Doğum Tarihi: 22.03.1994 (22 yaşında)

Mevki: Ofansif Orta Saha

Takımı: Esperance

Ülkesi: Tunus

Değeri: 850.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019 

https://www.youtube.com/watch?v=I6rnt-5C_1c

 

Profil

Saad Bguir 22 Mart 1994 yılında Tunus’un Tataouine şehrinde dünyaya geldi. Futbol hayatının temelleri, doğduğu şehrin takımı US Tataouine’nin altyapısında atıldı. İki yıl sonra ligin kalburüstü takımlarından Stade Gebasien’in altyapısına geçişiyle, gelişimini hızlandırması daha kolay oldu. Yetenekleri ile çok geçmeden A takıma yükselen Bguir, ilk profesyonel lig macerasına 24 Kasım 2012 tarihinde başladı. 2013-14 sezonuna fırtına gibi bir giriş yapan Bguir, sezonun ilk maçında 1 gol 2 asistlik bir performans sergiledi. Bu performansı onun sezon boyunca takımın değişilmez isimlerinden biri olmasını sağladı. Sezonu 5 gol 6 asistle tamamlayan genç “10 Numara”, takımının ligi 7. sırada bitirmesinde önemli bir katkı sağlamış oldu. 2014-15 sezonunda istikrarlı performansı devam ettiren Bguir, çıktığı 30 maçta 5 gol 7 asist ile oynadı. Gebasien’deki performansı sayesinde, 1 Eylül 2015 tarihinde ligin köklü takımlarından Esperance kulübüne 272K € karşılığında transfer oldu. Geçtiğimiz sezon kariyer patlamasını yaparak, ligde 12 gol 6 asistlik performansıyla büyük bir çıkış gösterdi. Esperance takımı ligi 2. sırada bitirirken, takımı şampiyonluk yarışında son haftalara kadar tutan isimlerden biri Bguir oldu. İçinde bulunduğumuz 16/17 sezonunda ise şu ana kadar çıktığı 9 maçta 4 golü bulunuyor.

Saad Bguir, Gebasien’deki performansına rağmen, ilk milli takım deneyimini Esperance forması giyerken yaşadı. İlk kez 19 Ekim 2015 tarihinde, halen milli takımı çalıştıran Henryk Kazperczak tarafından Tunus-Libya maçında forma giydi. Çıktığı ilk milli maçta takımının tek golünü atarak galibiyeti getiren isim oldu. Oynadığı pozisyonda rekabete girdiği W.Khazri, N.Sliti hatta bizim de raporladığımız Hamza Lahmar gibi önemli isimler olmasına rağmen, şu ana kadar A milli takımla 11 maça çıkarken 5 golle katkı verdi.

Saad Bguir, Gebasien kariyeri boyunca 4-2-3-1 dizilişinde ki ofansif orta saha oyuncusu olarak sahada yer aldı. Esperance’daki ilk sezonunda da yine bu dizilişle aynı görevi üstlendi. Geçen sezon kaybedilen şampiyonluktan sonra, önemli takviyeler yapan Esperance takımında bu sezon zaman zaman kanatlarda da oynadığı görüldü. Milli takımda ise 3-4-2-1 / 3-4-1-2 ve 4-3-1-2 dizilişlerinde forvet arkası veya ikinci forvet olarak görev aldı.

 

Güçlü Yönleri (Pas verme, Duran toplar, Yaratıcılık, Teknik, Hücumda topsuz oyun başarısı, Çeviklik)

