Doğum Tarihi: 03.09.1992 (23 yaşında)

Mevkii: Sağ Bek

Takımı: Kızılyıldız

Ülkesi: Sırbistan

Değeri: 1,300,000

Sözleşme Sonu: 30.06.2017 

 

Profil

Sırbistan’ın Sremska Mitrovica şehrinde dünyaya gelen Marko Pekovic, futbola OFK Belgrad altyapısında başladı. Sekiz yıl boyunca çeşitli yaş gruplarında forma giydi ve 2010 yazında A takıma yükseldi. Profesyonel kariyerinde ilk kez Avrupa Ligi 3.ön elemesinde Galatasaray karşısında ilk 11’de forma giydi. İlk sezonunda 20 maçta forma şansı bulan Marko Petkovic U19 milli takımı ile de 9 karşılaşmada yer aldı ve bir de gol atmayı başardı.  2011/12 sezonunda tamamı 90 dakika olmak üzere 28 maçta forma giyip 6 asist yaptı ve ligin en önemli genç beklerinden biri olduğunu gösterdi. 2012/13 sezonunda zaman zaman sakatlıklarla performansı düşse de 26 maçta forma giydi ama gol ya da asist katkısı veremedi. 2013/14 yılına OFK Belgrad’ın kaptanı olarak başlayan 21 yaşındaki oyuncu ilk üç maçta forma giydi. Üçüncü haftadaki Cukaricki maçının 9.dakikasında kırmızı kart gördü ve bu onun OFK Belgrad formasıyla son maçı oldu. 200 bin Euro bonservis bedeli karşılığında aynı şehrin dev takımı Kızılyıldız’ın yolunu tuttu ve sezonu da 21 maçta 1 gol 1 asistle tamamlarken şampiyonluk sevinci de yaşadı. Sezon boyunca üst düzey bir performans gösterdi ve sezon sonu adı özellikle Sporting Lizbon ile sıkça anıldı fakat bu transfer gerçekleşmedi. Ertesi sezona yine fırtına gibi giren Petkovic ligin 8.haftasından sonra U21 milli takımındayken çapraz bağları koptu ve 6 ay formasından uzak kaldı. Sezonun son 6 haftasında sahalara dönebildi fakat 5 maçta yalnızca 127 dakika sahada kalabildi. İçinde bulunduğumuz 2015/16 sezonunda sakatlığının etkilerini atlatmış gözüken Petkovic şu ana kadar toplam 30 maçta 6 asist yaptı ve Kızılyıldız’ın bu sezon gösterdiği inanılmaz performansta önemli bir pay sahibi. 

İlk kez 2011 yılında U21 milli takımının formasını giydi ve tam 4 yıl boyunca bu formayı terletti. Son iki yılında kaptanlık pazubandını da taktı. Çıktığı 17 U21 milli maçın yanında 9 kez de yedekte bekledi. Bu sezon ise ilk kez A milli takım daveti aldı ve Çek Cumhuriyeti karşısında 8 dakika forma giydi.

Bu sezon ağırlıkla 4-2-3-1 taktiğini kullanan Kızılyıldız’da sağ bek kendisine emanet. Önündeki oyuncular sıkça değişse de başarılı performansı sekteye uğramıyor. Maç boyunca bindirmeler yapabilen Petkovic dörtlü savunmayı tercih eden takımlarda sağ bekte başarıyla görev yapabilecek bir oyuncu.

 

Güçlü Yönleri

Marko Pekovic, savunmadaki güçlü yapısı ve sağlam duruşuyla güven veren bir isim. Tatlı-sert oyunu benimsemiş bir yapısı var. Mücadele gücü çok yüksek ve asla kaçak dövüşmüyor. Pozisyonları sonuna kadar kovalıyor, rakibi bozuyor ve genelde topu kazanmadan ya da tehlikeyi savuşturmadan bırakmıyor. Oldukça inatçı bir oyuncu. Karşısındaki kanat oyuncusunun verimini düşürüyor ve topla normalden daha az oynamasına sebep oluyor. Maç başına 17 kez ikili mücadeleye giriyor ve bunların %65’inde topu takımına kazandırmayı başarıyor. Kayarak yaptığı müdahalelerde ise başarı oranı %70’lere kadar yükseliyor. Saha içindeki çalışkanlığı çok yüksek. Yüksek kondisyonu kendisinin maç boyunca sağ kanadın tamamını kullanmasına yardımcı oluyor. Hızı ve çabukluğu ortalamanın üstünde. Özellikle geniş alan bulduğu zaman hızlı olarak nitelendirilebilecek bir oyuncu. 1.85’lik boyu sayesinde hava toplarında da sıkıntı yaşamıyor. Yüksek toplarda %63’lük bir başarı oranı tutturmuş durumda. Savunmadaki etkili müdahalelerinin yanı sıra hücum yapmayı da çok seviyor. Takımının pas oyununa katkısı oldukça yüksek. Maç başına 54 pas yapıyor ve bu pasların %80’i takım arkadaşlarıyla buluşuyor. Gelişigüzel vuruşlar yapmamaya oldukça özen gösteriyor ve sıkıştığı zamanlarda bile sakinliğini koruyarak pas veya dribblinglerle takımını atağa kaldırmaya çalışıyor. Tekniği çok yüksek olmamasına rağmen maç başına 4 dribbling denemesi yapıyor ve bunların %59’unda başarı sağlıyor. Genelde kısa pasları tercih eden oyuncu maç başına 2.7 orta açıyor ve bunların %36’sında isabet buluyor. Bu kategoride Sırbistan Ligi’nin en başarılı sağ beklerinden biri. Bir bek için oldukça yüksek bir kilit pas ortalamasına sahip. Maç başına 1.8 kez arkadaşlarına pozisyon hazırlıyor. Yarattığı tehlikelerin önemli bir kısmını yaptığı bindirmeler sonucunda bekletmeden yerden sert kestiği ortalar oluşturuyor. Savunmada olduğu kadar hücumda da mücadeleyi bırakmıyor. Kaybedilen toplar sonrasında hemen baskı yapıyor ve rakibin hızlı çıkmasını önlemeye çalışıyor. Takımının galibiyeti için her maç sahada yüzde yüzünü veren, oldukça hırslı ve çalışkan bir bek görünümünde.

 

Zayıf Yanları

Marko Petkovic’in özellikle savunmadaki mücadeleciliğinin sebebi çok yüksek bir savunma bilgisine sahip olmaması. Pozisyon alma ve adamını takip etme konusunda problemler yaşayabiliyor. Birebir yakalandığında çok kolay geçit vermeyen bir oyuncu iken sete set oyunlarda stoperlerin çok fazla içine girmesi sebebiyle rakip kanatların rahat orta açmasına imkan tanıyor. Hücuma katkı vermeyi çok sevdiği için, özellikle sakatlıktan sonra ortaya çıkan bir yerini kaybetme sıkıntısı var. Zaman zaman ileride kalarak savunmasının üçlü yakalanmasına sebep oluyor ve bu sezon bu şekilde bir çok gole ve tehlikeli pozisyona sebebiyet verdi. Maç içerisinde konsantrasyon kaybı yaşayabiliyor ve özellikle çok fazla hücumu düşünüp oyun takibini unutabiliyor. Hızlı hücumlarda savunmasını eksik bırakması ve arkasına da zaman zaman adam kaçırabilmesi en büyük problemleri olarak göze çarpıyor. Tekniğinin zayıflığı nedeniyle yaptığı dribblingler pek fazla güven vermiyor ve özellikle estetik açıdan pek de göze hoş gelmiyor. Bütün bunları mücadele ve sertlikle kapatmaya çalışsa da daha hızlı ve kaliteli hücumcuların olduğu liglerde neler yapabileceği soru işareti.

 

Benzediği Oyuncular: Antonio Barragan,  Ondrej Celustka, Branislav Ivanovic

Mücadeleci yapısı ve fiziksel özellikleriyle bu oyunculara benzeyen Marko Petkovic bir bek oyuncusuna göre uzun boyuyla dikkat çekiyor. Kızılyıldız taraftarları tarafından bir bekin sahip olması gereken çabukluk ve tekniğe sahip olmaması sebebiyle zaman zaman eleştiriler alsa da beklenmeyen asistler ve ortalar yapabiliyor. Özellikle Ondrej Celustka’nın Trabzonspor’da sağ bekte görev aldığı dönemler kendisi için iyi bir benzetme olacaktır.

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Antalyaspor, Kayserispor, Gençlerbirliği, Gaziantepspor

Ligimizdeki fiziksel mücadeleye dayalı futbol için çok uygun bir bek olan Marko Petkovic orta sıralarda mücadele eden takımlarımız için iyi bir alternatif olabilir. Ligimize çok çabuk adapte olup anında katkı vermeye başlaması çok muhtemel. Bonservis bedeli de çok yüksek olmayacak olan oyuncu da ülkemizde oynamaya sıcak bakabilir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 02.07.2017 tarihinde bedelsiz Spartak Moskova’ya transfer olmuştur.

 

Transfermarkt profili