasyon sürecinde kilit bir role sahip olmuş bir isim olsa da, bu sezon yeni teknik direktör Mark van Bommel tarafından kadroda kendine yer bulamadı. Bunun en büyük sebebi Hollanda medyasına göre yukarıda belirtilen zayıf özelliklerin van Bommel tarafından fazla tolere edilmemesi ve van Bommel’e göre “Isimat’in taktikleri anlamaması veya uygulamak istememesi”. Bu açıklama her ne kadar sıkıntılı görünse de van Bommel’in sadece kendisini oynatmak istememesinin açıklaması olabileceği Hollanda’da konuşulan bir iddia.

Isimat-Mirin Eindhoven şehrindeki PSV taraftarları tarafından defanstaki başarısı ve mücadeleci yapısı sebebiyle çok sevilen bir isim. Fransız stoperin Beşiktaş’a transferini yeni bir başlangıç ve kendisini kanıtlama şansı olarak görmesi durumunda ligin en iyi savunma oyuncularından olabilme durumu gayet olası. Hırslı yapısını güçlü fiziği, pas yeteneği ve defansif müdahale yeteneği ile kombine edebilmesi Beşiktaş için en önemli transfer sebepleri; kendisini verebilirse ve ligimize çabuk alışırsa Beşiktaş’ın savunmada Marcelo’nun ayrılışından beri yaşadığı sorunları kapatabilir. Fakat Marcelo etkisi yapması çok zor. Konuşulan transfer bedelinin sadece 350.000€ civarında olması da olası transferini başarılı bir hamle olarak kılıyor. Avrupa tecrübesi ve yaşının da 27 olması Beşiktaş’a Fransız stoperin ekstradan getireceği artı noktalar olacaktır. Önümüzdeki senelerde Avrupa’daki mücadelelere alışkın ve başarılı olmuş bir stoperi 30 yaşını geçmiş olmasına rağmen gelecekte belli bir bonservis bedeli ile satabilme potansiyeli olan bir transfer olacaktır.