Doğum Tarihi: 11.09.1992 (24 yaşında)

Mevki: Sağ Kanat, Ofansif Orta Saha, Sol Kanat

Takımı: Al Ahly

Ülkesi: Mısır

Değeri: 1.200.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2020

Boy: 1.84 m

 

 

Profil

Mısır’ın yeni jenerasyonunun önemli bir temsilcisi olan Ahmed El Sheikh, 11 Eylül 1992’de Mısır’ın Beni Suef kentinde dünyaya geldi. Futbola doğduğu kentin takımı Beni Suef Telefonat’da başlayan Mısırlı kanat oyuncusu, kariyerindeki ilk resmi maçına 13/14 sezonunda 29 Aralık 2013 tarihinde İsmaily karşısında çıktı ve takımının 3-1 mağlup olduğu maçta 53 dakika sahada kaldı. O sezon toplamda 9 maça çıkan El Sheikh, takımının küme düşmesine engel olamadı ancak sonraki sezon Masr El Makasa takımının yolunu tutarak Mısır Premier Ligi’nde kalmayı başardı. 14/15 sezonunu ise 8 gol ve 5 asistle tamamlayarak ülkesinde adından söz ettirmeye başladı. Hemen bir sonraki sezonda ülkesinin köklü kulüplerinden olan Al Ahly ile sözleşme imzaladı. 15/16 sezonu fazla forma şansı bulamadığından onun için tam bir hayal kırıklığıydı. Oyuncu sadece 5 maça çıkabildi ve skora herhangi bir katkı yapamadı. Al Ahly, sonraki sezonda El Sheikh’e tecrübe kazandırmak amacıyla eski takımı Masr El Makasa’ya kiraladı. Bu takımda 4-1-4-1 sisteminde sağ açık olarak şans buldu ve asıl patlamayı bu sezonda yaptı. 16/17 sezonunda tüm kulvarlarda 17 gol kaydetti ve ayrıca Mısır Ligi Gol Kralı oldu.

16/17 sezonunda attığı gollerin üstüne yaptığı 9 asist ona Mısır A Milli Takımı’nın kapılarını açtı. İlk A Milli maçına 28 Mart 2017 tarihinde Togo karşısında çıktı ve 46. Dakikada 4-2-3-1 sisteminin sağ önünde forma şansı buldu. Maç 3-0 gibi net bir skorla Mısır lehine sonuçlandı ve gollerden birine de Ahmed El Sheikh imza attı. Oyuncunun yükselen performansından dolayı Mısır Milli Takımı’nın hocası Hector Cuper’in El Sheikh’e daha fazla şans vereceğine kesin gözle bakabiliriz.

 

Güçlü yönleri (Bitiricilik, Duran top, Fizik Gücü, Top Sürme, Topsuz Oyun)

Kanat pozisyonunda görev alan Ahmed El Sheikh, bitiriciliğiyle öne çıkan bir futbolcu. Bu sezonu bir kenar oyuncusu olmasına rağmen 17 golle tamamlaması bunu kanıtlar nitelikte. Ayrıca gollerinin çoğunu sol ayağıyla atıyor. Maç başına çektiği şut ortalaması 2.9 ve bu şutlarda bulduğu isabet ise 1.6 (yaklaşık %46’lık bir başarı yüzdesi). Bu kadar fazla gol atmasının en büyük sebepleri; sık sık içeri kat etmesi ve topsuz oyundaki başarısı. Özellikle oyun bilgisinin yüksek olması nedeniyle kendisini oyun içinde mental açıdan fazla yormuyor, hızlı karar verebiliyor ve doğru zamanda doğru yerde olmayı başarıyor. Top ters kanatta olduğunda hep ceza sahasına giriyor, arka direkte bekleyip  pozisyon buluyor. Hava toplarındaki %47 başarı oranını da hesaba kattığımızda sol kanatta iyi orta açan bir oyuncu olduğunda El Sheikh’in bu pozisyonlarda etkili olma şansının yüksek olacağını söyleyebiliriz.

Topu ayağına aldığı zamanlarda ise daha da tehlikeli olan bir oyuncu. Üstün top sürme yeteneğiyle rakiplerini kolay eksiltiyor, dribblinglerinde yakaladığı %60 başarı yüzdesi de bunu kanıtlıyor. Rakibini eksilttiğinde ise genelde topla içeri girmeyi tercih ediyor ve topu güçlü sol ayağına alıp şut çekiyor veya takım arkadaşlarını pozisyona sokuyor. Bu sezon maç başına attığı kilit pas ortalaması 2.7 ve yaptığı asist sayısı ise 9.

