Doğum Tarihi: 04.02.1995 (20 yaşında)

Mevkii: Sağ-Sol Açık

Takımı: Midtjylland

Ülkesi: Danimarka – Güney Sudan

Değeri: 2,000,000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2018

 

Profil

Bazı oyuncular henüz kariyerinin başında tüm kariyeri hakkında futbolseverlere ipuçları verir, Arda Turan, Franck Ribery gibi. Danimarka futbolunun en önemli kulübü FC Kopenhag’dır ve Midtjylland’ın 2014-2015 sezonunu Kopenhag’ın önünde şampiyon olarak tamamlamasında aslan payı kimin dersek, alacağımız cevap ekseriyetle 20 yaşındaki kanat oyuncusu şimdiden bu ipuçlarını vermeye başlayan Pione Sisto olacak. Bu sezon 22 maçta elde ettiği 8 gol 4 asistlik istatistik takımında fark yaratan oyuncuların başında yer aldı. Sisto, alt yapısından yetiştiği Midtjylland’ın 1991 yılında kurulan Danimarka Süper Ligi’nde ilk kez şampiyon olmasında büyük pay sahibi olarak “winner” bir oyuncu olmaya aday olduğunu açıkça ortaya koydu.

Güney Sudan doğumlu olan 20 yaşındaki Sisto, Danimarka Milli Takım Teknik Direktörü Morten Olsen’in de dikkatini çekti ve A Milli Takım kadrosuna çağırılmaya başladı. Fransa’da düzenlenecek olan EURO 2016’ın en büyük yıldız adayları arasında olduğunu şimdiden rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hırslı, hızlı, çevik ve son derece fit yapısının yanına Afrika doğumlu oyuncuların genel özelliğinin aksine futbol aklını da koyabilen Pione Sisto, Avrupa futbolundaki her takımda oynayabilecek potansiyele sahip bir oyuncu. Sözleşmesinde 6,500,000 avroya serbest kalma maddesi bulunuyor ve bu maddeden faydalanılabilir.

 

Güçlü Yönleri

2 kanatta da rahatlıkla oynayabilen bir oyuncu olmasının yanında 2 ayağını da iyi kullanması rakiplerinin Sisto karşısındaki şansını oldukça düşürüyor. Sürati, hızlanması, çok rahat rakip eksiltebilmesi, saha içi çalışkanlığı ve hücum oyununu iyi bilmesi genç oyuncunun en önemli artıları… Bu özellikleriyle gömülü savunmalara karşı oynayan, hücum futbolu düşünen takımlar için çok önemli bir opsiyon olabilir. Bunun yanında yaşı genç olmasına rağmen profesyonelliği ve saha içindeki davranışlarıyla da ön plana çıkan bir oyuncu.

 

Zayıf Yanları

Sisto’nun zayıf yanları arasında hücumu seven kanat oyuncularında sık karşılaşılan bir özelliği sayabiliriz; oyunun savunma yönünü çok fazla bilmiyor olması. Tabii ki çalışkan ve hırslı bir oyuncu olması savunmasını geliştirmesi açısından umut veriyor ancak transfer yaptıktan sonra birlikte çalışacağı teknik adam burada çok kilit bir nokta. Bunun dışında henüz güç olarak istenen seviyede olmaması, saha içinde karar verme anlamında mesafe kat etmesi gerektiği ve 1,71 m. olan boyuyla kafa toplarında etkili olmaması da zayıf noktalar olarak gösterilebilir.

 

Benzediği Oyuncular: Abdul Kader Keita, Alex-Oxlade Chamberlain, Eduardo Salvio

Topu ayağına aldığında özellikle kendi takım taraftarları için müthiş seyir zevki uyandıran bir futbolcu. Ülkemize gelirse Kader Keita’nın, Franck Ribery’nin, Ibrahima Yattara’nın bıraktığı etkiyi rahatlıkla bırakabilir.

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor

Takımıyla şampiyon olması ve Danimarka Milli Takımı’nda henüz oynamasa da kadroya çağrılmaya başlamasıyla Anadolu takımlarına transferi artık çok kolay değil. Avrupa Kupalarında yer alan ve alabilecek ekiplerimiz için ideal bir oyuncu.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 01.08.2016 tarihinde 6.000.000 € bedel ile Celta Vigo takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili

 

https://www.youtube.com/watch?v=2kwBzf6XyXo