Doğum Tarihi: 19.01.1994 (21 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha

Takımı: Clermont (Rennes’den kiralık)

Ülkesi: Fransa

Değeri: 800.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2016

 

Profil

Henüz 6 yaşındayken US Senart-Moissy takımının alt yapısına kaydolan Adrien Hunou, 14 yaşına kadar futbol eğitimini bu kulüpte aldıktan sonra sırasıyla US Torcy ve Clairefontaine takımlarında oynadı ve 2010 yılında, altyapısından çıkardığı genç oyuncularla ünlü olan Rennes’in gözlemcilerinin dikkatini çekti ve 16 yaşında Rennes’in altyapısına transfer oldu. Altyapıda geçirdiği üç sezonun ardından 2012-2013 sezonu başında Rennes B takımına yükselen Hunou, ilk profesyonel maçına da Rennes B takımı ile çıktı. Gösterdiği performansla B takımda çok bekletilmedi ve 2013-2014 sezonunda Rennes’in kadrosunda kendisine yer buldu. Genellikle sonradan oyuna girerek şans bulduğu toplam 20 maçta 1 gol atan ancak orta sahada gösterdiği performansla umut vaat eden  Hunou, buna rağmen 2014-2015 sezonunda maç kadrosunda kendisine yer bulamayınca ara transfer döneminde bayan teknik direktör Corinne Diacre’nin çalıştırdığı Clermont’a kiralandı. Ligue 2 de mücadele eden Clermont’a transfer olur olmaz Diacre’nin vazgeçilmezleri arasına girdi ve yarım sezonda 14 maça çıkarak 4 gol kaydetti. Bu maçlarda sağ kanatta ve forvet arkasında görev alan Hunou, Diacre’nin klasik 4-2-3-1’indeki jokeri gibiydi. Bu performansı nedeniyle Diacre’nin isteği üzerine 2015-2016 sezonunu da yine Clermont’da geçirmekte olan Hunou, bir önceki sezonun aksine 4-2-3-1’in orta saha ikilisinden biri olarak görev almakta ve defans ile forvet hattı arasındaki bağı kurmakla görevli olan oyuncu konumunda. Bu sezon ana mevkisi bu olmasına rağmen zaman zaman sol kanat, sağ kanat ve forvet arkasında görev aldığı maçlar da az değil. İçinde bulunduğumuz sezonda farklı mevkiilerde 13 maça çıkan Fransız orta saha, 1 gol atıp 4 de asist yaptı. İstatistiğe yansımayan asist öncesi paslarının da hiç az olmadığını belirtmekte fayda var.

Fransa milli takımı adına alt yaş kategorilerinde sıklıkla forma giyen Hunou, 2013 yılındaki Avrupa u-19 Futbol Şampiyonası’nda da 5 maçta görev aldı ve 2 gol kaydederek turnuvanın akılda kalanları arasına adını yazdırdı. A takımda forma şansı bulma ihtimali şu an için zor gözükse de halen u-21 takımının önemli oyuncularından biri olmaya devam ediyor.

 

Güçlü Yönleri

Modern futbolda kendisine yer bulmak isteyen oyuncuların sahip olması gereken temel özellikler kabaca; birden fazla mevki de forma giyebilmek ve oyun içindeki hareket çeşitliliğinin fazla olması denilebilir. Oyun içindeki hareket çeşitliliği ise gereken yerde servis yapabilmek, gerektiği zaman dribbling ile rakip defansın dengesini bozmak veya boş koşularla alan yaratmak gibi çeşitli varyasyonlara dahil olabilmek olarak tanımlanabilir. Günümüz futbolunda yalnızca dribbling özelliği olan veya yalnızca servis yapabilen oyuncular, hem farklı mevkilerde değerlendirilememekte hem de belli bir süre sonra önlem alması kolay hale gelmektedir. Böyle bir girişin ardından Hunou’ya değinmek gerekirse, henüz en üst seviyeye ulaşmamış olsa da bahsettiğim iki özelliği bünyesinde barındırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bir orta saha oyuncusunun sahada yer alabileceği her mevkide görev almış olan bir oyuncu olan Hunou, tahmin edilebilir bir oyuncu olmanın ötesine geçmiş durumda. Öyle ki onu stoperden aldığı topla 40 metrelik bir pas atarak oyunun yönünü değiştirirken de görebilirsiniz yay çevresinde şık bir ara pasıyla asist yaparken de. Kariyerinin ilk yıllarında forvet arkası ve kanatlarda görev almasına rağmen futboldaki son gelişmeler ışığında moda haline gelen orta sahanın ortasına (eski tabirle bir 8 numaraya) evrilmeye başlamış durumda. Hunou için söylenebilecek ilk şey dikine oyunu seven bir oyuncu olması. Çok klasik bir tabir olmasına rağmen oyun içinde seyir zevki verdiği kadar etkili bir oyun çeşidi olan bu özelliği, tek bir pasla birden fazla orta saha oyuncusunu elimine etmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra stoperden top alarak oyun kuracak bir oyuncu için dikkat edilmesi gereken en önemli şey çıkarken top kaptırmamaya özen göstermektir. Bu anlamda ayağında top tutmayı fazla sevmemesi ve hızlı düşünerek tek pas oynamaya çalışması, oyununun sadeliği ve etkinliğini bir arada ortaya koyuyor. Dikine yaptığı pasların dışında orta sahanın ortalarında aldığı toplarlar dribbling ile de rakip defansı delerek rakip kaleye çabuk gitme fırsatı bulduğunda bunu değerlendirebilen bir oyuncu Hunou.

 

Zayıf Yanları

Yukarıda anlatılan özelliklere rağmen henüz Fransız futbolunda üst seviyeleri görememiş olmasının da tabii ki bir sebebi var. Öncelikle orta sahanın ortasında oynamak için temposu yeterli olsa da fiziksel güç ve ikili mücadele kazanma özelliği yeterli değil. Yanında mutlaka çok güçlü bir orta sahaya ihtiyaç duyuyor ki şu anki takımında bunu 34 yaşındaki Ekobo yapmaya çalışıyor. Önde baskı yapmayı seven Diacre için önemli işlerden biri olan top kapma konusunda da Hunou’nun iyi niyetiyle doğru orantılı olarak başarılı olduğunu söylemek zor. Rakibe baskı yapma konusunda iyi niyetli ve çalışkan olsa da top kapma yüzdesi orta sahanın ortasında oynayan bir oyuncuya göre zayıf kalmış durumda. Son olarak, zaman zaman kanatlarda kendisine şans bulmasına rağmen hızıyla ön plana çıkan bir oyuncu olmadığını söylemek gerekiyor.

 

Benzediği oyuncular Oğuzhan Özyakup, Isco

Yetenekli orta saha oyuncularının oyunun bir adım gerisine, orta sahanın ortasına doğru çekilmeye başlamasıyla yetenekli ayakların fiziksel olarak güçlenmesi de önem kazandı. Buna evrilmeye çalışırken zorlanan ve zaman zaman formsuz veya yetersiz diye adlandırılan oyuncular arasında Hunou’yu da yazmak mümkün.

 

Gelebileceği Takımlar Çaykur Rizespor, Gaziantepspor, Antalyaspor

Yaratıcı hücum oyuncusu eksikliği yaşayan takımlar için forvet arkasında da değerlendirilebilecek olmasının yanı sıra evrilmeye çalıştığı mevkide de iyi kanat ve forvet oyuncularına sahip takımlara servis anlamında katabileceği çok şey var.

 

Transfermarkt Profili