Doğum Tarihi: 7.10.2001 (17 yaşında)

Mevki: Sağ Kanat

Takımı: Dinamo Zagreb 2

Ülkesi: Bosna Hersek

Değeri: —

Boy: 1.77 m

Tercih Ettiği Ayak: Sol

 

 

Profil

Ajdin Hasic kariyerine 2016 yazında Dinamo Zagreb akademisinden U17 takımına yükselerek başladı. 2018-2019 sezonunun başında ise Dinamo Zagreb’in ikinci takımına yükseldi. Bu sezon Zagreb II de 6 maça çıkan Hasic bu maçlarda 1 gol atma başarısı gösterdi. Bosna Hersek milli takımın alt yaş kategorilerinde toplam 23 maça çıkan Hasic bu maçlarda ise 8 gol attı. Geçtiğimiz Mayıs ayında İngiltere’de düzenlenen U17 Avrupa Şampiyonasında Bosna Hersek U17 milli takımının kaptanlığını yaptı. Genelde sağ kanatta forma giyen Hasic 10 numara mevkisinde de oynayabilmektir. 4-3-3 dizilişinde sağ açık olarak 4-2-3-1 dizilişinde sağ kanat ve 10 numara olarak 4-4-2 dizilişinde de sağ kanatta oynayabilir. Ekim ayının ortalarına doğru Dinamo Zagreb yönetimiyle  sıkıntılar yaşamaya başlayan Hasic, Zagreb ile olan kontratını sonlandırdı. Hasic’in annesi yaptığı açıklamada Zagreb’in oğlunun yeteneğine inanmadığını belirtti ve bu yüzden kontratı sonlandırdıklarını söyledi. Hasic ile ilgilenen diğer takımlar arasında Benfica ve Everton da bulunuyor.

 

Güçlü Yönleri (Teknik Kapasite, Oyun Görüşü, Duran Toplar)

Teknik Kapasite: Ajdin Hasic top tekniği ve oyun zekası ile rakiplerini kolayca ekarte edebilen bir oyuncu. Maç başına ortalama 9 dribbling denemesi yapan Hasic bunların 6’sında başarı sağlayarak %67 dribbling başarı yüzdesi yakaladı. Bu veri bir kanat oyuncusu için başarılı sayabileceğimiz düzeyde. Bu dribblinglerinin genelini 3. bölgede deneyen Hasic sahanın 1. ve 2. bölgesinde aldığı toplarda genelde paslaşarak topu ileri taşımayı seviyor. Sahanın 3. bölgesinde ise orta açmayı sevmeyen Hasic ceza sahasına dribblingle girip pozisyon oluşturmayı daha çok tercih ediyor.  Oynadığı maçlarda ortalama 2.3 kilit pas denemesi yapan Hasic bunların %67’sinde başarı sağlayarak maç başına 1.6 başarılı kilit pas ile takım arkadaşlarını gol pozisyonuna sokan bir isim olarak da öne çıkıyor.

Duran Toplar: Ajdin Hasic hem Bosna Hersek alt yaş kategorilerine hem de Zagreb II de duran topları kullanıyor. Çok etkili ve falsolu duran toplar kullandığını ve tehlike yarattığını söyleyebiliriz. Ayrıca duran top kazanmayı da iyi biliyor. Fiziksel olarak çabuk yıkılan bir oyuncu olsa da vücudunu rakip ve top arasına atıp takımına fauller kazandırıyor.

Oyun Zekası:  Ajdin Hasic maç içerisinde çok olgun görüntü çizen bir oyuncu. Pozisyonunu kaybetmeyen ve görevinin bilincinde olan bir isim. Bosna Hersek  U17 milli takımında kaptanlık yapması da bu durumu destekler nitelikte. Bu olgun yapısı topu ayağındayken de devam ediyor. Top ayağına aldığı bölgeye göre reaksiyon gösteren Hasic eğer riskli bir bölgede ise daha garanti oynuyor, kendi yeteneklerini ise 3. bölgede sergiliyor. Girdiği pozisyonlarda aldığı kararların çoğu takım için alınmış kararlar eğer daha uygun pozisyonda bir arkadaşı verse topu genelde ona gönderiyor.

 

Zayıf Yanları (Akan Oyunda Orta Açma,Fiziksel Güç, Tecrübe)

Orta Açma: Oyuncunun iyi yönlerinde bahsettiğimiz etkili duran top kullanışının aksine Ajdin Hasic akan oyunda orta açmak konusunda çok da başarılı değil. Kendisi de farkında olduğundan şu ana kadar oynadığı maçlarda maç başına sadece 0.98 orta deniyor. Kendisini izlediğimiz maçlarda akan oyunda açtığı ortaların çok cılız kaldığını gözlemledik. Bunu yaşından kaynaklı fiziksel güç eksikliğine bağlayabiliriz ve yaşı ilerledikçe akan oyundaki ortalarını düzeltebilme ihtimali hiç de az değil.

