Loading...

  Biz kimiz?

  3 Bilkent Üniversitesi mezunu tarafından 2015 yılı Nisan ayında faaliyete geçirdiğimiz TrScouts, dünyanın en gözde sektörlerinden biri olan futbolun ülkemizde çok daha kaliteli hale gelebilmesi amacıyla ortaya çıkan bir platform olma özelliği taşımaktadır.

  Dünya futbolunu yakinen takip eden bir grup tarafından kurulan TrScouts, ülkemizde futbola harcanan büyük meblağlara, yapılan yatırımlara rağmen kulüplerimizce bunun karşılığının alınamadığını düşünmektedir. TrScouts’ta oluşum adına gönüllü çalışan kişilerden oluşan yaklaşık 40 kişilik bir scout ekibi var. Bu ekipte yer alan scoutlar önemli elemelerden geçirilerek özenle seçiliyorlar ve futbol konusunda oldukça yetkin kişileri ekibe dâhil ediyoruz. Bugüne kadar 5 kez ilan açıp alım yapan TrScouts’a toplamda 1500’ün üzerinde scoutluk başvurusu gelmiştir.

  Çalışma stratejimizden biraz bahsetmek gerekirse; dünyanın her yerinden sürekli oyuncular izleyip belirli seviyede olanları listelerimize alıyoruz ve Süper Lig ile TFF 1.Lig’e en uygun olanların raporlarını çıkarıyoruz. Tamamen Türk futbolunda gereksiz ve yetersiz yabancı oyunculara verilen paraları azaltmak, gerçekten katkı verecek isimlerin ülkemize gelmesini sağlamak ve ülke futbolunun gelişmesi en büyük amacımız.  Yabancı sayısının artmasıyla birlikte kulüplerimiz pek çok mevkide yerli yerine yabancı oyuncu tercih etmeye başladı. Fakat bu da kalitesi düşük yabancı oyuncuların da ligimize gelmesine ve yatırımların boşa gitmesine sebep oluyor. TrScouts’un hedeflerinden birisi ise bunu azaltmak.

  Bu gerçeklerden yola çıkarak, dünya futbolunda faydalanılabilecek kalitedeki oyuncuları ülkemize tanıtmak olan vizyonumuzu önce bizi takip eden futbolseverleri daha sonra da birlikte çalışmayı umduğumuz kulüpleri memnun etmek olan misyonumuz ile birleştirerek oyuncu izleme-araştırma (scouting) sektörünün bir parçası olmaya çalışıyoruz. Öncelikle Türk kulüplerine, uzun vadeli olarak da tüm dünya futboluna destek olma hedefimiz bulunmaktadır.

  Bu doğrultuda oyuncu takiplerini InStat Scouting yazılımını satın alarak daha da geliştirdik. TrScouts ekibi olarak, bu yazılım yardımıyla haftada 60’ın, ayda ise 200’ün üzerinde maçı rahatlıkla izleyerek, gerekli oyuncu analizlerini kendi yetkinliklerimizle yoğurup Türkiye Ligleri için her pozisyonda en uygun oyuncuların kısa raporlarının bulunduğu bir websitesi oluşturduk.

  Sadece maç ve istatistiklere göre değil, aynı zamanda takımların ve oyuncuların ülkelerinin yerel basınlarında nasıl yorumlandığını pek çok farklı dili çok iyi bilen ekibimiz ile araştırarak oyuncuların sosyo-kültürel anlamda da Türkiye’ye uyum sağlayıp sağlayamayacağına göre scout raporlarını dizayn ediyoruz.

   

  Ayrıca sosyal medyada da aşağıdaki adreslerden bizi takip edebilir ve yaptıklarımızdan haberdar olabilirsiniz.

  facebook.com/trscouts
  twitter.com/trscouts
  linkedin.com/company/trscouts-football-consulting
  instagram.com/trscouts
  dailymotion.com/trscouts

   

  Saygılarımızla,
  TrScouts Ekibi