Doğum Tarihi: 14.12.1994 (23 yaşında)

Mevki: Ofansif Orta Saha

Takımı: Astra Giurgiu

Ülkesi: Romanya

Değeri: 1.200.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

Boy: 1.73 m

Tercih Ettiği Ayak: Sol

 

 

Profil

Alexandru Ionita, 14 Aralık 1994 tarihinde Romanya’nın başkenti Bükreş’te dünyaya geldi. 2001 yılında, henüz 6 yaşındayken, yaşadığı şehrin bir takımı olan Rapid Bükreş’in futbol akademisine girmeye hak kazandı ve 2011 yılına dek istikrarlı bir şekilde bu takımda futbol oynadı.

26 Mayıs 2011 tarihinde ilk resmi maçını Romanya Liga 1 ekibi Rapid Bükreş formasıyla FC Braşov’a karşı oynayan Ionita, 2014 yılının kış transfer dönemine kadar bu takımda top koşturdu ve toplamda 28 maça çıkıp, takımına 6 gol 3 asistlik katkı sağladı.

1 Ocak 2014 tarihinde 500 bin Euro bedelle Astra Giurgiu’ya transfer olan Ionita, o tarihten bugüne takımıyla 112 maça çıkıp 22 gol 12 asistlik bir skor katkısı yapmayı başardı.

Romanya U-19 ve U-21 formalarıyla toplamda 7 maça çıkıp 2 gol kaydeden futbolcu, A Milli Takım formasıyla ilk maçını 5 Ekim 2017 tarihinde Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde Kazakistan’a karşı oynadı. Teknik Direktör Cosmin Contra tarafından bu maçta kendisine 11 dakika süre verildi ve Ionita’nın 10 numara pozisyonunda oynadığı bu maçı Romanya 3-1 kazandı.

Alexandru Ionita, genellikle maçlara 4-2-3-1 dizilişinde ofansif orta sahanın sağında, 4-3-3 ve 4-1-2-3 dizilişlerinde ise ileri üçlünün sağında başlasa da maç içindeki taktik ve strateji değişikliklerine bağlı olarak 10 numara mevkisinde ve ofansif orta sahanın solunda da başarılı bir şekilde görev alabiliyor. Hatta oyuncunun kanat mevkilerde oynarken üstlendiği defansif sorumluluklar da göz önüne alındığında, 10 numara mevkisinde görev aldığı dakikalarda skora katkı sağlamak adına çok daha cesur ve yaratıcı olduğu gözlemleniyor.

 

Güçlü Yönleri ( Teknik, Kilit Pas, Top Kontrolü, Pres, Bitiricilik, Duran Toplar )

Teknik: Oyunun sıkıştığı bölgelerden ve dar alan mücadelelerinden teknik kapasitesi ile çıkmayı bilen Ionita, bu özelliği ile hücum bölgesinde de etkili bir şekilde çalım atıp oyuncu eksilterek rakip takım aleyhine sıkıntılar yaratabiliyor.

Kilit Pas: Özellikle 10 numara pozisyonunda oynadığında, takımı hücuma kalkarken topu ayağında bulunduran Ionita, rakip takım için oldukça tehlikeli görünüyor. Defans arkasına ve boş alanlara koşu yapan takım arkadaşlarını yerden ve havadan gönderdiği kilit paslarla topla buluşturabilen oyuncu, bu şekilde birçok asiste imza atabiliyor.

Top Kontrolü: Top kontrol yeteneği oldukça gelişmiş olan Alexandru Ionita, ani kontrataklarda boş alanlara hareketleniyor ve takım arkadaşlarından gelen uzun mesafeli pasları etkili bir şekilde kontrol ederek rakip defans yerleşemeden hücumu devam ettirmeyi başarabiliyor. Bu sezon daha çok kontratak stratejisini benimseyen Astra Giurgiu için Ionita’nın bu özelliği oldukça önem arz ediyor ve takım bu şekilde goller bulabiliyor.

Pres: Ionita’nın etkili özelliklerinden bir diğeri ise; maç içerisinde oyun zekası ile birlikte rakip defans oyuncularına doğru zamanda doğru yerde pres yapabilme yeteneği. İstikrarlı bir şekilde oynadığında kondisyon seviyesinin yükselmesiyle birlikte 90 dakika boyunca oyun içinde diri kalabiliyor, bu da Ionita’nın pres başarısını oldukça arttırıyor.

Bitiricilik: Ionita, rakip ceza sahası içerisinde topla buluştuğunda hem güçlü sol ayağı hem de kullanmaktan çekinmediği sağ ayağıyla etkili gol vuruşları yapabiliyor.

Duran Toplar: Takımında zaman zaman kullandığı korner ve frikiklerde isabetli ortalar gönderebilen oyuncu, bu sayede takım arkadaşlarına önemli gol pozisyonları yaratabiliyor. Ionita’nın sağ ve sol kanatta oynayabilme yeteneği de duran top kullanma becerisini geliştiren mühim etkenlerden biri.

 

Zayıf Yanları (Savunma, Kafa Vuruşu, Güç)

Savunma: Ionita, takım savunmasına yardım etme konusunda istekli olsa da, takım hücumdayken 3. Bölgede sergilediği oyun zekasını, takım savunmaya geçtiğinde 1. ve 2. Bölgelerde uygulamakta zorluk çekebiliyor. Savunma bölgesinde topa müdahalelerdeki tecrübesizliği de oyuncunun defansif özelliklerini olumsuz yönde etkileyen bir unsur olarak göze çarpıyor.

Kafa Vuruşu: 173 cm boyundaki Ionita, kafa vuruşu ve zıplama yetenekleri açısından etkisiz görünüyor.

Güç: Oyuncu, rakibi karşısına aldığında teknik becerisini etkili kullansa da, sert geçen ve omuz omuza mücadelelerin sık yaşandığı anlarda fiziksel güç konusunda sıkıntı yaşıyor. Genç bir oyuncu olduğu için bu yönü gelişime açık olsa da Ionita’nın bu eksikliği, maç içinde zaman zaman oyundan kopmasına sebep olabiliyor.

 

Benzediği Oyuncular; Bernardo Silva, Juan Mata, Pablo Martin Batalla

Ionita, dar alandaki etkili kısa pasları, yüksek teknik kapasitesi ve hücum bölgesinde göze çarpan üstün oyun zekası ile Manchester United’ın İspanyol oyuncusu Juan Mata’yı, fiziksel yapısı ve görev alabildiği mevkiler açısından Manchester City’li Bernardo Silva’yı andırırken, rakip ceza sahası içindeki bitiricilik kabiliyeti ve etkili kullandığı duran topları ile Bursaspor’un 10 numarası Pablo Batalla ile önemli benzerlikler taşımaktadır.

 

Gelebileceği Takımlar; Bursaspor, Göztepe, Osmanlıspor

Alexandru Ionita, bu sezon sergilemekte olduğu etkili performansı, piyasa değeri ve 30.06.2018 tarihinde bitecek olan sözleşmesi göz önüne alındığında birçok Süper Lig kulübü için makul bir transfer hedefi olarak görünse de, oyunu pas ve önde baskı üzerine kurulu olan ve 10 numarası Batalla’nın ilerleyen yaşının olumsuz etkilerini yaşayan Bursaspor için ideal bir as takım oyuncusu olacaktır. Ayrıca kadro derinliği açısından sıkıntı yaşayan Göztepe için; Ionita gibi teknik kapasitesi yüksek ve hücum bölgesinin farklı mevkilerinde oynayabilen bir oyuncuya sahip olmak takıma büyük bir katkı sağlayacaktır. Son olarak, Süper Lig’te Osmanlıspor gibi kontratak oyununu benimseyen takımlar için de; oyun zekası ve kilit pas yeteneğiyle topu boş alanlara ve koşucu oyunculara hızlı ve başarılı bir şekilde ulaştırabilen Ionita yerinde bir transfer olacaktır.

 

Transfermarkt Profili