Doğum Tarihi: 05.04.1996 (20 yaşında)

Mevki: Orta Saha, Sağ bek

Takımı: USM Alger (Kiralık)

Ülkesi: Cezayir

Değeri: 550.000 €

Sözleşme sonu: 30.06.2018 (kiralık sözleşmesi)

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=85fglb6U0IE

 

 

Profil

5 Nisan 1996’da Cezayir’in Laghouat vilayetinde Dünya’ya gelen Benguit, futbola 2008 yılında, o dönemler yeni kurulan Paradou Akademide başladı. 2008-2016 yılları arasını bu kulüpte geçiren Cezayir’li oyuncu, 2015-2016 sezonunda sadece 2 kupa maçında toplam 172 dakika süre alabildi. Bunun üzerine, daha fazla oynaması ve 1. Lig tecrübesi yaşaması adına 1 Temmuz 2016’da USM Alger’e kiralanan genç oyuncu, ilk sezonunda şu ana kadar 19 lig maçında 1533 dakika süre aldı ve 1 gollük katkısı mevcut.

Kariyerine sağ bek olarak başlayan ve son dönemlerde defansif orta saha olarak oynamaya devam eden Benguit, Milli takımlarda 4-3-3, 4-2-3-1; kulüp kariyerinde ise genel olarak 4-2-3-1 düzeninde, her iki mevkide de göze batan performanslar sergiledi.

Benguit’in Milli takım kariyerine baktığımızda kulüp kariyerinin önünde bir gidişatın olduğunu söyleyebiliriz. Önce 2015 yılında, U23 Afrika Kupasında final oynayan Cezayir kadrosunun bir parçası olan genç oyuncu, daha sonrasında milli takımın Olimpiyat kadrosunda da yer aldı ve Arjantin, Portekiz gibi önemli takımlara karşı başarıyla mücadele etti. Oyuncunun her iki turnuvada da şu anki oynadığı mevkinin aksine sağ bekte  görev aldığını belirtelim.

 

 

Güçlü Yönleri ( Pres, Pas, Top tekniği, Top Kapma, Oyun Hakimiyeti )

Abdelraouf Benguit, defansif orta saha olarak kendi bölgesinde rakibi rahatsız eden, yeterli gibi görünmeyen fiziğine rağmen teması sağlamaktan kaçınmayan bir oyuncu. Maç başına 16 ikili mücadeleye giren, 6 top kapma girişiminde bulunan genç Cezayir’li, bu müdahalelerinde %50’nin üzerinde bir başarıya sahip. Bu sezon deplasmanda oynanan USM Bel Abbes maçında 20 ikili mücadelede %60 başarı, 2 hava mücadelesinde %100 başarı, 11 top kazanma girişiminde %64 başarıyla sezonun en iyi maçlarından birini çıkarıp takımının 1 puanla dönmesini sağlayan en önemli etkendi.

Benguit’in defansif meziyetlerinin yanı sıra geriden oyun kurma konusunda da başarılı olması onu farklı kılan en önemli özellik olarak karşımıza çıkıyor. Ayak içini oldukça iyi kullanmasıyla fark yaratan genç oyuncu, birinci bölge ile üçüncü bölge arasındaki bağlantıyı kuran isim olarak göze çarpıyor. Takım içinde topla en çok buluşan oyunculardan biri olan Benguit, maç başına 49 pas ve %85’lik başarı yüzdesiyle oynuyor. Bu başarı yüzdesini de yana ve geriye kullandığı toplarla değil, dikine ve oyunun yönünü değiştirmek adına kullandığı 40-50 metre uzunluğundaki ters toplarla yaptığını belirtmek gerekiyor. Bu sezon USM Alger’in kazandığı maçların %90’ında kendi pas ortalamasının oldukça üzerine çıkan genç oyuncu, içeride yendikleri Batna maçında 53 pas ve %94 başarı yüzdesi, 4 kilit pas %75 başarı yüzdesi ile maçın 1-0 kazanılmasında da önemli pay sahiplerinden biri olmuştu.

 

 

Zayıf Yanları (Skor katkısı, Şut, Dribbling)

Kariyerine sağ bek olarak başlayıp orta saha olarak devam eden Benguit’in takım içindeki rolü defansif orta saha olarak tanımlanmış olsa da sahip olduğu top tekniği ve ayak içi kalitesiyle oyunun hücum yönünü de oynayabilecek bir potansiyele sahip olduğunu görebiliyoruz. Ama ne var ki şu ana kadar bu görevlerinde yeterli aşama kaydedebilmiş görünmüyor. Bu sezon oynadığı maçlarda verdiği 1 gollük katkı, asist anlamında kayda geçen bir verinin olmaması ve maç başı sadece 2 gollük pas ortalaması geliştirmesi gereken özellikleri arasında yer alıyor.

Pas yeteneği bu denli yüksek olup üst taraflarda yer alan bir takımda oynayan  orta saha oyuncusu için maç başına 0.4 şut denemesi oldukça yetersiz bir veri.  Oynadığı maçların büyük bölümünde kaleye şut girişiminde bulunmaması ise kabul edilebilir bir seviye değil. Bu sezon sadece 1 gollük katkısı da tüm bunları kanıtlar nitelikte.

Orta saha oyuncuları için pasla fark yaratabilmek kadar topla mesafe katedebilmek ve rakibi eksilterek takımına avantaj yaratabilmekte son derece önemli. Bu alandaki denemelerde Benguit’in verileri iyi denemeyecek seviyede. Şu ana kadar maç başı 4 dribbling denemesi ve %50 başarıyla oynayan genç oyuncu, kariyerinin devamında daha üst seviyelerde oynamak istiyorsa şut/gol – asist  ve dribbling gibi hücumsal özelliklerini geliştirmek zorunda.

 

 

Benzediği Oyuncular: Junior Caiçara, Atiba

Sağ bek pozisyonunda, özellikle fizik olarak Başakşehir’de oynayan Junior Caiçara ile benzerlik gösteriyor. Bunun yanında her iki oyuncunun da oyuna katılımları, genel olarak çizgi üzerinde oynama istekleri birbirine benziyor. Uzun süredir oynadığı defansif orta saha bölgesinde ise benzetebileceğimiz yegane isim Atiba. Savunma önünde kesici oynamalarına rağmen sahip oldukları yüksek pas yüzdesi ve saha görüşleri iki oyuncunun kesiştiği en önemli özellikler.

 

 

Gelebileceği Takımlar:  Kasımpaşa, Gençlerbirliği, Kayserispor, Rizespor

Abdelraouf Benguit henüz 20 yaşında ve gelişime açık bir oyuncu. Kariyerinde bu zamana kadar 4-2-3-1, yani Türkiye’deki taktiklere benzer bir şablon içerisinde oynadı. Bunun yanında Müslüman bir ülkeden başka bir Müslüman ülkeye gelmesi adaptasyon anlamında da olumlu olacaktır. Hem orta saha hem de sağ bek olarak oynayabilmesi Anadolu takımları için cezbedici olabilir. Özellikle orta sahada tercih edildiğinde; kontraya yatkın Anadolu takımlarında atacağı toplarla, geriden çıkışlarda topu oyuna sokuşuyla fark yaratabilir. Şu an USM Alger ile kiralık sözleşmesi bulunmasına rağmen yaz döneminde teklif gelmesi halinde yolu ülkemize düşebilir. 

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