Doğum Tarihi:15.06.1993 (23 yaşında) 

Mevki: Sağ Bek

Takımı: Penârol 

Ülkesi:Uruguay 

Değeri: 1.000.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2018 

 

https://youtu.be/MlzitUFyLKw

 

 

Profil

Tam adı Alex Silva Quiroga olan Alex, 15 Haziran 1993 yılında Uruguay’ın Montevideo şehrinde dünyaya geldi. Altyapı kariyerini Basanez ve Progreso’da tamamlayan Alex, ilk profesyonel sözleşmesini 1 Temmuz 2010 yılında CA Progreso ile imzaladı. İlk profesyonel sezonunda Uruguay 2. Liginde 23’ü ilk 11 olmak üzere 25 maçta görev alan Alex, 1 gol attı ve takımı ile Uruguay 1. Ligine yükseldi. Bir sonraki sezon Uruguay 1. Ligindeki ilk sezonunda 14’ü ilk 11 olmak üzere 18 maçta görev alan Alex, bu seviyelerde de başarılı olabileceğinin de sinyallerini verdi. İkinci devresini kulüpsüz tamamladığı 2013/14 sezonu sonunda Montevideo’ya transfer oldu. Takip eden 2014/15 sezonunda tamamı ilk 11 olmak üzere toplam 25 maçta görev alan Alex, 1 gollük tabela katkısı yapabildi. Kariyer zirvesi yaşadığı 2015/16 sezonunda tamamında ilk 11’de görev aldığı 28 maçta 1 gol 5 asistlik performans gösterdi. Ve sezon sonu ligin iddialı takımlarından Penarol’e transfer oldu. Penarol formasını ligde 12 kez giyen Alex, takımına 2 asistlik katkıda bulundu.

Alex Silva, kariyerinin büyük bölümünü farklı formasyonlarda da olsa genel olarak sağ bek ve sağ kanat mevkisinde görev aldı. Kariyerinin ilk yıllarında Leonardo Ramos ve Carlos Rodao yönetiminde çoğunlukla 3-5-2’de sağ orta saha olarak görev aldı. İlerleyen yıllarda Alfredo Arias ile ve Montevideo Wanderers sezonlarında 4-2-3-1’in ve 4-3-3’ün sağ bek pozisyonunda görev aldı.

Alex Silva’nın Uruguay’ın herhangi bir yaş kategorisinde milli formayı giymediğini de belirtelim. 

 

 

Güçlü Yönleri: (Dribbling, Defansif hamleler, Tempo, Hız, Çalım yeteneği)

Alex’in güçlü yönlerini inceleyecek olursak tempolu ve olgun bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Öne çıkan özelliklerinden ilki defansif hamlelerindeki ve ikili mücadelelerindeki başarısı. Hamle yüzdesi olarak %55 ile kendi mevkisinde liginde 2. olan Alex, 47 kritik savunma hamlesi ile liginde kendi mevkisinde 1. sırada bulunuyor. Top kapma alanında da tüm lig genelinde toplamda 65 top kapma ile 1. sırada kariyerini devam ettiriyor. Maç başına girdiği 16 ikili mücadelenin %58’ini kazanan Alex Silva’nın bu ortalaması da bir bek oyuncusu için oldukça iyi düzeyde. Bu istatistikler ışığında Alex’in denge futbolu oynayan takımlarda bireysel ve takım bazında savunmada etkin rol oynayabileceğini söyleyebiliriz. 

Alex’in diğer önemli silahları ise koşu ve dribbling özellikleri. Doğru yer ve zamanda yaptığı bindirmelerle takımına hücumda önemli bir zenginlik kazandırıyor. Maç başına 5 dribbling ortalaması ile kendi mevkisindeki oyuncular arasında liginde 2.sırada bulunan Alex, dribbling yüzdesi olarak %62 ile 1.sırada bulunuyor. Diğer bir önemli özelliği bir savunma oyuncusu olmasına rağmen başarılı pas sayısı ve yüzdesi onu kesinlikle liginin elit sağ beklerinden biri yapıyor. Maç başına başarılı pas sayısı alanında 47 pasla 1., başarılı pas yüzdesinde de %74 ile 3. sırada kendine yer buluyor. Bu rakamları göz önüne alarak gerek geriden oyun kurarken gerekse hücumda yarı alan oyununda topun takımda kalması gerektiği anlardaki pas alışverişlerinde takımına büyük katkı sağlayacağını söyleyebiliriz. 

 

Zayıf Yanları: (Hücum aksiyonlarında verimsizlik, Başarılı orta yüzdesi, Orta pozisyonu yaratma sıkıntısı)

Alex’in güçlü yönlerinde bahsettiğimiz tempolu ve fiziksel yeterliliği yüksek oyunu çoğu alanda oyuna pozitif katkı sağlıyor. Ama bu hızlı ve güçlü oyun zeka ve oyun bilgisiyle desteklenmediği sürece ancak belli bir seviyede kalıyor. Maç başına yapılan bindirme sayısı, geriden oyun kurarken topla çıkışlar sayısal anlamda iyi ama bunların verimlilik yüzdesi istenen seviyede değil. Oynayarak gelişecek bir özellik olduğu için ilerleyen dönemlerde tecrübe kazandıkça gelişim gösterebilir.

Günümüz futbolunda fiziksel parametreler ve istatistikler çok önemli bir konuma geldi. Ama yine de kazanmanın tek ve gerçek yolu rakipten daha fazla gol atmak olan bir oyunda asiste ve gole yakın olmak her zaman değerlidir. Bir kanat bekinden skora yakınlık anlamında beklenen ise öncelikle orta yeteneğidir. Fakat Alex son 20 maçta yaptığı 2 asistle ve maç başına %30’u isabetli 2.45 orta denemesiyle bu alanda beklenilenin altında kalıyor.  Her ne kadar kariyerinde oynadığı kulüplerdeki oyun sistemine bağlı olsa da orta isabeti ve orta pozisyonu yaratma anlamında kendini geliştirmesi gerekiyor. 

 

Benzediği Oyuncular: Bacary Sagna, Cicinho, Luis Cavanda

Patlayıcılığı, hızı ve temposu yönünden Sagna’ya benzetilebilir. Biraz daha yakın ve ligimizden bir oyuncu olarak da yine aynı özelliklerden dolayı Cavanda’ya benziyor diyebiliriz. Savunmadaki yetenekleri, top kapma ve hamlelerindeki oyun bilgisi yönünden ise Cicinho’ya benzetilebilir. 

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Galatasaray 

Alex Silva şu an Penarol’e yeni transfer olmuş durumda. Alex’in potansiyelini de düşünecek olursak bonservissiz almak şu an için zor gözüküyor. Ama yine de iki ülke arasındaki yerel para birimlerindeki kur farkını ve iki ülkenin futbol ekonomilerindeki genel durumu düşünecek olursak Alex’in bonservis ve maaş anlamında ülkemiz için çok zor transfer olacağını söyleyemeyiz. Ligimizdeki genel sağ bek ortalamasının üstünde olan Alex, ülke futboluna uyum sağlayabilirse hemen hemen bütün takımlarımıza katkı verebilir. Alex özelliklerindeki bir sağ beke en çok ihtiyacı olan iki kulübümüz Trabzonspor ve Galatasaray diyebiliriz.

 

Transfermarkt Profili