Doğum Tarihi: 01.05.1989 (27 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha, Ofansif Orta Saha

Takımı: Austria Wien

Ülkesi: Avusturya

Değeri: 1.250.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2017

 

 

Profil

Alexander Grünwald, Austria Wien altyapısından yetişerek 19-22 yaş arasını farklı takımlarda geçirip 2011 yılından itibaren Austria Wien kadrosunda yer bulmaya başladı. Takıma geldiği sezondan itibaren formayı sırtına geçiren Grünwald, sakatlık yaşamadığı sürece her zaman için ilk 11’de şans buldu ve her sezon istikrarlı bir şekilde hatırı sayılır derecede gol ve asist katkısı verdi. Formunun zirvesine ulaştığı ve olgunlaşma döneminde girdiği 2013-2014 sezonunda yaşadığı çapraz bağ sakatlığı, belki de daha parlak bir kariyerin önündeki engel oldu. O sezon içerisinde 7 aya yakın futboldan uzak kalan Avusturyalı orta sahanın geri dönüşü ise beklenilenin aksine gayet formda oldu ve 2014-2015 sezonunda 37 maçta forma giyerek 11 gol 6 asistlik katkı verdikten sonra 2015-2016 sezonunda ligde çıktığı 33 maçta 9 gol 9 asist, tüm kulvarlarda ise 11 gol 9 asistlik katkı vererek takımını sırtlayan isimlerden biri oldu. İçinde bulunduğumuz 2016-2017 sezonunda geçtiğimiz sezon sıklıkla forvet arkasında oynayan Alexander Gorgon’un takımda ayrılmasıyla forvet arkasında oynamaya başlamasına rağmen aynı formunu devam ettiren Grünwald, tüm kulvarlarda çıktığı 23 maçta 9 gol 5 asist gibi bir istatistiğe şimdiden ulaşmış durumda.

Ülkesinin alt yaş milli takımlarında istikrarlı bir şekilde forma giymesinin ardından 24 yaşında geçirdiği talihsiz çapraz bağ sakatlığı ve bu nedenle gerileyen kariyeri nedeniyle Avusturya A milli takımında forma şansı bulamadı. Son zamanların yetenek fabrikalarından Avusturya’nın mevcut ve genç orta saha oyuncularını da düşününce bundan sonrasında da milli formayı sırtına geçirmesi zor gözüküyor.

Grünwald, klasik 4-2-3-1 sistemini tercih eden Austria Wien’de geçtiğimiz sezon sıklıkla orta ikiliden biri olarak, zaman zaman da forvet arkası görevini üstlenirken, her iki pozisyonda da rahatlıkla oyuna aynı etkiyi yapabiliyor. Pas kabiliyeti olan ve topla ilişkisi iyi oyunculardan kurulu Austria Wien orta sahasında hem hücum desteği hem de savunma katkısıyla tam olarak aranılan orta sahası oyuncusu olduğu söylenebilir.

 

Güçlü Yönleri (Pas Becerisi, Top Kontrolü, Basit ve Gösterişsiz Oyun, Pozisyon Bilgisi)

Orta sahadaki eşi Raphael Holzhauser ile birlikte klasik 4-2-3-1’in orta 2’lisinden biri olarak görev yapan Grünwald’in en belirgin özelliği basit oynaması. Holzhauser’e göre daha hücuma yatkın olan 8 numara pozisyonunu benimsemiş olsa da sistem içerisindeki rolü maçın seviyesine göre değişiklik gösteriyor. Örneğin Rapid Wien deplasmanında top kaybı yapmamaya özen göstererek rakip ceza sahası çevresinde fazla zaman geçirmeden oynamayı tercih ederken 9-0 lık Mattersburg veya 5-0 lık Ried gibi daha düşük seviye maçlarda 10 numara gibi görev olarak gol ve asist becerilerini de sergileme fırsatı buluyor. Geçtiğimiz sezonu yukarıda bahsedilen pozisyonda iki yönlü orta saha olarak başarıyla tamamlamasının ardından takımdan ayrılan Gorgon’un yerine bu sezon forvet arkasında görev alan Grünwald, bahsedildiği gibi yay çevresinde ve baskı altında oynama alışkanlığı olduğu için zorlanmadan yeni görevini benimsedi ve istatistik tahtasını doldurmaya başladı. Basit ve tek pas oynaması ve top kontrol yeteneğiyle orta sahadaki pas oyununa gösterişsiz bir katkı sağlayarak topun rakip yarı sahaya geçirilmesi sırasında oluşturulan üçgenlerin bir parçası olarak göze çarpan oyuncunun bu sezon sahip olduğu serbestlikle birlikte şut, asist ve kilit pas özelliklerini de göstermeye başlaması hem kendisi hem de takımı adına son derece olumlu. Bu sezon yakaladığı 2.6 kilit pas istatistiği bu durumun en önemli göstergelerinden biri.

Grünwald’in orta sahadaki pas tercihleri büyük oranda kısa ve direk paslar. Başka bir deyişle topu aldığı zaman Grünwald’in kafasında oluşan ilk düşünce topu kaptırmadan hızlı ve direkt oynamak. Bu nedenle üzerine baskı kurulmasına izin vermeksizin en yakınındaki arkadaşıyla topu buluşturarak topun dolanım hızını arttırıyor. Tabi bunun yanı sıra kafasını kaldırmaya vakit bulduğu sırada uzun ve isabetli diyagonal paslarla kanat oyuncularını da topla buluşturabiliyor. Merkez orta sahada görev verildiği takdirde sol ayaklı olduğu için orta sahadaki ikilinin sol tarafında daha çok yer alan futbolcu, sol bek ile olan pas alışverişlerinde oldukça başarılı. Hücuma yönelik bir sol bek oyuncusu olan Martschinko ile yaptığı ver kaçlarla Martschinko’yu tehlikeli bölgede orta yapma fırsatı olacak şekilde topla buluşturma sayısı hiç de azımsanacak seviyede değil.

Takım adına düşünme ve gösterişsiz basit oyunu benimsemesinin yanı sıra istemsiz olarak gösterişli hal geldiği zamanlar da olmuyor değil. Top kontrol yeteneği gerçekten üst düzey olan Grünwald, yerden veya havadan gelen topları mesafe fark etmeksizin ayağına yapışırcasına kontrol edebiliyor ve bu da hem top kaybı yapma ihtimalini azaltıyor hem de hızlı hücumların frenlenmesinin önüne geçiyor.

Topla ilişkisi oldukça iyi olan Grünwald bu nedenle farklı şekillerde asist yapabiliyor. Örneğin; topla çizgide buluşarak isabetli ortalar yapabiliyor veya rakip defansın eksik yakalandığı durumlarda doğru pası doğru zamanda atabiliyor. Bunların yanı sıra orta çizgiden uzun paslarla da takımının rakip kaleye bir anda ulaşmasını da sağlayabiliyor. Ofansif orta saha bölgesinde oynadığında ise hem gole yakın oynayarak şut sayısını arttırıyor hem de kaleye daha yakın bölgelerde kilit paslar verebiliyor.

Zayıf Yanları (Savunma Katkısı, Fiziksel Yeterliliği, Maç İçerisindeki Performans Dalgalanmaları)

1.88 m boyundaki oyuncunun fiziksel görüntüsü oldukça güçlü olsa da özellikle savunmada ikili mücadeleye girmekten kaçınan bir yapısı var. Son derece yetersiz olan %41’lik ikili mücadele başarısını mutlaka arttırması gerekiyor. Takımının savunmaya ağırlık verdiği maçlarda yalnızca pozisyon alarak hücumu başlatmak için bekleyen Grünwald, top ayağındayken rakipten baskı yediği anda faul almaya yöneliyor.

8 numara görevini üstlendiği zamanlarda Grünwald, savunma konusunda pek de istekli ve yetenekli değil. Öyle ki hem ikili mücadele kazanma oranı hem de hamle başarısı oldukça düşük seviyede. Uzun boyuna karşın savunma duran toplarındaki katkısı dahi tartışılır. Pozisyon alarak yer kapatma ve adam kovalama konusunda sorun yaşamıyor ancak iş hamle yaparak topu kazanma noktasına geldiğinde sahada pek fazla adı duyulmuyor. Tabi bunun böyle olmasındaki en önemli etkenlerden biri de orta sahadaki eşi Holzhauser ve stoperdeki Rotpuller’in oldukça fizikli, güçlü ve en önemlisi hamleli oyuncular olması.

Takımda savunmasını eksik bırakmasa da somut bir katkı da sağlamayan Grünwald, fiziksel olarak mücadele edebilecek seviyede. Bunu, savunmadaki isteksizliği nedeniyle girmekten çekindiği ikili mücadelelere rakip sahada hücuma çıkmak adına girmekten çekinmemesinden anlayabiliyoruz. Savunmadaki hamleleri diz sakatlığı nedeniyle yaşadığı çekingenlik yüzünden mi yoksa savunma motivasyonundaki eksiklikten mi kaynaklanıyor bilinmez ancak daha güçlü ve daha fazla top kazanan bir oyuncu haline getirilebileceği bir gerçek.

Bunların yanı sıra pas yeteneği yukarıdaki kadar övülecek seviyede olsa da bu durum maç içerisinde fazla istikrarlı olmuyor. Yani onu sürekli izleyenleri şaşırtırken bulmuyorsunuz. Hatta bazen oyundan çıktığını bile düşündürebiliyor. Nitekim takımdaki oyun kurucu konumunda olan Grünwald’in maç başına verdiği pas sayısı 47. Bu sayı, oyuncunun basit, çabuk ve pasa dayalı bir oyun anlayışı belirlediği düşünüldüğünde oldukça az. Bunun nedeni de oyun içerisinde yaşadığı dalgalanmalar ve zaman zaman maç içerisinde kaybolabilmesi.

 

Benzediği Oyuncular: Tolgay Arslan, Badou Ndiaye, Selçuk İnan

Hem merkezde hem de forvet arkasında görev alabilmesi nedeniyle adı geçen tüm oyunculara benzetilebilecek olan Grünwald, oynadığı takıma yaptığı katkı bakımından da bu isimlerle benzerlik gösteriyor. Vücudunu kullanma ve fiziksel yeterlilik olarak Tolgay’dan uzak olsa da pas bağlantılarını kurabilmesi, orta sahada yaptığı ver-kaçlarla merkezden rakip savunmayı delebilmesi ve isabetli pas oranıyla iki oyuncu arasında bağ kurmak mümkün. Forvet arkasında görev aldığı zamanlarda şut istatistiğini artıran, kontra ataklarda uzun ve isabetli toplarla kaleye en hızlı şekilde gitmeyi amaçlayan Grünwald, Osmanlıspor gibi bir kontra atak takımının tartışmasız sahada bu işi en değerli şekilde yerine getiren oyuncusu Badou’ya da yine takım içerisindeki önemi de düşünüldüğünde benzerlik gösteriyor. Olgunluk, hücuma katkı ve defansif açıdan hamle ve ikili mücadeleden ziyade savunmada pozisyon alma tercihi bakımından da Selçuk İnan ile ilişkilendirilmesi mümkün.

 

Gelebileceği Takımlar: Çaykur Rizespor, Kayserispor, Gaziantepspor, Adanaspor

Özellikle orta sahadaki pas bağlantılarının kurulması, atağa çıkarken kaptırılan toplar veya yay çevresine kadar gelindikten sonra fark yaratacak bir orta saha oyuncusu ihtiyacı hisseden Süper Lig takımları için sezon sonunda sözleşmesi bitecek olan Grünwald önemli bir fırsat. Lig seviyesine göre iyi kanat ve forvet oyuncuları olan yukarıda adı geçen takımlar, orta sahadaki düşük pas yüzdelerini artırmaları halinde hem rakip kaleye daha rahat hücum edecek, hem de topa sahip olma oranları arttıkça daha az tehlike göreceklerdir. Bu nedenlerle orta saha eksikliği yaşayan takımlarımızın gözden kaçırmaması gereken bir isim olan Grünwald, bonservis bedeli ödemeksizin yapılabilecek çok iyi transferlerden biri konumunda.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