Doğum Tarihi: 05.07.1991 (24 yaşında)

Mevki: Sol bek, Stoper

Takımı: Rosenborg BK

Ülkesi: Norveç

Değeri: 900.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2017 

 

Profil

5 Haziran 1991 doğumlu olan Jørgen  Skjelvik, futbola Stabaek’te başladı. İlk yurtdışı deneyimini henüz 20 yaşında komşu ülke İsveç’ten Helsinborg’a kiralık giderek yaşayan Jørgen  Skjelvik, burada hem İsveç Ligi Şampiyonluğu’nu hem de İsveç Kupası Şampiyonluğu’nu yaşadı. Helsinborg’da çok fazla forma şansı bulamamasına karşın geçirdiği yarım sezonun ardından, oynadığı maçlarda kendini göstererek 2012 yılında bonservissiz olarak yine İsveç’ten Kalmar FF ekibine 3 yıllık imza attı. Kalmar’da düzenli forma şansı bulan Skjelvik burada 39 resmi maçta görev aldı ve 1 gol 8 asistlik katkıda bulundu. Kalmar’daki ikinci sezonunda sakatlığından dolayı pek fazla süre bulamadı ve 2013 yılında ülkesinin köklü ekiplerinden Rosenborg’a transfer olarak 4,5 yıllık sözleşme imzaladı. Şu ana kadar Rosenborg ile geçirdiği 2.5 senede 92 resmi karşılaşmaya çıkan Jørgen  Skjelvik, 4 gol 10 asistlik katkıda bulundu.

Kulüp bazında UEFA organizasyonlarında 28 resmi maça çıkan futbolcu, aynı zamanda Norveç genç millî takımların hemen hemen hepsinde yer aldı.  Kasım 2013’ten beri A millî statüsünde bulunan oyuncu, henüz sadece milli takım formasını 2 kere giyebilmiş.

Asıl mevkisi sol bek olan Jørgen Skjelvik, sol kanadın ileri uç haricinde her bölgesinde oynayabiliyor. Ayrıca uzun boyu ve çevikliğinin avantajı ile Rosenborg’ta bolca sol stoper bölgesinde oynatılıyor. Stoperde oynamaya epeyce alışan  Jørgen  Skjelvik, ana mevkisindeki gibi rahatça oynuyor diyebiliriz. Stoper ve sol bekte yüzde olarak neredeyse yüzde 50’şer oranda görev aldı.

Stabaek, Helsinborg, Kalmar FF ve milli takımların her seviyesinde 4-4-2’nin sol bekini oynayan oyuncu, Rosenborg’da 4-1-2-3 formasyonunun genellikle sol bek mevkinde olmak üzere stoper mevkisinde de görev aldı.

 

Güçlü Yönleri

Skjelvik’in önemli kılan özelliklerinin başında maç başına sahip olduğu yüksek pas sayısı (54) ve yüksek pas yüzdesi (%85) geliyor. Bunun yanında topla çok iyi kat edebilen ve adam eksiltebilen bir oyuncu, özellikle onun bu yeteneği stoper oynadığında çok iyi bir oyun kurucu olmasını sağlıyor. Topu ayağına aldığında topu çok çabuk ileri taşıyabiliyor ve uzun topları da çok iyi kullanabiliyor. Bu nedenle stoper oynadığında oyun kurması için orta saha oyuncularından yardım beklemeye gerek yok. Kanatlarda boş olan oyunculara diyagonal paslar atabiliyor, boş adam yoksa dikine ilerleyip takım arkadaşlarına boş alanlar yaratıp hücuma zenginlik katabiliyor.

Oyuncunun bir diğer önemli özelliği ise çok hızlı olması, özellikle sol bekte oynarken çok çabuk kontraya çıkabiliyor ve kontra atak oyununa çok iyi uyum sağlayabiliyor. Kanat oyuncusu ile yaptığı verkaçlarla birlikte kendini rakip 3. Bölgeye atabiliyor. Özellikle 3. Bölgedeki bindirmeleri rakip bekler için büyük sıkıntılar yaratıyor.

