Doğum Tarihi: 16 Eylül 1990 (28 yaşında)

Mevki: Defansif Orta Saha

Geldiği Takım: Domzale

Ülkesi: Slovenya

Değeri: 300.000 €

Bonservis Ücreti: 100.000 €

Boy: 1.81 m

Tercih ettiği ayak: Sağ

 

Profil

16 Eylül 1990 doğumlu Sloven futbolcu Amedej Vetrih futbola doğduğu şehrin takımı olan Gorica’da başladı. 2013-2014 sezonunun devre arasında 300.000 € bonservis bedeli karşılığında Serie A’da iyi bir sezon geçiren Parma’ya transfer oldu. Ancak burada hiç forma şansı bulamadı.

2014-2015 sezonunda tekrar Gorica’ya kiralandı. 2015-2016 sezonundan itibaren de Domzale forması giymeye başladı. Domzale formasıyla oynadığı 4 sezonda 108 maça çıktı, bu maçlarda 15 gol attı.

2017-2018 sezonunda sonunda 6 aylık doping cezası aldı ve geride bıraktığımız 2018-2019 sezonunun Kasım Ayı’na kadar forma giyemedi. Oynamaya başladıktan sonra sezonun geri kalanında iyi bir performans gösteren Sloven futbolcu tekrardan takımının değişmez oyuncularından birisi oldu. 5 de gol attı.

Amedej Vetrih çok net bir defansif orta saha oyuncusu. Hem ikili hem üçlü orta saha kurgularında defansif orta saha oyuncusunun kullanıldığı her dizilişte oynayabilir. Zorunluluk halinde sağ/sol iç pozisyonlarında da oynayıp gayet iyi katkı verebilir.

2017 yılında Slovenya Milli Takımı’ndan davet alan Vetrih milli takımda yalnızca 1 kere ilk 11’de başlayabildi.

 

Güçlü Yönleri (Pas, Teknik, Oyun Görüşü, Sakinlik, Liderlik, Hava Hakimiyeti)

Pas: Amedej Vetrih tam olarak deep-lying playmaker rolünün karşılığı olan bir futbolcu. Hem kısa pas hem de uzun pas konusunda çok başarılı. Oyun kurulumunda olmazsa olmaz bir rolü var. Stoperlere yaklaşıp (hem de aralarına girip) topu alıyor ve dağıtım işini çok iyi yapıyor. Bu hususta dikkat çekici bir önemli bir özelliği de sadece kısa mesafeye basit paslarla oynayan bir oyuncu olmaması. Gerektiğinde topu hızlı bir şekilde dikine paslarla direkt 3. bölgeye geçirebiliyor. Yeter ki hücum bölgesinde uygun durumda olan arkadaşını görsün, hem yerden hem havadan uzun paslarla o topu oraya atmaktan çekinmiyor. İsabet yüzdesi de epey yüksek. Maç başına %85 isabetli pas oranı var.

Teknik: Vetrih yüksek top tekniği sayesinde izleyene güven bir futbolcu. Top kontrolünde hiç sıkıntı yaşamıyor. Dar alanlarda topla oynarken, savunmadan pasla çıkarken hep çok rahat. Amedej Vetrih’i topla bu denli rahat olmasındaki bir diğer temel faktör her iki ayağını da çok iyi kullanabiliyor olması. İlk tercihi sağ ayağı, uzun paslarda da genellikle sağını kullanıyor ama sol ayağıyla da hiç çekinmeden oynayabiliyor.

Oyun Görüşü: Kafası sürekli yukarıda. pası alırken bir hamle sonrasını hesaplıyor. Oynadığı pozisyon gereği genellikle orta yuvarlak civarında topla buluşuyor, yüzü rakip kaleye dönükken sahanın tamamına hakim oluyor. Takımının hem savunmadan pasla çıkmasına hem de geriden oyun kurulumuna liderlik ediyor.

Soğukkanlılık: Amedej Vetrih’in bu denli iyi bir pasör olmasında yüksek top tekniği ve iyi oyun görüşü kadar sakin ve lider bir yapıya sahip olmasının da etkisi var. Baskı altında savunmadan pasla çıkılması gerektiğinde bu soğukkanlılığı ve kendine güveni fazlasıyla işe yarıyor.

Hava Hakimiyeti: 1.81 m boyundaki Amedej Vetrih iyi sıçrama özelliği sayesinde %61 gibi iyi bir hava topu mücadelesi kazanma oranı yakalamış durumda. Güçlü hava hakimiyeti sayesinde kornerlerde takımına oldukça iyi bir hücum katkısı sağlıyor. 2018-2019 sezonunda attığı 5 golün 4 tanesini korner organizasyonlarında kaydetti.

