Doğum Tarihi: 8.05.1997 (19 yaşında)

Mevki: Sol Bek

Takımı: Rosenborg BK

Ülkesi: Avustralya

Değeri: 500.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

 

Profil

Avustralya’nın Sutherland bölgesinde doğan Alex Gersbach, Avrupa’ya genç yaşta transfer olan nadir Avustralyalılardan biri oldu. Öte yandan Tim Cahill ve Harry Kewell gibi yetenekli Avustralyalı oyuncuların aksine İngiltere’ye değil Norveç’e transfer oldu. Altyapı kariyerinde çeşitli kulüplerde forma giydi ve özellikle Mark Viduka’nın da yetiştiği ülkenin seçkin akademilerinden AIS’de 2012-2014 yılları arasında kendisini geliştirme fırsatı buldu. Bununla birlikte AIS öncesinde yetiştiği bölgenin takımı olan Sutherland Sharks FC de santrafor mevkisinde zaman zaman forma şansı buldu. Bu durum oyuncunun oyun karakterini doğrudan etkiledi. Altyapı kariyerinin ardından oyuncunun profesyonel kariyerine başladığı takım ise Sydney FC oldu. 2014 yılında transfer olduğu Sydney ekibinde ilk maçına 17 yaş 3 aylıkken lig kupasında çıktı. Birkaç ay sonra ligde de ilk maçına çıktı ve takımının Melbourne City karşısında puan almasında etkili rol oynadı.

Genç yaşına rağmen formayı kapan genç yetenek, 2014-2016 yılları arasında 32 maçta forma giydi ve takımına 4 gollük katkı verdi. Henüz reşit bile olmamasına karşın düzenli forma şansı bulması ile başta Sporting Lizbon gibi Avrupa takımlarının ilgisini üzerine çekti. 2016 yılının başında seviyesi tartışmalı olan A-League’den Norveç’e transfer olmasının ardından oyununu bir kademe daha yükseltti ve zaman zaman yedek bırakılmasına rağmen Rosenborg’ta tüm kulvarlarda toplamda 29 maça çıktı ve 2 asist yaptı. Burada geçirdiği zaman kısıtlı olmasına karşın özellikle oyunun hücum kısmında takımına oldukça yardımcı oldu. Burada oyun temposunu, fiziğiyle birleştirdiğinde durdurulamaz bir sol kulvar oyuncusu haline geldi. Avrupa’ya transfer olduktan sonra seviyesini yukarı çekti ve kendisine ödenen 500.000 €’yu katladı.

Son zamanlarda özellikle Juventus’un kendisine ilgi duyduğu haberleri basında çıkmaya başladı ve çeşitli listelerde geleceğin yıldızları arasında görülüyor. 2016 yılı itibariyle Avustralya A Milli Takımı’nda da forma şansı bulmaya başlayan Gersbach özellikle Yunanistan maçında yıldızlaştı. Alt yaş kategorilerinde de toplam 19 kez şans buldu ve 1 gol attı.

Kısa kariyerinde 4-2-3-1 ve 4-5-1 dizilişlerinde forma şansı bulan Gersbach bu dizilişlerde farklı rollerde yer aldı. Sol bek pozisyonunda oynamasına rağmen geriden oyun kurması ve zaman zaman bir açık oyuncusu gibi oynaması da onun takımına kattığı artılar arasında yer alıyor. Özellikle topa sahip olmayı tercih eden dizilişlerde tekniği ve çabukluğuyla fark yaratıyor.

 

Güçlü Yönleri: (Orta Açma, Hız, Güç, Oyun Kurma, İstikrar, Teknik, Müdahaleler)

Alex Gersbach, Norveç gibi fizikli oyuncuların yer aldığı bir futbol coğrafyasında ayakta kalmayı başarmasının haricinde bu durumu hızıyla da birleştirmesi onu fark yaratan bir oyuncu yapıyor. Gersbach, maç başına 16 ikili mücadeleye giriyor ve % 60 oranında başarılı oluyor. Ligde yer alan güçlü oyuncuların genellikle hantal olduğu göz önünde bulundurulursa Gersbach’ın bu özelliği onu diğer sol beklerin önüne çıkarıyor.

Altyapı kariyerinde hücum hattında da şans bulmuş olması onun oyun karakterini de etkilemiş durumda. Sık sık bindirmeler yapmasının yanı sıra açık oyuncusu gibi içeri doğru kat edebilme özelliğine de sahip. Sol bek olmasına rağmen doğrudan skora katkı yapmasının haricinde oyun görüşü de diğer mevkidaşlarının oldukça önünde. Daima hücumu düşünürken, fiziksel özellikleriyle defansta zorluk yaşayabiliyor ancak zaman geçtikçe maç tecrübesi edinecek ve bu konuda tartışmasız ustalardan biri olacaktır. Takımı için 2 kişilik oynuyor yakıştırması da yapılabilir.

Maç başına 4.41 orta açan ve 1.4 kilit pas veren Gersbach bu verilerle çoğu sol açık oyuncusundan daha verimli bir performans gösteriyor. Bu etkinliği özellikle 4-5-1 formasyonunda daha da değerli hale geliyor. Fazladan bir oyun kurucu rolü üstlenirken maç başına yaklaşık 64 pas veriyor ve bunun 7 tanesi doğrudan ceza sahasına olmak üzere yaklaşık %81’i isabetli. Bununla birlikte yüksek tekniği sayesinde rakiplerini çalım yoluyla da geçebiliyor.

