Doğum Tarihi: 16.03.1995 (22 yaşında)

Mevki: Stoper

Takımı: Defensa y Justicia (Kiralık)

Ülkesi: Arjantin

Değeri: 1.800.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

 

 

Profil

Alexander Nahuel Barboza Ullua, 1995 yılında Arjantin’in başkenti Buenos Aries’te yer alan banliyö şehri Villa Celina’da dünyaya geldi. Futbola ülkenin en önemli takımlarından River Plate altyapısında başladı ancak henüz River Plate forması altında resmi maçı bulunmuyor. 14/15 sezonunu Atletico Rafaela’da, 15/16 ve 16/17 sezonunu ise Defensa y Justicia takımında kiralık olarak geçirdi. Rafaela’da sezonun son maçlarına doğru formayı kaptı ve 11 maçta şans bulup 1 gol kaydetti. Defensa’da ise geldiği günden itibaren ilk 11’in değişmezi ve yaşına rağmen savunma hattına liderlik eden isim oldu.

Barboza’nın henüz milli formayla maçı bulunmuyor ancak kısa zamanda önemli bir çıkış yaptı. Teknik direktör Jorge Sampaoli’nin yerel ligde oynayan oyunculara verdiği önem, yardımcısı Sebastian Beccacece’in Defensa’dan öğrencisi olması ve oyuncunun potansiyeli onu milli forma için ciddi aday konumuna getiriyor. Teknik özellikleriyle de Sampaoli’nin oyun anlayışına fazlasıyla uyduğunu söyleyebiliriz.

Rafaela’da dörtlü savunma hattında sol stoper olarak görev alan genç oyuncu, iki ayağını da iyi kullanabilmesiyle sağ stoperde de zorluk çekmiyor. Defensa’da ise çoğunlukla üçlü savunma hattının solunda pas dağıtan stoper rolünde oynuyor. Zaman zaman merkezde süpürücü olarak da görev alabiliyor. Ayaklarını iyi kullanabilen bir savunmacı olması onu ön liberoda veya sol bekte de değerlendirilebilir kılıyor.

 

Güçlü Yönleri (Hava Hakimiyeti, Müdahale Başarısı, Skor Katkısı, Güç, Teknik, Dribbling, Soğukkanlılık, Agresiflik)

Alexander Barboza’yı öne çıkaran yeteneklerin başında 1.93 m boyuyla yüksek toplardaki başarısı geliyor. Rakibin gelişen ataklarında ve duran top savunmasında çoğunlukla atakları savuşturan isim oluyor. Hücum duran toplarında da aynı etkinliği gösteren genç oyuncunun bu sezon biri penaltıdan 5 golü bulunuyor. Bir savunma oyuncusunun bu sayılara ulaşması takım için çok değerli. İstatistiklere baktığımızda maç başına girdiği 8 hava topu mücadelesinin 6’sını kazandığını görüyoruz. Bu alanda ligin en iyi stoperlerinin başında geliyor. Uzun bacakları ve yüksek sezgileriyle savunmada kritik müdahalelerde bulunuyor ve güçlü fiziğiyle ikili mücadelelerde başarılı oluyor. Sezon genelinde ikili mücadelelerde %71, top çalmada ise maç başına 3.5 girişimde %64 oranında başarı sağladığını görüyoruz.

Tüm bunların yanında ayaklarını iyi kullanabilmesi ve teknik kapasitesi yüksek bir stoper olması onu özel kılıyor. Geriden oyun kurabilen yapısıyla takımına büyük avantaj sağlıyor. Yerden ve havadan uzun pasları çoğunlukla adresi buluyor. Bu yeteneği takımın orta saha oyuncularını da büyük oranda rahatlatıyor. Topu ayağına aldığında diğer opsiyonu ise önündeki boş alanı dribblingle değerlendirmek. Yüksek top tekniği ve soğukkanlılığıyla rakiplerini eksiltebiliyor. Maç başına 2.2 dribbling girişiminin %80’inde başarı sağlaması stoperde görmeye alışık olmadığımız bir istatistik. Takım rakip sahaya tamamen yerleşmiş olduğu anlarda 30-35 metreden çıkardığı süpriz şutlarla da rakip kalede tehlike oluşturuyor. Uzun boyu ve güçlü fiziğiyle güven veren Barboza, agresif savunma anlayışıyla rakiplerini fazlasıyla rahatsız ediyor. Yakın oynaması ve ilk topa sertliği onu rakip hücumcuların çekindiği bir savunmacı haline getiriyor.

