Doğum Tarihi:  5.12.1991 (25 yaşında)

Mevki: Sol/Sağ Kanat

Takımı: RC Lens

Ülkesi: Fransa

Değeri: 1,000,000  €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

Boy: 1.80 m

 

 

Profil

Aslen Fas kökenli olan Abdellah Zoubir, 5 Aralık 1991 tarihinde Fransa’nın Lille kentinde doğdu. Henüz 6 yaşında iken futsal oynamaya başladı. Daha sonra kariyerini futbol ile sürdürme kararı aldı ve 2012 yılında Fransa’nın güneyinde bulunan Ligue 2 ekiplerinden FC Istres ile sözleşme imzaladı. İlk devre sadece 8 maçta forma şansı bulabilince FC Istres, 21 yaşındaki genç oyuncuyu daha fazla süre alabilmesi için Ocak 2013’te Grenoble Foot 38’e kiraladı. Grenoble Foot 38, Fransa Ulusal Lig 2 Grup B’de sezonu 3.sırada tamamlarken Abdellah Zoubir, çıktığı 14 maçta attığı 7 golle takımının ikinci devredeki çıkışında büyük pay sahibi oldu. 2013-2014 sezonu için ise İskoçya ligi ekiplerinden Hibernian’a kiralandı. Burada forma şansı bulduğu 13’ü lig toplam 16 karşılaşmada sadece 1 gol attı ve 2 de asist yaptı. 2014-2015 sezonunu kulübü FC Istres’de geçiren oyuncu, 24 Haziran 2015’de Romanya Lig 1 ekiplerinden Petrolul Ploieşti ile 3 yıllık sözleşme imzaladı. Romanya’daki ilk ve tek sezonunda 41 maça çıktı ve 5 gol 4 asistlik katkı sağladı. 2016-2017 sezonu başında doğduğu il olan Lille’in komşu şehri Lens’a transfer oldu ve Lens formasıyla o sezon 36 maçta 4 gol 8 asistlik bir performans sergiledi.

2015-2016 sezonunda Petrolul Ploieşti’de çoğunlukla 4-2-3-1 veya 4-4-1 formasyonlarında forvet arkası olarak oynadı. 2016-2017 sezonunun büyük bir kısmını 4-4-2 dizilimiyle oynayan Lens’te orta sahanın sağ ve solunda, saha diziliminin 4-3-3 olduğu bazı maçlarda ise ileri üçlüde sağ ve sol kanat olarak görev yaptı.

Fransa’nın milli takımlarında herhangi bir kategoride görev yapmadığını da belirtelim.

 

Güçlü Yönleri (Dribbling, Teknik, Adam Eksiltme, Orta, Kontratak)

Her iki kanatta da oynayabilen, teknik direktörünün talimatları gereği maç içerisinde bölüm bölüm kanat değiştiren Zoubir, bir kanat oyuncusunda bulunması gereken meziyetlerin hemen hemen hepsine belirli seviyede sahip. Bunlardan en dikkat çekeni ise dribbling başarısı. Top ayağına geldiği andan itibaren sürekli dribblingler ile rakip savunmanın üstüne gitmeyi düşünen, savunma derinliğinde boşluklar yakalamaya çalışan, yüksek bilek hakimiyeti ile adam geçebilen, pozisyonlar hazırlayabilen, tribünleri hareketlendiren bir oyuncu. Zaten istatistik verilerde görülen maç başına ortalama 9 dribblingde %79’luk başarı yüzdesi en göze çarpan rakamları. Savunma ile birebir kaldığı pozisyonlarda çok yüksek oranla sıyrılabilen, etkili ortalar açabilen (açtığı ortalardaki isabet oranı %56), durağan oyuna hareketlilik kazandıran bir yapıya sahip.

Diğer bir güçlü özelliği ise hızlı hücumlar. Ligue 2’de savunma oyuncularının görmek istemeyeceği başlıca oyunculardan biri. Oyun yapısı gereği her daim dikine oynamayı seven bir oyuncu ve hızlı çıkılan pozisyonlarda eksik yakaladığı rakip karşısında çok etkili olabiliyor.

 

Zayıf Yanları (Oyunun içinde kaybolma, Bitiricilik, Hava Hakimiyeti, Top Kaybı, Adaptasyon)

Teknik, çok rahat adam eksiltebilen, iyi ortalar açabilen ve oldukça hızlı bir kanat oyuncusu olan Zoubir eğer maç içindeki sürekliliğini koruyabilse daha iyi yerlerde olması kaçınılmaz olurdu. Bazen uzun bir süre oyunda olduğunu bile unutulduğu anlar onun geliştirmesi gereken önemli özelliklerinden biri.  Topu aldığı andan itibaren kaleyi düşünen ve ortaya düşen topları takip etmeyi seven bir oyuncu olarak yeterince pozisyona giriyor fakat gol sayısının az olmasındaki etken son vuruşlarındaki yetersizlik. Ayrıca 1.80 m boya sahip olan bir futbolcu için %21 olan hava toplarındaki başarı yüzdesi oldukça düşük.

Topla buluştuğu andan itibaren hücumu düşünen bir oyuncu olmasının takımı için avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Rakip savunma hattında gördüğü açıkları bir an önce değerlendirmek isteyen oyuncunun büyük çoğunluğu hızlı oynama isteğinden kaynaklanan top kaybı sayısı maç başına 9. Fakat kendisinden beklenen oyunu açma görevini yerine getirdiği sürece gözardı edilebilir bir durum.

Vatandaşı olduğu Fransa dışında İskoçya ve Romanya maceraları bulunan oyuncunun bu takımlarda uzun süre kalmayarak doğduğu ve uzun yıllar formasını giydiği şehre çok yakın olan Lens şehrine gelmesi uyum sorunu olduğu izlenimini veriyor. Bu yüzden de olası transferinde ülkemize adaptasyon süreci kuşku uyandırıyor.

 

Benzediği Oyuncular: Franck Ribery, Bruma

Mental açıdan ondan çok daha zayıf olması ve hiç bir zaman onun seviyesine gelemeyecek olmasıyla beraber topla alan kat ederek adam geçebilmesi ve arkadaşlarına servisler hazırlamasıyla vatandaşı Franck Ribery’e, aynı şekilde dribbling yeteneğinin yanında kale önündeki etkisizliğiyle de Bruma’ya benzetebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Gençlerbirliği, Osmanlıspor, Sivasspor

2016-2017 sezonunda takıma müthiş bir katkı yapan Serdar Gürler’i kaybeden Gençlerbirliği için skora doğrudan katkı yapabilecek alternatiflerden biri olabilir. Kontratak oyununa uygun özellikleri bulunan Zoubir bu oyun tarzını ligimizde en iyi sahaya yansıtan ekiplerden biri olan Osmanlıspor’a da ciddi katkılar verebilir. Orta sahanın sağ ve sol bölgelerinde ve gerektiği zaman forvet arkasında da oynayabilen ve barındırdığı özellikler itibari ile Süper Lig’in yeni ekiplerinden Sivasspor için de önemli bir oyuncu olabilir. Fransız oyuncuya henüz kariyerinde hiç bonservis ödenmemiş olması ve seneye yaza kontratını bitiyor olması sebebiyle takımlarımız için fazla mali bir yükü olmayacaktır.

 

Transfermarkt Profili