Oyunun savunma yönünde eksiklikleri olmasına karşın gözü pek bir oyuncu olması onun pek çok atağı önceden kesmesine yardımcı oluyor. Maç başına 3.9 müdahalede bulunurken 2.9 top çalma istatistiğine ulaşıyor. Oyuncunun yaptığı müdahalelerin kayma yoluyla olmaması onun oyunda kalmasını sağlıyor. Kariyerinin bu döneminde hızı sayesinde tecrübeli rakiplerine karşı dahi üstünlük sağlayabiliyor.

Fiziksel açıdan genç yaşına rağmen önemli bir devamlılık yakaladı. Avustralya’da sezon bittikten kısa bir süre sonra Norveç’e geldi ve hiçbir zorluk yaşamadan 29 maça çıktı. Bu maçlarda zaman zaman bocalasa da 1795 dakika sahada kalmayı başardı. 

 

Zayıf Yanları: (Pozisyon Alma, Tecrübe Eksikliği, Kafa Topları)

Takımının benzer seviyede takımlara karşı oynadığı maçlarda pozisyon alma beceresinin oldukça zayıf olduğu görülüyor. Henüz genç bir oyuncu olması ve maç tecrübesi eksiğinin olması bu durumu doğuruyor ancak fiziksel üstünlüğü ile bu durumu kısmen telafi edebiliyor. Bununla birlikte zaman zaman yaptığı müdahaleler istatistiki açıdan olumlu görünmesine karşın takımın defansif kurgusunu bozuyor ve bu durumlar gol pozisyonları ile sonuçlanıyor. Ek olarak ters kademeye girme açısından yetersiz bir performansı var.

Boyuna karşın havadan gelen toplarda da zaaf yaşıyor ve müdahaleden kaçtığı görülüyor. Maç başına 3.8 kez havadan gelen toplara müdahale etmek isterken bunların yarısından fazlası başarısız oluyor. Oynadığı ligin koşulları ve seviyesi göz önüne alındığında bu düşük oran takımına da olumsuz yansıyor. 

 

Benzediği Oyuncular: Caner Erkin, Alex Sandro

2013-2014 sezonunda Ersun Yanal’ın Fenerbahçe’sinin kilit oyuncusu olan Caner Erkin gibi oynayan Alex Gersbach, sahip olduğu potansiyel ile Avrupa’nın elit bekleri arasına girmeye aday. Hücum açısından Caner gibi olan ve bunun yanı sıra oyun kuruculuk meziyetlerine sahip olması onun modern futboldaki yerini güçlendiriyor. Mücadeleci ve hırslı yapısına karşın az kart görmesi de onun Caner’e karşı avantajlarından birisi. Hem 4’lü hem defansın solunda hem 3 lü defansın önündeki orta sahanın solunda oynaması ve hücuma verdiği katkılarla Juventus’un sol beki Alex Sandro’ya da benzetebiliriz.

  

Gelebileceği Takımlar: Fenerbahçe, Başakşehir, Beşiktaş

Oyunu rakip sahaya yıkan ve baskı kurmaya çalışan takımlar için eşsiz bir futbolcu olan Gersbach yalnızca bir sol bek olarak oynamıyor. Sol kulvarı domine eden genç oyuncu hem dörtlü defans dizilişlerinde bek olarak hem de üçlü defans dizilişlerinde kanat oyuncusu olarak oldukça olumlu bir performans gösterebilir. Oyuncunun kulüplerimize yaşatması muhtemel handikapı ise kulübünün isteyebileceği bonservis bedeli. Juventus ve önde gelen Avrupa takımlarının ilgilenmesi oyuncunun bonservisini yükseltebilir. Buna karşın oyuncuya yapılacak yatırım uzun vadede çok önemli kâr getirebilir. Oyuncununu Rosenborg’ta maaşının maksimum 200-250 bin € olduğu düşünülürdüğünde kulüpleri maaş açısından hiç zorlamayacak bir transfer olacaktır.

Beşiktaş’ta yaşadığı sakatlıktan sonra nasıl döneceği tartışmalı olan Caner Erkin’in ve yaşlanan Adriano’nun yerini kolaylıkla doldurmanın yanı sıra yaşlanan takıma tempo getirmesi de muhtemel olduğu için oldukça uygun bir transfer. 

Avrupa kupalarına katılma ihtimali bulan Başakşehir’in de oyun kalitesini bir üst seviyeye taşıyacak ve takımın yaratıcılık sorununa çözüm bulacak bir oyuncu. Açtığı isabetli ortalarla takımın pivot merkez santrforlarını doğrudan golle buluşturma yeteneğine sahip. Bununla birlikte hızlı hücumları yönetebiliyor ve düşük tempolu oyunu benimseyen Başakşehir’e yeni bir hücum alternatifi olabilir.

Caner Erkin sonrası sol bek pozisyonundan yeterince verim alamayan Fenerbahçe için aranan kan olabilir. Geçmişte Gökhan Gönül ve Caner Erkin’in hücum etkinliği sayesinde baskılı ve oyunu rakip sahaya yıkan Fenerbahçe için o verimli günleri sol kanatta yeniden yaşatabilir. Stoper ikilisinin de lig standartlarının üstünde olması sebebiyle istediği gibi risk alabilir ve verimini rahatça artırabilir.

 

TransferMarkt Profili