Doğum tarihi: 12.01.1998 (18 yaşında)

Mevki: Sol Kanat

Takımı: Odds BK

Ülkesi: Norveç-Fas

Değeri: 500.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2017

 

Profil

İskandinavya’nın son yıllarda yetiştirdiği genç yeteneklerden bir olan Rafik Zekhnini, Fas asıllı bir Norveçli. Küçük yaşlarda Herøya, Stridsklev gibi takımlarda top koşturan Zekhnini, 2014 yılında Odds BK’nın 19 yaş altı takımına takımına transfer oldu, 2015 yılında da ise A takıma alındı. 2014-2015 sezonunda Odds ile ligi 4.bitirmiş 11 maçta 2 gol 3 asistlik bir performans göstermiştir. 2015-2016  sezonunda ise  ilk Avrupa deneyimini Moldova takımı Sheriff karşısında 83.dakikada oyuna girerek yaşamış ve daha sonra eşleştikleri Borussia Dortmund ile oynanan maçta asisti ve güzel oyunuyla dikkat çekmeyi başarmıştı. Norveçli oyuncu halen devam eden sezonda toplam 25 resmi maçta 4 gol 6 asistlik performansla takımına katkı vermektedir. Ayrıca, takımının çok iyi bir sezon geçirerek ligi domine eden Rosenborg’un arkasında, Brann, Haugesund, Sarpsborg ve Molde ile ikincilik yarışına girdiğini ve şu an için üçüncü olduğunu belirtmekte de fayda var. 

2013 yılında Norveç U15 (4 maç)  ile tanışan Zekhnini, ilerleyen dönemde de sırasıyla U16(3 maç), U17(3 maç), U18 (3 maç), U19(3 maç) takımlarında mücadele etmiştir Zekhnini, bu maçlarda 4-1-4-1’in sağ kanadı, 4-3-3’ün sol kanadı, 4-1-4-1′,n sağı, 4-4-2’nin sağı ya da ikinci forveti olmak üzere çeşitli formasyonlarda ve çeşitli bölgelerde değerlendirildi. 3 yıl içerisinde Norveç genç takımlarının basamaklarını birer birer çıkan Zekhnini, şu an U21 takımında (2 maç) görev yapmaktadır ve kendisinin ilerleyen zamanlarda Norveç Milli takımının vazgeçilmezlerinden olmasına kesin gözüyle bakılmaktadır

Kulübünde ise 4-3-3 ya da 4-2-3-1 formasyonlarının solunda değerlendirilen Fas asıllı Norveçli oyuncu, hücumdaki çeşitliliği ve etkili oyunuyla hiç kuşku yok ki yakın zamanda büyük kulüplerin radarına girecektir.

 

Güçlü Yönleri

Henüz 18 yaşında olmasına rağmen Zekhnini’nin oldukça dikkat çeken güçlü yönleri var. Her iki kanatta da oynayabilen oyuncu, hem açtığı ortalar hem de kaleye gönderdiği şutlarla defansı ve kaleciyi zor durumda bırakabiliyor. Bunun dışında seri dribbling yaparak dikine oynaması ve ayaklarına hakim olması oynadığı kanadın çok daha aktif olmasını sağlıyor. İstatistiksel olarak baktığımızda da oyuncunun maç başına ortalama 6 dribbling yaptığını ve %53 başarı sağladığını da eklemeliyiz. Ayrıca, top kontrolünün iyi olması ve bir kanat oyuncusu için kilit özelliklerden olan topla hızlanabilme yeteneği olması da kendisinin oldukça potansiyelli bir genç oyuncu olduğunu kanıtlar nitelikte. Kanat oyuncularından genellikle seri ve çalım yeteneğine sahip olması beklenir ve Zekhnini’de de bu özelliklerin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kimi zaman, çalım yeteneğiyle birden fazla defans oyuncusu etrafında olsa bile tehlikeli pozisyon yaratabiliyor. Genç yaşının etkisinde kalmadan, herhangi bir çekingenlik göstermeden bu hünerlerini sahada ortaya koyması ve bunu, yapısı gereği, oldukça soğukkanlı bir şekilde sunması kendisini izleyenlere seyir zevki yaratıyor. Bu duruma örnek olarak geçtiğimiz yaz Avrupa Ligi ön eleme maçında Borussia Dortmund ile karşılaştıkları maçtaki  etkileyici performansı gösterebiliriz.

