Doğum Tarihi: 05.12.1994 (20 yaşında)

Mevkii: Ofansif Orta Saha, Orta Saha Orta

Takımı: Legia Warsaw

Ülkesi: Slovakya

Değeri: 3,000,000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

Profil

2000’li yılların sonunda üst düzey orta saha olarak Marek Hamsik’i Avrupa futboluna hediye eden Slovakya, şimdi de bir başka oyuncuyu bu vitrine hazırlıyor: Ondrej Duda. Play-Off sistemi uygulanan Polonya 1.Ligi Ekstraklasa’da normal sezonu lider bitirmesine rağmen Play-Off’ta şampiyonluğu Lech Poznan’a kaptıran Legia Warsaw’ın en önemli kozlarından biri konumunda olan Duda, bu Mart ayı itibariyle Slovakya Milli Takımı’nın kadrosunda da kendisine yer buluyor. Mart ayında ilk kez A Milli olduğu Çek Cumhuriyeti maçında teknik direktör Jan Kozak’a golle merhaba demişti.

2014 Şubat ayında altyapısından yetiştiği Kosice kulübünden 300,000 € bedelle Varşova’ya geçen Duda, ilk 11’de henüz ilk döneminde almayı başardığı yeri bu sezon perçinlemiş oldu. Forvet ve sağ açıkta oynama özelliği de var ancak Legia Warsaw’ın hem Ekstraklasa hem de Trabzonspor karşılaşmaları da dahil olmak üzere UEFA Avrupa Ligi’nde oynadığı maçlarda genel olarak Kosice takımında da olduğu gibi ofansif orta saha mevkiinde oynadı. Polonya ekibinde 44 maçta 8 gol 9 asist yaparak bu sezona adını kazıyan isimlerden biri oldu.

Futbolculuğu döneminde Manchester United forması giyen ve bu sayede Alex Ferguson tedrisatından geçmiş olan Legia Warsaw teknik direktörü Henning Berg, oyun içinde 4-2-3-1 dizilimini tercih eden bir teknik adam. Bu dizilimin en kilit noktası diyebileceğimiz ofansif orta saha mevkiinde ise yaratıcılık, isabetli pas, teknik ve adam eksiltme özellikleri üst düzeyde olan Ondrej Duda yer alıyor. Sağ kanat ve forvet mevkilerinde daha önce az da olsa oynamış olması ve bu sayede kazandığı çok yönlülük, 4-2-3-1 dizilişinde oyunu yönlendirme görevini rahatlıkla yerine getirmesinde çok önemli bir yer tutuyor. Orta sahanın merkezinde de oynayabilen bir oyuncu olduğu için herhangi 4-4-2 veya 3-5-2 gibi bir dizilişte de rahatlıkla forma giyebilir.

Oyunun savunma yönündeki bazı eksikleri arkasında 2 ön libero olduğu için çok fazla göze çarpmıyor ancak Ekstraklasa’dan daha üst bir ligde biraz başını ağrıtabilir. Henüz 20 yaşında olması savunma yönünü geliştirebilmesi açısından çok büyük bir fırsat. Bu tarafını da geliştirebilirse Milli Takım’daki kaptanı Marek Hamsik standardına yaklaşma ihtimali oldukça fazla. Bu arada, Legia Warsaw’ın Play-Off’a lider girmesine rağmen şampiyonluğu kaybetmesinde Ondrej Duda’nın Play-Off’ta gol veya asist üretememesinin de payı olduğunu söylemek mümkün. Bu anlamda önem arz eden maçlarda biraz daha öne çıkması gerekmekte.

 

Güçlü Yönleri

Genç yaşında ülkesi Slovakya’dan ayrılmasına rağmen Polonya’ya hemen alışması ve iyi futbolunu sürdürmesi profesyonellik açısından çok önemli bir artı. Boyu ve dayanıklılığı anlamında oldukça iyi bir vücut yapısı var ancak güçlenmesi gerekiyor, tabii bu zamanla olacak bir durum. 2 ayağını kullanması ve birçok mevkide oynayabilmesi (orta saha orta, ofansif orta saha, sağ kanat, forvet) çok yönlülüğünün en önemli göstergesi.

 

Zayıf Yanları

 Ofansif olarak çok çok kaliteli olan özelliklerini defansif özellikleriyle henüz aynı oranda destekleyememesi en bariz eksisi. Önemli maçlarda biraz daha öne çıkması gerekiyor. Bu özelliklerini geliştirmesi ve güçlenerek daha dengeli bir oyuncu haline gelmesi durumunda Avrupa’nın en önemli liglerine gidecek potansiyeli olduğu da aşikâr.

 

Benzediği Oyuncular: Marek Hamsik, Josue, Matias Fernandez

Şu anda bu isimlerden en çok Josue’ye benzediğini söyleyebiliriz ancak Matias Fernandez kadar teknik, Marek Hamsik kadar da komple bir oyuncu olma potansiyeline sahip bir oyuncu Ondrej Duda.

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor, Başakşehir, Kasımpaşa

 

TrScouts Notu: Oyuncu 20.07.2016 tarihinde 4.200.000 € bedel ile Hertha Berlin takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili