Doğum Tarihi: 14.03.1997 (19 yaşında)

Mevki: Forvet

Takımı: Lech Poznan

Ülkesi: Polonya

Değeri: 1.000.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2017

 

Profil

Mevcut takımı Lech Poznan’ın altyapısından yetişen Dawid Kownacki, henüz 16 yaşındayken A takımda kendisine yer bulmaya başladı ve ilk sezonunda çoğunluğu sonradan oyuna dahil olmak üzere çıktığı 13 maçta 2 gol atıp 4 de asist yaparak tüm gözleri üzerine çevirmeyi başardı. 2010 yazında Borussia Dortmund’a transfer olarak günümüzde dünya futbolunun en önemli santraforlarından olan Robert Lewandowski’nin varisi olarak gösterilen Kownacki, 2014-2015 sezonunda henüz 17 yaşındayken Ekstraklasa’da 30 maçta forma giydi. Sezon genelinde 38 maçta attığı 7 gol ve yaptığı 3 asistle ilk 11 sayısını da artırmayı başaran genç forvet, sağ kanat, sol kanat ve forvet arkası gibi mevkilerde de denendi. Geçtiğimiz sezon yaşadığı sakatlık nedeniyle bir süre formasından uzak kalsa da sezon genelinde çıktığı 37 maçta 7 gol atma başarısı gösterdi ve bir de Avrupa Ligi tecrübesi edinmiş oldu. Bu sezon henüz forvet transferi yapmayan Lech Poznan’da daha fazla süre alarak adından bahsettirmesi beklenirken ligde geride kalan iki maçta teknik direktör Jan Urban, forvet hattında tecrübeli Nielsen ve Robak’ı kullanmayı tercih etti ancak Lech Poznan ilk iki maçta da gol atamadan sahadan ayrıldı. Bu nedenle önümüzdeki haftalarda Kownacki’nin daha fazla tercih edileceğini rahatlıkla öngörebiliriz.

Bu süre zarfında Polonya alt yaş milli takımında da kendisine yer bulan Kownacki çıktığı 22 maçta 16 gol atma başarısı gösterse de herhangi bir uluslararası organizasyonda yer almadı.

Geçtiğimiz sezonu çoğunlukla 4-2-3-1 sistemi ile götüren ancak ligde istediğini alamayan Lech Poznan, yeni başlayan sezona sürpriz bir Süper Kupa galibiyetiyle başlasa da ligde umut vermeyen performansın üzerine son maçta 4-4-2 sistemine geçiş yaptı ancak yine istediğini alamadı. Kownacki’yi genellikle 4-2-3-1 in tek santraforu veya zaman zaman sağ kanadında görmek mümkün. 4-4-2 ise onun alışık olmadığı bir sistem ancak yeni şeyler denemeyi seven ve belki de bu sezon başarı için buna mecbur olan teknik direktör Jan Urban onu ikili forvet sisteminde de görmek isteyebilir.

 

Güçlü Yönleri

Genç yaşına rağmen oldukça fazla tecrübeye sahip olan Kownacki’nin ilk bakışta göze çarpan en önemli özelliği yaşıtlarına oranla sahip olduğu fizik ve mücadele gücü. Ekstraklasa gibi iyi stoperlerin ve sert savunmaların olduğu bir ligde stoperlerle olan ikili mücadelelerinde ve hava toplarında kesinlikle güçsüz kalmıyor ve zaman zaman üstünlük kurduğu maçlar oluyor. Bunun yanı sıra her zaman kafasında kaleyi düşleyen bir isim. Şut atmaktan çekinmeyen, ceza sahası içerisinde her şekilde topu kaleye yönlendirebilen bir isim olması onun gol potansiyeline işaret ediyor. Tıpkı Robert Lewandowski’de olduğu gibi kafayla, plase vuruşla ya da uzaktan sert ve isabetli şutlarla kaleyi deneyen Kownacki’nin isabet oranı hali hazırda yüksek olsa da istatistik  tablosuna da bunu yansıttığı zaman Avrupa futbolu gerçek anlamda üst düzey bir forvet kazanabilir. Nitekim maç başına kaleye gönderdiği şut sayısı 2.5 olan bir futbolcu için attığı gol sayısı mutlaka daha fazla olmalı. Güçlü fiziği ve isabetli şutlarının yanı sıra hızlı ve dribbling özelliğine da sahip olan oyuncu Lech Poznan’ın yakaladığı kontrataklarda ciddi bir tehlike oluşturuyor. Maç başına yaptığı 4 dribbling ile bu özelliğini maç içerisinde ne kadar sık kullandığı görülebilir. Bu özellikleri nedeniyle zaman zaman kanatta değerlendirilse de bire birde çalım özelliği ve orta yapma gibi yetilerinin zayıf olması nedeniyle kendisini en rahat hissettiği bölge forvet. Son olarak sırtı dönük oyunda top tutabilme ve servis yapabilme potansiyeline sahip olan isim, bu özelliklerini biraz daha geliştirirse komple bir forvet olma yolunda büyük bir aşama kaydetmiş olacak.

 

Zayıf Yanları

Hem sezon hem de oyun içi devamlılığı konusunda sorun yaşayan Kownacki, kapalı savunmalara karşı zaman zaman etkisiz kalabiliyor. Savunma arkasına yaptığı koşu sayısı yeterli seviyede olmadığı için pozisyona girme konusunda sorunlar yaşayabiliyor. Diğer özelliklerini kullanarak zaman zaman kendisine veya takım arkadaşlarına pozisyon yaratabilecek bir oyuncu olsa da rakip savunmalarca gerçek bir tehdit olarak görülebilmesinin anahtarı bu koşulardan ve pozisyona girme sayısından geçiyor. Daha da tecrübelendikçe gol sezisinin de aynı şekilde gelişeceğinden şüphe olmasa da mevcut performansında topun sekeceği yeri hissetmek ve sürpriz dokunuşlarla beklenmedik goller atmak şimdilik onun işi değil gibi görünüyor. Maç başına attığı gol sayısı istatistiği incelendiğinde (0.3) bu tip golleri daha fazla atması gerektiği bir kez daha anlaşılıyor.

 

Benzediği Oyuncular Robert Lewandowski, Cenk Tosun

Ayaklarına olan hakimiyeti, topu sağ veya sol ayak fark etmeksizin isabetli bir şekilde kaleye gönderebilmesi, fiziği ve genç yaşta edindiği tecrübeyle önemli bir potansiyel olarak görülen Kownacki’nin seviye olarak Lewandowski seviyesinde olmadığını söylemeye gerek yok elbette. Yalnızca iyi çalışma, doğru kariyer planlaması ve biraz da şansın yardımıyla son zamanlarda forvet sorunu çekmeyen Polonya için yeni ve genç bir alternatif olabilir. Ligimizden de Cenk Tosun ile pek çok stil benzerliği olduğunu söyleyebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar Trabzonspor, Konyaspor, Başakşehir, Osmanlıspor

Etkili kanatları olan 4-2-3-1 sistemlerinde veya hızlı kontratağı düşünen savunma takımlarında gol sayısını oldukça artırabilecek olan oyuncu aynı zamanda kendisine güvenecek bir teknik adama da ihtiyaç duyuyor. bu anlamda Ersun Yanal, Abdullah Avcı gibi teknik direktörlerle çalışmak ona önemli bir etki yapacaktır. Polonyalı futbol severler tarafından çok şey beklenilen oyunculardan biri olan Kownacki’nin erken yaşta ülkesinden ayrılarak Türkiye’yi tercih etme ihtimali (Polonya’dan ülkemize transfer olup  başarısız olan oyuncu sayısının fazlalığı da düşünüldüğünde) zayıf olsa da yeni bir yapılanmaya giden Trabzonspor, önemli bir çıkış yakalayan Konyaspor, Başakşehir ve Osmanlıspor gibi takımlarda kendini kanıtlayarak daha iyi bir sıçrama yapabilir. 

 

TrScouts Notu: Oyuncu 11.07.2017 tarihinde 4.000.000 € bedel ile Sampdoria takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili