Transfer sezonunun başlaması başlı başına büyük bir heyecanken eş zamanlı olarak yaşadığımız TrScouts platformunun ortaya çıkışı da ekibimiz için en az transfer sezonu kadar büyük bir heyecan kaynağı… TrScouts olarak önümüzdeki dönemde dünya futbolundan Türk kulüplerini ileriye taşıyabilecek, ligimizin kalitesini ciddi anlamda yükseltebilecek oyuncuların portföyünü oluşturarak tanıtımını yapacağız.

Bizleri takip eden futbolseverlerle interaktif bir etkileşim içerisinde olarak portföyümüzdeki isimler hakkında bilgi vereceğiz. Takipçilerimizin önerileri bizler için son derece önemli olacak, onlardan gelen önerilere de her daim açık olacağız.

TrScouts olarak orta vadeli hedefimiz Süper Lig ve 1.Lig kulüplerimizle koordine bir şekilde çalışarak takımlarımızın oyuncu kalitesini mümkün olduğunca yükseltmek olacak. Türk futbolunda yabancı sınırlamasının 14’e esnetilmesiyle kulüplerimizin gerek ligde gerekse Avrupa Kupalarında başarısız olma lüksü kalmamıştır. Ancak başarı doğru bir planlama ve isabetli oyuncu seçimleriyle gelmektedir. İşte TrScouts olarak bizler, tam bu planlama noktasında kulüplerimizin yanında olacağız ve onların başarıya giden yolundaki kaldırım taşlarını beraber döşeyeceğiz.

Dünya futbolunda, tüm yaş kategorilerinde takımlarımıza layıkıyla hizmet edecek çok sayıda oyuncu bulunmaktadır ancak ekiplerimizin oyuncu izleme-araştırma noktasında ciddi eksikleri bulunduğundan (veya yeterince önemsenmediğinden) bu oyuncular genellikle Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde futbol hayatını sürdürmektedir. Kulüplerimizin ligde ilk 5 sıraya oynamalarını sağlayacak ve hatta UEFA Avrupa Ligi’nde çeyrek/yarı finali zorlayacak kadrolar kurması son yıllarda ciddi anlamda artan gelirler ve bu yıl itibariyle esnetilen yabancı sınırlaması ile oldukça ulaşılabilir bir hedef haline gelmiştir. Bizler de TrScouts’un bu istikamette kilit bir rol üstleneceğine inanıyoruz.

Transfer sezonuna gelirsek bu sezon gelen-giden oyuncu anlamında çok ciddi bir sirkülasyonun olacağını söyleyebiliriz. Takımların Süper Lig’de 14, 1.Lig’de ise 6 yabancı oyuncu bulundurma hakkı olacak ve bu kontenjanın hepsi kullanılmasa da birçok yabancı oyuncu önümüzdeki seneden itibaren ülkemizde oynayacak. Elbette bu değişimle birlikte yerli oyuncu piyasası da olması gereken meblağlara çekilecek. Vasat yerli oyuncular için 5-6 milyon avrodan kapı açan kulüpler artık bu paraları akıllarına dahi getiremeyecek. Bu durumda doğru analizler ve isabetli transfer hamleleri yapılırsa gelecek yabancı oyuncularla kulüplerin kadro kalitesi artacak, kadrodaki yerli oyuncuların daha fazla çalışması gerekecek ve yabancı kontenjanı sayesinde gelen kolay para musluğu kapanacağından yerli oyuncuların yurt dışına gitme sıklığı artacaktır. Bu koşullar Türk futbolu açısından ne kadar olumluysa doğru planlama ve gerçekçi transfer hamlelerinin yapılamaması da zaten yüksek olan borç yükünün artması ve sportif başarısızlık olarak kulüplerimize geri dönecektir. Kısacası doğru planlama ve transfer vizyonu olmazsa olmaz statüsündedir.

Basketbolda yabancı sınırının esnetilmesiyle bu sezon Karşıyaka’nın elde ettiği gibi bir başarıyı bundan sonra futbolda da geçmişe nazaran daha sık göreceğimizi düşünüyorum. Önceki dönemde şampiyonluklar kazanan Trabzonspor, Ertuğrul Sağlam’la 2010’da şampiyon olan Bursaspor, 3 büyükleri sonuna kadar zorlayan Kocaelispor, Gençlerbirliği örneklerinin tekrarlanması bu yabancı oyuncu sisteminde çok daha olası görünüyor. Umuyoruz ki takımlarımız kadrolarındaki eksikleri net olarak tespit eder ve artık çok geniş olan oyuncu havuzundan bu eksikleri giderecek hamleleri yapabilir. TrScouts olarak doğru hamlelerin gelmesi için her zaman elimizden geleni yapacağız.

Esen kalın.