Saad Bguir’in en belirgin özelliği, 3. bölgede gösterdiği yaratıcılık. Bguir ceza sahasına yakın oynamayı seven bir yapıya sahip. Santrforlardan sonra en çok baskı altında topla buluşan mevkide oynamasına rağmen, tekniği ve pas kalitesi ile bu baskıyla baş edebiliyor. Özellikle içe kat eden kanat oyuncularını, ver-kaçlar ile araya kaçırmada oldukça başarılı. Maç başına denediği 3 kilit pasta 2’si doğru kişiyi buluyor. Yaptığı asistlerin önemli bir kısmının buradan geldiğini söyleyebiliriz. Kilit paslarda gösterdiği %66’lık başarısının yanı sıra genel pas ortalaması da %80 ile dikkat çekiyor. Diğer güçlü özelliği ise duran toplar. Duran toplarda sol ayağıyla, özellikle cepheden etkili şutlar çıkarabiliyor. Geçen sezon bu konuda kendini oldukça geliştirdi. Attığı 12 golün 5’ini duran toplardan buldu. Tekniği ve çevikliği sayesinde kanatlarda da şans bulabilen Saad Bguir, maç başına denediği 2,3 dribblingte %59 ile ortalamanın üstünde bir başarı sergiliyor. Gol vuruşlarında iki ayağını da etkili kullanabilmesi, topsuz alanda ki başarısı ve önsezileri ile maç içerisinde, ceza sahasına ikinci forvet gibi sızarak sürpriz goller atabiliyor.  Geçen sezon derbi niteliği taşıyan maçlarda, yaşından büyük oynadığı futbol ile kilit oyuncu olabileceğini gösterdi. Gerektiğinde maç içerisinde sorumluluk alabildiğini ve sürekli takıma aksiyon katarak hücumu organize edebildiğini, genç yaşına rağmen kanıtladı. Halen ligin en potansiyelli genç oyuncularından biri olan Saad Bguir, Tunus Milli takımının da gelecekte çok şeyler beklediği bir isim.

 

Zayıf Yanları (Hava topları, Ortalar, Dayanıklılık-Güç)

3,5 sezondur birinci lig seviyesinde düzenli olarak oynamasına rağmen fizik kondisyonunu yeterli seviyeye çıkaramadı. Bunda Tunus liginde düşük tempo da oynanan maçların da etkili olduğunu  söyleyebiliriz. Fizik olarak daha da güçlenmesi gerekiyor. Vücudunu daha iyi kullanmayı öğrenmesi şart. Geçen sezon maç başına girdiği 10 ikili mücadelenin 4’ünü kazanabilmiş. Hava toplarında defansif olarak takıma katkı sağladığını söyleyemeyiz. Maç başına girdiği 2,6 hava topu mücadelesinde başarı ortalaması %32 ile oldukça düşük. Diğer bir zayıf özelliği ise, duran toplardan oldukça sert ve etkili şutlar çıkarabilmesine rağmen yaptığı ortaların zayıflığı olarak göze batıyor. Maç başına denediği yalnızca 1,6 ortada isabet oranı %30. Denediği ortalar genelde kısa kalıyor ve isabetli olmuyor. 

 

Benzediği Oyuncular; Oscar, İrfan Can Kahveci

Yılbaşında 60M € karşılığında Çin’e transfer olan Oscar’a fizik ve tarz olarak benzediğini söyleyebiliriz. Kalite ve potansiyel olarak ise ligimizde ki genç yetenek İrfan Can örneğini verebiliriz. Kanatlarda da oynayabilmesi, duran toplardaki başarısı,sol ayaklı olması, topu ayağına aldığında gösterdiği kalite ve potansiyeli ile İrfan Can’la oldukça fazla ortak yanı olduğunu belirtelim.

 

Gelebileceği Takımlar; Trabzonspor, Osmanlıspor, Bursaspor, Antalyaspor, Rizespor

Saad Bguir’e gelir gelmez yüksek katkı verebileceği bir oyuncu gözüyle bakmamak gerekiyor. Başakşehir’in Mossoro sonrası İrfan Can’a yaptığı tarzda bir yatırım olarak görebiliriz. Trabzonspor’a Mehmet Ekici sonrası uygun isim olabilir. Osmanlıspor’da kiralık oynayan Maher’den veya Bursaspor’da yaşı 33’e gelen Batalla’dan sonrası için bir yatırım olarak değerlendirilebilir. Antalyaspor ise iki sezondur aynı pozisyonda oynattığı Danilo’dan alamadığı katkıyı, zamanla Bguir’den fazlasıyla alabilir. Devre arası boyunca yana yakıla 10 numara arayan Rizespor’un daha garanti bir oyuncu aradığı gözlense de, sezon başında pek çok Orta Doğu ve Afrika asıllı genç oyuncuyu kadrosuna katan Karadeniz ekibinde, diğer takımlara nazaran uyum sürecini daha çabuk aşabileceğini söyleyebiliriz.

Oyuncunun maliyetini, kulüplerimiz karşılamakta zorlanmayacaktır. 272k € karşılığında transfer olduğu Esperance’de, geçen sezon yaşadığı gelişim ile bonservis maliyetini 3-4 katına çıkardığını söyleyebiliriz.

 

Transfermarkt Profili