 

Zayıf Yanları (Tecrübesizlik, Hız, Aşırı Soğukkanlılık, Aşırı Agresiflik)

Tecrübe, bir savunma oyuncusunun bütün iyi özelliklerini pekiştiren en önemli etmenlerin başında gelir. Barboza henüz kariyerinin başında olmasına rağmen, profesyonel düzeyde çoğu yaşıtından az sayıda maça çıkmış durumda. Zaman zaman maç içindeki markaj ve pozisyon alma sıkıntılarını tecrübesizliğine bağlayabiliriz. Bu fizikte stoperlerin ortak sorunu olan hız problemi Barboza da mevcut. Savunmayı önde kuran takımlarda açık alanda ve hızlı rakipler karşısında bire birde zorlanan bir görüntü sergiliyor. Soğukkanlılık bir stoper için avantaj olduğu gibi aşırıya kaçması durumunda dezavantaja dönüşebiliyor ve pahalıya mal olabiliyor. Özellikle savunmadan topu çıkarırken denediği riskli ara paslarının rakip oyuncuyla buluşması eksik yakalanmalarına ve kalelerinde büyük tehlike oluşmasına neden oluyor. Bu konuda uyarılması ve daha dikkatli olması şart. Yukarda saydığımız mental artılarından agresifliği de aşırıya kaçması durumunda hem kendisine hem de takımına zarar veriyor. Sert fauller rakip hücumcuları korkutmasının yanında kart problemi de oluşturuyor. Neredeyse iki maçta bir sarı kart görebilen bir oyuncu olduğundan sezonda birkaç kez kart cezalısı olabiliyor ve takımını yalnız bırakabiliyor. Ağır olması dışında diğer zayıf yanlarını göz önüne alırsak, oynadıkça ve iyi antrenörlerin mentörlüğünde çalıştıkça bu eksiklierini minimize edeceğini söyleyebiliriz.

 

Benzediği Oyuncular: Holger Badstuber, Diego Angelo

Profilini ve saydığımız özelliklerini göze aldığımızda Holger Badstuber ismini örnek verebiliriz. Özellikle fiziği, topu oyuna sokma becerisi ve soğukkanlılığı fazlasıyla andırıyor. Ligimizden örnek vermek gerekirse yine fiziği, teknik kapasitesi ve skor katkısıyla Diego Angelo’ya benzetebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Kasımpaşa, Bursaspor

Alexander Barboza’nın güçlü fiziği, hava hakimiyeti ve sertliğiyle ligimize fazlasıyla uyan bir stoper olduğunu söyleyebiliriz. Sol ayaklı bir stoper olması ve teknik kapasitesi onu ligimizde fark yaratan bir oyuncu haline getirecektir. Yüksek potansiyelli, gelişimini sürdüren genç oyuncunun olası transfer ücretini kestirmek zor ancak bonservisi elinde bulunan River Plate’in geniş stoper rotasyonunu ve sözleşmesinin bitimine 1 sene kalmasını göz önüne aldığımızda, bonservisinin 1.000.000 – 1.500.000 € bandında olacağını öngörebiliriz. Üst seviye maç eksiği transferini düşünürken karşımıza çıkan en önemli risk parametresi olarak görünse de kısa zamanda yaptığı çıkışla önemli bir gelecek vaat ediyor.

Trabzonspor’da yaşlanan Jan Durica’ya alternatif olabileceği gibi onun “okul stoper” rolünden faydalanarak sağ stoperde yanında da kullanılabilir. İki ayağını da iyi kullanabilmesi nedeniyle sağ stoperde zorluk çekmediğine yukarda değinmiştik. Takımda Latin Amerikalı futbolcuların fazlalığı adaptasyon sürecini çabuk atlatmasına yardımcı olacaktır. Titi’nin ayrılmasına kesin gözüyle bakılan Kasımpaşa ve stoper tandeminde sıkıntılar yaşayan Bursaspor için de uygun bir transfer hedefi olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemize gelmesini sağlayacak kulübe hem yüksek fayda sağlayacak hem de önemli bir yatırım olacaktır.

 

Transfermarkt Profili