Üçüncü bölgede topla buluştuğunda 2 seçeneğe sahip olan oyuncu, Gökhan Gönül gibi ya adam eksiltip içeri penetre olup yerden pas çıkartıyor ki yaptığı ortalara nazaran daha verimli oluyor ya da çizgi yakınlarından orta açıyor. Ortaları çok can alıcı şekilde sertlik ve yükseklikte olmasa da ortalamanın üstünde bir isabet yüzdesi (%38) var diyebiliriz. Özellikle sol bek oynadığında hücum oyununa ve skora katkısı tartışılamaz.

Defansif yönüne gelecek olursak, çok hızlı ve çevik bir oyuncu olduğu için defans arkasına atılan toplarda yada rakip oyuncu ile birebir kaldığı pozisyonlarda başarılı olma yüzdesi bir hayli yüksek. Pozisyon alma, boy ve sıçrama yeteneğini ele alınca yüksek hava hâkimiyetine sahip diyebiliriz. Maç başına ortalama 4 hava mücadelesine giren oyuncu bunların %65’ini kazanıyor. Son olarak, yerden ve ayakta müdahalelerde başarı yüzdesi de ortalamanın üstünde (%60) diyebiliriz.

 

Zayıf Yanları

Oyuncunun hücum oyununun kilit pas dediğimiz pas rakamını (ortalama 0.6) yükseltmesi gerekiyor. Bunun dışında hücum ortalarının sertliğini artırması ve yüksekliğini daha iyi ayarlaması gerekli.

Oyuncunun asıl zayıf olduğu zamanlar savunma yaptığı zamanlar diyebiliriz. Özellikle birebir markajda (%67) başarılı olmasına karşın, bek oynarken topa sahip olan rakip oyuncuya sürekli yakın oynamaya ve pres yapmaya çalıştığı için, eğer rakip takım hücum yaparken kanat pas organizasyonlarını iyi yapıyorsa, bu Skjelvik’in kendi bölgesinden defans arkasına oyuncu kaçırmasını kaçınılmaz hale getiriyor ve gol pozisyonu diyebileceğimiz pozisyonların verilmesine neden oluyor. Bu konuda kendini geliştirmesi gerekiyor.  Bunun dışında defans oyuncuları ile adam paylaşımında iyi olduğu söylenemez. Yan toplarda ve rakibin kazandığı duran toplarda kesinlikle güvenebileceğimiz bir oyuncudur diyemiyoruz. Yanına hava hakimiyeti yüksek, lider tarzda bir stoper koyduğumuzda iyi bir uyum sağlayabileceğini düşünüyorum.

 

Benzediği Oyuncular: Gökhan Gönül, Gareth Bale

Dribbling yeteneği, hücuma kattığı zenginlik açısından Gökhan Gönül’e çok benziyor. Özellikle içeri yaptığı penetrasyonları, pas alış verişi ve yüksek pas yüzdesi onu bu konuda farklı kılıyor. Hızı, yüksek hava hâkimiyeti ve uzun boyu ile Gareth Bale’in Tottenham’da oynadığı bek karakterini sergiliyor da diyebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor, Bursaspor, Kasımpaşa, Sivasspor

Kendisi hücum yönü yüksek ve kontra atak oyununu tercih eden takımlarda stil olarak başarılı olur. Bunun dışında Galatasaray ve Fenerbahçe gibi oyun hâkimiyeti yüksek takımlarda rahat oynayacaktır. Özellikle kendi takımı topa sahip olduğunda rahatça geriyi düşünmeden hücum oyununa kendini verebilir. Şu anda takımı kendisine yaklaşık olarak 1.000.000 € değer biçiyor. Takımlarımız için sıkıntı çıkaracak türden bir rakam değil ama kendisine şuana kadar hiç bonservis bedeli ödenmediği için iyi bir anlaşma ile takıma katılabilir.

 

Transfermarkt Profili