 

Zayıf Yanları (Hız, Şut, Tempo)

Hız: Uzun mesafe koşu gerektiren pozisyonlarda Amedej Vetrih genelde rakibinin gerisinde kalıyor. İlk hamlede rakibine geçildiği durumlarda onu tekrar yakalamada sıkıntı yaşıyor. Bu sebeple de yapmak istediği müdahalelerde gecikip rakibi tarafından ekarte ediliyor veya faul yapmak durumunda kalıyor.

Şut: Rakip kaleden bir hayli uzakta oynadığı için ceza yayı ve çevresinde onu pek fazla göremiyoruz. 3. bölgeye gelip hücumlara katıldığı pozisyonlarda da şut atmak ilk tercihi olmuyor. 25 metre ve daha uzak mesafelerden de çok nadiren şut deniyor. Her zaman ilk tercihini pas atmaktan yana kullanıyor.

Tempo: Amedej Vetrih oyun tarzı olarak genellikle 2. bölgede top alıp kullanan, bu bölgenin dışında pek fazla işi olmayan bir oyuncu. Box to box tarzından uzak olduğu için topun iki kale arasında hızla gidip geldiği yüksek tempoda oynanan maçlarda zorlanıyor.

 

Benzediği Oyuncular (Luka Milivojevic, Milan Badelj, Nuri Şahin)

Futbolculuk seviyesinden bağımsız olarak sadece oyun stili olarak bakarsak Sloven oyuncuyu takımı yönlendirmesi, defansın önündeki oyun kurucu özellikleri ve liderliği sebebiyle Crystal Palace’nin kaptanı Sırp oyuncu Luka Milivojevic’e benzetebiliriz. Aynı şekilde Fiorentina’da savunmanın önünde oynayan Milan Badelj de Vetrih’in oyun stiline örnek gösterilebilecek bir futbolcu. Amedej Vetrih’in oyun tarzına yerli bir örnek söyleyecek olursak da bu örnek Nuri Şahin olur. İyi oyun görüşü, hem kısa hem uzun pas başarısı ve hatta tempo sorunuyla dahi Vetrih’i Nuri Şahin’e benzetebiliriz.

 

Çaykur Rizespor’a Uygunluğu

Vetrih’in en verimli oynadığı rol defansif orta saha mevkisinde savunmanın önündeki deep-lying playmaker rolü. Rizespor’da Azubuike, Musa Çağıran ve Robin Yalçın’ın takımdan ayrılmasının ardından orta sahada büyük bir boşluk oluşmuştu. Bu boşluğun bir kısmı da takımda geriden oyunu kuracak bir futbolcunun olmaması. Amedej Vetrih Rizespor’da bu role soyunup üstesinden gelebilecek bir futbolcu.

Eğer İsmail Kartal takımını 4-2-3-1 şekilde dizecekse Vetrih de doğal olarak orta ikilideki savunmaya yakın futbolcu olarak oynayacaktır. Bu durumda orta ikilide yanında oynadığı futbolcuyla olan uyumu fazlasıyla önemli. Çünkü pas oyunuyla kendini kanıtlayan ve pas becerisi sebebiyle Rizespor’a transfer olan Vetrih’in yanındaki oyuncu ona uyumlu olamazsa, Vetrih’in pas oyununa cevap veremezse topu savunmadan çıkartmak için bekleri kullanmak durumunda kalırlar. Bu da Vetrih’i bir şekilde kanatlara yakın oynamaya itecektir. Sahada çok fazla dolaşmayan tipte bir oyuncu olduğu için bu durum muhtemelen onun performansını düşürür. Bu yüzden Vetrih’in yanında yine ona benzer özellikte, pas oyununa cevap verebilen, Vetrih’ten aldığı topları kanatlara veya 3. bölgeye servis etmeyi becerebilecek bir futbolcu oynatmak gerekebilir.

Takımın 4-3-3 dizilmesi durumunda ise Amedej Vetrih’ten maksimum performansını bekleyebiliriz. Çünkü 4-3-3 dizilişinde Vetrih savunmanın önünde, zaman zaman stoperlerin arasında topu alıp yüzünü rakip kaleye döndüğünde önünde en az iki adet pas opsiyonu olacak. Bu oyunculardan birisinin pas becerisi düşük olsa bile diğer seçenek devreye girer ve Vetrih ile kuracakları oyun bağı sayesinde 2. bölgedeki paslaşmaların başarısı yukarıları çekilecektir. Hatta bekleri de sayarsak bu sayı dört olacak. Bu kadar opsiyonun arasında en doğru tercihi yapma becerisi olan Sloven oyuncudan takımın geriden oyun kurma işini halletmesi beklenecektir.

Domzale’den takım arkadaşı Dario Melnjak’ın takımda olması Amedej Vetrih’in uyum sürecini çabuk atlatması açısından önemli bir artı. Ayrıca takımla beraber kampa katılmış olması, takım arkadaşlarıyla fazla zaman geçirmesi sebebiyle de bu uyum sürecinin kısa süreceğini ön görebiliriz.