Fiziksel Güç: Fiziksel gücü de yaş kaynaklı eksiklere ekleyebiliriz ancak U17 maçlarında genç takımları kuvvetli olan rakiplere karşı oynadıkları maçlarda da fiziksel olarak çok zayıf kaldığını gözlemledik. Kendi yaş kategorisinde oynanan maçlarda güçsüz kalan bir oyuncunun Süper Lig seviyesi için şimdilik yeterli olmadığını söyleyebiliriz. Maç başına ortalama 27 ikili mücadeleye giren Hasic bunların sadece 12 sini kazanabiliyor bu ise yaklaşık %47 lik bir başarı oranına denk geliyor. Doğru bir çalışma temposu ve disipliniyle bu eksikliğini de kısa sürede giderilebileceğini düşünüyorum.

 

Benzediği Oyuncular: Abdülkadir Ömür

Bütün özelliklerini ülkemizde oynayan birine benzetecek olursak Abdülkadir Ömür’e benzetebiliriz. Fiziksel olarak Abdülkadir Ömür’den biraz daha uzun olması dışında farkları bulunmamakla birlikte, oynadıkları mevki ve maç içinde üstlendikleri rollerler de birbirlerine benzemektedirler. Ajdin Hasic, Abdülkadir Ömür  gibi maç başına 1 in altında olan orta sayısıyla orta açmaktansa ceza sahasına dribblingle girmeyi seviyor. Maç başına kilit pas ve şut sayısı Abdülkadir Ömür’e göre daha fazlayken ikili mücadele başarısı ve pas sayısı Abdülkadir’e göre daha az. Bu veriler ışığında Abülkadir Ömür’e benzettiğimiz Ajdın Hasic’in Abdülkadir Ömür’e göre biraz daha ofansif kaldığını söyleyebiliriz. Dinamo Zagreb’de aldığı altyapı eğitimiyle birlikte taktiksel olarak Abdülkadir’den  daha eğitimli ve donanımlı olması onu öne geçirse de potansiyel olarak Abdülkadir Ömür’ün potansiyelinden biraz daha geride olduğunu söylemekte fayda var.

 

Beşiktaş’a Uygunluğu

Genç yaşında ve potansiyel vaadeden bir oyuncu olan Hasic’in doğru gelişimi gösterdiği takdirde Beşiktaş’da 1-2 sene içerisinde kadroda kendine yer bulabileceğini düşünüyorum. Bosna Hersek milli takımında genelde 4-3-3 ve 4-2-3-1 in sağ kanadında, Dinamo Zagreb’in ikinci takımında ise 4-4-2 nin sağ kanadında oynayan Hasic zaman zaman 10 numara pozisyonunda da görev aldı. 10 numara oynadığı maçlarda yeteneklerini sergileyecek yeterli alanı bulamadığından 10 numara pozisyonda oynatılması Hasic’den alınacak verimi neredeyse sıfırlamak anlamına gelir. Sağ kanatta ters ayaklı kanat oyuncusu olarak oynayan Hasic’in sol kanat oynadığı maçı yok denecek kadar az. Orta açma konusunda kötü özelliklerinde belirttiğimiz sebeplerden ötürü sol kanatta oynatılırsa sağ kanatta oynadığı kadar etkili olabileceğini de düşünmüyorum. Bu nedenle en etkili olacağı mevkinin sağ kanat olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Şenol Güneş gibi kanat oyunu oynatmayı seven bir teknik direktörle ve Quaresma gibi bir örnekle Ajdin Hasic’in kendini geliştirme süresi daha da kısalabilir ve beklediğimizden çok daha erken bir zamanda kadroda yerini alabilir. Ancak camia ve taraftarların bu tarz genç oyuncu transferlerinin geleceğe dönük olduğunun farkında olması gerekiyor. Eğer genç yaşta Hasic’in üzerinde gereğinden fazla baskı ve stres oluşturulursa gelişme süreci sekteye uğrayabilir ve belki de gerileyebilir. Doğru gelişimi gösterir ve kadroda kendine yer bulursa ilerleyen senelerde Beşiktaş’a yüksek bonservis kazancı sağlayabilecek bir oyuncu olma ihtimali oldukça yüksek.