Bu meziyetlerinin üzerine duran toplarda etkili olması onu özel bir oyuncu yapıyor. Özellikle sağ taraftan kullandığı serbest vuruşlar tehlike yaratıyor. Bu sezon serbest vuruştan 2, penaltıdan ise 6 gol kaydetti. Bitiriciliğini ve sık sık uzaktan şut denemeyi sevmesini göz önünde bulundurursak oyuncunun topa vurmayı bildiğini söyleyebiliriz. Bu yeteneğinin kendisi de farkında olacak ki kalenin uzak köşesine etkili vuruşlar deniyor ve bunlarda başarılı oluyor.

 

Zayıf Yanları (Tek Ayak, Tecrübesizlik, Savunmaya Katkı)

Oyuncunun sayısız yeteneğinin yanı sıra yaşının 24 olmasına rağmen tecrübesiz bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Kariyerinde sürekli oynadığı sezon sayısının 2 olması ve Al Ahly’de oynadığı maç sayısının 5 olması gözden kaçmaması gereken detaylar. Daha fazla forma şansı bularak bu tecrübesizliğini üzerinden atacaktır. Bir diğer olumsuz özelliği ise baskı altındayken verdiği isabetsiz paslar. Aslında bunu oyuncunun tecrübesizliğine bağlayabiliriz. Bunun üzerine yalnızca tek ayağını kullanması onun pas opsiyonlarını azaltıyor. %74 gibi pek de iyi olmayan bir pas isabet yüzdesine sahip olmasına da bu eksiğini kanıtlar nitelikte.

Ahmed El Sheikh’in bir diğer zayıf yanı ofansif kenar oyuncularında sıkça rastladığımız bir özellik olan savunmaya katkı handikapı. Maç başına 2.6 kez rakibine müdahale yapıyor ve bunlarda %46 oranında başarılı oluyor. Yani maç başına kazandığı top sayısı 1.2 . Bu sayı bir kanat oyuncusu için düşük. Arkasında savunmada iyi olan bir bek olmazsa takımının verdiği pozisyon sayısı yüksek olacaktır.

 

Benzediği Oyuncular: Cengiz Ünder, Cem Özdemir

Ahmed El Sheikh’in oyun tarzı bu sezonun flaş ismi olan Cengiz Ünder ile benzerlikler gösteriyor. Her iki oyuncu da topu sol ayağına alıp içeri kat ediyor ve ikisinin de gol atmaya yatkın oyun tarzları var. İki oyuncunun fiziksel yapıları ve çalım ve şut özellikleri benzerlik gösteriyor. Hatta El Sheikh’in kiralık oynadığı takım Masr El Makasa da Başakşehir gibi ligin flaş takımı oldu ve ligi ikinci bitirdi. Ahmed El Sheikh kadar skorer olmasa da Cem Özdemir’in içeri topla kat etmesi, forvetin arkasında her yerde oynayabilmesi ve attığı frikikler Mısırlı oyuncuyla benzerlik gösteriyor.

 

Gelebileceği Yakımlar :Başakşehir, Sivasspor, Gençlerbirliği

Başakşehir FK’da bu sezon gösterdiği üstün performansla İtalyan ekibi AS Roma‘ya transfer olan Cengiz Ünder’in yerini skorer yapısıyla ve topla olan hareketleriyle ona benzeyen Ahmed El Sheikh bir nebze doldurabilir. Bonservisi olduğu için rahat ekonomik yapısıyla Başakşehir diğer takımlardan bir adım öne geçiyor. Sivasspor’da ise Samet Aybaba’nın kanat oyuncularının hep yer değiştirdiği ve içeri kat ettiği sisteminde ideal bir oyuncu olacaktır. Ayrıca Samet Aybaba da Masr El Makasa gibi 4-1-4-1 tercih eden bir teknik direktör olması sebebiyle Ahmed El Sheikh bu takıma kolayca adapte olacaktır. Gençlerbirliği’nde Serdar Gürler’in gidişiyle oluşan hızlı ve kolay çalım atıp pozisyon yaratan bir oyuncu boşluğunda forma şansı bulabilir ve ligde adından söz ettirebilir.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