 

 

Zayıf Yanları

Zekhnini’nin en dikkat çekici zayıf yönü fiziği. Bir kanat oyuncusu için makul sayılabilecek boyuna rağmen çelimsiz görünen fiziği ona maç boyunca sıkıntılı anlar yaşatabiliyor. Örneğin karşısında fizik gücü yüksek bir bek geldiğinde belki sahip olduğu dribbling veya çalım yetenekleriyle rakibini ekarte edebildiği anlar olabilir anca ikili mücadeleleri kazanamadığı sürece yıpranan fiziğiyle beraber maç sonunu getirmesi de zor olacaktır. Nitekim oyuncunun istatistiklerine bakıldığında girdiği ikili mücadelelerden %37 gibi düşük bir oranla başarılı çıktığı görülmektedir. Bu yüzden Zekhnini’nin kendini üst seviyelerde kanıtlayabilmesi için fizik gücünü yükseltmesi şart. Ayrıca, işin defans bölümünde de oyuncu takibini çok iyi yaptığını söyleyemeyiz. Bu dezavantajı, kendisine 4-2-3-1 ve 4-4-2 gibi kanatların defansa yardımının kritik olduğu formasyonlarda sıkıntı yaratabilir.

Şu da bir gerçek ki Norveç Ligi, dünyanın üst seviye liglerinden biri değil. Bu sebeple hem tecrübeli hem de yetenekli oyuncuların çokluğundan söz etmek de mümkün değil. Zekhnini’nin üst düzey bir ligde oynamaması onun için ayrı bir dezavantaj olarak ortaya çıkıyor. Çünkü, elit seviyedeki bir takıma transfer olması halinde oyuncunun ligde ve takımında adaptasyon problemi yaşaması muhtemel.

 

Benzediği Oyuncular:  Mesut Özil(Arsenal), Raheem Sterling(Man.City),Edin Visca(Başakşehir)

Her ne kadar en etkili olduğu mevki itibariyle Mesut Özil ile farklı olsalar da topla hareket ettiklerindeki soğukkanlı karakterleri, ayağına hakim oyun görüntüsü ve asistle sonuçlanabilecek saha görüşü yetenekleri itibariyle genç oyuncunun Alman yıldızla benzerliklerinin de olduğu açıkça söylenebilir.

Zekhnini’yi düşündüğümüzde fiziken benzemeseler de bahsetmiş olduğumuz çalım, dribbling yeteneği, hızı ve oynadığı kanada kattığı canlılık ile  “formda olan” bir Raheem Sterling’i de aklımıza getirebiliriz.

Ayrıca Fas asıllı Norveçli oyuncu, topu aldığında golü düşünmesi, seri bir şekilde kanattan içeri kat etmeleriyle ligimizde istikrarlı bir şekilde başarı sağlayan Boşnak oyuncu Edin Visca ile de benzerlik göstermektedir. 

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray,Beşiktaş,Trabzonspor, Medipol Başakşehir, Konyaspor

Türkiye’de oynayan kanat oyuncularında süratli, dikine oynayan oyuncuların nispeten kapanan savunmaları çözülmesini sağladıklarını göz önünde bulundurursak Zekhnini için Süper Lig’e olası bir transferi, kariyerinde basamakları doğru adımlarla ilerlemesi için yerinde bir hamle olabilir. Bu transferin gerçekleşmesi için de ligde belirli bütçesi olma potansiyeli olan takımlar ön sırada yer alacaktır ve 2016-2017 sezon sonunda Zekhnini’nin sözleşmesinin bitimine 6 ay kalacağından dolayı 2 milyon € civarında bir fiyatla transfer gerçekleşebilir.

Zekhnini, seri şekilde oynaması sebebiyle kontra atak futboluna oldukça müsait. Bu nedenle, defansı ön planda tutarak hücuma hızlı ve kalabalık çıkma kültürünü benimsemiş olan ve büyük takımları da bu taktiğiyle oldukça zor durumda bırakan Konyaspor ve Başakşehir’de vazgeçilmez oyuncu olarak kendini geliştirme imkanı bulabilir. Bunun dışında,bahsettiğimiz üzere Anadolu takımları çoğunlukla büyük takımlara karşı kapanarak savunmayı tercih ettiği için, ligimizin büyük takımlarında(özellikle şu an kanat rotasyonunda eksiklik olduğu konuşulan Beşiktaş ve Trabzonspor’da) Zekhnini hücum çeşitliliği sayesinde kilidi açma rolünü üstlenebilir ve böylece bu takımlarda gitgide aldığı süreyi arttırabilir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 17.07.2017 tarihinde 1.500.000 € bedelle Fiorentina takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili