Doğum Tarihi: 02.01.1992 (24 yaşında)

Mevkii: Ofansif Orta Saha

Takımı: IF Elfsborg Boras

Ülkesi: İsveç

Değeri: 1,250,000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2018

 

Profil

İsveç’in Värnamo kentinin futbol takımı IFK Värnamo’da futbola başlayan Viktor Claesson, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren IF Elfsborg Boras takımının futbolcusudur.

20 yaşına kadar IFK Värnamo takımında oynayan Claesson, 2012 yılında IF Elfsborg Boras takımına geçmiş ve Värnamo’dan Elfsborg kentine gelmiştir. IFK Värnamo kariyerinde toplamda 32 resmi maça çıkmış ve 13 gol atıp 9 asist yaparak takımına katkı sağlamıştır. Burada gösterdiği başarılı performansla alt yapısından yetiştiği kulüpten 2012 yılının kış transfer döneminde ayrılarak İsveç’in ülke ve dünya futboluna yetenekli oyuncular kazandıran ekibi IF Elfsborg Boras’a geçmiştir. Bu takımda ilk maçına 20 yaşında Ljungskile SK karşısında çıkmış, bugüne kadar takımı adına 145 resmi maçta 35 gol atıp 28 asist yaparak takımına destek vermiş ve kulübün önemli oyuncuları arasına girmiştir.

İsveç Milli takımının da son dönemlerde bir parçası olmaya başlayan Claesson 18 Ocak 2012’de Bahreyn’e karşı ilk kez milli formayı giymiş ve İsveç A Milli takımı için toplamda 6 maça çıkmıştır. Ülkesi adına U17, U19 ve U21 milli takımlar kategorilerinde oynamıştır. Alt yaş milli takımlar kategorilerinde toplamda 31 maça çıkıp 4 gol atmıştır.

Ofansif orta saha mevkisinde forma giyen Claesson’un IF Elfsborg Boras takımıyla 2018 yılı Aralık ayının sonuna kadar sözleşmesi bulunmaktadır, oyuncunun olası bir takımından ayrılma kararında veya olabilecek bir transfer çalışmasında Türk takımlarından birinin devreye girerek anlaşması çok olumlu olacaktır.

Viktor Claesson, IF Elfsborg Boras takımının alışık olduğu 4-2-3-1 taktiğinde ileri 3’lünün ortasında oynuyor. Ofansif orta saha mevkiinde İsveçli teknik adam Magnus Haglund’un ilk tercihi olan Claesson, burada gösterdiği performans ile İsveç A Milli Takımı’na kadar yükseldi. Zaman zaman teknik direktörünün ihtiyaç duyduğu anlarda forvet hattında da görev yapabilen Claesson, asıl çıkışını ofansif orta saha mevkisinde yakalamıştır.

 

Güçlü Yönleri

Genç yaşı ve kazandığı maç tecrübeleri ortaya konduğunda azımsanmayacak bir lig ve Avrupa tecrübesi mevcut. Oynadığı maçlarda gol atma yatkınlığı ve hücuma olan isteği dikkat çekiyor. Kontra atak futbolunu başarı ile icra eden Claesson takımı hücuma kalktığında takımı organize edişi, pozisyon takibini sürekli sürdüren ve bırakmayan yapısı ile dikkatleri çeken oyuncunun aynı zamanda rakiplerine karşı onu avantajlı kılan diğer özelliklerden bir tanesi ise kilit pasları ve oyun kuruculukdaki becerisidir. Karşı ataklarda ise gerek savunmaya yardımı ve gerekse pres yaparak rakibi bunaltması bir ofansif orta saha oyuncusuna göre defansif özellikleri açısından hiç azımsanmayacak seviyededir. Saha içinde yaşı ve potansiyeli gereği oldukça istekli oynayan Claesson verdiği kilit paslarla ve zaman zaman üstlendiği ikinci forvet rolü ile takımının oyununa katkı sağlayan bir oyuncu. Avrupa kupalarında ve üst düzey maçlarda ilk 11 oynayabilecek bir takıma gitmesi durumunda ilerleyen yıllarda becerilerini daha da sivriltip hak ettiği yerlere gelecektir.

 

Zayıf Yanları

Claesson‘un göze çarpan en belirgin eksiği uzun paslardaki başarısız isabet oranıdır. Geriden hızlı çıkışlarda veya atağın yönünü değiştirmesi gerektiğinde atacağı uzun toplar takımın kontra atak yemesine ve top kayıplarına neden olabiliyor. Ayrıca, uzun boyuna rağmen hava hakimiyetindeki kötü performansı ve kafa toplarındaki düşük isabet oranı bu konuda rakibine avantaj sağlıyor. Ceza alanı içine ortalarında ise başarı oranı biraz düşük. Antrenmanlarda eksik olan özelliklerinin üzerine giderek bu açığını yetenekleri ile rahatlıkla kapatabilir.

 

Benzediği Oyuncular: Mehmet Ekici, Yunus Malli

Claesson’un oyunu, pozisyonu, kontra atak oyuncusu olma becerisi Yunus Malli’nın oyun yapısını andırıyor. Hırsı, mücadelesi, oyunda kalma isteği ise Mehmet Ekici tarzında bir oyun yapısını andırıyor. Fiziki durum olarak da birbirine yakın olan bu oyuncuların oyun stilleri de benzerlik gösteriyor. Şuan için bu oyunculardan performans ve değer açısından düşük olsa da Claesson becerilerini, oyun tekniğini geliştirerek seviyesini daha da ileriye taşıyacak ve bu oyuncular kalibresine ulaşacaktır.

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Bursaspor, Medipol Başakşehir, Antalyaspor, Torku Konyaspor, Kasımpaşa

Futbol hayatına başladığından itibaren neredeyse her sezon kendini geliştiren ve değerini yükselten bir futbolcuyu belirli hedefler göstererek takımlarımıza katabiliriz. Gerek kadro yapıları ve oyuncu tercihleri dolayısıyla Trabzonspor, Bursaspor, Medipol Başakşehir gibi takımlar bu konuda öne çıkan en iyi takım durumundalar. Bu takımlar için Claesson iyi bir ofansif orta saha ve takım şefi tercihi olabilir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 25.01.2017 tarihinde 2.000.000 € bedel ile Krasnodar takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt profili