Doğum Tarihi: 06.03.1994 (21 yaşında)

Mevki: Defansif Orta Saha,Merkez Orta Saha

Takımı: Utrecht

Ülkesi: Hollanda – Fas

Değeri: 2,000,000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

 

Profil

Futbola halen formasını giydiği Utrecht kulübünün alt yapısında başlayan Yassine Ayoub, Fas asıllı Hollandalı bir futbolcu… Henüz A Milli Takım tercihini yapmamış olsa da alt yaş kategorilerinde Hollanda Milli Takımı için oynadı ve şu ana kadar 25 kez forma giydi. Birkaç sezon daha Hollanda Milli Takımı’ndan davet almazsa tercihini Fas Milli Takımı’ndan yana kullanabilir.

Yassine Ayoub oyun tarzı olarak takımını saha içerisinde idare eden, oyuna liderlik yapabilen, mücadeleci ve tekniği üst düzeyde olan bir orta saha oyuncusu. Taktik bilgisinin son derece iyi olmasıyla hem savunmanın önünde ön liberoda, hem de orta sahanın tam ortasında çok rahat ettiği için üçlü, dörtlü hatta beşli orta saha formasyonuyla oynayan takımlarda son derece faydalı olabilir. Saha içi görüşünün çok iyi olması sayesinde gerek ara paslarında gerekse oyunun yönünü ansızın değiştiren uzun paslarda son derece etkili olan bir isim. Frikik ve korner atışlarını iyi kullanabiliyor. Savunma tarafında da kısa boyuna ve zayıf fiziğine rağmen top çalma ve rakibe müdahale etme konusunda öne çıkan bir oyuncu. Rakibe sırtını veya kalçasını dayayarak faul alabilme özelliği Utrecht’e fazlasıyla frikik ve gol kazandırdı.

Yassine Ayoub, 2014/2015 sezonunda Utrecht’te genelde orta sahanın ortasında liderlik rolünü üstlenerek oynadı ve 5 gol 7 asist üretti. Hollanda U17 Milli Takımı’yla 2011’de Avrupa şampiyonluğu yaşayan Ayoub takımların özellikle saha içi organizasyon sıkıntısı çektiği ligimizde büyük fark oluşturacak bir oyuncu…

 

Güçlü Yönleri

Oyunun iki yönünü oynayabilen ve 2 ceza sahası arasında gidip gelebilen bir oyuncu olması en güçlü özelliği durumunda. Duran topları, uzaktan şutları ve asistleriyle skor kovalayan bir oyuncu. Oyun temposunu ayarlayabilen bir oyuncu olması özellikle her maçı kazanmak için oynayan takımların aradığı bir isim olmasını sağlayacaktır. 

 

Zayıf Yanları

Boyunun kısa ve fiziğinin ön libero mevkii için görece güçsüz olması sebebiyle hava topları en zayıf yanı olarak göze çarpıyor. Bu eksikliğini oyun bilgisi ve doğru pozisyon almasıyla bir nebze kapatsa da ön libero veya orta sahanın ortasında oynayan bir oyuncunun biraz daha uzun olması beklenebilir.

 

Benzediği Oyuncular: Emre Belözoğlu, Jordy Clasie

Ayoub oyun içi stili olarak agresiflik dışında Emre Belözoğlu’na çok benzeyen bir oyuncu. Tekniği, alan markajı, pas ve şutlarıyla öne çıkması Emre Belözoğlu ve Jordy Clasie’yi andırıyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor, Kasımpaşa, Gençlerbirliği, Antalyaspor, Osmanlıspor, Başakşehir

 

Transfermarkt Profili

 

https://www.youtube.com/watch?v=cI6GAzGIM-0