Doğum Tarihi: 12.10.1992 (23 yaşında)

Mevkii: Defansif Orta Saha, Stoper

Takımı: Karabağ FK

Ülkesi: Azerbaycan

Değeri: 500,000 €

Sözleşme Sonu: 31.05.2017

 

Profil

Azerbaycan’ın Ağdam kentinin futbol takımı Karabağ’da futbola başlayan Gara Garayev, 2008 yılından beri Karabağ futbolcusudur.

Karabağ’ın değişmez isimlerinden olan Gara Garayev takımıyla birlikte 2008 yılında bu yana 141 resmi maça çıkmış 2 gol atıp 1 asist yapmıştır. Oynadığı bu maçlarda toplamda 23 sarı kart, 1 ikinci sarı karttan kırmızı kart ve 1 direkt kırmızı kart görmüştür. 2014 yılında Azerbaycan’da Yılın Futbolcusu seçilmiştir. Azerbaycan Milli takımının da değişmez ismi olan Gara Garayev 1 Şubat 2013 yılında Özbekistan’a karşı ilk kez milli formayı giymiştir. Azerbaycan U21 adına 15 maça çıkan Gara Garayev, Azerbaycan A Milli takımı için 20 maça çıkmıştır ve bu maçlarda gol yollarına etki edemeyerek toplamda 4 sarı kart görmüştür.

Defansif orta saha ve stoper mevkilerinde forma giyen Gara Garayev çıktığı maçların hemen hemen hepsinde 90 dakika sahada kalan aynı zamanda fiziği, tekniği ve dayanıklılığı yardımıyla ayakta mücadele gücü oldukça yüksek olan bir oyuncu. Baskı ile kazandığı topları da çabuk oyuna sokabilen, aldığı topları ileri hızlı oynama kabiliyetine sahip. Karabağ takımında 2017 sezonunun sonuna kadar sözleşmesi bulunan oyuncu takımındaki misyonunu tamamladıktan sonra gerçekleşebilecek olası bir Avrupa macerasına Türk takımlarından biri ile başlamasını isteriz.

 

Güçlü Yönleri

Genç yaşı ve kazandığı maç tecrübeleri ortaya konduğunda toplamda 200 maç barajına yaklaşmış bir oyuncu olarak tecrübesi, yetenekleri ve soğukkanlılığı gözümüze çarpıyor. Kazandığı topları adeta tereyağından kıl çeker gibi çalıp ve bunu gördüğü kartların oranına yansıtması en önemli özellikleri arasında. Saha içinde oldukça sakin oynayan Gara Garayev’in topu koruması gereken zamanı ve hızlı bir şekilde oyuna sokması gereken zamanı iyi bilen ve oyunu okuyabilen bir yapısı var. Bunun yanında ne zaman nerede durabileceğini ve hangi takım arkadaşının açığını kapatacağını önceden kestirebilen bir futbolcu. Avrupa tecrübesi de kazanan oyuncu ilerleyen yıllarda yeteneklerini daha da sivriltip iyi yerlere gelecektir.

 

Zayıf Yanları

Gara Garayev’in göze çarpan en belirgin eksiği kazandığı veya oyuna sokması gereken topların düşük pas isabeti. Ayrıca doğru karar verme başarısının düşük olması oyuncunun yetenekli yönlerini körelten durumlardan. Hızlı oynayan veya top yapmak isteyen takımlarda bu eksiği başına büyük işler açabilir. Fiziki yapısının yeterince güçlü olmaması ve boyunun mevkisine göre biraz kısa kalması kendinden üstün rakiplerle ikili mücadelelerde, pozisyon almada veya hava topu mücadelelerinde kendisine dezavantaj yaratabilir.

 

Benzediği Oyuncular: Mehmet Topal

Gara Garayev’in top kapma ve topu hızlı bir şekilde oyuna sokma özelliği Topal’ın oyun stilini andırıyor. Fiziki yapısını kapatamasa bile yeteneklerinin üzerine giderse Topal kalibresinde bir futbolcu olma potansiyeline sahip.

 

Gelebileceği Takımlar: Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor, Antalyaspor, Gençlerbirliği, Başakşehir, Göztepe

Neredeyse her sezon Avrupa liginde oynayan bir futbolcuyu belirli ve gerçekleşebilmesi muhtemel hedefler göstererek takımlarımıza katabiliriz. Beşiktaş ve Trabzonspor bu konuda öne çıkan en iyi takım durumundalar. Her sezon Avrupa kupalarına katılıyorlar veya katılma potası içindeler. Antalyaspor, Bursaspor, Başakşehir ve Gençlerbirliği ise gerek maddi gücü gerekse kadrosu ile her sezon Avrupa kupaları yarışında ve listeyi zorlayacak kalitede ekipler. Burada dikkat çeken ekip ise Göztepe, bu sezon ki kadrosu ve isteği ile Süper Lig’e katılacaklar gibi görünüyor. Hedeflerini gerçekleştirirlerse maddi anlam ve kadroya iyi takviyelerle Avrupa kupalarına 1-2 sezon sonra gideceklerdir.

Transfermarkt Profili